Nasıl Yapılır
Trend

Photoshop CC 2020 ‘de Nesne Seçim Aracı nasıl kullanılır

Fotoğraflarınızın üzerinde imlecinizi sürükleyerek insanları veya nesneleri seçmeyi istediniz mi? Artık Photoshop CC 2020 ‘deki yeni Nesne Seçim Aracı ( Object Selection Tool ) ile yapabilirsiniz!

Bu yazımızda, fotoğraflarınızdaki kişileri, hayvanları veya diğer nesneleri hızlı bir şekilde seçmek için Photoshop CC 2020 ‘deki yeni Nesne Seçim Aracını nasıl kullanacağınızı göstereceğiz. Photoshop’un görüntünün tamamına bakan ve nesneyi otomatik olarak tanımlamaya çalışan Select Subject komutunun aksine, Nesne Seçim Aracı, nesneyi kaba bir seçim ile çizerek tanımlamanıza olanak sağlar. Hızlı bir seçim yaptıktan sonra, Photoshop seçimi otomatik olarak nesnenin kenarlarına küçültür. İlk seçim mükemmel değilse, yine sadece sürükleyerek alanları kolayca ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Hadi Nesne seçim aracının yani Object Selection Tool’un nasıl çalıştığını görelim.

Nesne Seçim Aracı, Photoshop CC 2020’den itibaren yenilendi. Bu eğitim için indirdiğim bu resmi kullanacağım. Ön plandaki evli çifti seçmek için Nesne Seçim Aracını kullanacağım. Ve çift seçildikten sonra, çifti renkli bırakmanın ve fotoğrafın geri kalanını siyah beyaza çevirmenin hızlı bir yolunu göstereceğim:

Photoshop cc 2020 nesne secim aracı egitimi
(Fotograf Kaynagı : Adobe)

Nesne Seçim Aracını nerede bulabilirim?

Photoshop CC 2020’de, Nesne Seçim Aracı araç çubuğunda, Hızlı Seçim Aracı ( Quick Selection Tool ) ve Sihirli Değnek Aracı ( Magic Wand Tool ) ile iç içe bulunur. Klavyeden “W” tuşu kısayolu ile çalıştırılabilir.

Photoshop 2020 Nesne Seçim Aracı
Araç çubuğundaki Nesne Seçim Aracı.

Bu bölümde ki diğer araçlardan biri daha önce etkinse, bir açılır menü görünene kadar aracın simgesini tıklatıp basılı tutun ve ardından menüden Nesne Seçim Aracı’nı ( Object Selection Tool’unu ) seçin.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Menüden Nesne Seçim Aracının seçilmesi.

Photoshop Nesne Seçim Aracı seçenekleri

Seçenekler Çubuğundaki Nesne Seçim Aracı için birkaç önemli seçeneğe hızlıca bir göz atalım. Seçiminizi işaretlemeden önce bu seçeneklerin ayarlanması gerektiğini unutmayın, çünkü bunlar yalnızca bir sonraki seçiminiz için geçerlidir.

Mod Özelliği

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Mod seçeneğinden Dikdörtgen veya Kement (Lasso) türünü seçebilirsiniz.

Nesne Seçim Aracının içerisinde Dikdörtgen ve Kement olmak üzere, nesneleri seçebileceğimiz iki seçim türü vardır. Ve Mod seçeneğini kullanarak bunlar arasında geçiş yaparız. Dikdörtgen varsayılan moddur ve tıpkı Dikdörtgen Seçim Çerçevesi Aracı’nda olduğu gibi basit bir dikdörtgen kutu çizmenizi sağlar. Kement, Kement Aracı gibi çalışır ve nesnenin etrafında serbest biçimli bir seçim yapmanızı sağlar.

İpucu! Çokgen Kement Nesne Seçim Aracı ile nasıl kullanılır?

Nesne Seçim Aracı ile kullanmak için gizli bir numara gösterelim. Mod seçiminizi Kement olarak ayarlanmış olarak nesne işaretlerken, klavyenizdeki Alt (Windows’da) / Option (Mac’da) tuşunu basılı tutarak Çokgen Kement Aracına geçebilirsiniz. Çokgen Kement Aracı , nesneyi seçmek için nesneyi tıklatmanızı sağlar. Seçimi tamamladığınızda Alt yada Option tuşunu bırakın.

Tüm Katmanları Örnekle (Sample All Layers)

Photoshop Tüm Katmanları Örnekle seçeneği
Tüm Katmanları Örnekle seçeneği (varsayılan olarak kapalıdır)

Varsayılan olarak, Nesne Seçim Aracı yalnızca etkin katmandaki (Layer’da ki) nesneleri arar. Ancak seçiminizin belgenizdeki tüm katmanların bir bileşiğini temel almasını istiyorsanız, Tüm Katmanları Örnekle’yi açın . Çoğu durumda, kapalı bırakmak isteyebilirsiniz.

Otomatik iyileştirme

Otomatik Geliştirme seçeneği
Otomatik İyileştirme seçeneği (varsayılan olarak kapalıdır)

Otomatik iyileştirme, seçiminizin kenarlarına hafif miktarda yumuşatma ekler. Otomatik İyileştirme açık veya kapalı arasındaki fark minimumdur, bu yüzden onu kapalı bırakmak genellikle iyidir.

Nesne Çıkarma ( Object Subtract )

Photoshop cc 2020 nesne secim aracı egitimi Nesne çıkarma ( object Subtract )
Nesne Çıkarma seçeneği (varsayılan olarak açıktır)

Nesne Çıkarma seçeneği, Photoshop’un ilk seçimden istenmeyen alanları çıkarırken gelişmiş Nesne Seçimi teknolojisini kullanmasını sağlar. Nesne Çıkarma özelliği kapatıldığında, Nesne Seçim Aracı standart Dikdörtgen Seçim Çerçevesi veya Kement Aracı gibi davranır ve el ile sürüklediğiniz pikselleri kaldırır. Nesne Çıkarma neredeyse her zaman açık bırakılmalıdır.

Nesne Seçim Aracı ile nesne seçme

Nesne Seçim Aracı’nın çalışma şekli, nesnenin göründüğü genel alanın çevresine bir seçim ana hattı çizmemizdir yani işaretlememizdir. Photoshop daha sonra nesneyi bulmak için bu seçimin sınırlarının içine bakar ve seçim ana hattını çevresini sarar. İlk seçim yapıldıktan sonra, seçime eksik alanlar ekleyebilir veya seçimden sadece Nesne Seçim Aracı ile sürükleyerek alanları çıkarabiliriz.

Adım 1: Nesnenin etrafına Seçin

Photoshop Nesne Seçim Aracı
İşaretlemek istediğim nesnelerin (burada gelin ve damat) etrafını, dikdörtgen ile seçiyorum

İlk seçiminizi işaretleyerek başlayın. Varsayılan Dikdörtgen modu genellikle en iyi sonucu verir. Evli çiftin etrafına dikdörtgen bir seçim yapacağım. Tamamen seçim sınırları içinde tutarken nesneye oldukça yakın kalmaya çalışın.

İpucu! Seçim ana hattı çizilirken nasıl taşınır?

Seçim taslağınızı yanlış noktada başlattıysanız, fare düğmenizi ve klavyenizdeki boşluk çubuğunu basılı tutun. Seçim çerçevesini yerine taşımak için farenizi sürükleyin ve seçimin geri kalanını çizmeye devam etmek için boşluk çubuğunuzu bırakın.

İlk sonuç

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Photoshop çifti arka planda izole edebildi.

Nesneyi seçim taslağınızla kuşattığınızda, fare düğmenizi bırakın. Photoshop seçim içindeki alanı analiz eder ve birkaç saniye sonra ana hattı nesnenin etrafına daraltır.

2. Adım: Seçimdeki sorunları arayın

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Photoshop çiçeklerin çoğunu kaçırdı.

İlk sonuçlar genellikle etkileyici olsa da, mükemmel değildir. Seçimle ilgili sorunları aramak için nesneyi yakınlaştırıp, kaydırmanız gerekebilir.

Örneğin, burada Photoshop’un bukette ki çiçekleri seçmek için oldukça kötü bir iş yaptığını görüyoruz.

3. Adım: Seçime eklemek için Shift tuşunu basılı tutun ve sürükleyin

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Shift tuşunu basılı tutarak buketin etrafında dikdörtgen bir seçim yapın

Nesnenin eksik bir kısmını seçiminize eklemek için Shift tuşunu basılı tutun ve başka bir seçim anahattın çevresini seçin.

Photoshop seçim sınırları içindeki alanı tekrar analiz eder ve aynen böyle eksik kısmı seçime ekler.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Buket ana seçime eklendi

Adım 4: Alt (Win) / Option (Mac) tuşuna basılı tutun ve seçimden çıkartmak için sürükleyin

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Seçimden çıkarılması gereken bir alan

Seçimden istenmeyen bir alanı kaldırmak veya çıkarmak için klavyenizdeki Alt (Windows) / Option (Mac) tuşunu basılı tutun ve etrafında sürükleyin.

Resmimle, buket ve elbise arasındaki alanın da seçildiğine ve kaldırılması gerektiğine dikkat edin.

Araç modunu Dikdörtgen’den Kement’e değiştirme

Bu alan biraz açılı olduğundan, Seçenekler Çubuğundaki Mod seçeneğini Dikdörtgen’den Kement’e değiştirelim.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Modu Kemente Ayarlama

Alan çevresinde seçim yapma

Kement modu, Nesne Seçim Aracı ile serbest biçimli seçimler yapmamızı sağlar. Alt (Win) / Option (Mac) tuşumu tutacağım ve çıkarılması gereken alanı çizeceğim. Kesin bir seçim çizmediğime dikkat edin. Sadece genel alanın etrafında ve dışında çizim yapıyoruz.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Seçimden çıkarılması gereken alanı çevreler

Fare düğmenizi serbest bıraktığınızda istenmeyen alan kaldırılır.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Nesne Seçimi aracı alanı seçimden çıkarabilmiştir

Nesne Çıkarma ( Object Subtract) seçeneği ne işe yarar?

Daha önce Seçenekler Çubuğundaki Nesne Seçim Aracının seçeneklerine baktığımızda, Nesne Çıkarmasının genellikle açık bırakılması gerektiğini söyledim. Şimdi Nesne Çıkarma seçeneğinin tam olarak ne yaptığına bir göz atalım.

İşte resmimle ilgili başka bir sorun alanı. Erkek takım elbise ceketi tarafı ile kolu arasındaki boşluğun seçimden çıkarılması gerekir.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Seçimden çıkarılması gereken başka bir alan

Bu alan dikdörtgen bir kutuya kolayca sığabileceğine benzediğinden, Seçenekler Çubuğundaki Mod seçeneğini Kement’ten Dikdörtgen’e değiştirelim.

Nesne seçim aracı Photoshop 2020 Kare Rectangle
Modun “Dikdörtgen” olarak ayarlanması

Nesne Çıkarma kapalı bir alanı kaldırma

Nesne Çıkarmasını kapatalım.

Photoshop Nesne Çıkarma
Seçenekler Çubuğunda “Nesne Çıkarma” özelliğini kapatma

Ve sonra seçimden çıkarmak için Alt / Option tuşunu basılı tutarak ve etrafında dikdörtgen bir seçim anahattı sürükleriz.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
“Nesne Çıkarma” kapalı iken alanı çıkarma

Ancak, Photoshop’un yalnızca ortadaki boş alanı çıkarmak yerine seçimdeki her şeyi çıkardığına dikkat edin. Çünkü Nesne Çıkarma özelliğini kapatmak Nesne Seçim Aracının görüntüyü analiz etmek için kullandığı gelişmiş teknolojiyi devre dışı bırakır. Bunun yerine, standart Dikdörtgen Seçim Çerçevesi veya Kement Aracı gibi davranır ve sürüklediğiniz her şeyi çıkarır.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Tüm alan “Nesne Çıkarma” kapalı olarak kaldırıldı

Nesne Çıkarma açıkken bir alanı kaldırma

Bu sefer, Nesne Çıkarma özelliğini açalım.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
“Nesne Çıkarma” özelliğini açma

Sonra tekrar aynı dikdörtgen seçim anahatlarını işaretlerken Alt (Win) / Option (Mac) tutacağız.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
“Nesne Çıkarma” açıkken alanı çıkarma

Nesne Çıkarma açıkken Photoshop, seçim içindeki alanı analiz edebilir, seçimin hangi kısmının kaldırılması gerektiğini bulur ve yalnızca merkezdeki alanı çıkarır.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
“Nesne Çıkarma” özelliği açık

Nesne Çıkarmasını ne zaman kapatmalıyım?

Bir alanı çıkartmaya çalışıyorsanız ve Nesne Seçim Aracı’nda çok fazla sorun varsa, alanı kendiniz seçmek için Nesne Çıkarma özelliğini el ile (ve dikkatlice) kapatın. Aksi takdirde, en iyi sonuçlar için Nesne Çıkarma özelliğini açık bırakın.

“Ekle” ve “Çıkar” modları arasında geçiş yapma

Nesne Seçim Aracını kullanırken, seçim alanında ince ayar yapmak için genellikle “Ekle” ve “Çıkar” modları arasında geçiş yapmanız gerekir.

Örneğin, burada seçimden çıkarılması gereken çift arasında boş bir alan görüyoruz.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Seçimi kaldırılması gereken başka bir alan

Seçimden çıkarma

Seçenekler Çubuğunda, Modu Kement olarak ayarlayacağız.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Modu Kemente Ayarlama

Ve sonra çıkarmak için Alt (Win) / Option (Mac) ttuşuna basılı tutarak alanın etrafına kaba bir taslak çizeceğiz.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Seçimden çıkartmak için Alt (Win) / Option (Mac) tuşunu basılı tutun

Ancak boş alanı çıkarmanın yanı sıra Photoshop’un adamın omzunu ve gömlek yakasını da çıkardığına dikkat edin, bu da bu alanları tekrar eklemek gerektiği anlamına geliyor.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Photoshop alanın çoğunu çıkardı

Orijinal seçimin bir kısmını geri ekleme

O alanları seçime eklemek için, alanların etraında seçimi çizerken Shift tuşumu basılı tutacağız.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Seçime alan eklemek için Shift tuşunu basılı tutun

Ve şimdi bu alanlar bir kez daha seçime dahil edilmiş oldu.

Photoshop Nesne Çıkarma
Orijinal seçimin bir kısmını ekledikten sonraki sonuç

Seçimin tamamlanması

Seçime eklemek için Shift tuşunu basılı tutarak seçim iyi görünene kadar Alt (Win) / Option (Mac) tuşunu basılı tutun. İşte arka planın önünde seçilen çiftin nihai sonucu.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Nesne Seçim Aracı kullanılarak yapılan son seçim

Bu noktada, Photoshop’un Seç ve Maskele ( Select and Mask ) çalışma alanını kullanarak seçimi daha da daraltabilirsiniz. Ancak bunu özellikle Nesne Seçme Aracı’nı Select ve Mask ile birlikte kullanmaya bakacağımız bir sonraki eğitim için kaydedelim.

Seçili alanı siyah beyaza dönüştürme

Şimdi çifti renkli bırakırken görüntünün geri kalanını hızlı bir şekilde siyah beyaza nasıl dönüştüreceğimize bakalım. Bu bölümde, nesnenizi Nesne Seçim Aracı veya Photoshop’un diğer seçim araçlarından herhangi biriyle önceden seçtiğiniz varsayılmaktadır.

1. Adım: Seçimi ters çevirin

Şu anda nesnelerimizi seçtik ve diğer her şeyin seçimi kaldırıldı. Arka planı siyah beyaza dönüştürmek için, nesne hariç her şeyin seçilmesi için seçimi tersine çevirmeliyiz. Seçimi tersine çevirmek için Menü Çubuğundaki Seç menüsüne gidin ve Tersi (Inverse) seçin.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Seç (Select) > Ters Çevir (Inverse)

2. Adım: Siyah Beyaz ayar katmanı ekleyin

Görüntünün geri kalanını siyah beyaza dönüştürmek için bir Siyah Beyaz ayar katmanı kullanacağız.

Katmanlar panelinde Yeni Dolgu veya Ayarlama Katmanı simgesini tıklatın.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
“Yeni Dolgu veya Ayarlama Katmanı” simgesine tıklayın

Ve listeden Siyah Beyaz’ı seçin.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Siyah Beyaz ayar katmanı ekleme

Photoshop, ayarlama katmanını görüntünün üstüne ekler ve seçim çerçevemizi otomatik olarak katman maskesine dönüştürür:

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Ayarlama katmanını ve katman maskesini gösteren Katmanlar paneli

Ve anında, ana konumuz yani çiftimiz tam renkli kalırken çevredeki bölge siyah beyaza dönüştürülür.

Nesne Seçim Aracı Photoshop 2020
Çifti çevreleyen alan şimdi siyah beyazdır

3. Adım: Siyah beyaz dönüşümüne ince ayar yapmak için renk kaydırıcılarını sürükleyin

Siyah Beyaz ayar katmanının kontrolleri Photoshop’un Özellikler panelinde görünür. Siyah beyaz dönüştürmeyi özelleştirmek için tek tek renk kaydırıcılarını sola veya sağa sürükleyin.

Her renk kaydırıcısı, orijinal renklerine göre görüntünün farklı kısımlarını açıklaştırır veya koyulaştırır. Böylece Kırmızılar kaydırıcısı kırmızı alanların parlaklığını etkiler, Sarılar kaydırıcısı sarıları etkiler, vb. Kaydırıcının görüntünün parlaklığı üzerinde bir etkisi yoksa, bunun nedeni görüntünün hiçbir kısmının bu rengi içermemesidir.

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Siyah beyaz alanları ayarlamak için renk kaydırıcılarını sürükleyin

Resmimdeki arka plan çok fazla mavi içerdiğinden, Cyans kaydırıcısını sağa sürükleyerek parlaklığı biraz artırdık . Ve işte sonuç:

Photoshop Nesne Seçim Aracı
Photoshop Nesne Seçim Aracı ve Siyah Beyaz ayar katmanı kullanılarak elde edilen nihai sonuç

Photoshop CC 2020’deki yepyeni Nesne Seçme Aracı’nı kullanarak fotoğraflarınızdaki nesneleri hızlı bir şekilde seçebilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu