Nasıl Yapılır

Yüksek ve Düşük Poligon modelleme nedir?

Yüksek ve düşük poligon (çokgen) modelleme arasındaki temel fark, tam olarak adının ima ettiği şeydir. 3D modelinizde çok sayıda poligon yani çokgen kullandıysanız Yüksek Poligon Modelleme, az sayıda yani düşük sayıda poligon kullandıysanız Düşük Poligon Modelleme denir.

Bununla birlikte, her bir modelin detay ve poligon seviyesine karar verirken dikkate alınması gereken farklı konularda vardır. Bunların başında, özellikle malzemelerinizde kullandığınız dokular gelir.

Ayrıca 3D modelleme, animasyon ve render çalışmalarında kullanacağız Doku ve malzemeler hakkında daha fazla bilgiye 3D Malzeme ve Doku Nedir? Ne işe yarar? ile ilgili makalemizden ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızla her bir çeşit poligon modelleme farklılıklarına, artılarına ve eksilerine bakarak, 3D modellemeye başlamadan önce hangi tekniği kullanmak istediğinize karar verebileceksiniz.

Öğrenmek için yukarı kaydırın.

Yüksek veya Düşük Poligon modellemeyi ne zaman kullanmalıyım?

Bu sorunun cevabı büyük ölçüde modelinizi bitirdikten sonra nasıl kullanmayı planladığınıza bağlıdır.

Unreal Engine veya Unity Engine gibi gerçek zamanlı bir oyun motorunda kullanmayı düşündüğünüz yada herhangi bir oyun da kullanmayı düşündüğünüz 3D modelleme çalışması yapıyorsanız, düşük poligon modelleme tekniğini kullanmanız önerilir.

Düşük poligon modelleri, renderlama için daha az hesaplama gücü kullanma eğilimindedir, bu nedenle modelinizin sanal ortamda nasıl tepki verdiğini hızlı bir şekilde hesaplaması gereken bu tür motorlar için daha uygundur.

Yüksek ve Düşük Poligon modelleme nedir

Ancak, oyun dışında pazarlama için yani yüksek kaliteli Render çalışmaları için 3D modelleme yapıyorsanız genellikle yüksek poligon modelleme tekniğini kullanırsınız.

Hareketsiz sahneler ile bir video sahnesi oluşturmak için bir kareyi oluşturmakla geçen süre az çok alakasızdır. Bu nedenle, yüksek poligon modelleme ile hesaplanması daha zor olan modeller üretebilirsiniz, çünkü nihai sonucun tamamlanmasından sonra daha fazla hesaplama işleminin yapılması gerekmeyecektir.

Yüksek veya Düşük Poligon modelleme Tekniklerinin Artıları ve Eksileri

Düşük Poligon modelleme

Düşük poligon modellemenin en büyük gücü kullanım kolaylığıdır. Bu modellerin hafif boyutu, çok sayıda anında işleme (oyun geliştirme) yapıyorsanız, çalışmayı kolaylaştırabilir.

Bu hem sizin hem de iş istasyonunuz için önemlidir. Düşük poli modellerin makinenize yüklenmesi, görüntülenmesi ve düzenlenmesi çok daha kolay olabilir. Bu aynı zamanda genellikle daha hızlı render sonucu demektir. Bu sayede zamandan ve paradan çok fazla tasarruf edebilirsiniz.

Yüksek ve Düşük Poligon modelleme nedir

Bu modellerin üzerinde çalışmak modelleme açısından da daha kolay olabilir. Milyonlarca çokgen içeren bir ağa kıyasla, daha az karmaşık bir ağda düzenleme yapmak genellikle daha kolaydır.

Düşük poligon kafeslerinin dezavantajı, bitmiş ürününüzde isteyebileceğiniz yüksek düzeyde ayrıntı elde etmenin zor olmasıdır. Daha az çokgen kullandığınız için, belirli şekillere müdahale edebileceğiniz daha az geometriniz olduğundan istediğiniz sonucu almayı zorlaştırır. Bu, örneğin; kıyafetlerdeki kırışıklıklar gibi şeylerin ağda yapılamayacağı anlamına gelir.

Ancak bunun bir yolu var. Normal haritalar ve yükseklik (veya yer değiştirme) haritalarını kullanmak, ışığın nesne üzerinde, istediğimiz davranış biçimini simüle edebilir.

Düşük poligon modeli oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken son şey, normal haritalar gibi kullandığınız dokudur, ancak en önemlisi, bitmiş ağınıza renk eklemek için kullandığınız dağınık haritalardır.

Doku haritalarınızda kullandığınız görüntülerin boyutu ve sayısı, bilgisayarınızın hesaplaması için daha fazla kaynak eklemenizi sağlar. Ve unutmayın, düşük poligon özellikle daha az kaynak ağırlıklı olabileceğinden harika sonuçlar verir.

Yüksek ve Düşük Poligon modelleme nedir

Bu nedenle, düşük poligon modellerinizde 4096 × 4096’dan daha büyük görüntüleri nadiren kullanmak isteyeceksiniz ve tek bir doku sayfasına birden fazla haritayı yoğunlaştırmak isteyebilirsiniz.

Konsollara veya PC donanımlarına kıyasla çok daha az hesaplama gücüne sahip oldukları için bu özellikle bir cep telefonu için oyun yapıyorsanız önemlidir.

Düşük poligon modellemenin bir başka yararı da optimizasyon becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olmasıdır, bu nedenle bunun yerine yüksek poligon modellemede uzmanlaşmayı seçseniz bile, düşük poli teknikler kariyeriniz boyunca size fayda sağlayabilir.

Yüksek Poligon modelleme

Yüksek ve Düşük Poligon modelleme nedir

Yüksek poligon modellemenin de kendi artıları ve eksileri vardır. Ve düşük poligon modellerin tersi olarak kolayca özetlenebilirler.

Ayrıca çalışmak daha zor olabilir. İş istasyonunuz eski donanım kullanıyorsa, model üzerinde çalışmak bir angarya haline gelebilir. Görüntü alanının etrafında hareket etmek yavaş bir işlem haline gelir ve ağın yoğunluğu nedeniyle düzenleme yapmak uzun zaman alabilir.

Görüntüleri çok yüksek çözünürlükte de kullanabilirsiniz. malzemeleriniz için istediğiniz kadar görüntü kullanabilir, bu da daha yüksek doğrulukla sonuçları verebilir.

Sonuç

Genel olarak, her ikisinin de farklı kullanım alanları olduğu için bu modelleme stillerinin her ikisini de tanımanız iyi bir fikirdir.

Düşük poligon modelleme durumunda bile, bunları üretmenin giderek daha popüler bir yolu, düşük poligon baz ağını modellemek ve daha sonra üzerine yüksek poligon detay eklediğiniz bir klon yapmaktır.

Bunun için Substance Painter gibi bir yazılım kullanabilirsiniz. Ayrıca her iki modelleme yönteminde de uzmanlık gerektirdiğini ve her ikisini de öğrenmek için bol bol uygulama yapmanız gerektiğini unutmayın.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu