Oyun Hataları Ve Çözümleri

Borderlands 3 Açılmama Sorunu [Çözüldü]

Borderlands 3 oynamak istediğiniz ancak, çok sinir bozucu şekilde çalışmıyor! Borderlands 3 Açılmama Sorunu baş gösteriyor ve birçok oyuncu da aynı sorunu yaşıyor. Ancak endişelenmeyin, aşağıdaki çözümlerle bunu oldukça kolay bir şekilde düzeltebilirsiniz.

Borderlands 3 Açılmama Sorunu

Borderlands 3 açılmama sorunu yada çalışmaması çeşitli nedenlerle gerçekleşir. Bu bir yazılım çakışması veya eski bir sürücü veya bozuk bir oyun dosyası olabilir. Nedeni ne olursa olsun, Borderlands 3’ünüzün tekrar çalışmasını sağlamak için aşağıdaki çözümleri deneyebilirsiniz.

İşte birçok kullanıcıya yardımcı olan tüm olası düzeltmelerin bir listesi. Hepsini denemeniz gerekmeyebilir; Sizin için uygun olanı bulana kadar listede aşağı doğru ilerleyin.

 1. Epic Games Launcher’ı güncelleyin
 2. Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın
 3. Yönetici olarak çalıştırın
 4. Windows güncellemelerini kontrol edin
 5. Aygıt sürücülerini güncelleyin
 6. DX11’e geri dönülüyor
 7. Anti-virüs yazılımını geçici olarak devre dışı bırakın
 8. En son yamayı yükleyin
 9. Temiz bir önyükleme gerçekleştirin
 10. Sistem dosyası denetleyicisini çalıştırın
 11. Oyunu yeniden yükleyin

Borderlands 3 minimum sistem gereksinimleri

Başlamadan önce, oyununuzu başlatırken sorun yaşıyorsanız, bilgisayar donanımınızın oyunu gerçekten çalıştırabildiğini öncelikle kontrol etmelisiniz.

Borderlands 3 minimum sistem gereksinimleri:

işletim sistemiWindows 7/8/10 (en son hizmet paketi)
İşlemciAMD FX-8350 (Intel i5-3570)
Hafıza6 GB RAM
Grafik kartıAMD Radeon ™ HD 7970
(NVIDIA GeForce GTX 680 2GB)
HDD75 GB

Bilgisayarınız bu gereksinimleri karşılıyor ancak yine de oyun başlatılamıyorsa, sorununuzu çözmek için aşağıdaki yöntemleri deneyebilirsiniz.

Düzeltme 1: Epic Games Launcher’ı Güncelleyin

Aslında, birçok Borderlands 3 oyuncusu, Epic Games Launcher’ı güncellemenin, oyunun açılmama sorununu ortadan kaldırdığını bildiriyor. Güncellemelerin yüklenmesi gerekiyorsa, başlatıcı bunları otomatik olarak algılamalıdır.

Ancak, bazen güncellemeyi yükleyemez. O yüzden Settings (Ayarlar) altında Restart and Update (Güncelleme ve yeniden başlat) seçeneğini uygulamanız gerekir. Daha sonra yeniden oyununuzu çalıştırmayı deneyin. Ancak çalışmıyorsa aşağıda ki düzeltmelerden devam edin.

Düzeltme 2: Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrulayın

İlk olarak oyun dosyalarınızı kontrol etmek her zaman akıllıca olur. Bozuk oyun dosyaları, Borderlands 3’ün başarıyla başlatılmasını engelleyebilir. Sorunun bu olup olmadığını görmek için oyun dosyalarını doğrulamanız gerekiyor.

1) Epic Game Launcher’da Library’e (Kitaplık) gidin. Borderlands 3’ün sağ alt köşesindeki dişli çark simgesine tıklayın .

Borderlands 3 Çalışmıyor [Çözüldü]

2) Verify’ı (Doğrula’yı) tıklayın ve doğrulamanın tamamlanmasını bekleyin.

Borderlands 3 Çalışmıyor [Çözüldü]

Oyun dosyalarını doğruladıktan sonra, düzeltilip düzeltilmediğini görmek için Borderlands 3’ü yeniden başlatın. Borland 3 çalıştırysa, tebrikler..başardınız! Ancak hala Borderlands 3 açılmama sorunu devam ediyorsa, endişelenmeyin, deneyebileceğiniz birkaç düzeltme daha var.

Düzeltme 3: Yönetici olarak çalıştırın

Borderlands 3 bazen normal kullanıcı modunda PC’nizdeki belirli oyun dosyalarına erişemeyebilir, bu da başlatılmama sorununun nedeni olabilir. Düzeltmek için, yönetici olarak çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

1) Masaüstünüzdeki Epic Games Launcher simgesine sağ tıklayın ve Özellikler’i seçin.

2) Uyumluluk (Compatibility) sekmesine gidin ve Bu programı yönetici olarak çalıştır’ı (Run this program as an administrator) seçin.

oyun açılmama, kilitlenme ve çökme sorunu

3) Borderlands 3’ü kurduğunuz dizine gidin ve .exe dosyasını yönetici olarak da çalıştırın.

4) Sorunu test etmek için Epic Games Launcher’dan Borderlands 3’ü yeniden başlatın.

Sorun hala devam ederse, aşağıdaki düzeltme ile devam edin.

Düzeltme 4: Windows güncellemelerini kontrol edin

Uyumluluğu sağlamak için her zaman en son güncellemelere sahip olup olmadığınızı kontrol edebilirsiniz. Bilgisayarınız Windows 10 üzerinde çalışıyorsa, sadece bir Windows Güncellemesi yapmanız gerekir.

1) Arama kutusuna güncellemeler (Updates) yazın, ardından Güncellemeleri kontrol et‘i (Check for Updates’i) seçin.

Borderlands 3 Çalışmıyor [Çözüldü]

2) Mevcut güncellemeler varsa, İndir’i (Download) tıklayabilir ve ardından yüklemeyi tamamlamak için ekrandaki talimatları takip edebilirsiniz.

Borderlands 3 Çalışmıyor [Çözüldü]

Veya güncelsiniz yazıyorsa, Güncellemeleri kontrol et’i tıklamanız yeterlidir. Windows mevcut güncellemeleri aramaya başlayacak ve varsa güncellemeleri otomatik olarak indirip kuracaktır.

Sisteminizi güncelledikten sonra, tamamen kapatın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın, ardından sorunun çözülüp çözülmediğine bakın.

Düzeltme 5: Aygıt sürücülerinizi güncelleyin

Bazen Borderlands 3, bozuk veya eski bir sürücü, özellikle de grafik kartı sürücünüz nedeniyle çalışmayabilir. Bu durumda, muhtemelen bir Borderlands 3 kazasıyla karşılaşacaksınız. Grafik sürücünüzü en son sürüme güncellemek, oyununuzun daha sorunsuz çalışmasını sağlayabilir ve diğer olası sorunları veya hataları önler.

Oyun özellikle bir güncellemeden sonra çöktüğünde, suçlu her zaman grafik sürücüleri olur. Oyununuzun düzgün bir şekilde çalışmasını sağlamak için grafik sürücüsünü güncellemeniz gerekir.

NVIDIA ve AMD gibi grafik üreticileri, hataları düzeltmek ve oyun performansını iyileştirmek için yeni sürücüler yayınlamaya devam ediyor. Grafik sürücünüzü güncellemek için, doğru sürücüyü indirip kendiniz manuel olarak güncelleyebilirsiniz.

Şayet sürücü güncellemesi yoksa yada işe yaramadıysa aşağıda ki adımdan devam edin.

Düzeltme 6: DX11’e geri dönülüyor

Borderlands 3’te DX12’yi etkinleştirmeye çalışırsanız ve yüklemede takılırsanız, DX11’e geri dönmeyi deneyebilirsiniz bu şekilde tekrar çalışacaktır.

1) PC’nizde %USERPROFILE%\Documents\My Games\Borderlands 3\Saved\Config\WindowsNoEditor\ konumuna gidin.

2) WindowsNoEditor’de GameUserSettings adlı dosyaya sağ tıklayın ve Not Defteri ile Düzenle’yi seçin.

3) Not Defteri’nde, PreferredGraphicsAPI yazan satırı bulmak için sonuna kadar kaydırın ve DX12’yi DX11 olarak değiştirin, ardından dosyayı kaydedin.

Borderlands 3 Çalışmıyor [Çözüldü]

4) Bilgisayarınızı yeniden başlatın ve sorunu test etmek için Borderlands 3’ü yeniden başlatın.

Düzeltme 7: Virüsten koruma yazılımını geçici olarak devre dışı bırakın

Borderlands 3’ün başlatılmaması bazen üçüncü taraf antivirüs uygulamanızdan kaynaklanır. Bunun sizin için sorun olup olmadığını görmek için virüsten koruma programınızı geçici olarak devre dışı bırakın ve sorunun devam edip etmediğini kontrol edin.

Borderlands 3 çalışırken çok fazla bellek ve CPU kullanımı tükettiğinden, birçok üçüncü taraf antivirüs uygulaması bunu potansiyel bir tehdit olarak görebilir ve Borderlands 3 beklendiği gibi başlamayabilir.

Antivürüs programını nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmiyorsanız. Aşağıda ki linkler size yardımcı olacaktır.

Sorununuzun nedeni buysa, Borderlands 3’ü üçüncü taraf antivirüs uygulamanıza bir istisna olarak eklemeyi deneyebilirsiniz.

Düzeltme 8: En son oyun yamasını yükleyin

Gearbox Software, hataları düzeltmek ve oyun performansını iyileştirmek için oyun yamaları yayınlamaya devam ediyor. Yeni bir yama, Borderlands 3’ün açılmama sorununu çözebilir.

Yeni bir yama varsa, sorununuzu çözüp çözmediğini görmek için onu indirip kurabilirsiniz; Kullanılabilir yama yoksa veya en son yamayı yükledikten sonra hala Borderlands 3 açılmama sorunu devam ediyorsa, aşağıdaki düzeltmeyi deneyin.

Düzeltme 9: Temiz bir önyükleme gerçekleştirin

Borderlands 3 hala başlatılamıyorsa, bunun nedeni bilgisayarınızdaki diğer yazılımlar olabilir. Sorunlu yazılımı bulmak için temiz bir önyüklemeye ihtiyacınız olabilir.

İşte nasıl yapılacağı:

1) Çalıştır kutusunu açmak için Windows logo tuşuna ve R’ye aynı anda basın.

2)  msconfig yazın  ve Sistem Yapılandırmasını  açmak için  Enter tuşuna basın.

PC'de oyun Çökme Sorunu Nasıl Çözülür

3) Hizmetler (services) sekmesine gidin ve  Tüm Microsoft hizmetlerini gizle (Hide all Microsoft services) kutusunu işaretleyin. Ardından Tümünü devre dışı bırak’ı (Disable All ‘ı) tıklayın.

PC'de oyun Çökme Sorunu Nasıl Çözülür

4) Başlangıç (Startup) sekmesini seçin ve Görev Yöneticisini Aç’ı (Open Task Manager) tıklayın.

PC'de oyun Çökme Sorunu Nasıl Çözülür

5) Başlangıç sekmesi altında, her bir başlangıç ​​öğesini seçin ve ardından Devre Dışı Bırak (Disable) öğesine tıklayın.

PC'de oyun Çökme Sorunu Nasıl Çözülür

6) Sistem Yapılandırmasına geri dönün, ardından Tamam’a tıklayın.

7) PC’nizi yeniden başlatın ve oyunun normal şekilde başlayıp başlamadığını görmek için Battlefront 2’nizi çalıştırın.

Oyununuz bu sefer mükemmel bir şekilde çalışıyorsa, tebrikler! Artık sorunlu yazılımı bulmanız gerekiyor.

İşte nasıl yapılacağı:

 1. Sistem Yapılandırmasını açın .
 2. Sorunlu olanı bulana kadar hizmeti tek tek etkinleştirin (her hizmeti etkinleştirdikten veya başlattıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın ve oyunu test edin).

Düzeltme 10: Sistem dosyalarınızı kontrol edin

Bilgisayarınızda güncel olmayan sürücü yok. Çakışan uygulama yok. Ve bozuk oyun dosyaları yok. Sonra suçlu sistem dosyalarınız olabilir. Kontrol etmek için aşağıdaki yöntemleri deneyin.

 1. Sistem Dosyası Denetleyicisi ile bozuk dosyaları tarayın
 2. Dism.exe dosyasını çalıştırın

1. Sistem Dosyası Denetleyicisi ile bozuk dosyaları tarayın

Sistem Dosyası Denetleyicisi (System File Checker – sfc), bozuk sistem dosyalarını tanımlamak ve onarmak için Windows yerleşik bir araçtır.

1) Klavyenizde, Çalıştır kutusunu açmak için Windows logo tuşuna ve R tuşuna aynı anda basın. Çalıştır kutusuna cmd yazın enter tuşuna basmadan, Ctrl + Shift + Enter tuşlarına basarak komut satırını yönetici olarak açın.

2) Komut istemine aşağıdaki komutu yazın ve Enter tuşuna basın.

sfc / scannow
PC'de oyun 2 Çökme Sorunu Nasıl Çözülür

3) Sistem Dosyası Denetimi (System File Check)tüm sistem dosyalarını taramaya ve tespit ettiği bozuk veya eksik olanları onarmaya başlar. Bu 3-5 dakika sürebilir.

4) Doğrulamadan sonra aşağıdaki mesajları alabilirsiniz.

 • hata yok
 • bazı hataları düzeltti
 • tüm hataları düzeltemedi
 • hataları hiç düzeltemedim
 • ……

Hangi mesajı alırsanız alın, bilgisayarınızın sağlığını daha fazla taramak için dism.exe’yi (Deployment Image Servicing and Management – Dağıtım Görüntüsü Hizmeti ve Yönetimi) çalıştırmayı deneyin.

2. dism.exe’yi çalıştırın

1) Komut İstemi’ni yönetici olarak çalıştırın ve aşağıdaki komutları girin.

 • Bu komut satırı PC’nizin sağlığını tarayacaktır:
dism.exe /online /cleanup-image /scanhealth
 • Bu komut satırı PC’nizin sağlığını geri kazandıracaktır:
dism.exe /online /cleanup-image /restorehealth

2) Sağlığı geri yükleme işlemi tamamlandıktan sonra bazı hata mesajları alabilirsiniz.

 • Restore heath size hata verdiyse, her zaman bu komut satırını deneyebilirsiniz. Bu 2 saate kadar sürecektir.
dism /online /cleanup-image /startcomponentcleanup
 • Geri yükleme sağlığı taramasında Hata: 0x800F081F alırsanız , bilgisayarınızı yeniden başlatın ve aşağıda ki komutu, komut satırında çalıştırın.
Dism.exe /Online /Cleanup-Image /AnalyzeComponentStore

Bozuk dosyaları onardıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatın. Açılmama sorununun devam edip etmediğini görmek için Borderlands 3 oyununu yeniden başlatın. Her şey yolunda giderse, tebrikler! Hala çöküyorsa panik yapmayın. Deneyebileceğiniz birkaç düzeltme daha var.

Düzeltme 11: Oyunu yeniden yükleyin

Yukarıdaki düzeltmelerden hiçbiri sizin için işe yaramazsa, bu sorunu çözmek için oyunu yeniden yüklemeyi denemeniz gerekebilir.

1) Çalıştır kutusunu çağırmak için klavyenizde Windows logo tuşuna ve R’ye aynı anda basın.

2) appwiz.cpl yazın ve Enter’a basın.

appwiz.cpl Oyunu kaldır

3) Borderlands 3’e sağ tıklayın, ardından Kaldır’a tıklayın .

Normalde, Borderlands 3, yeniden yüklendikten sonra tekrar düzgün çalışabilir. Hala çalışmıyorsa, Epic Games’i de kaldırıp tekrar yüklemeyi deneyebilirsiniz.

Bunun sorununuzu çözmenize yardımcı olacağını umuyoruz. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen aşağıya bir yorum bırakmaktan çekinmeyin.

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu