Nasıl YapılırOyun Motorları
Trend

Oyun Nasıl Yapılır: Tüm Oyun Geliştirme Süreci

Oyun nasıl yapılır bilmek ister misiniz? Bu makale, video oyunu geliştirme sürecine ve özellikle Pipeline üzerinden, bir video oyununu sıfırdan yapma sürecini anlatmaktadır. “Oyun nasıl yapılır” özel makalesi oyun yapımına yeni başlayacaklar için bir rehber olması adına özel olarak sizin için oluşturuldu.

Oyun nasıl yapılır? Tüm oyun geliştirme sürecini bu videodan izleyebilirsiniz.

Hadi gelin, oyun nasıl yapılır, tüm sürecini hep birlikte öğrenelim.

Oyun Geliştirme Pipeline’ı nedir?

Oyun geliştirme Pipleine’ı, konseptten, oyunun tamamlanmaya kadar olan bir video oyunu oluşturma sürecidir. Bir oyun nasıl yapılır? Sorusuna karşılık gelen temel pipeline süreci çok önemlidir.

Pipeline süreci ile ilgili Görsel Efekt Stüdyolarında Kullanılan Pipeline Nedir? bölümümüze bakabilirsiniz.

Video Oyunları Nasıl Yapılır
Grand Theft Auto V’in 137 milyon dolara mal olduğu bildirildi (kaynak: The Gamer )

Üretim hattına çok benzeyen Pipeline, iş akışını organize etmeye yardımcı olur, böylece herkes neyi ne zaman ve neye ulaştırması gerektiğini bilir. Ayrıca oyun geliştirme zaman çizelgesini ve bütçesini yönetmeye yardımcı olarak verimsizlikleri ve darboğazları ortadan kaldırır.

Pipeline, projeler ve stüdyolar arasında değişmekle birlikte, birbirlerine akış olarak oldukça benzerler.

Bir oyun sürekli olarak gelişmektedir ve teoride harika görünen şeyler gerçekte iyi çalışmayabilir. Bu nedenle, Pipeline ‘nın mutlaka doğrusal olarak çalışması gerekmez. Çalışmalar, devamlı olarak süreç yöneticilerine gönderilmelidir ve yöneticiler revizyonlar için sıklıkla geri gönderebilir. Pipeline akışı, revizyonları ve rota değişikliklerini kolaylıkla sağlayacak kadar esnek olmalıdır.

Oyun nasıl yapılır? Oyun Geliştirmenin Temel 3 kademesi nedir?

Oyun nasıl yapılır
Not: ‘Oyun Geliştiricisi’, oyun geliştiren bir stüdyoya başvurabilir.

Oyun nasıl yapılır? Sorusuna karşılık video oyunu geliştirme süreci, tipik olarak 3 aşamaya ayrılır: Üretim öncesi (Pre-production), Üretim (Production) ve Üretim sonrası (Post-production).

Bu süreçleri detaylı olarak öğrenmek için aşağı kaydırın.

1. Üretim öncesi – Ön Produksiyon (Pre-production)

Her projenin başladığı yer burasıdır. Öncelikle, ön prodüksiyon oyunun neyle ilgili olduğunu, niçin yapılması gerektiğini ve neyin gerçekleştirileceğini tanımlar.

Bir tür oyun için harika bir fikriniz yada hayata geçirmek istediğiniz bir hikayeniz varsa. Bu bölüm fikrinizi yada hikayenizi oluşturacağınız temel bölümdür.

Oyun nasıl yapılır? Ön prodüksiyonun detayları için aşağı kaydırın?

Üretim öncesi bölümünde aşağıda ki soruların yanıtlarını bulacaksınız.

 • Oyunun konusu ne?
 • İzleyici kim?
 • Bunun için bir pazar var mı? Rekabet nasıl?
 • Hangi platformda yayınlanacak?
 • Nasıl para kazanılacak? Platformda mı satılacak, yoksa oyun içi satın alımlarla oynamak ücretsiz mi olacak?
 • Gelişmesi ne kadar sürer?
 • Hangi personel ve kaynakları gerektirecek?
 • Tahmini bütçe nedir?

Bu aşama, proje türüne, mevcut kaynaklara ve finansmana bağlı olarak bir haftadan bir yıla kadar sürebilir ve genellikle toplam üretim süresinin % 20’sini alır.

Bu noktada, takım oldukça küçük. Bir yapımcı, programcı, konsept sanatçısı olabilir (ya da tek kişilik bir ekipseniz, çoğunu siz de yapabilirsiniz).

Bir Video Oyun Üreticisi , projenin ticari yönünü, özellikle de finansmanı ele alır. Bütçeyi yönetir ve ürünü satmak için pazarlama stratejileri geliştirir.

Bir Konsept Sanatçısı, çizim ve eskizler geliştirerek projenin tonunu erkenden belirler. Bu ilk görseller oyunun dilini oluşturmaya yardımcı olur ve projede çalışan herkese genel görünüm ve his için görsel bir rehber sunar.

Ön prodüksiyon aşamasında toplanan bilgiler, Oyun Tasarım Dokümanı’nın temelini oluşturur.

Oyun Tasarımı Dokümanı (GDD- The Game Design Document) Nasıl Yapılır?

Oyun tasarim dokumanı nasıl yapılır

Oyun nasıl yapılır? bölümümüzde en önemli süreç olan ön prodüksiyonun detayları için aşağı kaydırın? Bir Oyun Tasarım Dokümanı (GDD) aslında oyunun kuzey yıldızıdır. Bu, projenin daha büyük vizyonuyla herkesin anlama ve gemiye girmesine yardımcı olan canlı bir belgedir.

GDD, genellikle aşağıda ki gibi konu başlıklarını içerir:

 • Fikir veya kavram
 • Tür
 • Hikaye ve karakterler
 • Çekirdek oyun mekaniği
 • Oynanış
 • Seviye ve çevre (Dünya) tasarımı
 • Resim ve / veya çizimler
 • Para kazanma stratejisi

Canlı bir belge olarak GDD, üretim boyunca sürekli olarak güncellenmektedir. Bunun nedeni teknik ya da finansal kısıtlamalar olabilir. Yada basitçe söylemek gerekirse; işlerin umduğunuz gibi görünmediğini, ya da çalışmadığını fark etmek de olabilir.

Bununla birlikte, EA, Microsoft, Sony, Ubisoft ve tüm büyük şirketler, üretecekleri oyunlar için yüksek düzeyde işlem ve çalışma yürütmektedirler. Tekrar tekrar başarı kazanmalarının ve oyunu sorunsuz şekilde ortaya çıkartmalarının temel nedeninin bir kısmı, bu ağır dokümana bağlıdır.

Bir Oyun Tasarımı Dokümanı (GDD), oyununuzu organize eder, potansiyel riskleri tespit etmeye yardımcı olur ve projenizi hayata geçirmek için kimi işe almanızı, yani dış kaynak ihtiyaçlarınızı görmenizi sağlar. Oyun fikriniz oldukça basit görünebilir, ancak bir GDD ‘ye yerleştirdiğinizde, projenizin ne kadar büyük ve ağır bir kaynak gerekliliği olduğunu hemen fark edebilirsiniz.

Planı olmayan projelerin zaman ve bütçe dahilinde çok daha fazla çalışması muhtemeldir. Bununla birlikte doküman yapmadan bir çok nokta atlanabilir ve proje gidişatınızı olumsuz olarak etkileyebilir.

GDD’ye sahip olmanın bir diğer nedeni de oyununuzu geliştirmek ve finanse etmektir. Potansiyel yatırımcılar yatırım yapmadan önce sağlam bir plan görmek isteyeceklerdir.

Son olarak GDD, ürününüzü piyasaya sürmeye hazır olduktan sonra pazarlamanıza yardımcı olacaktır.

Oyun Prototipleme Nasıl yapılır?

Oyun Kagıt Prototipi

Bir video oyun prototipi, oyunun işlevselliğini, kullanıcı deneyimini, oynanışını, mekaniğini ve oyunun sanatsal yönünü kontrol eden ham bir testtir. Prototip oluşturma, oyun fikrinin işe yarayıp yaramadığını test etmek için yapılır. Bir çok fikir bu aşamada elenebilir.

Ekip teorileri test etmek için bir kağıt tasarımı ile başlayabilir. Bu şekilde oyun sistemini hızlı, kolay ve düşük maliyetli bir şekilde çözer. Ancak kavramlar, fikirler, psikoloji, teoriler ve diğer derin düşünme metaforları önemli olsa da, sadece kafanızda veya kağıt üzerinde tasarlayabilirsiniz. Bu şekilde oyun nasıl yapılır? ve geliştirme nasıl olur? sorularına çok daha hızlı yanıt bulabilirsiniz.

Oyun fikirlerinin çoğuna bu aşamada dokunulmalı, hissedilmeli, oynanmalı ve test edilmelidir.

Amaç, fikirlerin gerçekten işe yarayıp yaramadığının ve umduğun kadar eğlenceli olup olmadığını test etmek için bir prototip hazırlayıp kısa sürede devreye almaktır.

Prototipleme, projenizin tüm seyrini değiştirebilecek potansiyel olarak beklenmeyen zorlukları da ortaya çıkarabilir. Başkalarının da prototipinizi test etmesi önemlidir, çünkü sizin için açık olan şeyler başkaları için olmayabilir.

Bu aşamada hazır varlıklar, zamandan ve paradan tasarruf etmek için kullanılabilir. Bu düşük kaliteli varlıklar, erken test aşamasında silah ve destek gibi şeylerin yerine gelir ve onaylanırsa, daha sonra, son yüksek kaliteli sürümlerle değiştirilir.

Bu hazır varlıklar, test için satın alınabilir. Bunlar genellikle oldukça basit şekillerdir, ancak Unreal Engine 4 için Epic Games tarafından sunulan bu Soul: Cave varlık paketi gibi biraz daha gelişmiş de olabilir.

Oyun nasıl yapılır
Unreal Engine Market – Soul: Cave

2. Üretim – Prodüksiyon (Production)

Oyun nasıl yapılır
(resim: Assassin Creed Odyssey, Ubisoft)

Üretim Pipeline akışının en uzun aşamasıdır ve tüm ayrıntıları gün yüzündedir. Oyun nasıl yapılır? Sorusuna karşılık geliştirme süreci bu bölmdedir.

1 ila 4 yıl arasında değişen bu süreç içerisinde, üretim yani Prodüksyion oyunun gerçekten şekillenmeye başladığı yerdir. Hikayenin gerçeğe dönüştüğü, varlıkların (karakterler, yaratıklar, sahne ve ortamlar) yaratıldığı, oyun kurallarının belirlendiği, seviyelerin ve dünyaların inşa edildiği, kodların yazıldığı ve buna benzer bir çok işin yapıldığı aşamadır.

Bir video oyunundaki hemen hemen her şey bilinçli bir karara bağlıdır. Ve her karakter, çevre, nesne, görünüm, renkler, sesler, zorluk seviyesi, kurallar ve puanlama sistemi için geçerlidir. Ancak başlangıçta ki fikirler her zaman gerçekte o kadar iyi işlemeyebilir, bu yüzden oyun sürekli olarak test edilir ve geliştirilir.

Büyük oyun yapım aşamalarının ve bazı önemli video oyun geliştirme işlerinin, prodüksiyon için önemli olan kilometre taşlarına bir göz atalım.

Oyun nasıl yapılır? Sorusuna karşılık kafanızda umarız birşeyler canlanmıştır. Hadi daha fazlası için okumaya devam edin.

Prodüksiyon Kilometre taşları

Oyun nasıl yapılır
Tüm zamanların en çok satan oyunlarından biri olan Minecraft‘ta aylık 100 milyon aktif oyuncu var (2019)

Oyun geliştirme süreci boyunca çok sayıda önemli kilometre taşları vardır.

Prototip: Bu, oyunun ilk testidir (ön prodüksiyonda gerçekleşir ve yukarıda ayrıntılı olarak açıklanmaktadır). Bazı oyunlar bu aşamadan asla geçemez.

İlk Oynanabilir Testi: İlk oynanabilir testi, görünüm ve oyun hakkında çok daha iyi bir fikir verir. Halen nihai olmaktan uzak olsa da, taslak varlıkların yerine daha yüksek kalitede varlıklar konulur ve sanat eserleri eklenir.

Dikey Bölüm: Dikey bölüm, oyununuzu stüdyolara veya yatırımcılara yönlendirmek için kullanılabilecek tamamen oynanabilir bir örnektir. Birkaç dakikadan, yarım saate kadar değişen dikey bir dilim, oyununuzu ilk elden deneyimlemenizi sağlar.

Alfa Öncesi (Pre-Alpha): İçeriğin büyük kısmı alfa öncesi aşamada geliştirilmiştir. Bu oyun geliştirme noktasında, bazı büyük kararlar alınması gerekecek. İçerik kesilebilir veya oyunu geliştirmek için yeni unsurların eklenmesi gerekebilir.

Alfa: Oyun, “özellikleri ile tamamlanması” yani ana özelliklerin tümü eklenmiş ve oyun baştan sona kadar oynanabilir durumudur. Sanat varlıkları gibi bazı öğelerin hala eklenmesi gerekebilir, ancak kontroller ve işlevler düzgün çalışmalıdır. QA test cihazları, her şeyin sorunsuz bir şekilde çalıştığından ve ekibe tekrar hatalar bildirdiğinden emin olacağı bölümdür.

Beta: Bu noktada, tüm içerik ve varlıklar entegre edilmiştir ve ekibin yeni işlevler veya özellikler eklemek yerine optimizasyona odaklanması gerekir.

Gold Master: Oyun nihai olarak tamamlanmış ve yayın organına gönderilerek halka sunulmaya hazır hale gelmiş bölümüdür.

Temel Oyun Geliştirme rolleri | Oyun nasıl yapılır?

oyun nasıl yapılır oyun geliştirme

Proje Müdürü

Proje Yöneticisi, oyun geliştirme sürecinin sorunsuz çalışmasını, dönüm noktalarının karşılanmasını, risklerin tahmin edilmesini, azaltılmasını ve ekip üyelerinin yapmaları gerekeni yaptığını garanti eder. Bunlar genellikle geliştirme ve tasarım ekipleri ile yöneticileri arasındaki iletişim merkezidir. Proje Yöneticileri istisnai şekilde düzenlenmiştir ve mükemmel iletişim ve insan becerilerine sahip olmalıdır.

Oyun Geliştiricileri / Programcıları

Oyun Geliştiricileri, tasarım konseptlerini tamamen oynanabilir oyunlara dönüştürerek oyun geliştirmeye yardımcı olur.

Oyun geliştiricileri (Game Devs), genellikle güçlü bir programlama geçmişine sahip yazılım mühendisleri veya bilgisayar mühendisleridir. Ayrıca fikirleri, etkileşimli görsellere ve seslere başarıyla dönüştürecek matematik becerileri yüksek sabırlı kodlayıcılarıdır. Oyunun sorunsuz çalışmasını sağlarlar.

Programlamanın pek çok farklı yönü vardır, bunlardan bazıları:

 • Oyun için özelleştirilmiş bir temel motor oluşturma yada hazır motor içi kodlama
 • Script fonksiyonları ve etkileşimleri
 • Fizik oluşturma (örn. Uzayda belirlenmiş bir oyun için yerçekimi farklılıkları)
 • 3D grafik oluşturma ve geliştirme
 • Yapay zekayı rakiplerde taklit etmek
 • Ses efektleri, müzik ve seslendirme ekleme
 • Oyun mantığı ve mekaniğini oluşturma
 • Kullanıcı Arabirimi Oluşturma
 • Klavyeye, farelere veya kumanda kollarına özgü kod yazma
 • Oyuncuların LAN veya internet üzerinden rekabet etmelerini veya işbirliği yapmalarını mümkün kılma
 • Özel araçlar geliştirme
 • Platformlar arasında taşıma için kodlama yapma
 • Algoritmaları uygulama, bellek gereksinimlerini çözme ve ön bellekleme sorunlarını giderme
 • Hataların tespiti ve düzeltilmesi için çalışmalar yapma

Daha büyük stüdyolarda, yalnızca oyun için AI programlamaya adanmış uzmanlar veya yalnızca kullanıcı arabirimi üzerinde çalışanlar bulabilirsiniz.

Bir Oyun Geliştiricisinin 2019’daki ortalama maaşı, Payscale’e göre 70.431 ABD dolarıdır, ancak bir kıdemli veya uzman çok daha fazlasını kazanabilir.

Oyun Tasarımcıları

Bir Oyun Tasarımcısı, oyunun yaratıcısıdır ve genellikle programlama bilgisine sahip bir editör ve bir sanatçı arasındaki kesişimdir. Oyun tasarımı, prodüksiyon Pipeline bölümü, diğer karakterlerle, kullanıcılarla veya nesnelerle etkileşime girme konusunda hikayeler, karakterler, hedefler, kurallar ve zorluklar yaratmayı içerir.

Sorumlu olduğu konu başlıkları şunlardır:

 • Hikaye, karakter hikayeleri ve diyalogu geliştirmek
 • Oyun geliştirme, kurallar ve puanlama sistemi
 • Zorluk seviyesinin belirlenmesi
 • Bina ortamları, çıkıntılar, engeller ve nesneler
 • Seviye ve dünya tasarımı
 • Programlama / kodlama
 • Dijital düzenleme

Daha büyük bir şirket için çalışıyorsanız, bu görevler bireysel rollere benzeyebilir.

Seviye Tasarımcıları (Level Designer)

Ubisoft’ta seviye tasarımcıların çalışmaları ile ilgili bu videoyu izleyin

Video Oyun Seviyesi Tasarımcısı, ilginç ve eğlenceli seviyeleri oluşturmaktan sorumludur. Görevleri, oyuncunun oyun içinde ilerlemeye ve hedefini veya misyonunu elde etmeye odaklamaktır.

Oyunlar eskisinden çok daha karmaşık olduğundan, sadece stüdyo tasarımında çalışmış Oyun Tasarımcılarına iş vermek, büyük stüdyolarda yaygındır.

Seviye Tasarımcıları, inandırıcı haritaları çizmek ve fiziksel seviye modelleri oluşturmak için konsept sanatından, fotoğraf referansından ve GDD’den ilham alır.

Seviye Tasarımcıları, sınırları aşan veya seviyede takılıp kalan ve çıkamayan oyuncuların hatalarını tespit etmekten ve düzeltmekten sorumludur. Video oyunlarındaki zorluk, oyun piyasaya sürüldüğünde, beklenmedik şekillerde fark edilmemiş Bug ‘ların ortaya çıkmasıdır. Level Designer bu hataları bulmak ve düzeltmek ile sorumludur.

Oyun Sanatçıları (Game Artists)

Star Wars Battlefront 2’den Sinematik bir VFX Reel

Oyun Sanatçısı; Konsept Sanatı, Animatör, 3D Modelleyici ve FX Sanatçı rollerini içerebilir. Bu grup oyuna renk, hareket ve oyunu yaşanabilir bir boyuta getirmekten sorumludur.

Konsept Sanatçısı, 3D sahne, varlık ve ortamlar oluşturmak için ZBrush, Maya ve Photoshop gibi dijital heykel yazılımı kullanır. Ayrıca dokular ve detaylar eklerler.

3D Modelleyiciler, dokulu ve canlandırılabilecek insan, nesne, sahne malzemesi, silah ve ortam modelleri oluşturur. Modelleyicilerin, özellikle gerçek nesneleri çoğalttıklarında (örneğin bir AK-47, Buzzard Attack Chopper, Eyfel Kulesi vb.), yüksek kaliteli referans malzemelerini nasıl toplayacak ve kullanacaklarını bilmeleri gerekir. Modelleyiciler, yarattıkları nesnelerin fotoğraflarını kullanabilir veya nesne çok daha büyükse ve havadan görünmeleri gerekiyorsa dronları kullanabilir. Oyunun tümü hayalperest b,r fikirden oluşuyor ise, konsept sanatına başvurmaları ve hayal gücünü kullanarak yeni ve benzersiz bir şey bulmaları gerekir.

Oyun animatörleri: karakterlere, nesnelere ve çevrelere inanılır bir hareket katarak derinlik ve gerçeklik vermekten sorumludur. Film şeridi oluşturarak, oyunun hikayesine uygun anahtar animasyon sahneleri ile yaratmaktan sorumludurlar. Animatörlerin çok fazla araştırma yapmaları gerekir (örneğin, hayvan tabanlı bir oyun üzerinde çalışırken hayvanların nasıl davrandığını ve diğerleriyle nasıl etkileşimde bulunduğunu gözlemlemek gibi). Hareket yakalama verileri daha gerçekçi animasyonlar oluşturmanıza yardımcı olmak için de kullanılabilir.

FX Artists: patlama, duman, yangın ve sıvı simülasyonları, yağmur, şimşek, kar fırtınası vb. Hava durumu olayları gibi çarpıcı efektler ekleyerek oyunculara daha sürükleyici ve eğlenceli bir deneyim sunmak için bulunurlar. Game FX Artists, Houdini FX veya Maya gibi yazılımları kullanma eğilimindedir. Ancak Unity veya Unreal Engine 4 gibi oyun motorlarının bilgisine de sahip olmalıdır.

Ses Mühendisleri / Ses Tasarımcıları / Besteciler

ses tasarımı oyun nasıl yapılır oyun geliştirme
Oyun nasıl yapılır?

Ses uzmanları gerçekçi ses efektleri geliştirir, karakterler arasında seslendirme ve diyalogları kaydeder. Oyuncular için ruh halini belirleyen, şüphe uyandıran veya sesli ipuçlarını ekleyen (örn. Müziği açmak, müziği duraklatmak, bir zaferi işaretlemek vb.) müzikleri oluşturur.

QA (Oyun Kalitesi) – Video Oyun Testi

Oyun Geliştirme sürecinde Video Oyun Testi çok önemlidir! Bu aşamada, insanlar oyunları test eder, hataları arar ve oyunun sorunsuz çalışmasını sağlar. Geliştirme ekibine, hatalar ile ilgili raporlama yapar.

Ek Roller

Yukarıda belirtilen oyun geliştirme rollerinin yanı sıra, daha büyük stüdyolar, aşağıdakiler gibi ek uzmanları, getirme kapasitesine sahip olabilir:

 • Görev Tasarımcıları
 • Savaş Tasarımcıları
 • Yazarlar
 • Tercümanlar ve çevirmenler

Oyun geliştirme sürecinin ilerleyen zamanlarında ürün ekibi, oyunun pazarlanmasına ve dağıtımına yardımcı olan daha fazla kişiyi çalıştırabilir.

3. Üretim Sonrası – Post-Prodüksiyon (POST-PRODUCTION)

Oyun nasıl yapılır

Oyun nasıl yapılır? Sorusuna karşılık üretim sonrası süreci için aşağı kaydırın.

Üretim tamamlandıktan ve oyun gönderildikten sonra, oyun geliştirme süreci bazı ekip üyelerinin bakıma indirgenmesi (hataların giderilmesi, yamalar oluşturulması) veya bonus ya da indirilebilir içerik (DLC) oluşturulmasıyla devam eder. Diğerleri devam filmine veya bir sonraki projeye geçebilir.

Neyin işe yaradığını, neyin işe yaramadığını tartışmak ve bir dahaki sefere neyin daha iyi yapılabileceğini belirlemek için çalışırlar. Tüm tasarım belgeleri, varlıklar ve kodlar gelecekte gerekli olmaları durumunda toplanır ve saklanır.

Oyun yapmak istiyorsanız, oyun geliştirme sürecini anlamak çok önemlidir. Rolünüzün Pipeline içerisinde nerede olduğuna bakılmaksızın, her departmanın amacını ve düzenini bilmek, daha verimli çalışmanıza ve sorunları azaltmanıza yardımcı olacaktır.

Başlık resmi: Mortal Kombat 11 Warner Bros. Entertainment Inc. NetherRealm Studios tarafından geliştirilmiştir.

“Oyun nasıl yapılır, tüm oyun geliştirme süreci” ‘ni ele aldığımız bu yazımız umarız sizlere fayadlı bir kaynak olmuştur. Daha fazlası için bizi takip edin.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu