Oyun Motorları
Trend

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti

Unreal Engine 4 temel başlangıç eğitim seti ile Epic Games’in ücretsiz oyun motoru olan Unreal Engine’de oynanabilir bir seviye oluşturmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. İşte, her yerde aradığınız kaynağı size sunmaktan mutluluk duyuyoruz.

Bildiğiniz gibi piyasada en yaygın kullanılan ve en güçlü oyun motorudur Unreal Engine. Ancak programı kullanabilmek için bazı temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Bu temel bilgiler ile kendi oyununuzu oluşturabilir ve üzerine yeni bilgiler ekleyerek daha yaratıcı çalışmalar ortaya koyabilirsiniz.

  • Ayrıca Unreal Engine Nedir? ile ilgili oluşturduğumuz videomuzu ve makalemizi Unreal Engine Nedir bölümünden bulabilirsiniz.

İşte Unreal Engine 4 temel başlangıç eğitim seti içeriği:

3D ile herhangi bir ilginiz varsa, muhtemelen bir noktada kendi oyununuzu, seviyenizi veya haritanızı yapmayı düşündüğünü veya hayal ettiğiniz zamanlar olmuştur. İşte bu hayali, gerçeğe dönüştürmek için bu makale size yol gösterecektir.

Tabi ki Unreal Engine çok daha fazla bölüm ve içerikten oluşmaktadır. Burada anlatılan temel başlangıç bölümleridir.

Hadi Başlayalım!

Bölüm 1: Unreal Engine’de yeni bir proje oluşturma

Epic Games tarafından yaratılan Unreal Engine yukarıda da bahsettiğimiz gibi harika eserler oluşturmaya başlamak için mükemmel bir araçtır. Ve bu Unreal Engine Eğitim Serisinde size Epic Games platformunun sunduğu ücretsiz assetleri yani varlıkları kullanacağız.

Dolayısı ile ücretsiz olarak sunulan araçları ve varlıkları kullanarak, nasıl çalışmaya başlayacağınızı göreceksiniz. Bu yüzden bağlantıları takip edin, ihtiyacınız olan her şeyi indirin ve hepsini yükleyin.

Bu Unreal Engine temel başlangıç eğitim seti dizisinde, ilk proje kurulumundan atmosferik etkilere, parçacıklara ve daha fazlasına kadar yol gösterecek basit bir kırsal sahneye odaklanacağız. Bu eğitim setinin sonunda, motoru iyi bir şekilde kavrayacak ve kendi varlıklarınızı impot etmeye, hatta sıfırdan kendi oyununuzu yaratmaya hazır olacaksınız.

Unreal Engine ile Yeni Bir Proje Oluşturun

Epic Loader’dan Unreal Engine’i başlatın ve Dosya (File) / Yeni Proje’ye (New Project) gidin, ardından ona bir ad vererek, klasör konumunu gösterin. Daha sonra bir proje türüne karar vermeniz gerekiyor ve bu seri için görsel yaratma araçlarını kullanacağız ve haritamızı yürüyerek keşfedebilmek istiyoruz, bu nedenle plan sekmesinden 1st person seçin. C++ sekmesi, şimdilik göz ardı edeceğimiz programlama kurulumlarıyla ilgilidir.

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti

Unreal Engine Ara Yüzü

Projeye başladıktan sonra kendinizi çok basit bir seviyede bulacaksınız. Gezinme kontrollerine alışmak ve temel menülerin nerede yaşadığını öğrenmek için burada biraz zaman geçirmeniz gerekiyor. Ayrıntıların gerektiğinde nerede olduğunu açıklayacağım, ancak biraz kas hafızası oluşturmaya başlamak her zaman iyidir. 1st Person moduna geçmeyi ve seviyenizi ‘oynamayı’ denemek için Oynat (Play) düğmesine basmayı deneyin. Bu modda gezinme kontrolleri oyun moduna geçiş yaptığınız için farklı olacaktır.

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti
Bir ara yüzü ve görüntü alanı navigasyonunu öğrenmek, öğrenmeniz gereken ilk şeydir.

Yeni seviye (New Level)

Şimdi yeni bir seviye için Ctrl + N tuşlarına basmanın zamanı geldi. Açılır iletişim kutusundan Varsayılan’ı (Default) seçin ardından basit bir seviyenin göründüğünü göreceksiniz.

Burada, güneş için yönlü bir ışık, biraz mesafe perspektifi sağlayan atmosferik bir sis ve küçük bir zemin ve Oynat’a bastığınızda ortaya çıkma noktası olan Oyuncu Başlangıç ​​noktası bulunur. Görüntü alanından veya ana hattan (sağ üst) bir öğe seçerseniz, aşağıdaki ayrıntılar sekmesinde bunun kontrollerini / özniteliklerini göreceksiniz.

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti
Varsayılan bir yeni seviye, sizi hazırlayıp çalıştıracak çok temel özelliklere sahiptir.
Oynamaya basmak ve küçük bir katta dolaşmak için yeterlidir.

Unreal Engine ile Arazi Oluşturma

Ara yüzün sol üst köşesindeki beş simgeden üçüncüsü arazi seçeneklerini açar. Tıklayın ve yeni manzara seçeneklerini görün. Önce malzeme (material), açılır menüsünü tıklayın ve bir malzeme seçin. Burada ilk seçiminiz, resimde ki ilk malzeme kaba bir çimen olabilir (M_Ground_Grass2). Seçeneklerin geri kalanını varsayılan olarak tutun ve oluştur’a (Create) tıklayın. Artık sahnenizde geniş bir manzaraya sahipsiniz ve ara yüz, görünüm alanında büyük bir fırça ile sizi otomatik olarak şekillendirme araçları ile karşılayacaktır.

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti

Temel şekillendirme

Umarım yaratmaya çalıştığınız şey hakkında bir fikriniz vardır ve şimdi düzenlemeye başlamanın zamanı geldi. Şekillendirme araçları, geniş alan yani ortam oluşumları için en iyisidir. Ayrıntıları oluşturmak için diğer nesneleri kullanacağız. Kontur uygulamak için manzaraya tıklayarak hemen çizmeye başlayabilirsiniz. Negatif kontur oluşturmak için Shift tuşunu basılı tutun ve tıklayın. Bu sahnede, oynatma modunda gizlenmeleri için kenarı katlanmış kase tipi bir manzaraları oluşturduk. Sizde buna benzer bir ortam yapabilirsiniz ayrıca farklı fırçaları da denemeyi unutmayın.

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti

En iyi ipucu: Kamera hızı

Görüntü alanının sağ üst köşesinde bir kamera simgesi bulunur. Buna tıklayın ve kameranın hareket hızını değiştirmek için kaydırıcıyı kullanın. Büyük bir seviyede hızla hareket etmek için çok kullanışlıdır.

Unreal Engine 4 Temel Başlangıç Eğitim Seti

Sayfa 2: Bölüm 2: UE’de Malzemeleri ve manzaraları oluşturma

  • Ayrıca bir oyun nasıl yapılır? Tüm oyun geliştirme süreçlerinin ne olduğunu öğrenmek için Oyun nasıl yapılır? ile ilgili oluşturduğumuz bölüme bakmayı unutmayın.

1 2 3 4Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu