Dijital Sanatİlham AlınNasıl Yapılır
Trend

ZBrush ve KeyShot’ta Cyberpunk Karakter Tasarımı

Miguel Nogueira , ZBrush ve KeyShot ile yapılan gerçekçi siberpunk şaman karakter oluşturma hakkında ZBrush ve KeyShot’ta Karakter Tasarımı iş akışını bizimle paylaştı.

ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı

Giriş

Merhaba! Benim adım Miguel Nogueira ve ben bir konsept tasarımcısı, sanatçı, düşünür, eski grafiti sanatçısı, eski grafik tasarımcısı, problem çözücü, hayalperest ve diğer birçok şeyim! Portekiz’deki bir kolej olan ESAD’de Multimedya ve Dijital Sanatlar okudum. Şu anda, Frictional Games’te çalışıyorum ve 2017’den beri oradayım. Diğer küçük stüdyolar için de serbest çalışmalar yapıyorum ancak Cricts’teki iş tecrübemi edindiğim Frictional’dı. Şimdi yeni bir korku ünvanı üzerinde çalışıyoruz ve canavarlardan pervane tasarımına, karakterlerden seviye eskizlerine, 2D sanattan storyboardlara kadar pek çok şeye katkıda bulunuyorum.Sizin İçin Önerilen Video
ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı

Fikir

Projenin özü, yaşam tecrübelerimin ve heyecan verici bulduğum konuların bazılarını karıştırmaktı. Bir keresinde sibernetik üzerine bir makale okuduğumda, Wiener’in raporları ve canlılar ile makineler arasında bilgi aktarımıyla ilgili teorilerin aynı olduğunu keşfettim (bir kodlama, kod çözme, yeniden besleme ve öğrenme döngüsü var). Bu teoriler, makinelerin, canlıların ve sosyal grupların elektronik cihazlarla analojiler arasındaki iletişimini ve kontrolünü anlamaya çalışır. Özetle, bir insanı bir makineden ayıran şeyin yalnızca anlamsal bir konu olduğunu iddia ediyorlar.

Bu benim sanatsal becerilerimi arttırmaya ve bu fikre yeni bir anlam vermek konusunda spekülasyon yapmaya başlamamı sağlayan şeydi. Gelecekte, bilim, din ve doğanın bir arada yaşayacağı dünyamızı hayal ettim.

Bu karakter tasarımında konum manevi olmayı bırakmadı. Siber güçlendirilmiş olmasına rağmen, alt kültür giysileri kendimi ifade etmek için sadece bir formdur ve benim de hoşlandığım başka bir konu.

ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı

Araştırma ve Eskiz

İnternette referans bulmak ve eskiz yapmak benim için sürecin en eğlenceli kısmı. Ne kadar çok çizer ve araştırsam karakterim hakkında o kadar çok şey bulurum. Fikirler için daha derine indikçe, değerli bir şey bulma şansınız artar!

Çizimlerimi düzenlemek için PureRef , çizimlerimi yapmak için ise Photoshop programını kullandım. Referans çizmenize ve toplamanıza izin veren herhangi bir aracı kullanabileceğinizi söylemek önemlidir. Aklınızla düşünün, yazılımla değil çünkü yaratıcılık yazılıma bağlı değildir!

ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı

Farklı eskizleri araştırmanın faydalı olabileceğini düşündüm. Zaten aklımda Wicca’nın bir imgesi vardı. Video oyun büyücü karakterini temsil eden kentsel bir cadı ama bu fikri hemen almak istemedim. Başka fikirlerin işe yarayıp yaramadığını görmek istedim, bu yüzden karakterin farklı yinelemelerini çizmeye başladım. Ayrıca ekran görüntülerini arkadaşlarımla paylaştım ve onlara konsept ve hikayenin anlamlı olup olmadığını sordum. Ne vahşi, ne garip ne de çok sıkıcı olmadığından emin olmak istedim.

Herhangi bir hazır konsept sanatına bakmadığımı ve sadece gerçek dünya robotlarını, gerçek moda ve sembolleri araştırmaya saplandığımı unutmayın.

Not: Etrafta dolaşmasına izin ver, deney yap, bildiklerini ve tasarım teorilerini düşündüğünü unut, korkusuz ol.

Bonus Mood Çizimleri

Bunun bir aşk emeği olduğunu zaten söyledim ve kendime zaman kısıtlaması koymadığım için karakterin kişiliğini araştıran bir dizi ruh hali taslağı yapmayı seviyorum. Karakteri daha iyi tanımamı sağlayarak nihai sonucu etkilediğini düşünmeyi seviyorum.

ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı
Hazırladığım ilk sketchler

ZBrush’ta Heykeltraşlık

ZBrush’u kullandığım heykeltraşlık için Zbrush aletleriyle oynamayı seviyorum. Asla bir işte çalışmak gibi bir hisse kapılmam ve bu tür bir enerji süreci yönlendirdiğinde, bazen beklenmedik sonuçlar alırsınız.

Genelde pek çok süslü fırça kullanmıyorum, sadece ZBrush’ta varsayılanları olduğuna inandığım Сlay, Dam Standard, Trim ve Polish fırçaları ve her şeyi bir araya getirmek için bazı teknik alfa haritaları kullanıyorum.

Clay fırçası, çok fazla endişe duymadan form eklemek için harika. Ustalaşmak istediğiniz her türlü beceriyi edinmeniz için çok önemli olan hatalar yapmanıza izin verir. Trim ve Polonyalı fırçalar sert yüzey formları için mükemmelken, Standart ve Baraj Standardı fırçalar bazı hatlarda oymak için harikadır.

Genellikle modelin parçalarını alıp hızlı bir render için dışa aktarırım, sürmekte olan çalışmaları sosyal medyada yayınlarım ve arkadaşlara gönderirim. Bu, ürünün genel kalitesi hakkında geri bildirim almak için kullanışlıdır.

ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı

Giysiler

Gerçekten Marvelous Designer ‘da uzman değilim ama kullandığım araç ve kaliteli kıyafetler almanın en hızlı yolu. Kıvrımları taklit etme şekli için çok iyi, ve ZBrush’ta aynı şeyi yapmak çok uzun zaman alacaktı. Her zamanki gibi, referans kartımı ikinci bir monitörde açtım ve her ikisinin de referansımla ve çizgi taslağımla eşleştiğinden emin olmak için elbiseleri model üzerinde olup olmadığını anlamak için sürekli denemeler yaptım.


Render ve Doku (Texture)

Oluşturmak için, UV haritaları veya araçla ilgili diğer kısıtlamalar konusunda endişelenmenize gerek kalmadan hızlıca dokular oluşturmak için Keyshot ve malzeme grafiğini kullanıyorum. Tek yapmam gereken modeli sahneye aktarmak ve bir sonraki dokuyu içe aktarmaya başlamak.

Zaten çoğu zaman diğer cyborg konseptleri için daha önce yaptığım bir shader kütüphanem var, bu yüzden sadece bir sürükle ve bırak işlemi.

Illustrations gerçekten benim işim değil, bu yüzden doğal olarak, daha sonra etrafı çevreleyen manzarada çalışırken rahatlayabilmek için önce Illustration ile başladım (bu benim rahatlık alanım). Ben de çizimde daha iyi olmak istedim, bu yüzden zayıf yönlerim üzerinde çalışmaktan kaçınmak ve zaten bildiklerime sadık kalmak anlamsız olurdu. Projenin kapsamı gerçekten bu yüzden küçülmedi, istediğim gibi geriledi. Modelin sadece bir bakış açısıyla erişilemeyen farklı bir hikaye anlatımı formatına yer verdi.

Dijital resim, fotoğraf ve Keyshot materyallerinin bir karışımı:

Aksesuarlar

Aksesuar eklemek en kolay kısmıydı. Burun halkası, sadece modifiye edilmiş bir torus olan kulak tıkaçlarında olduğu gibi küre şeklinde bir torustur. Torbalar ve giysiler, IMM ZBrush ve Marvelous Designer’ın bir karışımıydı. Benim fikrim grafik okumayı iyileştirmekti, bu yüzden dövmeler eklemek büyük bir rol oynadı. Başının yan tarafındaki dev ‘X’ dövmesi de daha iyi bir grafik okuması ve doğru hissettiğim için eklendi. İkincisi, genellikle daha önemli bir nedendir, çünkü biz sanat yaparken, onun hissi orada olmak zorundadır.

Asıl endişem, karakteri başka bir cyborg gibi göstermeden, teknik ve sert yüzey elemanları eklemekti. İnanılmaz görsel dilleri olan birçok harika video oyunu ve filmi var ama onunla daha da ileri gitmek ve karakteri daha fazla keşfetmek istedim. Piercing, dövmeler, keseler, yırtık pırtık giysileri, hikayesini daha iyi anlatacak herşeyi düşündüm. Ceketinin yırtık pırtık uçları var mı, çünkü biri kovalanırken sıkışmış mı? Bu gibi sorular sormak, tasarımı geliştirmek için yapılacak harika bir şey.

Doku (Texture)

Kenar aşınması ve doku çalışmasının çoğu Keyshot içinde bir malzeme grafiği ile yapıldı, ayrıca ben genellikle bazı çeşitler eklemek için temel renderin üstüne çok ince bir metal doku yerleştiriyorum. Grafikte görebileceğiniz gibi, farklı Etiketleri üst üste koyarım, katmanlar gibi çalışırlar ve her etiket eklendiğinde, bir eğri haritası kullanarak bazılarını maskeleyeceğim. Bir eğrilik haritası, ağ içinde dönen ve kenarları renklerle ayıran tüm kenarları ve yüzleri bulur. Ondan sonra istemediğim eğrileri maskeleyebilirim. Amacımı daha iyi göstermek için kırmızı ekledim. Her eğriliğe sarı ve mavi renkler verdim. Etiket içindeki dokuların mavi kıvrımlarını maskelemek ve her şeyi saklamak isteseydim, tek yapmam gereken onu siyah yapmaktı. Görünür olmasını isteseydim, onu beyaza boyardım ve ince maskeleme isteseydim, grilerle oynayabilirdim. Şu an buna bakıldığında, kenar aşınması biraz doğrusal göründüğü için her eğrilik rengini daha iyi birleştirmek için kesme sürgüleriyle biraz daha karışık olabileceğini düşünüyorum.

ZBrush ve KeyShot Karakter Tasarımı

ZBrush ve KeyShot’ta Karakter Tasarımı Post prodüksiyon

Keyshot’da genellikle çok temel aydınlatma ile başlarım, sonra Photoshop’ta dokuları ekleyerek, aydınlatmayı ayarlayarak devam ederim. Pentagram Keyshot’da bir deney olarak yapıldı: Bir tel çerçeve gölgelendirici kullandım, sonra onu yaymak için ince ayar yaptım ve holograma bir görünüm verdi. Bu süreçte, Google’daki hologramları kontrol etmeye devam ettim, bir şeyin üzerine oturtulduğundan emin olmak için bir fotoğraf ekleyecektim ya da sadece boyayacağım ama bu işin gerçekten Keyshot’da kolay olduğu ortaya çıktı. Bu iş akışının en önemli kısmı 3D görünümden kurtulmaya yardımcı olan basit bir boyama işlemidir.

Faydalı ipuçları

Öne çıkan bir karakter yapmanın en iyi yolu kişiliğinizi yansıtan bir şey yaratmaktır. Hayatımı gerçekten işlerime adadım. Wicca’yı yaratırken, bana aynı tarzı hatırlatan bazı arkadaşları hatırladım. Eskiden goth oldum ve dreadlock, piercing ve dövmeler giydim. Kendim ve tanıdıklarım hakkında hikayeler anlatmaya çalışıyorum sadece ruhum değil aynı zamanda arkadaşlarımın ruhunuda yansıtmış oldum. Ve bence herkesin anlatacak eşsiz bir hikayesi var.

Bu gerçekten önemlidir, çünkü pazarın başarısını ödüllendirme eğilimi vardır ve bugünkü başarı kıyamet sonrası çevre kavramlarından stilize karikatürümsü renkli karakterlere kadar farklı şekillerde olabilir.

Çoğu zaman Syd Mead‘i ve Artstation‘da popüler olanı kopyalamak, çalışmanıza biraz dikkat çekebilir, ancak gerçekten öne çıkan eser, sanatçının bize yalnızca kendisinin söyleyebileceği, sanatçının kendi imzasını taşıyan kişisel bir eser oluşturmaktır.

Kendin olmaktan korkma, pazarın başarılı saydığı her şeye, özellikle de bunu yapmaktan çekinmiyorsan, diren. Bu kariyere neden başladığını hatırla. Bugün ürettiğiniz iş geleceğinizi yaratacaktır.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu