Nasıl Yapılır
Trend

Luminar 4 ile Nefes Kesen Fotoğraflar Oluşturun

Luminar 4 programının AI (yapay zeka) araçlarıyla nefes kesen fotoğraflar oluşturarak, fotoğrafçılığınızı yeni zirvelere taşıyın. Bu, Luminar 4 incelemesi size Luminar kullanımında oldukça yardımcı olacaktır.

Görüntülerinizi kalabalığın içinde öne çıkarmanın yollarını arıyorsanız, daha fazla kendinizi yormayın. Fotoğraf editörü Luminar 4’ün devrim niteliğindeki araçları ve AI teknolojileri, fotoğrafçılığınızı yeni zirvelere taşımanıza olanak tanıyan sınırsız yaratıcı seçenekler sunabilir.

Photoshop 2020’de nesne seçim aracını nasıl kullanacağınızı öğrenmek için Photoshop CC 2020 ‘de Nesne Seçim Aracı nasıl kullanılır bölümümüze bakmayı unutmayın.

Başlangıç ​​için Luminar 4, sık sık özenli seçim ve maskeleme işlemlerini yenileyerek, bir görüntüdeki nesneleri otomatik olarak tanımlayabilir, maskeleyebilir ve karıştırabilir. Ayrıca Luminar 4, inanılmaz AI gökyüzü değiştirme (AI Sky Replacement) ve portre geliştirici araçları ile inanılmaz efektler ekleme ve kolaylıkla yaratma olanağı sunuyor.

Bu yeterli değilse, Luminar 4.2′ de farklı bir etkileyici özellik olan AI arttırılmış gökyüzü özelliği bulunuyor. Mevcut bir görüntüye her türlü nesneyi ekleyebilen bir araç. Kuşlardan bulutlara ve dağlardan gezegenlere kadar, AI arttırılmış gökyüzü (Augmented Sky) özelliğinin araçları ve yetenekleri sizi etkileyecektir.

AI arttırılmış gökyüzü (Augmented Sky) araç setine ve Luminar’da nasıl çalıştığına daha yakından bakalım.

Luminar 4 AI Artırılmış Gökyüzü kontrolleri

Luminar 4'te AI Araçlarıyla Nefes Kesen Fotoğraflar Oluşturun
Büyütmek için resme tıklayın (Resim kaynağı: Skylum)

01. Nesne seçimi

Burada, artırılmış gökyüzünüz için çeşitli nesneler arasından seçim yapabilirsiniz. Arka planınıza bir kuş veya dağ mı eklemek istiyorsunuz? Tek yapmanız gereken açılır menüden seçiminizi yapmak.

02. Nesneyi Yerleştir (Place Object)

Bir nesneyi seçtikten sonra, gerektiği şekilde hareket ettirmek, yeniden boyutlandırmak ve döndürmek için resimde 2 numara ile gösterilen yeri kullanın.

03. Gökyüzü efektleri

Bu kontroller, seçtiğiniz nesnelerin orijinal sahnenize mümkün olduğunca doğal ve etkili bir şekilde uymasına yardımcı olacaktır. Bir nesnenin saydamlığını kontrol etmek için Miktar, renk dengesi için Sıcaklık ve nesnenin aydınlatmasını ana görüntünün ışıklandırmasıyla eşleştirmek için Relight kullanın.

04. Maske İyileştirme

Luminar 4, görüntüleri sorunsuz bir şekilde seçip yerleştirmede dikkate değer bir iş yapar, ancak karmaşık anahat maskelerinin daha fazla ince ayar gerektirmesi durumunda maske iyileştirme aracını kullanabilirsiniz.

05. Odaklanma (Defocus)

Arka planın odak dışında kalmasını gerektiren bir yakın çekim yapıyorsanız, odaklama kaydırıcısı ilgili nesnenin çok keskin olmasını sağlayabilirsiniz.

06. Maske Düzenleme

Luminar 4, gökyüzünü en karmaşık ufka birleştirmede inanılmaz bir iş çıkarır, ancak kötü tanımlanmış bir ayrıntıya sahipseniz, bu düğme etkilenen alanları manuel olarak maskelemenize ve değiştirmenize olanak tanır.

Gökyüzüne nesne eklemek için 4 basit adım

Artık AI arttırılmış gökyüzü (Augmented Sky) araç setine alışkın olduğunuza göre, kısaca bir deneyelim. Aşağıda ki gece manzarasına nasıl yıldırım ekleyeceğiniz adım adım görün.

01. Luminar 4 AI Artırılmış Gökyüzü araç panelini açın

Luminar 4'te AI Araçlarıyla Nefes Kesen Fotoğraflar Oluşturun

Luminar 4, her biri ekranın sağ tarafındaki bir simgeyle görüntülenen dört anahtar çalışma alanından oluşur. AI Artırılmış Gökyüzü aracına erişmek için Yaratıcı çalışma alanını (Creative workspace) tıklayın. 

02. Yıldırım Ekleyin

Luminar 4'te AI Araçlarıyla Nefes Kesen Fotoğraflar Oluşturun
Büyütmek için resme tıklayın (Resim kaynağı: Skylum)

Luminar 4’ün uzun açılan nesne listesinden yıldırımı seçin (lightning) ve AI Artırılmış Gökyüzü aracı sorunsuz bir şekilde sahnenize yıldırımı ekleyecektir. Luminar 4 ayrıca kendi özel nesnelerinizi eklemenizi sağlar ‘Özel Görüntüyü Yükle’ (‘Load Custom Image’) seçeneğini seçmeniz yeterlidir. Bu kadar basit.

03. Yeniden Konumlandırma

Luminar 4'te AI Araçlarıyla Nefes Kesen Fotoğraflar Oluşturun

Luminar 4’ün yıldırımın otomatik olarak yerleştirilmesinden memnun değilseniz, Nesneyi Yerleştir düğmesini kullanarak daha uygun bir konum seçersiniz. Bu, yalnızca uygun gördüğünüz gibi yeniden konumlandırmanıza izin vermez, aynı zamanda daha özgün bir uyum için parlaklığı ve sıcaklığı yeniden boyutlandırır, döndürür ve hatta ayarlar.

04. Son Rötuşlar

Luminar 4'te AI Araçlarıyla Nefes Kesen Fotoğraflar Oluşturun

AI Augmented Sky aracının ve Smart Contrast’ın birleşik gücü ve özellik seti, harikalar yaratabilir. Akıllı Kontrast kaydırıcısı, ayrıntılara ve tonları koruyarak yeni görüntünüzü zenginleştirirken aynı zamanda son görüntüyü en iyi şekilde ortaya çıkartır. Bu araca erişmek için Luminar 4’ün Essentials çalışma alanındaki Işık panelini kullanabilirsiniz.

Luminar 4’ü denemek isterseniz Skylum web sitesinden hem macOS hem de Windows için yedi günlük ücretsiz bir deneme sürümünü indirebilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu