İlham AlınNasıl Yapılır
Trend

Tasarımda Renk ve Işık Nasıl Kullanılır?

Mohsen Hashemi’nin uzman tavsiyesi ile iç tasarımınızı ve Arch-viz görüntülerinizi geliştirmek için bu renk ve ışık teorilerini kullanabilirsiniz. Bunun için tasarımda renk ve ışık nasıl kullanılır hep birlikte inceleyelim.

Bir iç tasarımcı veya 3D sanatçısıysanız, her ay ışık ve renk hakkında konuşmaz, düşünmez veya arama yapamazsınız. Bunları, doğru şekilde anlayarak, doğru yerde kullanırsanız, iş kalitenizi doğru orantılı olarak arttırabilirsiniz.

Ayrıca Keyshot Render’larınızı daha iyi seviyeye taşıyacak ve yeni teknikler öğrenebileceğiniz Keyshot Render için 30 En iyi ipucu bölümümüze bakmayı unutmayın.

Bugün, tasarım ve render da ışığı ve rengi kapsayan bazı konular hakkında size bilgi vermek istiyorum. Çalışmalarım için sayfamı ziyaret edebilirsiniz.

Renk

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme
Tasarımda Renk

Renk, iç tasarımda en önemli faktörlerden biridir. İç mekanda farklı renk kombinasyonları kullanmak, rengin ana hatlarının soyutlanmasını göstermenin bir yoludur. Gerçek malzemelere veya yüzeylere karşı renk seçme süreci, deneyim ve yaratıcılık gerektirir. Bu faktörler hakkında bazı kurallar vardır, ancak soru şu ki, bir tasarımcı veya 3D sanatçısı bu kuralları çok yaratıcı bir şekilde nasıl kullanabilir?

Renk psikolojisini anlamak, farklı ortamlara ve müşterinin duygusal tepkisini etkileyebilecek işlevlere sahip farklı alanlara karşı da önemli bir rol oynar. Renkler, bir parçanın hissini veya ruh halini değiştirebilir ve aynı zamanda fiziksel veya psikolojik tepkilerimizde rol oynayabilir, örneğin açık bir renk kullanmak, bir alanı daha büyük gösterebilir.

Renk teorilerine dayanan birçok renk kategorisi vardır. Ancak bu yazımızda, bunlardan birkaçına değineceğiz. Değinmeden önce, renk tekerleğine bir bakalım ve nasıl çalıştığını görelim.

Wikipedia bilgilerine dayanarak Isaac Newton, onu kullanan ilk adamdı ve renk karışımlarına dayanan illüstrasyon için bir kural ortaya koydu. Bugün, renk tekerleğinin daha eksiksiz bir versiyonuna ve birçok açıdan daha temel bir kullanımına sahibiz.

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme
Renk Paleti

RGB modunda, kırmızı, yeşil ve mavi ana renklerdir. HSB modunda ise renkler, ton ve doygunluk değerlerine göre değişir. CMYK ve Lab renkleri için de özel kurallar vardır. Tasarımlarımızda rengi kullanma şeklimizi etkileyebilecek çok önemli bir renk kuralı hakkında konuşalım.

Kural 60-30-10:

Bu kurallar, alanımız için kullandığımız renk paletinin ve renk oranının baskın rengin % 60’ı, ikincil rengin% 30’u ve vurgu renginin % 10’u olarak bölünmesi gerektiğini öne sürüyor.

Örneğin, aşağıdaki resimde baskın renk mavi turkuaz, ikincil rengin nötr beyaz ve vurgu rengi olarak da turuncu kullanılmaktadır.

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme
Renk ve Işık Nasıl Kullanılır

Tasarımda tamamlayıcı renkler

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Tamamlayıcı renkler, renk tekerleğinde kırmızı ve yeşil, mavi ve turuncu veya mor ve sarı gibi iki renk tonudur. Birlikte karıştırıldıklarında birbirlerini etkili bir şekilde iptal ederler ve çamurlu kahverengi veya siyah renk tonu oluştururlar. Bu renkler bir gözlemcinin dikkatini çekmek için kullanılır. Yukarıda ki resimde de örneklerini görebilirsiniz.

Tasarımda benzer renkler

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Anlamak çok zor değil, benzer renkler birbirlerinin ortak kesişim kümesinde bulunan renklerdir. Hangi rengi kullandığınızdan önemsiz, komşusu olduğu rengi kullanmanız yeterlidir. Örneğin, kırmızının komşusu olan turuncuyu seçerseniz sorun olmaz. Tasarımda benzer renklerin örneklerini yukarıda ki resimde görebilirsiniz.

Tasarımda üç renk kuralı

iç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Tasarımda üç renk kuralını basitçe açıklarsak, kullanacağınız renklerin renk tekerleğinde, birbirinden eşit uzaklıkta olduğundan emin olmalısınız. Her renk için farklı miktarlarda doygunluk kullanmakta özgürsünüz, ancak uyumu kaybetmemeye dikkat etmelisiniz.

Tasarımda nötr renkler

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Sanatsal yaklaşımın büyük bir hayranı olarak, bazen ana renkler, ikincil ve vurgu renkleri olarak farklı nötr renk tonları kullanıyorum. İşte gerçekten bir ortamın sıcak ve rahat olduğunu hissettiğim alan, bu günlerde bu renk tonunun büyük hayranları olan birçok sanatçı ve tasarımcı vardır.

Renk özellikleri

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme
Renk ve Işık Nasıl Kullanılır?

Renkleri seçmek her zaman kurallara uymakla ilgili değildir, bazen çevreye bir anlam eklemek için karakteristik renklere dayanan renkleri seçer ve müşterinin tasarımındaki kişiliğinin bir kısmını gösteririz. Örneğin siyah, güç ve ihtişamı göstermek için, altın rengi ise zenginliğin sembolü olarak kullanılabilir.

Ve son olarak, tüm sanatsal ve tasarımcı yaklaşımından yoksun olan ve fikirlerini tasarıma dahil etmek isteyen müşteriler vardır. İşte en büyük görevimiz; uzlaşmalarına yardımcı olmak ve en iyi kompozisyona ulaşmak için bir yol bulmak için ekstra zaman harcamak gerektirir. Bununla başa çıkabilmek için çalışmalarınızı anlatmanız ve sanatsal yaklaşımınız ile ikna etmeniz gerekebilir.

Tasarımda aydınlatma

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

İç tasarımın hayati yönlerinden biri aydınlatmadır. Aydınlatma, stilin vurgulanması ve farklı ruh halleri yaratması için tasarımcının alanı aydınlatmasına yardımcı olabilecek bir faktördür. İyi aydınlatma güvenli ve rahat bir ortam yaratabilir ve iç dekorasyona stil katabilir veya odaya çok özel bir görünüm verebilir. Doğru mekansal aydınlatma, bir ortamdaki ruh halini ve hissini etkileyebilir, hepsi sıcak ışıkları, soğuk ışıkları veya renk ve ışık çeşitlerini gibi ışığı nasıl kullanacağınıza bağlıdır.

Doğal aydınlatma

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme
Renk ve Işık Nasıl Kullanılır?

Bir tasarımcının bakacağı ilk şey, ışık yönü ve ışık alma açsının aydınlattığı yerdir. Genellikle mimarlar, ortamdaki en yüksek ışığı elde etmek için pencereleri mümkün olan en iyi yerlere yapmaya çalışırlar ve daha sonra tasarımcılar, ışığın sıçrama prensibi ile çevreyi aydınlatmak için duvarlar ve zeminlere en uygun rengi verirler.

Doğal ışık kullanmak, tüm çevrede tekdüze bir ışık verecektir. Bu sayede izleyicinin, çevre ile çok hızlı bir bağlantı kurması amaçlanır. Her şeyi net bir şekilde anlaması için doğal ışık tüm ürünleri sahnede gösterir. Ve bu başarılı bir görüntü olabilir.

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Öte yandan, doğal aydınlatma bir sahnede çok özel bir aydınlatma havası yaratmak için bir fırsattır. Aydınlatmanın gücü, karakteristik yaklaşımlarımızla görüntüye olan yaklaşımı değiştirebilir.

Görevimiz Aydınlatma

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Bu, herkesin günlük rutininde kullandığı çok yaygın bir aydınlatmadır. Kullanılan aydınlatma görsel netliği artırmalıdır, böylece gözlerinizin yorulmasını önler. Bir 3D görüntü oluşturduğunuz için dikkatli olmanız gereken nokta, ışığın spot ışık görevini oynaması gerektiğidir. Bu yüzden çok fazla ışık değil, aynı zamanda ışığın geçişi de düşünülmelidir. Bu sayede izleyici hikayeyi daha iyi anlayacaktır.

Ayrıca 3D Stüdyo Aydınlatması için 5 ipucu bölümümüze bakmayı unutmayın.

Estetik aydınlatma

İç Tasarım ve Arch-Viz Görüntülerini Renklerle Geliştirme

Bu aydınlatma, çok özel sanat, sembol veya heykel göstermek için kullanılan bir yaklaşımdır. Parklarda ve ünlü meydanlarda genellikle bu şekilde bir aydınlatma görürüz. Ancak burada bu güzel bayanımızı bu yaklaşımın nasıl çalışabileceğini göstermek için kullandım.

Son olarak, aydınlatma da çok özel bir ruh halini vurgulayabilir, doğru kompozisyonu seçerseniz, çok Orphic bir hikaye yapabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu