Oyun HaberleriOyun Motorları
Trend

Unreal Engine 5 ilk izlenim

Unreal Engine 5 ortaya çıktı! Gelecek nesil oyunlarda ve ötesinde en üst düzey gerçek zamanlı renderleme detayına ulaşmanıza yardımcı olacak yeni çekirdek teknolojisini içeren Unreal Engine 5 için ilk izlenimlerimizi paylaşmanın heyecanını yaşıyoruz.

Her yeni nesil oyunla, kendimizi “Hayır, işte bu, grafikler muhtemelen bundan daha iyi olamaz” diye düşünüyoruz. Ve sonra, birkaç yıl sonra, bir şekilde eskisinden daha gerçek görünen yeni grafiklere sahip yeni konsollar geliyor. Epic Games’in Unreal 5 Engine’in yeni demosu tam da bu söylediğimizin kanıtıdır.

Ayrıca en iyi oyun motorları bölümümüze bakmayı unutmayın.

Unreal Engine 5’in sınırsız olasılıklarla yaratma potansiyelinizi nasıl ortaya çıkaracağını öğrenin.

Epic Game Unreal Engine 5 için açıklamasında; “Bu yeni nesil oyun motoru versiyonu olan Unreal Engine 5’in öncelikli hedefleri, mükemmel CG Filmleri yaratmak ve gerçek hayatla aynı düzeyde fotogerçekçiliğin doruklarına ulaşmaktır” açıklamasını yaptı. Ayrıca son derece verimli araçlarla her büyüklükte ki geliştirme ekiplerinin, içerik kütüphanesi ile pratik çalışma düzenine yerleştirilmesi amaçlanmaktadır.

Henüz açıklanmayan Playstation 5 donanımıyla çalışan demo (aşağıda) makinenin neler yapabileceğine dair ilk izlenimleri gösteriyor. Spoiler uyarısı: oldukça inanılmaz görünüyor. Foto-gerçekçi uçurumlardan süpürme ve sinematik aydınlatmaya kadar. Kendi 3D dünyalarınızı yaratmak için ilham veren bir program arıyorsanız, en iyi 3D modelleme yazılımımıza göz atın.

PlayStation 5‘te canlı olarak yayınlanan gerçek zamanlı bir demo olan “Lumen in the Land of Nanite” ile tanışın:

Unreal Engine 5 Açığa Çıktı! | PlayStation 5’te Çalışan Yeni Nesil Gerçek Zamanlı Demo

Bu demo, Unreal Engine 5’te piyasaya sürülecek iki temel teknolojinin bir nevi ön izlemesini yapıyor.

Unreal Engine 5 için Nanite Mikropolygon Geometrisi

Unreal Engine 5 Çıktı

Nanite sanallaştırılmış mikropolygon geometrisi, sanatçıları gözün görebildiği kadar geometrik detay yaratmaları için özgürleştiriyor. Nanite sanallaştırılmış geometri, yüz milyonlarca veya milyarlarca çokgen içeren film kalitesinde kaynak sanatın (ZBrush sculpts’tan fotogrametri taramasına ve CAD verilerine kadar) doğrudan Unreal Engine’e aktarılabileceği anlamına geliyor. Ayrıca kalite kaybı yaşanmaması için normal haritalara veya LOD’lara manuel olarak yazmaya gerek kalmadı.

Unreal Engine 5’in Yeni Lumen teknoloji ile tanışın

Unreal Engine 5 ile gelen özellikler | PlayStation 5’te Çalışan Yeni Nesil Gerçek Zamanlı Demo

Lumen, sahne ve ışık değişikliklerine anında tepki veren tamamen dinamik bir küresel aydınlatma çözümüdür. Sistem, kilometrelerden milimetreye kadar değişen ölçeklerde, büyük, ayrıntılı ortamlarda sonsuz sıçramalar ve dolaylı aynasal yansımalar ile dağınık yansıma yapar. Sanatçılar ve tasarımcılar, Lumen’i kullanarak daha dinamik sahneler oluşturabilir.

Örneğin, gün için güneş açısını değiştirmek, bir el fenerini açmak veya dolaylı aydınlatma için tam uyumlu şekilde çalışır. Lumen, ışık haritası baking çalışmalarının bitmesini ve hafif harita UV’lerinin oluşturulma ihityacını ortadan kaldırır. Bir sanatçı Unreal Editor’ün içinde kolayca bir ışığı hareket ettirdiğinde ki gibi çalışır ve büyük bir zaman tasarrufu sağlar.

unreal engine 5 yayınlandı

Bu kalite sıçramasını sağlamak için çok sayıda ekip ve teknoloji bir araya geldi. Nanite geometri teknolojisi ile büyük sahneler oluşturmak için ekip, yüz milyonlarca poligona kadar film kalitesinde nesneler sunan Quixel Megascans kütüphanesini yoğun bir şekilde kullandı. Önceki nesillere göre çok daha büyük ve daha ayrıntılı sahneleri desteklemek için PlayStation 5 ve yeni nesil konsollar için, depolama genişliğinde çarpıcı bir artış sağlar.

Demo ayrıca Kaos fiziği ve imhası, Niagara VFX, evrişim yankısı ve ambisonik renderleme gibi mevcut motor sistemlerini de sergiliyor.

Unreal Engine 5 ve 4

unreal engine 5 ÇIKTI

Unreal Engine 4.25, Sony ve Microsoft’un yeni nesil konsol platformlarını zaten destekliyor ve Epic, yeni nesil oyunlar oluşturmak için konsol üreticileri ve Unreal Engine 4 kullanan düzinelerce oyun geliştiricisi ve yayıncısıyla yakın bir şekilde çalışıyor.

Unreal Engine 5, yeni nesil konsolları, mevcut nesil konsolları, PC, Mac, iOS ve Android’i destekleyen, 2021’in başlarında ön izlemede ve 2021’in sonlarında tam sürümde sunulacak.

İleri uyumluluk ile çalışan unreal 5 oyun motoru, UE4’te yeni nesil teknoloji için geliştirilecek projelere başlayabilir ve hazır olduğunuzda UE5’e taşıyabilirsiniz. Epic Games den yapılan açıklamada, UE4 ile inşa edilen Fortnite oyununu da 2021’in ortalarında UE5’e taşınacak.

Tek kötü haber, Unreal 5 motorunun 2021’in sonlarına kadar geliştiricilerle birlikte olmayacağı. O zamana kadar, Nanit Diyarı’ndaki Lumen’i tekrar tekrar izleyeceğiz.

Unreal Engine 5 ile ilgili gelişmeleri, değişiklikleri, yenilikleri ve motor ile ilgili her şeyi burada paylaşamaya devam edeceğiz bizi takip edin.

UE5 Detaylı Resimleri:

ÖNERİLEN VİDEO – Unreal Engine Nedir?

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu