Nasıl Yapılır
Trend

Photoshop CC’de Fotoğraf Kolajı Hazırlama

Photoshop CC’de fotoğraf kolajı hazırlama konusunda neler yapabileceğinizi öğrenmek ister misiniz? Photoshop CC’de görüntüleri içe aktararak nasıl düzenleme yapacağınızı anlatan bu kılavuzumuz tam size göre.

Photoshop’ta fotoğraf kolajı hazırlama yapmayı öğrenmek, birçok farklı durumda işinize yarayacaktır. Bireysel fotoğraflar zaman içinde anları tek tek yakalar, ancak bir kolaj hazırladığınızda size tüm hikayeyi gösterebilir, değerli bir aile tatilini arşivleyebilir veya bir dostunuzun doğum günü için çok hoş bir anı oluşturabilirsiniz. Bir kolajı birleştirmek aynı zamanda kompozisyon becerilerinizi test etmek için harika bir yöntemdir.

Kullanabileceğiniz çok fazla kolaj hazırlayıcı uygulamalar var, ancak Photoshop CC size çok daha fazla kontrol alanı sağlayacak ve tüm kolaj işlemini tek bir uygulama kullanarak tamamlamanıza olanak sağlayacak ve ihtiyacınız olan tüm görüntü ayarlamalarını yapabileceksiniz. 

Photoshop uygulaması bu tür kolaj işlemleri için en sık kullanılan uygulamalardan biridir. Henüz uygulamayı indirmediyseniz, etkileyici ve yaratıcı kolajlar hazırlamak için hemen kaydolun.

Bu Photoshop CC’de fotoğraf kolajı hazırlama eğitiminde görüntüleri uygulamaya nasıl aktaracağınızı, bunları tek bir sayfaya nasıl yerleştireceğinizi ve renkli çerçeveler kullanarak nasıl sınırlandıracağınızı anlatacağız.Sizin için önerilen Video

01. Photoshop CC’de fotoğraf kolajı hazırlama işlemine resimlerinizi seçerek başlayın

İşinizi kolaylaştırmak için bir fotoğraf düzenleyici kullanabilirsiniz, ancak bunları Finder’da önizleme ile görüntülemek de işe yarayacaktır.

Photoshop CC’de fotoğraf kolajı hazırlama çalışmanızda ilk olarak, kullanacağınız resimlerinizi seçin. Tüm fotoğraf koleksiyonunuzu tek bir sayfaya sığdırmak imkansızdır, bu nedenle maksimum 5-8 tane resim seçmiş olmanız gerekir. İzleyicinin ilgisini korumak istiyorsanız seçtiğiniz görüntüler oldukça önemlidir. Kolajlar sadece rastgele görüntüleri göstermekle kalmaz, aynı zamanda çeşitli açılar, şekiller ve stiller sergileyerek akıcı bir anlatı şeklidir.

Yalnızca en iyi ve konunuza uygun görüntüleri seçerek farklı kare boyutlarına uygun görüntüleri kullanmaya çalışın. Kolajı tek ve tutarlı renklerle veya ortak bir öğenin etrafında temalamak, her şeyi bir araya getirirken, kontrast ve görüntülerde gerginlik yaratabilir. Bu durumda Photoshop kolajınız, gözü rahatsız etme eğilimine girebilir. Seçtiğiniz her görüntü iyi pozlanmış ve odaklanmış olmalıdır.

Neyin iyi göründüğünden emin olamıyorsanız, ilham almak için dergi düzenlerine göz atabilirsiniz. Lightroom veya Bridge gibi bir kütüphane düzenleyici kullanmak, işleminizi oldukça kolaylaştırır ve aynı anda birden fazla fotoğrafı sıralamanızı kolaylaştırır. Görüntülerinizi bir araya getirmeden önce gerekli ayarlamaları yapmak için bu aşamayı kullanın.

Ben kolajımda bir Porsche 964 Carrera’nın fotoğraf çekimini kullandım, bu yüzden arabayı her açıdan gösteren geniş, aksiyon çekimlerinin yanı sıra iç mekanın yakın detaylarını da dahil ettim.

02. Photoshop’da kolaj oluşturmak için Photoshop belgesini oluşturun

Yeni belge penceresi, herhangi bir çalışma için iyi bir başlangıç ​​noktası olan önceden yüklenmiş şablon seçenekleri sunar.

Photoshop belgenizi oluşturduğunuzda, çalışmanızın boyutu kolajınızın amaçlanan çıktısına, yani dijital veya baskı için hazırlanmasına bağlı olacaktır (çoğu kolaj yatay şekilde daha iyi görünür). Uygulamanın Yeni Belge penceresi, ister baskı için sayfa boyutları ister web ve mobil cihazlarda görüntüleme için standart dijital boyutlar olsun, bu seçiminizi kolaylaştırmak için hazır şablonlar olan ‘hazır belge ayarları’ sunar. 

Özel bir boyut istiyorsanız, genişlik, yükseklik, çözünürlük ve renk modunu değiştirme seçenekleri de vardır. Bunu daha sonra Görüntü> Tuval Boyutu’ndan ( Image > Canvas Size ile) düzenleyebilirsiniz. Standart bir HD ekran olan 1920px X 1080px, RGB boyutunda bir belge kullanılır ben çalışmamda bu ayarları kullandım.

03. Görüntüleri içe aktarma

Tüm görüntülerinizi doğrudan Finder penceresinden uygulamaya sürükleyebilirsiniz. 
Alt tuşunu basılı tutmak, fotoğraflarınızı bağlantılı katmanlar olarak ekleyecektir.

Görüntüleri bir dosyada toplamak için çeşitli yöntemler vardır. Belki de en basit olanı, görüntüleri Finder’dan doğrudan tuval üzerine sürükleyip bırakmaktır, bu da onları içe aktarır. Bunu yapmanın yararı, görüntülerinizde kalite kaybı olmadan bunları taşıyabilmeniz ve yeniden boyutlandırabilmenizdir.

Alternatif olarak, görüntüleri bağlantılı katmanlar olarak gömebilirsiniz, bu da tuvalde düşük çözünürlüklü sürümler olarak görünmelerine sebep olabileceği gibi, bilgisayarınızdaki orijinal dosyalara geri bağlanırken yavaşlık oluşturabilir. Bunu, resimlerinizi dosyayı sürükleyip bırakarak Alt tuşunu basılı tutarak yapın.

Başka bir teknik, tüm görüntüleri ayrı uygulama pencerelerinde açmak, her birini CTRL + A ile seçmek, CTRLC ile kopyalamak, sonra CTRL + V ile ana belgeye yapıştırmaktır. Pencere düzenlemenizi aynı anda iki dosya gösterecek şekilde değiştirebilir, ardından katmanları birinden diğerine sürükleyip bırakabilirsiniz.

04. Kabaca konum görüntüleri

Tuvalinizdeki katmanları yeniden boyutlandırmak ve en iyi görsel çekicilik için farklı pozisyonlar denemek için Serbest Dönüştürme aracını kullanın.

Kolajı iyileştirmek ve çok fazla zaman harcamamak için, doğru resimlerin doğru konumlarda olması gerekir. Seçim aracını kullanarak, hepsi kabaca sayfaya sığacak şekilde görünene kadar görüntüleri tuval çevresinde hareket ettirin. Her katmanın solundaki göz simgesini kullanarak katmanları açabilir ve kapatabilirsiniz.

Dönüştürme çerçevesinin tutamaçlarını kapatarak Serbest Dönüştürme aracını ( CTRLT ) kullanarak katmanları ölçeklendirin ve döndürün. ÜstKrktr tuşunu basılı tutarken oranları korurken Alt tuşunu basılı tutarak merkezden ölçeklendirir. Dönüştürme ile ilgili diğer seçenekleri Düzenle> Dönüştür ( Edit > Transform ) kısmında bulabilirsiniz.

05. Kenarlıkları çizin

Yeni renk örnekleri ekleyebileceğiniz ve degradeler oluşturabileceğiniz açılan dolgu penceresinde şekillerin rengini değiştirebilirsiniz

Görüntüleri bölmek için Kalem aracını veya dikdörtgen aracını kullanarak tek bir kenarlık ekleyin. Ben tuval boyunca uzun beyaz bir dikdörtgen çizdim, CTRLJ ile çoğalttım, Serbest Dönüştürme ile taşıdım ve döndürdüm, sonra dış kenarları çerçeve olarak da dahil olmak üzere tüm kenarlıklarımı yerleştirene kadar bu işlemi tekrarladım.

Resimlerinizi hizalamakta zorlanıyorsanız, kılavuzları cetvellerden dışarı sürükleyebilirsiniz (bunları CTRLR ile veya Görünüm> Cetveller ( View > Rulers ) altında açabilirsiniz ). Ayrıca, birden çok katman seçebilir ve bunları düzeltmek için Katman> Hizala’yı ( Layer > Align to straighten’i ) kullanabilirsiniz.

06. Yedek resmi maskeleyin

Sınırlarınızı yerleştirildiğinizde, bazı fotoğraflarınızın çakışma ihtimali vardır. Seçim Çerçevesi Aracını kullanarak her bir katmandaki istenmeyen görüntülerinizi seçin, bu seçimi sağ tıklayıp ‘ters seç’ ( ‘select inverse’ ) seçeneğini seçerek ters çevirin, ardından Katmanlar panelinin altındaki maske düğmesine basın (bu bir kutuda daire gibi görünür). Maskenizi daha sonra, fikrinizi değiştirirseniz, maske alanına siyah beyaz boyayarak düzenleyebilirsiniz. Bu adımı, her biri sınır çizgileriyle aynı hizada olana kadar her katman için tekrarlayın.

Resimlerinizi akıllı nesneler olarak içe aktardıysanız, orijinal görüntüleri kaybetmeyeceğiniz için, istenmeyen alanları maskelemek yerine silebilirsiniz. Daha sonra görüntüyü çerçevenin içine taşımak istiyorsanız, akıllı nesne penceresini açın ve oraya taşımak için katmana çift tıklayın.

07. Metin ekleme ve dışa aktarma

Kolajınızın düzeninden memnun olduğunuz zaman, bir başlık veya mesaj eklemek isteyebilirsiniz. Araç çubuğundan yazma aracını seçin ve tuvalinize, tercihen çok karanlık veya aydınlık bir alanın üzerine bir metin kutusu çizin. Karakter sekmesinden bir yazı tipi ve renk seçin, ardından metninizi ekleyin. Metin okunamıyorsa, arkasına sağlam bir kutu çizmeniz, ardından opaklığı azaltmanız veya karıştırma modunu değiştirerek yumuşatmanız gerekebilir. Ayrıca, görüntüden renk almak için damlalık ( eyedropper ) kullanarak bir alt çizgi konturu ekledim.

Resminizi .psd dosyası olarak kaydedin, böylece daha sonra düzenlenebilir ve ardından ihtiyacınız olan formatta dışa aktarabilirsiniz. Bu yayınımızda size Photoshop CC’de fotoğraf kolajı hazırlama hakkında bilgiler sunduk.

Daha Fazla Oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu