Nasıl YapılırOyun Motorları
Trend

UE4’te Dünya Hologramı Oluşturma

Gabriel Enriquez, UE4 ‘te oluşturulan bir Dünya Hologramının nasıl yapıldığını yayınlamamıza izin verdi. Hadi hep birlikte nasıl yapıldığını öğrenelim.UE4’te Dünya Hologramı Oluşturma!

UE4 Dünya Hologramı – Giriş

Amacım bir veya iki gün içinde UE4 ‘teki malzemeler ve gölgelendiriciler hakkında daha fazla bilgi edinmekti. Referansları ararken, holografik bir Dünya’yı içeren Richard Rude’ın inanılmaz bir sanat eserine rastladım. Ayrıca sahnesinin ayrıntılı bir dökümünü yapmıştı. Bu bana gölgelendiriciler hakkında daha fazla çalışmanın bir yolu olarak bir Dünya hologramı yapma fikrini verdi. Epic oyunlarının Shooter oyun demosundan oyun içinde ki çevreyi arka plan olarak kullandım.

Sahnenin nasıl yapıldığına hızlıca bir göz atalım.

1. Dünya – Dokular (Texture)

Dünya dokularını ücretsiz olarak alabileceğiniz birçok yer var. Ben bu dokuları Solar System Scope ‘dan aldım. Bu proje için 4 tane kullandım: Temel Renk, Maske, Anahat (Photoshop’ta yaptım) ve bir tanede bulut dokusu. Kullandığım bir diğer doku, daha sonra göreceğiniz hologram etkisi elde etmek için hayati önem taşıyan gri tonlamalı bir tarama çizgisi haritasıdır (burada gösterilmemiştir).

Solar System Scope dan alınmış dünya dokuları.

2. Dünya Ağını Oluşturma

Yarattığınız küre, kullandığınız dokulara bağlı olabilir. Bence çevrimiçi olarak sunulan Dünya dokularının çoğunun silindirik bir harita projeksiyonu veya daha özel olarak merkatör (mercator) projeksiyonu var. Kullandığım küre çoğu 3D modelleme uygulamasında mevcut olan varsayılan değerdir. Dahası, kürenin yoğunluğunu arttırdım çünkü yakın çekimler yapmayı planlamıştım.

Dokunun küre üzerinde en iyi yansımasını elde etmek için, ağın hem üst hem de alt kutuplarında küçük bir boşluk yapmanız ve ardından bu boşlukları aşağı kutpa kadar çoğaltmanız ve bunları bağlayan düz bir çizgi (kırmızı çizgi) yaratmanız gerekir. Daha sonra, elde edilen UV adasını alır ve yüzleri dikdörtgen bir dağılım boyunca hizalarsınız. Kenarları dokunun kenarlarına yapıştırdığınızdan emin olun.

Dünya ağını oluşturma

3. Hologram Gölgelendirici

Yaptığım gölgelendirme, Richard Rude tarafından değiştirilmiş halidir. Malzeme Karışım Modu, Katkı Maddesine ve gölgelendirme modeli ışıksız olarak ayarladım. Ayrıca, iki taraflı (two sided) özelliğini açtım çünkü önden bakarken hologramın arka kısmının biraz görünür olmasının iyi olacağını düşündüm. Ön yüzü çok fazla sıkıştıramadan arka yüzü çok yoğun tutmamaya dikkat edin. Dikkat çeken bir diğer özellik, aşağıdaki malzeme örneğinde gördüğünüz gibi kaydırma ve tarama çizgileridir. Bu, malzemenin bir hologram gibi görünmesini sağlar. Ek olarak, arazi sınırlarını daha görünür hale getirmek için ana hat dokusunu kullandım. Son olarak, Dünya’yı siyah beyaz maskesi ile dış fresnel arasında hızlı bir çarpma yaptım çünkü fresnel etkisinin okyanuslarda kara kütlelerine göre daha az yoğun olmasını istedim.

UE4’te Dünya Hologramı Oluşturma!

Bulutlar için Dünya ağının üstünde biraz daha büyük bir küre kullandım. Malzeme kurulumu çok basittir. Sadece bir tane hologram malzeme yapmak için, yukarıdaki ana malzemede birleştirebilirsiniz.

UE4’te Dünya Hologramı Oluşturma!

Aşağıda, hologramın nasıl görünmesi gerektiği konusunda yaratıcı kontrol elde etmek için kullandığım parametreleri görebilirsiniz. Tarama çizgileri açıkça görülüyor.

UE4’te Dünya Hologramı Oluşturma!

4. Çevre

Dünya hologramını göstermek için hazır bir sahneye ihtiyacım vardı, bunun için Epic Games’ten Shooter Game Demosunun lobi bölümünü kullandım. Sadece lobi kalana kadar tüm arka plan varlıklarını ve ışıklarını kaldırdım.

5. Aydınlatma ve Rötüş (Post-Processing)

Renklerle çok oynadım ve başlangıçta sıcak ve soğuk tonlar arasındaki zıtlıkları gösteren bir renk oluşmasını hedefliyordum. Bu işe yaramadı, bu yüzden bilim kurgu sahnelerinde sıkça gördüğünüz mavi-yeşil arka planı kullanmaya karar verdim. Tüm ışıkları statik hale getirdim ve Bloom ve Screen Space Reflections ile dikkatlice dengeledim. Hologram ve işleme sonrası parametrelerden memnun kalana kadar bir sürü seçeneği denedim.

Hepsi bukadar!

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu