incelemeOyun Motorları
Trend

Unity 2019.1 Çalıştırıldı

Dünyanın en yaygın kullanılan gerçek zamanlı 3D geliştirme platformunun yaratıcısı olan başarılı ve heyecan verici Oyun Geliştiricileri Konferansında (GDC 2019), Unity Technologies‘in Unity 2019.1’in dünya çapındaki lansmanı yapıldı.

Unity 2019.1, Hafif Render Pipeline, Burst Compiler ve Shader Graph gibi güçlü ve üretime hazır sürümleri de dahil olmak üzere, her boyuttaki yaratıcı ve ekiplerin daha kolay ve kaliteli bir şekilde üretimesine yardımcı olacak yaklaşık 283 yeni özellik ve iyileştirme ile birlikte geliyor. Unity 2019.1, Unity Store‘den yada buradan indirilebilir.

Yılın ilk TECH Stream sürümü Unity 2019.1 şimdi kullanıma hazır. Ayrıca, animatörler, mobil geliştiriciler ve grafik uzmanları için çok sayıda yenilik ve proje iş akışını kolaylaştıran ve editör görevlerini basitleştiren birden fazla güncelleme var.

Unity 2019.1 ’in piyasaya çıkmasıyla birlikte, Unity’ in açıklamasına göre; “Unity ’yi ekip boyutuna veya beceri seviyesine bakmaksızın en güçlü ve erişilebilir gerçek zamanlı 3D geliştirme platformu yapma sözümüzü vermeye devam ediyoruz” dedi.

Mobil kullanımdaki liderliğini daha da genişletmeye yardımcı olacak ve aynı zamanda platform için daha da büyük destek sağlama becerisini artıracak yüksek performanslı, kreasyonların Unity 2019.1 içerisinde barındırdığını belirtti.

Unity şu anda en iyi 1000 mobil oyunun% 45’inden fazlasına güç sağlıyor. Mobil dünyadaki girişimciler, Unity ‘yi izleyicilerin ilgisini çekmek ve en geniş platform yelpazesinde eğlendirmek için kullanmaya devam ediyor. Yaklaşan projeler arasında, Disney Sorcerer’s Arena (Glu Mobile) ve Unity’de inşa edilmiş yeni bir ücretsiz oyun olan Call of Duty ön plana çıkanlardandır.

Önümüzdeki birkaç hafta içinde, gönderilecek projeleri olan ve bu sayede uzun süre boyunca çok sağlam bir temelde üretimlerini kilitlemek isteyenler için Unity 2018.4 Uzun Dönemli Destek (LTS) versiyonunu yayınlanacaktr.

Grafikler ve Işıklandırma

Unity 2018.1’de, önizlemede komut dosyası oluşturulabilir Render Pipeline (SRP) ve Shader Graph’ı tanıttı. Unity 2019.1 ile Önizleme etiketini kaldırarak üretim için LWRP ve Shader Graph’ı önerdi. Unity 2019.1 ayrıca sanatçılara, GPU Lightmapper’a ek işlevsellik, platform desteği, High-Definition Render Pipeline ve Post-Processing Stack işlemlerinde uzun bir iyileştirme listesi sunmuş oldu.

Unity’nin ödüllü Demo ekibinin yeni bir kısa filmi olan Heretic, GDC’de gösterildi. Demo, Unity 2019.1 üzerine kuruldu ve Unity’nin Scriptable Render Pipeline (SRP) mimarisinden yararlandı. Unity’nin Yüksek Çözünürlüklü Render Boru Hattı’nın (HDRP) en son kurulumunu entegre işlem sonrası, fiziksel kameraların nasıl çalıştığını yakından takip eden ve gerçek zamanlı olarak işleyen sinematik bir görünüm elde etti.

Unity 2019.1 Sanatçı araçları

Unity, sanatçılaın kullanışlı araçları için odağını genişletmeye devam ediyor. Bu sürümde, size animasyonlarınız üzerinde daha fazla sanatsal kontrol sağlayan, çalışma zamanı animasyon donanımı tanıtlıyor. Ayrıca ses, video, DCC ve dünya oluşturma araçlarımızda iyileştirmeler yapıldı. Son olarak, zaman çizelgesinde, sahnedeki nesnelerle etkileşime geçilebilmesi için kolay bir yol sunuldu.

Mobil ve diğer platformlar

Bu sürüm mobil uygulamalara, uygulama paketini yeniden oluşturmak yerine düzeltme eki ekleyebilme becerisi de dahil olmak üzere birçok geliştirme getiriyor. Bu, geliştirme sırasında daha hızlı yineleme gerçekleştirmenize olanak sağlıyor.

Ayrıca, oyununuzun çalışma süresinde CPU veya GPU’ya bağlı olup olmadığı ve genel olarak mobil oyun geliştirme için hata ayıklama ve iş akışı geliştirmeleri hakkında bilgiler dahil olmak üzere, termal eğilimler hakkında size bilgi sağlayan Mobil Adaptif Performansı sunuyor. Son olarak, Linux için Unity Editor şimdi bu sürümde mevcut.

Performans ve Programlayıcı Araçları

2019.1’deki öne çıkan Yüksek Performanslı çok okuyuculu veri odaklı Teknoloji Yığınını geliştirme süreci devam ediyor (DOTS). Ayrıca, şimdi burada indirilebilecek olan devasa Megacity demosunu oluşturmayı mümkün kılan DOTS ile ilgili diğer araçları da bulacaksınız.

Sadece iki ayda, DOTS ekibimiz ve FPS Örnek grubumuzdan iki sanatçı bu fütüristik kent manzarasını üretti.

Ayrıca Havok ile birlikte geliştirilen Unity’deki DOTS tabanlı projeler için komple bir fizik çözümü sunuyor. Sizi, yığında listelenen işlev çağrıları için kaynak kod satırına götüren tıklanabilir yığın izleme bağlantıları, konsol girişlerinizi filtrelemek için metin tabanlı bir arama aracı ve yeni Incremental Garbage Collector da dahil olmak üzere başka geliştirmeler de yapıldı.

Unity 2019.1 İş akışı iyileştirmeleri

Çalışma zamanında mükemmel performansı seviyoruz, ancak Editör’de çalışırken yüksek performans aynı derecede önemlidir, bu nedenle Unity iş akışını iyileştirmeye devam ediyor.

Kısayol Yöneticisi ile ( Shortcut Manager ), Editör kısayol tuşlarını yönetmenizi, farklı bağlamlara atamanızı ve mevcut bağlamaları tek bir arayüzde görselleştirmenizi kolaylaştırmak için etkileşimli, görsel bir arayüz ve bir dizi API ile birlikte geliyor.

Yeni SceneVis kontrolleriyle, nesnenin oyun içi görünürlüğünü değiştirmeden, sahne görünümü’nde nesneleri hızla gizleyebilir ve gösterebilirsiniz. Artık Editör’ü genişletmek için UI Elements’ı da kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu