Nasıl Yapılır

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?

PBR Nedir? Fiziksel Tabanlı İşleme (Physically Based Rendering) olarak da bilinen PBR, ışığın 3D modeller üzerinde, gerçek yaşam malzemeleri gibi nasıl tepki verdiğini simüle etmeyi amaçlayan bir doku iş akışıdır.

Materyalleri simüle etmek için harika bir iş çıkarsa da, en büyük özelliği, 3d modellerin standartlaştırılmış bir metodolojisini tanıtmasıdır.

Ayrıca oyun için 3d karakter modellerinin nasıl yaratıldığıyla ilgileniyorsanız Oyun için karakter oluşturma bölümüne bakabilirsiniz.

PBR, Unreal Engine & Unity dahil olmak üzere çoğu 3D Yazılımda ve Oyun Motorlarında yaygın olarak kullanılmaktadır ve CG endüstrisinde yaygın olarak kabul gören bir iş akışıdır.

ÖNERİLEN VIDEO

Neden PBR Kullanmalısınız?

PBR’nin tanıtılmasından önce çoğu render motorunun aynı etkiyi tekrarlamaya çalışmak için kendi iş akışları vardı. Ana dezavantajı, programlar arası geçiş de ekstra iş adımları yaratmasıdır. Örneğin; Blender’dan Unity’ye gitmeye karar vermeniz durumunda, gölgelendiricilerin kullanılmasıyla ilgili ekstra iş adımları yapmak zorunda kalmanız gibi.

Substance Painter gibi harika yazılımların yardımıyla PBR’nin tanıtılması ve PBR iş akışı kullanarak malzeme oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Teknik tarafın çoğunu bilmenize gerek kalmadan bile malzeme oluşturmanız mümkün.

PBR aşağı yukarı bir endüstri standardıdır, bu yüzden bir sanatçı olarak onunla nasıl çalışacağınızı öğrenmek sizin yararınıza olacaktır.

Farklı İş Akışları Nelerdir?

Bir PBR iş akışı ile çalışırken aslında 2 farklı iş akışı vardır, Metalik Pürüzlülük (Metallic Roughness) iş akışı ve Aynasal Parlaklık (Specular Glossiness) iş akışı. Her ikisi de aynı sonucu verir ve çoğu render motoru, büyük oyun motorları da dahil olmak üzere her ikisini de destekler.

Ayrıca CG sanatına yeni başlayanlar için malzeme ( Materials ) ve doku ( Texture ) arasındaki farkı ve ne olduklarının detaylı anlatıldığı 3D Malzeme ve Doku Nedir? Ne işe yarar? bölümümüze bakmayı unutmayın.

Metalik Pürüzlülük arkasındaki mantık, bir malzemenin nasıl görünmesini istiyorsanız, tüm 3D yazılımlarda aynı şekilde görebilmenizdir.

1. Metalik Pürüzlülük

Metalik Pürüzlülük modeli 3 kanaldan oluşmaktadır. Bunlar Temel Renk, Metalik ve Pürüzlülüktür. Teori, tüm bunlar birleştirildiğinde, çoğu materyalin üzerine ışığın nasıl yansıttığını simüle edebilirler. Bu kanallar daha sonra render motorlarında kullanılacak doku haritaları ile birleştirilir. Aşağıda, kanalların her birinin nasıl çalıştığına dair bir döküm bulunmaktadır.

1a. Temel Renk

Temel renk, basitçe tüm renk bilgilerini tutar ve aydınlatma bilgisi içermez.

1b. Metalik

Bu, malzemenin metalik olup olmadığını veya arada bir yerde olup olmadığını belirler.

1c. Pürüzlülük

Bu kanal,% 100 olarak ayarlanmışsa ne kadar ışığın emildiğini belirler yada % 0 ayarlanmışsa gerçekten pürüzsüz ve parlak görünü belirler.

Bu çok basit bir yaklaşım gibi görünse de, ne kadar iyi çalıştığını görmek çok şaşırtıcı. Değişken dokular daha ince detaylarla birleştiğinde çoğu malzemeyi simüle edebilirsiniz.

2. Aynasal Parlaklık

Aynasal Parlaklık iş akışı da 3 kanaldan oluşur. Dağınık (Albedo), Yansıtıcı ve Parlaklık vardır. Burası biraz kafa karıştırıcı olabilir. Kanallar aşağıdaki gibi çalışır.

2a. Dağınıklık (Albedo)

Bu kanal, Metalik Pürüzlülük iş akışındaki Temel Renk kanalından biraz farklıdır. Metallerin yansıtıcılığı için renk değerleri içermez.

2b. Yansıtıcı

Bu, metalik kanala benzer şekilde çalışır, ana fark ile metalin yansıtıcılığının rengini ayarlayabilirsiniz.

2c. Parlaklık

Bu pürüzlülüğe çok benzer, ancak değerler ters çevrilir, böylece % 100’de parlak görünür ve % 0’da pürüzlüdür. Haritayı tersine çevirebilir ve bir pürüzlülük haritasına dönüştürebilirsiniz.

Hangisini Kullanmalısınız

Bu karar render motoru tarafından dikte edilebilir, ancak kişisel olarak bir seçenek verildiğinde Speküler Parlaklık biraz daha kafa karıştırıcı. Faydası, metal yüzeyin yansıtıcılığı üzerinde daha fazla kontrol sağlayabilmesidir. Bu sırayla malzemelere daha gerçekçi bir his verebilir. Ana dezavantajı, aynasal harita temel renge ek bir renk kanalı gerektirdiğinden bellek yoğunluğu daha fazla olabilir.

Her iki iş akışını kullanarak ikisi arasında çok az fark olduğunu görebilirsiniz. Yukarıda belirttiğimiz gibi Metalik Pürüzlülük daha kullanıcı dostu ve anlaşılması daha kolaydır, ancak bu sadece bizim görüşümüz.

PBR İş Akışını Nasıl Uygulayabiliriz

Bunu yapmak için kullanabileceğiniz birçok program var, ancak en popüler olanı Substance Painter. Giderek daha fazla endüstri standardı haline geldi.

Kullanımı son derece kolaydır ve hangi iş akışında dokunduğunuza bakılmaksızın Metalik Pürüzlülük ve Aynasal Parlaklık iş akışı arasında kolayca geçiş yapabilir. En iyisi, oyun motorları da dahil olmak üzere çeşitli render motorları için ihtiyacınız olan önceden ayarlanmış haritalar ile birlikte gelir. Bunu aşağıda ki örnek çalışma ile açıklayalım.

Substance Painter Örnek Çalışma

Bu örnekte, Substance Painter ile birlikte gelen Demo Sphere’i kullanacağız. Aşağıda görüldüğü gibi, şu anda sadece doku bilgisi olmayan bir taban ağdır.

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?

Bu çalışmanın sonucunda metal bir dış cephe ve orta kısmında kumaş olacak şekilde bir çıktı alınacak. Bu çalışmada Metalik Pürüzlülük iş akışı kullanacağız. Bu en zarif sanat örneği değil, ancak prensibi açıklamak için iyi bir örnek olacaktır.

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?
PBR ile metal bir dış cephe ve orta kısımı kumaş olacak şekilde bir örnek çalışma

Metal dış yüzünün grenli görünümünü elde etmesi için birkaç ayar var, ancak dikkatinizi çekmek istediğimiz haritaların ayarlanmasıdır.

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?
Gördüğünüz gibi, parlaklık vermek için Pürüzlülüğü azalttık ve Metalik %1’de (% 100).

Kumaşa ilişkin olarak, desenlere neden olan bazı ek dokular vardır, ancak bu Metalik Pürüzlülük iş akışı ile birleştirildiğinde malzeme görünümü verir. Aşağıda bunu başaran ayarlar bulunmaktadır.

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?
Beklediğiniz gibi Pürüzlülük maksimum ve metal olmadığı için Metalik sıfırdır.

PBR gerçekten eğlenceli bir iş akışıdır ve elde edebileceğiniz sonuçlara ulaşmak son derece kolaydır.

Bunu daha sonra Unity’ye göndermek isterseniz gerçekten çok kolay olacaktır. Bunun için sadece export dokuları seçebilirsiniz. Unity 5 için Standart Metalik seçin.

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?
PBR Nedir? PBR Tutorial

Doku çözünürlüğünü seçin ve dışa aktarma düğmesine basın.

PBR nedir? PBR Özellikleri Nelerdir?
PBR Nedir? PBR Tutorial

Daha sonra işini yapar ve ihtiyacınız olan tüm dokuları Unity 5 oyun motoruna ihtiyacınız olan formatta aktarır.

Sonuç

Umarız PBR Nedir sorusuna, bu yazı PBR’nin gücünü anlamanıza yardımcı olmuştur. Gerçekten göründüğü kadar korkutucu olmadığını fark ettiniz mi? Bu sadece kısa bir özet ve bununla yapılabilecek çok daha fazlası var ve 3D sanat yaratma süreçlerinin en sevdiğimiz bölümlerinden biri olduğu için öğrenmeye ve pratik yapmaya odaklanmanızı tavsiye ediyoruz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu