Nasıl Yapılır

ipad’de Ağız ve Dudak Şekillendirme nasıl yapılır?

Baş sanatçı Gina Nelson bir kaç basit adımda ipad kullanarak ağız ve dudak şekillendirmenin yanı sıra renklendirme işlemini nasıl yapabileceğinizi anlatıyor.

Bu yazıda, bir ağzın temel yapısını oluştururken bazı yapılması ve yapılmaması gerekenler, ipuçları ve püf noktaları da dahil olmak üzere oldukça gerçekçi bir ağız şekline nasıl ulaşılacağına dair adım adım bir kılavuz hazırladık. Bu öğretici için ben Procreate ve iPad kullanıyorum, ancak herhangi bir teknik veya yazılıma özgü ayrıntılara girmeyeceğimiz için istediğiniz herhangi bir çizim aracını kullanabilirsiniz.

En iyi iPad çizim ve tasarım uygulaması için 12 En iyi iPad çizim ve tasarım uygulaması yazımıza bakabilirsiniz.

Seviye: Başlangıç | Kullanılan Program ve Teknikler: Procreate, Photoshop, Karakter Tasarımı, Dijital Boyama

Hadi bir ağız çizelim!

Ağız ve Dudak Şekillendirme ve Renklendirme Başlangıç İçin Bir Ağız Çizelim

Ağızda ne var?

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Bir ağzı parçalayabileceğiniz temel parçalara ayırarak bu çalışmaya başlayalım. Çalışma boyunca tüm bunlara atıfta bulunacağım, bu yüzden onları aklınızda tutun.

Basit şekiller

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Çoğu insan ağzı, nasıl bir şekle sahip olursa olsun, çeşitli temel şekil ve formlara ayrılabilir. Ağzı çizmeyi bir üçgenle başlatın. Üçgenin tabanı alt dudağın alt kenarını oluşturacak ve üçgenin üst kısmı daha sonra Philtrum’un şeklini belirlemeye yardımcı olacaktır.

Üst dudak

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Sonra üçgenin ortasından bir çizgi çizin ve dudakların nerede buluşacağını belirlemek için bu çizginin herhangi bir yerinde bir nokta seçin. Bu noktadan itibaren, dudaklarınızın üst kısmının olmasını istediğiniz yere kadar baş aşağı duracak şekilde üçgen çizebilirsiniz. Tüm ağız şekilleri farklı ve dudaklar birçok farklı şekilde olabildiğinden, bunun istediğiniz herhangi bir yükseklikte ve büyüklükte olabileceğini unutmayın.

Vermillion

Dudağın üst, orta ve alt kısımlarını belirlediğinize göre şekle bakmaya başlayabilirsiniz. Dudakların üstünü işaretlemek için oluşturduğunuz çizginin üzerinde değil, orta çizginin üstünde iki daire çizin. Diğer iki daireyi alt bölümde çizebilirsiniz. Bu dudakların en dolgun kısımlarının merkeze doğru daha fazla olmasını istediğim için alt dairelerin karelerinin tüm köşelerine dokunmamasına dikkat ettim. Bu kırmızı daireler, Vermillion olarak da bilinen dudakların birinci kısımlarını gösterecektir.

Vermillion sınırı

Maviyle artık dudakların dış kenarlarına çizebiliriz. Dudakların dış kenarından daha önce çizdiğimiz kırmızı dairelere doğru giden bazı çizgiler ekleyerek devam edin. Bu temel olarak dudakların sınırını oluşturacak ve dudakların yüzün geri kalanıyla bağlandığı alandır. Üst dudakta, bu sırtın dudağın altında yuvarlandığını belirtmek gerekir.

Merkez noktası

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Başlangıçta çizdiğimiz baş aşağı üçgeni hatırlıyor musunuz? Şimdi dudakların merkez noktasından, bu üçgenin kenarına doğru gelen çizgiler çizebiliriz. Merkez çizginin en uzakta olduğu ve yandaki çizgiler hemen hemen karşı taraftaki düzlemleri oluşturduğundan, bu çizgilerin onlar hakkında hafif bir eğriliğe sahip olması önemlidir.

Aşk Tanrısı Yay

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Sarı renkte dudakların en alt noktası olan dudakların alt sırrını ve Cupid Yayı adı verilen üst sınırı, belirgin “yay benzeri” şekli nedeniyle adlandırıyoruz. Yukarıdan bir yüzü aydınlatırken bu, vurguları göreceğiniz noktalardan biridir ve aynı şey alttan bir yüzü aydınlatırken alt sınır için de geçerlidir.

Philtrum

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Sonra Philtrum’da çalışma yapabiliriz. Bu, dudaklar ve burun arasındaki boşluk arasında köprü olan dudakların üzerindeki küçük daldır. Philtrum’un aslında çizdiğimiz üçgen boyunca buruna doğru akar. Philtrum burnun dibinde bağlamak ziyade her burun deliğine doğrudur. Bu yüzden üçgenimizin ucu burnun tabanında değil burnun üstünde biter.

Kırışıklıklar

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Daha sonra, dudaklardaki kırışıklıkların Vermillion üzerinden geçeceği yönü belirtmek için kırmızı halkalara bazı çizgiler çiziyoruz. Dış sınırların (mavi) aksine, bu çizgileri merkez noktaya doğru çiziyorum. Bu ilk çizdiğinizde biraz garip görünebilir, ancak aslında dudaklardaki kırışıklıkları çizdiğinizde çok daha mantıklı.

Gamze

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Burada kırışıklıklara girmeyeceğim, ama burada kırmızı ile vurgulanan gülümseyince oluşan çukurlar, ağzın oldukça önemli bir parçasıdır. Bunlar ağzın köşelerinde görünür ve yanakların altında görünen gülümseme çizgilerinden farklıdır. İkisi genellikle karıştırılır ve yanak kırışıklıklarını ağzın köşelerine doğru yanlış uzatan sanatçılar oldukça fazladır, ancak ikisi aslında farklıdır ve genelde herkes yaşlandığından bağımsız olarak gülümsediğinde bu çukurlara sahip olurken, diğer çizgiler yaşlandıkça daha fazla belirginleşir.

Dudak dokuları

Ağız ve Dudak şekillendirme ve Renklendirme

Dudaklar için doku oluştururken, dudakların pürüzsüz olmadığını hatırlamak önemlidir, aslında içlerinde çok fazla kırışıklık vardır! Bu, dudaklara speküler vurgulamalar veya parlaklık eklerken bunun dikkate alınması gerekir. Dudaklarda gördüğünüz kırışıklıklar ve çizgiler, vurguların bu kadar kırılmış görünmesinin nedenidir ve elbette stilistik bir seçim olmadıkça, tek bir sağlam vurgu oluşturmak yerine vurguları dudak boyunca kırık bir çizgi üzerinde yapmak mantıklıdır.

Dudak dokusunu, en azından daha önce çizdiğimiz eğrileri takip eden bir dizi çizgi ile oluşturabilirsiniz ben öyle yaptım. Bu eğrileri takip etmek dudaklara hoş ve yuvarlak bir his verir, bu da onları dolgun gösterir. Daha düz dudaklar için eğrileri düzeltebilirsiniz.

Ağız ve Dudak Şekillendirme ve Renklendirme işlemi Tamamlandıktan Sonra Son Resim

Dudakların boyanmış ve şekillendirilmiş olarak son görüntüsünü görebilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu