Nasıl YapılırPhotoshop Egitimi

Photoshop’ta Uzay Sahnesi Nasıl Oluşturulur? | Photoshop Eğitimi

Bu Photoshop’ta uzay sahnesi nasıl oluşturulur? eğitiminde, Photoshop’un işlevlerini kullanarak yıldızlar, gezegenler ve bulutları nasıl oluşturacağınızı öğreneceksiniz. Ayrıca bunları birleşik ve uyumlu bir kompozisyonda nasıl kullanacağınızı, renk ayarlamalarını ve nasıl birleştireceğinizi ayrıntılı olarak öğreneceksiniz. Bu Photoshop eğitimi ile Uzay sanatı ve Photoshop için birçok faydalı ve ilginç teknik öğreneceksiniz. Bu Photoshop eğitimi ile Photoshop’ta Uzay Sahnesinin ne kadar kolay oluşturulacağını öğrenin.

İlk olarak, bir renkli arka plan oluşturacağız ve görüntünün derinliğini oluşturmak için küçük yıldızlar ekleyeceğiz. Sonra size bir bulutsu ve yıldız fırçalarının nasıl oluşturulacağını göstereceğiz. Bir sonraki adım, gezegenlerin oluşturulması, konumlandırılması ve çeşitli efektler oluşturulması olacaktır.

Bu eğitimin sonunda, size nasıl karanlık madde yapılacağını ve ışık efektleri ekleyeceğinizi göstereceğiz. Bu eğitimde yer alan her şeyin (renkler, şekiller, boyutlar, fırça türleri vb.) bilgisinin verildiği konusunda sizi uyarmak istiyorum. Her şeyi kullanabilir ve deneyebilirsiniz. Çünkü bu eğitim, yaratıcı becerilerinizi ve düşüncenizi geliştirmeyi amaçlamaktadır. Bu eğitim için, gösterdiğimiz kaynaklara, Photoshop’un herhangi bir sürümüne ve biraz da ilhama ihtiyacınız olacak.

Ayrıca eğitimin son bölümünde takıldığınız yerlerin kontrolünü yapabilmeniz için orijinal PSD dosyasını indirebilirsiniz.

Photoshop'ta Uzay Sahnesi Nasıl Oluşturulur? |  Photoshop Eğitimi
Photoshop’ta Uzay Sahnesi Nasıl Oluşturulur? Eğitiminin sonunda elde edeceğimiz nihai sonucun ön İzlemesi

Eğitim Kaynaklarını İndirin:

Bu kaynakları Deviantart sitesine ücretsiz kayıt olarak ücretsiz indirebilirsiniz.

Başlamak için yukarı kaydırın.

1. Adım

Photoshop’u başlatın ve yeni bir belge oluşturun. Dosya> Yeni’ye (File>new) veya kısa yol tuşu ile Cmd / Ctrl + N tuşlarına basın. 4000 piksel genişliğinde ve 2000 piksel yüksekliğinde, çözünürlüğü 200 Piksel / İnç, Arka Plan İçeriği (Background Contents): Diğeri (Other…) işaretleyerek renk koduna siyah rengi (# 000000)) girerek boş bir belge oluşturun.

2. Adım

Yaptığımız ilk şey renkli bir arka plan. Katman (Layer) panelinde (veya Cmd / Ctrl + Shift + N) yeni katman oluşturun. Araç Çubuğunda Fırça Aracı’nı (B) (Brush Tool) seçin ve Boyut: 900px, Opaklık: % 100, Sertlik:% 0, Akış: % 100 ayarlarını yapın. Renk Örnekleri panelinde mavi ve yeşil renk tonlarını seçtik (Renkler: # 005952, # 003663, # 002157). Çalışma alanının tüm genişliği boyunca rastgele birkaç nokta çizdi.

3. Adım

Photoshop’ta renkleri karıştırmak ve pürüzsüz hale getirmek için Gaussian Blur filtresi eklenebilir. Aynı şekilde bu adımda renkleri karıştırmak ve daha pürüzsüz hale getirmek için, bir “Gauss Bulanıklığı)” filtresi ekledik (Filtre> Bulanıklaştır> Gauss Bulanıklığı…) (Filter > Blur > Gaussian Blur…). Yarıçapı 300px olarak ve Opaklığı % 76 renkli katmana göre ayarlayın.

4. Adım

Arka planda bir cilt oluşturmak için yıldızlar eklemeye geldi sıra. Katman panelinde (veya Cmd / Ctrl + Shift + N) yeni katman oluşturun ve Siyah renkle doldurun. Arka plan rengini Siyah olarak ayarlamak için klavyede D’ye ve ardından X’e basın. Katmanı doldurmak için Cmd / Ctrl + Del tuşlarını kullanın. Filtre> Gürültü> Gürültü Ekle’ye gidin… Miktarı Ayarlayın:% 30, Dağıtım: Gauss, Monochromatic’te onay kutusunu seçtiğinizden emin olun ve ardından Tamam’a tıklayın.

5. Adım

Şimdi biraz fazla yıldızımız var, dokuyu daha doğal hale getirmek için çıkarın. Bu katman için Düzeyler (Levels) ayarını değiştirmek için Cmd / Ctrl + L tuşlarını kullanın (Görüntü> Ayarlamalar> Düzeyler…). Siyah nokta için Giriş Düzeylerini 150 olarak ayarlayın ve Tamam’a tıklayın. Arka plan rengini göstermek için Karışım modunu (Blending mode) “Ekran” olarak bu katmana ayarlayın.

Daha büyük yıldızlar oluşturmak için Yıldız katmanını kopyalayın (Cmd / Ctrl + J veya Katman (Layer) > Katmanı Çoğalt (Duplicate Layer)). Ölçeği orantılı olarak % 200’e ayarlayın. Yeniden boyutlandırmak için Serbest Dönüştürme (Free Transform) aracını (Ctrl / Cmd + T veya Düzenle> Serbest Dönüştürme) kullanın. Renkli katmanın altına yıldız dokusu ile her iki katmanı da taşıdığınızdan emin olun.

6. Adım

Oluşturulan doku bize biraz benzer bir desen gibi geldi ve onu çeşitlendirmeye karar verdik. Her zamanki “Yağlı Pastel Büyük” (“Oil Pastel Large”) fırçadan (standart bir Photoshop fırça setinde) fırça oluşturduk. Oluşturduğumuz fırçayı değiştirmek için, “Yağlı Pastel Büyük” fırçasını seçin ve Fırça ayarlarına gitmek için F5’e basın.

Aşağıdaki resimlerde gösterildiği gibi her değer için ayarları yapın. Bu, değişen açılara sahip basit bir Photoshop fırçasıdır. Bu fırçayı kayıt ettiğinizden emin olun, çünkü gelecekte ihtiyacımız olacak. İki seçeneğiniz var, Silgi Aracını (E) kullanabilir veya her iki yıldız katmanına Katman maskeleri ekleyebilirsiniz (İkinci yolu öneririm, çünkü beğenmezseniz yıldızların konumunu düzeltebilirsiniz).

7. Adım

Her yıldız katmanına bir Katman maskesi ekleyin (Katman> Katman Maskesi> Tümünü Göster veya Katman panelindeki simgeyi kullanın ((Layer > Layer Mask > Reveal All)). Fazla yıldız dokusunu kaldırmak için oluşturulan fırça (Boyut: 400px, Opaklık:% 70-40) ile Fırça Aracını (B) kullanın. Önceki katman maskesini tekrar etmemeye ve yıldızları aynı yere koymamaya çalışın. Yıldız kümeleri ve bazı kısımlar olduğu için dokuyu çeşitlendirmek önemlidir.

8. Adım

Şimdi bir bulut yüzeyi oluşturalım. Yeni bir katman oluşturun (Cmd / Ctrl + Shift + N). Eliptical Marquee Tool (M) kullanın ve çalışılan alanın neredeyse tüm genişliği boyunca bir elips çizin. Prensip olarak, bu aracı kullanmak zorunda değilsiniz. Daireye sağ tıklayın ve “Geçiş Yumuşatmayı” (“Feather”) seçin, 45px yarıçapını girin ve Tamam’a tıklayın. Bu, yaptığımız işlem bulut kenarlarını yumuşatmak içindir.

Oluşturulan bir katmanı seçtiğinizden ve Varsayılan Arka Plan ve Ön Plan renklerini ayarladığınızdan emin olun. Filter> Render> Clouds’u seçin. Ardından Elipsinizde bulutlar görünmelidir. İkinci bir filtre ekleyin. (Filtre> Render> Difference Clouds). Aşağıdaki resme benzer bir görüntü almalısınız.

9. Adım

Bulutlaroın yapısını daha iyi anlamak için, bu katmanın Karıştırma modunu (Blending mode) “Renk Soldurma” (“Color Dodge”) olarak değiştirin. Cmd / Ctrl + F veya Filtre> Fark Bulutları seçeneklerini kullanarak “Fark Bulutları” filtresini uygulamayı tekrarlayın. İstediğiniz sonucu elde edene kadar veya en az 9000 defa Cmd / Ctrl + F tuşlarına basmaya devam edin :).

10. Adım

Bulutların seçimini kaldırın (Seç> Seçimi Kaldır (Select > Deselect) veya Cmd / Ctrl + D) ve şekli şekillendirmeye başlayın. Bu aşamada Çarpıtma Aracı (Warp Tool) (Ctrl / Cmd + T veya Düzen> Dönüştür> Çarpıt (Edit > Transform > Warp)) ve Kukla Çarpıtma (Puppet Warp) (Düzen> Kukla Çarpıtma) aracını kullandık. Temel şekli vermek için birkaç kez Çarpıtma Aracı (Warp Tool) kullanarak aşağıda ki resimde göründüğü gibi ayarlıyoruz. Bu noktada tüm Dönüşüm araçlarını deneyimleyebilirsiniz. Bulut sistemimizin kenarını uzatmaya çalışın, böylece daha ilginç ve gerçekçi görüneceklerdir.

Photoshop'ta Uzay Sahnesi Nasıl Oluşturulur? |  Photoshop Eğitimi

Daha kesin bir form oluşturmak için, birkaç kez Puppet Warp kullanarak istenen son şekli yapın. Dönüşüm noktasını bulut sistemi etrafına yerleştiriyoruz ve istenen şekli veriyoruz. Ve bazı kısımları biraz aralıklı bırakıyoruz. Dokuda kötü bir bükülme veya esneme olmaması için bu aracı dikkatli kullanmalısınız.

Photoshop'ta Uzay Sahnesi Nasıl Oluşturulur? |  Photoshop Eğitimi

Bir başka ilginç teknik, nebulanın rengini biraz arttırmaktır. Bunun için, (Cmd / Ctrl + J) nebula katmanını çoğaltın ve farklı Görüntü ayarlamalarını kullanın. Ardından, seçtiğiniz rengi dengelemek için katmanların Opaklık düzeyini azaltın (Renk kaynağından memnunsanız bu gerekli bir işlem değildir).

Photoshop'ta Uzay Sahnesi Nasıl Oluşturulur? |  Photoshop Eğitimi

Aşağıda ki sayfa numarlarından bir sonra ki sayfaya geçiş yapabilirsiniz.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
CADEM DIGITAL, sizi 3DEXPERIENCE GÜNÜ’ne davet ediyor!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu