Oyun Hataları Ve Çözümleri

Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu [çözüldü]

Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu için Call of Duty: Modern Warfare oyuncularını, zirveye ulaşmak için savaşırken PC’de yaşadıkları bu rastgele çökmeler yada kilitlenmeler oldukça rahatsız edebiliyor. Fatal Error: Dev Error 6178 gibi her türlü Dev hata kodu vererek yada hiç hata kodu olmadan da Tek oyunculu modda bile çöküyor. Modern Warfare çökmeleri inatçı hale gelirse ve size zor anlar yaşatmaya devam ederse deneyebileceğiniz birkaç düzeltme aşağıda verilmiştir.

Modern Warfare neden çöküyor?

Genel olarak konuşursak, çoğu Modern Warfare çökmesine donanım sorunları neden olur, bu nedenle bilgisayarınızın Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu yaşamaması için minimum veya önerilen gereksinimleri karşıladığından emin olun ve Işın İzleme (Raytracing) gibi yüksek grafik ayarlarınız açıksa ek önerileri kontrol edin.

Modern Warfare’inizin çökmesi aşağıdaki sorunlardan kaynaklanabilir:

 • Eski grafik sürücüleri veya ses sürücüleri
 • Doku kalitesi
 • G-Sync veya V-Sync
 • Bozuk oyun dosyaları
 • Yazılım çakışması
 • Oyun içi yer paylaşımı
 • vb.

Kesin nedeni bulmak zordur, ancak düzeltmek için aşağıdaki geçici çözümleri deneyebilirsiniz.

Modern Warfare Çökmesi Nasıl Onarılır

Modern Warfare’inizin çökmesine ne sebep olursa olsun, sorunu giderebilir ve kolayca oyunun çökmesinden kurtulabilirsiniz:

 1. Tüm arka plan uygulamalarınızı kapatın
 2. Aygıt sürücülerinizi güncelleyin
 3. Doku kalitesini yüksek veya normal olarak ayarlayın
 4. Oyununuzu Tarayın ve Onarın
 5. GPU Hızlandırmalarını (Overclocking) Durdurun
 6. Modern Warfare için NVIDIA V-Sync’i Devre Dışı Bırakın
 7. Discord oyun içi yer paylaşımını devre dışı bırakın
 8. Önceliği Değiştirin

Düzeltme 1: Tüm arka plan Uygulamalarını kapatın ve oyununuzu onarın

Arka planda çalışan tüm uygulamaları Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basarak , özellikle de aşırı koruyucu olabilecek ve Modern Warfare çökmesine neden olabilecek antivirüs yazılımınızı kapatın.

Düzeltme 2: Aygıt sürücülerinizi güncelleyin

Video oyununun çökmesi söz konusu olduğunda, en olası neden grafik sürücünüzdür. Grafik kartı (GPU), oyun performansınızı belirleyen en önemli bileşendir. Bu nedenle, grafik sürücüsü güncelliğini yitirmiş veya bozulmuşsa, muazzam bir Modern Warfare çökmesi yaşama olasılığınız çok yüksektir. Modern Warfare’inizin çökmesine bozuk grafik kartı sürücüleri neden olabilir.

Grafik sürücünüzü manuel olarak güncelleyin

Üreticinin web sitesinden en son ve doğru grafik sürücüsünü indirin:

İndirildikten sonra, sürücü dosyasını açın ve en son sürücüyü manuel olarak yükleyin.

Manuel güncelleme işlemi zaman alıcıdır. Grafik kartı üreticileri hataları düzeltmek ve belirli oyunlar için performansı artırmak için yeni sürücüler yayınlamaya devam ettiğinden, güncellemeleri tekrar tekrar kontrol etmeniz gerekecek. Grafik kartınız için bir sürücü güncellemesini ne sıklıkla kaçırdığınıza şaşırabilirsiniz.

Düzeltme 3: Doku (Texture) kalitesini yüksek veya normal olarak ayarlayın

Birçok Call of Duty oyuncusu, grafik ayarlarını Düşük olarak ayarlayabilir, bu da Modern Warfare çökme sorununun suçlusu olabilir. Modern Warfare, yeterli doku (texture) kalitesine sahip olmadığı için çökebilir, özellikle de Dev Error 6178 hata kodu alırsanız. Birçok oyuncu, Doku Çözünürlüğünü Normal veya Yüksek olarak ayarlamanın, bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak çökme sorunlarını çözdüğünü belirtmiştir.

İşte nasıl yapılacağı:

1) Call of Duty: Modern Warfare’inizi açın ve Seçenekler > Oyun Ayarları > Grafikler’e (Options > Game Settings > Graphics’e) gidin.

2) Altında Ayrıntılar & Doku (Details & Texture) sekmesi > Doku Çözünürlüğünü (Texture Resolution) Yüksek (high) veya Normal olarak ayarlayın.

Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu

Doku Filtresi Anisotropik üzerinde Yüksek dışında her şeyi en düşük ayarlarda tutabilirsiniz. Ayrıca, oyunların içinde en iyi şekilde bırakılan Her Kareyi Eşitle’yi (Sync Every Frame) (V-Sync) kapattığınızdan emin olun.

Kilitlenme sorununun devam edip etmediğini görmek için Modern Warfare’ı tekrar oynayın.

Düzeltme 4: Oyununuzu Tarayın ve Onarın

Bu, oyun çökmesi sorunlarıyla karşılaştığınızda her zaman deneyebileceğiniz bir yöntemdir. Bozuk oyun dosyaları Call of Duty: Modern Warfare’in çökmesine neden olabilir.

Eğer işlem yapıyorsanız Steam için: oyun kütüphanesine gidip Call of Duty:Modern Warfare’i sağ tıklayın ve Özellikleri seçin. Ardından Yerel Dosyalar (Local Files) sekmesine gidin ve Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula’yı (Verify Integrity of Game Files’ı) tıklayın.

Düzeltme 5: GPU Hızlandırmalarını (Overclocking) Durdurun

İşlemcinizin hızlandırılması (Overclocking) oyun performansınızı artırabilir ancak oyununuzu kararsız bırakarak Modern Warfare’in çökmesine neden olabilir.

Call of Duty: Modern Warfare, GPU’nuzu overclock ettikten sonra çökmeye başlarsa, varsayılan ayara geri indirmeyi deneyebilirsiniz. Bu, yaşadığınız Modern Warfare çökmelerini önlemek veya azaltmak için yeterli olabilir.

Düzeltme 6: Modern Warfare için NVIDIA V-Sync’i Devre Dışı Bırakın

Oyununuzdaki V-Sync, G-Sync yada FreeSync’dir ve Modern Warfare’e müdahale edebilir, bu nedenle çökme sorununun ortadan kalkıp kalkmadığını görmek için kapatmayı deneyebilirsiniz. Oyun içi V-senkronizasyonunuz açıksa, bunu Modern Warfare grafik ayarlarından devre dışı bırakabilirsiniz.

NVIDIA Kontrol Panelinde V-Sync’i şu şekilde kapatabilirsiniz:

1) Masaüstünüze sağ tıklayın ve NVIDIA Kontrol Panelini seçin.

Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu

2) Sol bölmede, 3D Ayarları > 3D ayarlarını yönet’e gidin. Program Ayarları sekmesini seçin ve Call of Duty: Modern Warfare’inizi ekleyin.

Varsayılan Yol: C: \ Program Files (x86) \ Call of Duty Modern Warfare \ ModernWarfare.exe

3) Listeyi aşağı kaydırın ve Dikey senkronizasyon için Kapalı öğesini seçin. Ardından Uygula’yı tıklayın.

Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu

Modern Warfare çökmelerinin devam edip etmediğini kontrol etmek için oyununuzu yeniden başlatmayı deneyin. Bu işe yaramazsa, Reddit‘teki diğer oyuncular için iyi çalışan bu ayarları deneyebilirsiniz.

Düzeltme 7: Discord oyun içi yerleşimi devre dışı bırakın

Discord gibi kaplama özelliğine sahip herhangi bir program kullanıyorsanız, Bilgisayarınızda rastgele oyun çökmelerine neden olacağından Oyun İçi Arayüzü devre dışı bırakın.

1) Discord’u açın ve Ayarlar’a (dişli simgesi) tıklayın.

2) Sol bölmedeki Overlay (Kaplama) sekmesine gidin .

3) Oyun içi kaplamayı etkinleştir’i (Enable in-game overlay) kapatın.

Oyun içi kaplamayı yalnızca Call of Duty: Modern Warfare için devre dışı bırakmak istiyorsanız, Oyunlar Etkinliği (Games Activity) sekmesine gidin ve Call of Duty: Modern Warfare’ı kapatın.

Düzeltme 8: Önceliği Değiştir

Birkaç oyuncuya göre Call of Duty: Modern Warfare’i yüksek önceliğe ayarlamak, çökme sayısını biraz düşürüyor. Bunu yapmak için, önce oyununuzu açmanız gerekir çünkü onu Görev Yöneticisinde bulacaksınız.

1) Görev Yöneticisi’ni açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın, ardından Ayrıntılar sekmesine gidin.

2) Call of Duty: Modern Warfare.exe dosyasını bulun ve sağ tıklayın.

3) Öncelik > High olarak ayarlayın.

Call of Duty: Modern Warfare çökme sorunu

4) Değişiklik yapma izni istendiğinde, Önceliği değiştir’i seçin.


Call of Duty: Modern Warfare’in çökmesiyle ilgili hala sorun yaşıyorsanız, oyunu yeniden yükleyebilirsiniz.

Kaldırdıktan sonra, dolaşımı ve yerel dosyaları temizlemeyi unutmayın. Çalıştır kutusunu açmak için Windows logo tuşu  +  R tuşlarına basın, ardından %appdata% girin. Bundan sonra, Roaming klasöründeki ilgili oyun dosyalarını silin. Ayrıca AppData’ya geri gidin ve Yerel (local) dosya klasöründeki ilgili oyun dosyalarını temizleyin.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu