Oyun Motorları
Trend

Unity 3D Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Unity 3D, en popüler oyun motorlarından biridir. Bir ton özelliği bir araya getirir ve hayal edebileceğiniz hemen hemen her oyunu yapacak kadar esnektir.

Rakipsiz platformlar arası özelliklerle Unity, hem hobi geliştiricileri hem de AAA stüdyoları arasında popülerdir. Pokemon Go, Heathstone, Rimworld, Cuphead vve çok daha fazla oyunları oluşturmak için kullanıldı.

İsmi her ne kadar Unity 3D olsada, Unity 3D ayrıca 2D oyun geliştirme araçlarını da içerir.

Ayrıca, Unity oyun motoru ile geliştirilen en iyi Unity oyunları bölümümüze bakmayı unutmayın.

Programcılar, C # kodlama dili ve yerleşik Visual Studio entegrasyonu nedeniyle Unity 3D’yi sever. Unity ayrıca bir betik dili olarak JavaScript ve Visual Studio’ya alternatif isteyenler için bir IDE olarak MonoDevelop sunar.

Ancak sanatçılar da kendi 3D modellerini içe aktarmayı veya sıfırdan 2D animasyon oluşturmayı kolaylaştıran güçlü animasyon araçlarıyla Unity’i sevmektedir. Unity’de neredeyse her şey canlandırılabilir.

ÖNERİLEN VİDEO UNREAL ENGINE 5 İLK İZLENİM

Ayrıca Unity 3D, geliştiricilerin Unity Personal ile yapılan oyunlarda, 100.000 dolardan daha az kazandıkları sürece, ücretsiz olarak oyun motorundan faydalanabiliyorlar.

Unity 3D nedir Ne için Kullanılır
Unity 3D Heretic (Resim Kaynağı: Unity)

Ödemeye istekli olanlar için Unity, katmanlı bir abonelik modeli altında bazı ekstra özellikler ve esnek bir lisanslama planı sunar. Premium kullanıcılar, Unity’nin kaynak koduna ve geliştirici desteğine de erişir.

Unity 2005’ten beri var olduğu için, kullanıcıların büyük bir takibi ve şaşırtıcı bir kaynak kütüphanesi geliştirdi. Unity sadece fantastik belgelere sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi video ve öğreticilerin zenginliği şaşırtı olabilir.

Yeni oyun yapmak için en iyi oyun motoru arayanlar, sadece bu nedenle, Unity ile de başlayabilir. Video oyun motorlarının arasında Unity, sadece inanılmaz toplulukları üzerine inşa edilmiş bir bilgi portalı olarak hizmet edebilir.

Unity 3D Özellikleri

Unity 3D, hem programcılar hem de sanatçılar için bir ton profesyonel araçla birlikte gelir.

Unity, kullanıcı dostu araçları, oyun geliştirmeyi oldukça sezgisel hale getiren bir çalışma alanı sağlar.

Popüler Box2D motoru tarafından yönetilen 2D fiziği ile Unity’de hem 2D hem de 3D geliştirme mümkündür.

Unity, prefabrikler etrafında dönen oyun geliştirme tabanlı bir yaklaşım kullanır. Prefabriklerle, oyun tasarımcıları nesneleri ve ortamları daha verimli bir şekilde oluşturabilir ve daha hızlı ölçeklendirebilir.

Güçlü gölgelendiriciler, fizik tabanlı malzemeler, post-processing ve yüksek çözünürlüklü aydınlatma sistemleri ile Unity, etkileyici grafikler sunabilir.

Unity 3D nedir Ne için Kullanılır
Unity ile yapılan Sine Wave (Resim Kaynağı: Unity)

Ubisoft’tan NASA’ya herkes Unity’nin VR teknolojisini kullanıyor.

Platformun kendisi için: Unity, C ++ ile oluşturuldu ve yıllar boyunca performans için optimize edildi. Daha önce bahsettiğimiz gibi, premium kullanıcılar daha da fazla fırsat için Unity’nin kaynak koduna erişebilir.

Platformlar arası geçişler, günümüzün geliştiricileri için büyük bir kolaylık sağlayabilir ve Unity bu alanda parlar. Her büyük konsol ve işletim sistemi desteği ile Unity’de geliştirilen oyunlar kesinlikle herhangi bir platforma uygulanabilir.

Unity editör araçlarıyla, fareler, klavyeler ve oyun denetleyicileri için girişleri aynı anda işleyebilirsiniz.

Sunucu barındırma ve ölçeklenebilir eşleştirme ile çok oyunculu oyunlar için bulut tabanlı çözümler için oldukça güçlü bir destek sunar. Unity’nin yeni sürümlerinde ekip, işbirliğini büyük ölçüde geliştirildi.

Dahili sürüm kontrolü ve bulut entegrasyonu, diğerleriyle çalışmayı hiç olmadığı kadar kolay hale getirir.

Ve Unity, kendi editör araçlarınızı ve komut dosyalarınızı oluşturmak için tam API desteğine sahip özelleştirilebilir bir düzenleyiciye sahiptir. Unity ile sahip olmak istediğiniz hemen her aracı yapabilirsiniz.

Ve kesinlikle binlerce 3d model, senaryo, sahne, malzeme ve isteyebileceğiniz diğer her şeyi içeren varlık mağazasından bahsetmeye değer. Kendi varlıklarınızı Unity mağazasında bile satabilirsiniz.

3D oyun motoru alanında, Unreal Engine‘de olduğu gibi bulacağınız en güçlü topluluklardan birine sahiptir.

Unity 3D’nin Avantaj ve Dezavantajları

Yeni başlayanlar için Unity, neredeyse herkesin ihtiyaçlarını karşılayabilecek iyi bir çok yönlü motordur. Unity, prototip oyunları için de harika.

Unity 3D nedir Ne için Kullanılır

Prefabrik sistem, diğer projelerin kodlarını ve varlıklarını yeniden kullanmayı ve bunları yeni amaçlar için düzenlemeyi kolaylaştırır.

Unity 3D’de karmaşık dünyalar inşa etmek, kendi bileşenlerinden oluşan birçok bileşeni bir araya getirme meselesi haline gelir.

Ancak Unity’yi seçmenin ana nedeni, herkesin kullanabileceği devasa kaynak kütüphanesidir. Deneyimli geliştiriciler bile zamandan tasarruf edebilir ve topluluktan çok şey öğrenebilir.

Unity ayrıca oyununuzdan kolayca para kazanmak ve çok oyunculu yetenekler eklemek için güçlü bir bulut tabanlı araçlar seti sunar.

Unity ile, dinamik oyunlar oluşturmak için inanılmaz araçlar setine erişebilirsiniz. Çok az sayıda oyun motoru bu kadar merkezileştirme sunuyor.

Dezavantajı: Birliğin çok amaçlı yaklaşımı, onu daha fazla odaklanan motorlardan daha karmaşık hale getirir.

Unity’de 2D oyunlar oluşturmak Godot veya GameMaker kullanmaktan daha acı vericidir, Unreal oyun motorunun render ve aydınlatma sistemleri ise Unity’den daha yeteneklidir.

Unity ayrıca, ilk sürümü satın almak istemeyen özellikleri de engeller. Çoğu, Unity’nin kara bir kutu gibi görünmesine neden olabilecek kaynak koduna erişemez.

Boş bir proje bile bazı oyunlardan daha büyük olacaktır, çünkü Unity gibi bir motor kullanmakla Unity de gelen çok fazla şişkinlik var. Yalın bir şeyler arıyorsanız başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz.

Ayrıca bir diğer büyük olumsuzluk Unity’nin lisans sisteminin kafa karıştırıcı olabileceğidir. Örneğin, satışlarınızdan 100.000 dolardan fazla para kazanmadıkça program ücretsizdir. Bu durumda, ihtiyaç duydukları katmanlı fiyatlandırmayı anlamak için kafa karıştırıcı olabilecek bir abonelik planı satın almanız gerekir.

Diğer motorlar daha basit anlaşmalar sunar ve para ciddi bir endişe olmaktan uzaktır.

Unity 3D nedir Ne için Kullanılır

Unity 3D Lisanslama Seçenekleri

Unity, kişisel ve profesyonel seçenekler dahil olmak üzere çeşitli fiyatlandırma teklifleri sunar.

Ücretsiz sürüm başlamanıza rağmen, ticari oyunlar yapma konusunda ciddiyseniz artı veya profesyonel sürümüne yükseltmek isteyebilirsiniz.

Aylık aboneliği ödemeyenlerin, Unity ile geliştirdikleri oyunlar için 100.000 $ ‘dan daha az kazanç göstermeleri gerekecektir.

Hobiler, oyunlarından para kazanmaya ve performansı artırmaya yardımcı olan daha fazla özelliğe ve eğitim materyaline erişmek için Artı planına geçmek gerekir. Bu, indie geliştiricileri kariyerine yeni başlayanlar için harika olabilir.

Profesyonel seçeneği, kurum içi desteğe ihtiyaç duyan oyun stüdyoları ve profesyonel ekiplerin yanı sıra Unity projelerinden 200.000 dolardan fazla para kazananlar için tasarlanmıştır.

Bu yüzden lisanslama biraz kafa karıştırıcı olsa da, gerçekten herkes için bir lisans seçeneği bulunmaktadır.

Unity 3D Hakkında Genel Görüşümüz

Unity 3D nedir Ne için Kullanılır

İlk olarak, Unity’nin harika bir motor olduğunu düşünüyoruz. En iyisi değil, ama harika, çok yönlü bir araç ve yeni başlayanlar için mükemmel.

Sadece iş için araçlar var. Bazıları diğerlerinden daha iyidir ve bu gerçekten bireysel projenin ihtiyaçlarına bağlıdır.

Unity’den tam olarak yararlanmak için kodlama becerilerine ihtiyacınız olsa da, istediğiniz her şeyi öğrenmek için mevcut kaynaklar vardır.

Hızlı bir Google aramasıyla, birinci şahıs nişancılardan şeker ezme tarzı eşleştirme oyunlarına ve aradaki her şeye kadar her şey için kod örnekleri ve varlıklar bulabilirsiniz.

Unity, aslında, oyun geliştirmeyi gerçekten basitleştiren çok yönlü bir oyun motorudur.

Projenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak seçilecek daha iyi motorlar olsa da, Unity öğrenmek sadece bir oyun geliştiricisi olarak büyümenize yardımcı olacaktır. Eğer tam bir başlangıç yapmak istiyorsanız Unity’yi seçebilirsiniz.

Birçok AAA oyun stüdyosunun Unity ile çalıştığını ve bu nedenle video oyunlarının devasa dünyasında kaliteli bir seçim olduğunu unutmayın.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu