Oyun Motorları
Trend

En iyi 10 Video Oyun Motoru

En iyi oyun motoru kılavuzumuz, video oyunları oluşturmaya başlamak için size benzersiz bir deneyim sağlayacaktır. Hangi oyun motorunun sizin için doğru olduğundan emin değil misiniz? Bu kılavuzda, en iyi oyun motorlarını listeledik.

En iyi oyun motoru

Kendi video oyununuzu oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Kolayca erişilebilen çok çeşitli oyun motorları sayesinde, bir video oyunu oluşturmak geçmişte olduğundan çok daha az zahmetlidir.

İster bilgisayar programlamasında yeni olun, ister bir veya daha fazla programlama dilinde yetkin olun ve oyun geliştirmek istiyorsanız, yerleşik bir oyun motoru kullanmak size yardımcı olacaktır. Bu sayede oyun geliştirmeyi daha hızlı öğrenir ve çok daha kısa sürede daha iyi görünümlü ve daha iyi işleyen oyunlar geliştirebilirsiniz.

Bir oyun tasarımcısı olmak istiyorsanız Oyun Tasarımı Nedir? Oyun tasarımcısı nasıl olabilirsiniz? ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Yine de, video oyunları oluşturmaya başlamak istiyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı oyun motoru var. Ve hepsinin, sizin için doğru oyun motoru haline getirebilecek farklı artıları ve eksileri vardır. Bu kılavuzda, öğrenmeniz veya bir sonraki video oyununuzu geliştirmeniz için doğru motoru bulmanıza yardımcı olmak amacı ile şu anda en iyi oyun motoru listesini sizin için hazırladık.

Bu arada 2020’nin en iyi oyunları listemize bakmayı unutmayın.

Oyun Motoru Nedir?

Bu terimi daha önce duymuş olabilirsiniz, ancak “oyun motoru” nun tam olarak ne olduğunu gerçekten bilmiyor olabilirsiniz.

Oyun motorları, video oyunlarının üzerine inşa edilecek yazılım çerçevesini sağlar, böylece oyun geliştiricileri, bir oyun oluşturmak için zaman harcamak zorunda kalmazlar.

Biraz açmak gerekirse, oyun motorları, geliştiricilerin, oyunun düzgün çalışması için ihtiyaç duyacağı temel özellikler üzerinde çalışmak için aşırı zaman harcamak yerine, oyunun benzersiz hissetmesini sağlayacak yönlerine odaklanmasını sağlar.

Belki de anlamanın en iyi yolu amaçlarının ne olduğunu öğrenmektir.

Oyun motoru, geliştiricilerin oyunu çalıştırmak için kullandıkları mimaridir.

Ortalama oyun motorunuz geliştiricilere aşağıdakileri eklemek için bir yol sağlar:

 • Fizik (physics)
 • input (Giriş verileri)
 • rendering
 • scripting
 • Çarpışma algılama (collision detection)
 • Yapay zeka (artificial intelligence)
 • Ve daha fazlası (Programlamaya gerek kalmadan)

Oyun Motoru Neden Önemlidir?

Oyun motorları, geliştiricilerin oyunun çerçevesini oluşturmak için kullandıkları yeniden kullanılabilir bileşenlerdir.

Önerilen Video: Oyun Yapmak İçin Bilmeniz Gereken 10 Hayati Bilgi

Bu onlara karakter modelleri, dokular, nesnelerin nasıl etkileşimde bulunduğu vb. gibi benzersiz öğelere odaklanma için daha fazla zaman verir.

Herkes mükemmel oyun motorlarının yardımı olmadan oyunlarını sıfırdan yapmaya kalkarsa, oyunların oluşturulma zamanları daha uzun sürecek ve yapılması daha zor olacaktır.

Bununla birlikte, motorlarını yaratan çok sayıda büyük şirket ve hatta bağımsız ekipler vardır. Oyun motoru yaratmak için, DirectX , OpenGL ve XNA gibi uygulama arabirimlerinin yanı sıra fizik, sahne grafikleri ve GUI kitaplıkları içeren ticari ve açık kaynaklı kitaplıklardaki bilgilere hakim olunmasını gerektirir.

En iyi video oyun motorlarından birini oluşturmak kolay bir iş değildir, ancak oyun mevcut motorların çalışmayacağı kadar farklıysa bazen gereklidir.

Hadi gelin birlikte en iyin oyun motoru sıralamamıza en iyi oyun motorundan başlayarak en iyi oyun motorları listemize devam edelim. Hayatınızın değişmesi için yukarı kaydırın.

En İyi Video Oyun Motorları


1. UNREAL ENGINE

en iyi oyun motoru Unreal Engine
En iyi oyun motoru listemizin ilk sırasında Unreal Engine yer alıyor. ( Resim Kaynağı: Epic )

En popüler ve yaygın olarak kullanılan oyun motorlarından biri, Epic Games tarafından Unreal Engine’dir. Unreal Engine hakkında daha fazla bilgiye Unreal Engine Nedir? ile ilgili yazımıza bakabilirsiniz.

Uneal Engine 5 ortaya çıktı ilk izlenimlerimiz için Unreal Engine 5 ilk izlenim yazımıza bakmayı unutmayın.

Orijinal versiyon 1998’de piyasaya sürüldü ve 17 yıl sonra her yıl en büyük oyunların bazılarında kullanılmaya devam ediyor.

Unreal Engine ile yapılan önemli oyunlar arasında Fortnite, Gears of War serisi, Mass Effect serisi, Bioshock serisi ve Batman: Arkham serisi yer alıyor.

Unreal Engine’in gücü, oyunların benzersiz deneyimlere dönüştürülebileceği kadar özelleştirilebilmesidir.

Bununla birlikte, mevcut çok çeşitli özelleştirme seçeneklerine ve Unreal Engine içindeki oyun geliştirme potansiyeline rağmen, motorun en son yinelemesi Unreal Engine 4 ile, motoru daha kullanıcı dostu ve daha kolay hale getirmek için büyük adımlar attı.

Ancak, yeni tasarımcılar için daha kolay başka motorlar da mevcut.

2. Unity

en iyi oyun 10 motoru Unity
En iyi oyun motoru listemizin 2. sırasında Unity yer alıyor. ( Resim Kaynağı: Unity )

Popüler olan diğer bir oyun motoru ise, etkileşimli 3D içeriği kolayca oluşturmanıza izin veren çok platformlu bir oyun motoru olan Unity’dir.

Bir çok bağımsız geliştirici, mükemmel işlevselliği, yüksek kaliteli içeriği ve hemen hemen her tür oyun için kullanılabilmesi için Unity’yi kullanıyor.

Unity oyun motoru ile geliştirilen En İyi 3 Oyun listemize bir göz atın.

Unity ile yapılan son önemli oyunlar arasında Lara Croft Go, Her Story, Pillars of Eternity ve Kerbal Uzay Programı dır.

Tüm özelliklere sahip oyun motoru, çoğunlukla her mobil platformlarda oyun yapmak için kullanılılır.

Sorun şu ki, bir dizi mükemmel araç içeren Professional Edition’ın aylık bir ücret ödemenizi gerektirmesidir. Bu özellikler arasında beta erişimi, oyun performansı raporlaması, özelleştirilebilir açılış ekranları, bir takım lisansı ve daha fazlası bulunur.

Ancak Unreal Engine tamamen ücretsizdir. Sadece oyununuzu yada projeyi piyasaya sürdüğünüzde sizden belli bir miktar yüzde komisyon alır.

Unreal vs Unity hangi oyun motorunu kullanmalıyız?

3. GameMaker Studio

en iyi oyun motoru GameMaker Studio
En iyi oyun motoru listemizin 3. sırasında GameMaker Studio yer alıyor. ( Resim Kaynağı: GameMaker )

Diğer oyun motorlarının aksine, GameMaker Studio yaygın olarak kullanılmaktadır, çünkü kullanımı için programlama bilgisi gerektirmez .

Bunun yerine, kullanıcılar oyunları yerel dillerle kodlamaktan çok daha kolay ve hızlı bir şekilde oluşturmak için “işaretleyip-tıklayabilir”. GameMaker ile yapılan en iyi oyunlardan bazıları Spelunky, Hotline Miami, Super Crate Box ve Hyper Light Drifter dir.

GameMaker popülerdir, çünkü önce bir programlama dili öğrenmek zorunda kalmadan bir oyun yapabilirsiniz ve kodlama deneyimi olanlar oyunu daha iyi hale getirmek için kullanabilir.

GameMaker ve diğer buna benzer kodlama gerektirmeyen oyun motorlarıyla ilgili sorun, geliştiricilerin diğer motorlardan çok daha sınırlı olmasıdır.

Ücretsiz bir sürüm olsa da, GameMaker’dan en iyi şekilde yararlanmak için Profesyonel veya Ana Koleksiyon sürümlerini satın almanız gerekir.

4. Godot

en iyi oyun motoru Godot Engine
En iyi oyun motoru listemizin 4. sırasında Godot yer alıyor. ( Resim Kaynağı: Godot )

Godot motoru hem 2D hem de 3D oyunlar yapmak için mükemmeldir. Motor “çok sayıda ortak araç sunar, böylece tekerleği yeniden icat etmeden oyununuzu yapmaya odaklanabilirsiniz.”

Kullanımı ücretsiz ve MIT lisansı ile açık kaynak kodlu. Herhangi bir telif ücreti, abonelik ücreti yok. Godot motoruyla ne geliştirirseniz edin, sizindir.

Godot, sürekli hataları gideren her zaman iyi ve yeni özellikler geliştiren bir topluluğa sahiptir. Aktif bir topluluk, Godot ile ilgili en spesifik sorularınızın bile cevaplarını bu topluluk yardımıyla alabilirsiniz.

Godot ayrıca Reddit forumları, Facebook grupları, steam topluluğu, Godot forumları ve daha fazlası dahil olmak üzere diğer internet HUBS’ına da bağlantı kurar.

5. AppGameKit

en iyi oyun motoru AppGameKit
En iyi oyun motoru listemizin 5. sırasında AppGameKit yer alıyor. ( Resim Kaynağı: AppGameKit )

AppGameKit, yeni başlayanlar, bağımsız geliştiriciler için ideal ve öğrenmesi kolay bir oyun geliştirme motorudur.

AppGameKit, uygulamaları hızlı bir şekilde kodlamaya ve oluşturmaya ve bunları platformlar arasında paylaşmaya odaklanır. Bu hızlı yineleme ve platformlar arası paylaşım mobil oyun geliştirmeye yöneliktir, ancak aşağıda ki platformları da yönetir:

 • iPhone’lar ve iPad’ler
 • Linux
 • HTML5 Tarayıcılar
 • Raspberry Pi
 • Mac os işletim sistemi
 • Windows
 • Android

AppGameKit, her iki üründen de tasarruf etmek için temel ürünü Visual Editor gibi eklentilerle paketleme seçenekleriyle birlikte ortalama 79,99 $ ‘a mal oluyor.

6. CryEngine

en iyi oyun motoru CryEngine
En iyi oyun motoru listemizin 6. sırasında CryEngine yer alıyor. ( Resim Kaynağı: CryTek )

CryEngine platformunun kullanımı ücretsizdir.

Herhangi bir lisans ücreti, telif ücreti veya diğer gizli ücretler ödemek zorunda kalmadan tam motor kaynak kodunu ve tüm motor özelliklerini alırsınız.

CryEngine görsel olarak çarpıcı bir motordur. Grafikleri kayda değer şekilde etkilidir.

Aşağıda listelenen farklı platformlar için geliştirme yapmak üzere CryEngine’i kullanabilirsiniz:

 • Xbox One
 • PlayStation 4
 • Windows PC
 • Oculus Rift

Evet bu doğru. Sanal gerçeklik oyunu yaratma dünyasına dalmak istiyorsanız, CryEngine sizi bekliyor.

Motorun kendisine ek olarak, CryEngine öğrenmek için birçok ücretsiz tutorial’larını bulabilirsiniz. CryEngine sizin için eğiticiler, forumlar ve belgeleri yani başlamak için ihtiyacınız olan araçları sunar. Motorun arkasındaki güç nedeniyle, biraz dik bir öğrenme eğrisi var.

Oyun içi varlıklar için bir kaynak arıyorsanız büyük olasılıkla Cryengine market‘de bulabilirsiniz.

7. Amazon Lumberyard

en iyi oyun motoru
En iyi oyun motoru listemizin 7. sırasında Amazon Lumberyard yer alıyor. ( Resim Kaynağı: Amazon )

Amazon Lumberyard, Amazon tarafından üretilen addır (adından da anlaşılacağı gibi). Siteye göre, Lumberyard, ücretsiz, güçlü ve tamamen özelleştirilebilir. Oyun motorunda telif ücreti veya komisyon ücreti yok, Twitch ve AWS ile entegrasyon ve ufukta daha fazlası var.

AWS, Amazon tarafından oluşturulan ve sürdürülen güvenli bir bulut platformu olan Amazon Web Services anlamına gelir. Lumberyard ile entegrasyon, çevrimiçi oyun ile bir oyun kurmanın kolay olduğu anlamına gelir. Tek handikap, Amazonun AWS hizmetleri için para istemesi. Yine de, planınızı seçebilirsiniz (yada çevrimiçi oyunu hiç dahil etmeyin).

Çok oyunculu oyunlar sizin işinizse, Lumberyard bunu gerçekleştirmeniz için gerekli araçlara sahiptir.

Lumberyard için motorla ilk oyun prototipinizi oluştururken sizi hızlandıracak ve size yol gösterecek bir “Başlangıç ​​Kılavuzu” video serisine bir göz atabilirsiniz.

8. RPG Maker

en iyi oyun motoru
En iyi oyun motoru listemizin 8. sırasında RPG Maker yer alıyor. ( Resim Kaynağı: RPG Maker )

RPG ( Role Play Game yani Rol Yapma Oyunu ) yapımı ile ilgili en iyi motor denebilir. Neredeyse herkes bir oyun oluşturmak için kullanabilir.

Yazılım, baştan sona (oyun programlama hakkında hiçbir şey bilmeseniz bile) eksiksiz bir oyun oluşturmanıza olanak sağlamak için tasarlanmıştır.

RPG Maker serisi, oyununuzun her yönünü kullanımı kolay bir ara yüzle özelleştirmenize izin vererek yeni başlayanlar için mükemmel, ancak uzmanlar için yeterince güçlü olmayabilir.

Birkaç RPG Maker ürünü vardır. RPG Maker MV’nin fiyatı şuan için 79.99 dolar. Windows kullanıcıları için ücretsiz deneme seçeneği de vardır.

Deneyimli kullanıcılar, oyunu Savaşlardan Menü UI ‘larına değiştirmek için Javascript bilgisinden yararlanabilirler. Javascript bilgisi olmayan kullanıcılar sadece motorun sunduğu şeylerle sınırlı kalacaklardır. Ancak hala bir oyun oluşturmak için RPG Maker oyun motorunun içinde çok şey vardır.

9. LibGDX

en iyi oyun motoru
En iyi oyun motoru listemizin 9. sırasında LibGDX yer alıyor. ( Resim Kaynağı: LibGDX )

Libgdx, desteklenen tüm platformlarda çalışan ve birleşik API sağlayan bir Java oyun geliştirme motorudur.

API, uygulama programlama arabiriminin kısaltmasıdır. Tek bir API’ye sahip olmak, libGDX ‘i platformlar arası geliştirme için mükemmel bir seçenek haline getirir. Hangi platformu hedeflediğiniz önemli değildir: Windows, iOS, Linux, Mac OS vb. Aynı API’yı kullanır.

LibGDX, masaüstünüzde oyununuzu yerel olarak çalıştırmanıza ve hatalarını ayıklamanıza olanak tanır. Bu, oyununuzun hızlı tekrarlarını oluşturmayı ve değişiklikleri hızlı bir şekilde test etmeyi kolaylaştırır.

LibGDX forumları da, libGDX ile geliştirmeyi kapsayan konular ve başlamak için uygun bir öğrenme altyapısı sunar. Ayrıca yararlanabileceğiniz demolar ve örnekler içeren bir “ kaynak rehber ” de vardır.

Kurulum için LibGDX’i buaradan indirebilirsiniz.

10. Urho3D

en iyi oyun motoru
En iyi oyun motoru 10. sıada Urho3D yer almaktadır. ( Resim kaynağı: Urho3D )

Urho3D, C ++ ile uygulanan ve MIT lisansı altında yayınlanan ücretsiz, hafif platformlar arası bir 2D ve 3D oyun motorudur.

Urho3D nin oluşturduğu wiki , motorla çalışmaya başlamak için ihtiyacınız olan her şeyi içerir.

İlk projenizi oluşturmak için izlenecek yollar ve arazide delik açmadan render için temel malzeme efektleri geliştirmeye kadar çeşitli forum konuları da vardır.

Urho3D oyun motorunu şu anda 1.7 sürümünde ve indirmek tamamen ücretsiz. Aktif olarak katkıda bulunan uzun bir topluluk listesi var. Web sitesinde, bu özelliklerin ilk uygulandığı sürüm de dahil olmak üzere özelliklerin tam bir listesini bulabilirsiniz.

Daha Fazla Oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu