3DNasıl YapılırOyun Motorları

Unreal Engine 4 İçin 25 En İyi İpucu

Unreal Engine 4 ‘te aydınlatma, dokular ve render için en iyi ipuçlarını ve püf noktalarını öğrenin.

2014 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana, Unreal Engine 4 üçüncü parti motorlar için çıtayı yükseltti. Artık kullanımı ücretsiz ve kendi başınıza 3D oyununuzu yada sanatınızı yaratmak için ideal bir platform haline geldi.

Unreal Engine 5 ilk izlenimler ortaya çıktı. Unreal Engine 5 ile ilgili daha fazla detaya ulaşmak için Unreal Engine 5 ilk izlenim yazımıza bakabilirsiniz.

Epic’in motoru Unreal Engine gerçekten inanılmaz görseller üretme yeteneğine sahip. Ertelenmiş oluşturma, özel malzemeler ve gelişmiş aydınlatma teknikleri, motoru ve sanatınızı bir üst seviyeye taşımak için mükemmeldir.

Halka açılmasından bu yana Unreal 4’te profesyonel olarak çalıştım ve motor içinde yüksek kaliteli sanat yaratmak ve sunmak için bazı fantastik teknikler keşfettim. Bu makalede, Unreal 4’te aydınlık, doku ve kendi güzel sahnelerinizi yaratmanıza yardımcı olmak için günlük olarak kullandığım kişisel ipuçlarım ve püf noktalarımın bazılarını paylaşacağım.

Bu ipuclarında size yardımcı olması için paylaştığımız resimlerin büyük boyutlu hallerini, modelleri, texture ve assest lerin bulunduğu sıkıştırılmış dosyaları buradan indirebilirsiniz.

01. Unreal Engine 4 ‘de Dokuları (Texture) İçe Aktarma

unreal engine
Dokular (Texture) bir tıklama ile import edilebilir

Dokuları, Content Browser dan import butonunu kullanarak içe aktarabilirsiniz. Unreal Engine 4, .tgas ve .pngs’den .psds ve .jpgs’ye kadar çok çeşitli doku formatlarını destekler. Önemli bir ipucu, motorda görsel hataları önlemek için normal haritaların (maps) TC Normal Harita olarak sıkıştırıldığından emin olmanız gerekmektedir.

02. Unreal Engine 4 ‘de Channel-Pack Texture larınızı Hafızaya Kaydetme

unreal engine 4
Unreal Motorunun yüksek dereceli Texture kontrolü, onu rakiplerinden ayırıyor

Unreal hakkındaki fantastik şeylerden biri, kendi materyallerinizi yaratarak elde edeceğiniz büyük miktarda kontroldür. Pürüzlülük veya iletim gibi dokular için birden fazla siyah beyaz maske oluştururken, her maskeyi bir doku görüntüsünün ayrı bir kanalına gizleyerek ve ardından bu dokunun her kanalına malzemenizde ayrı ayrı erişerek bellek tasarrufu yapabilirsiniz.

03. Unreal Engine 4 Fiziksel Temelli Render

unreal engine 4
Unreal Motoru, fiziksel temelli render’lamanın yolunu açıyor

Unreal Engine 4 ( UE4 ) gibi yeni motorlarda yeni render yeteneklerinin şafağıyla birlikte, fiziksel tabanlı render’ lamanın geniş çapta övgüyle adapte edilmiş uyarlaması geldi. Pürüzlülük ve metallik maskeli malzemelerin fiziksel özelliklerini nasıl doğru bir şekilde temsil edeceğinizi öğrenmek, oyun motorlarının son jenerasyon çalışma şeklindeki bir değişikliğe benzeyebilir, ancak çoklu aydınlatma ortamlarında malzemelerin tutarlı ve inanılır kalmasına yardımcı olabilir.

04. Dokuların (Texture ‘lerin) Yeniden Kullanımı

unreal engine 4
Texture nin yeniden kullanımı hafızadan tasarruf etmenize yardımcı olur

Unreal 4’ün Malzeme Editörü’nün ( Material Editor ) bir başka fantastik unsuru da çok akıllı doku kullanımına izin vermesidir. Bu sadece hafızadan değil, zamandan da tasarruf etmenizi sağlar. Bazen bir kaya albedo dokusundaki kırmızı kanal bir pürüzlülük dokusu için harika bir kaplama yapabilir. Bir döşeme bulutu oluşturma dokusu Photoshop’tan bir tuğlaya çeşitlilik eklemek için faydalı olabilir, ancak bazı betonlar için ayrıntılı bir dokuda karıştırmak için de yararlı olabilir. İmkanlar sonsuzdur.

05. Unreal Engine 4 ‘de Gereksiz Dokuların Yapılmaması

unreal engine 4
Dokuların düzeltilmesi ve kesilmesi de hafızanızı boşaltabilir

Bazen belirli dokulara ihtiyaç duyulmaz ve hafızayı korumak için dışarıda bırakılabilir. Ahşap veya kir gibi yüzde 100 metal olmayan malzemeler için, bir metallik dokusu, 0 değerine sahip basit bir yüzdürme sabiti yerine ikame edilebilir. Aynı fikir, aynı malzemenin birden fazla versiyonu için de uygulanabilir. Üç tane biraz farklı renkli tuğlaların hepsinin farklı normal haritalara ihtiyacı yoktur, ancak bir tanesini paylaşabilir.

06. Unreal Engine 4 ‘de Çekirdek Malzeme Setlerinin Oluşturulması

unreal engine 4
Daha az sayıda temel malzeme seti yapılarak büyük malzeme koleksiyonları oluşturulabilir

Önemli ölçüde zaman ve iş tasarrufu sağlamanın bir yolu, farklı nesneler için örneklenebilecek temel bir malzeme seti oluşturmaktır. Projelere başladığımda ihtiyaç duyduğum her nesne türü için bir temel materyal oluşturuyorum. Örneğin, eğer bir doğa manzarası yaratıyor olsaydım, arazi, sahne ve bitki örtüsü için temel materyaller isterdim. Her zaman ufak problemler ortaya çıkacaktır, ancak işlemin büyük bölümünde yardımcı olur.

07. Temel Malzemeden Yineliyerek Örnekler Oluşturma

unreal engine 4
Bunlar, tek bir temel malzemeden geniş bir çeşitlilik yaratmak için kullanılabilir

Bir temel malzemenin, malzeme örneğinin harika bir özelliği, gerçek zamanlı olarak değiştirilebilecek değerleri parametreleştirmesidir. Bir malzemeyi yeniden derlemek zorunda kalmadan birçok farklı değeri hızlı bir şekilde test etmek için bu değişiklikleri kullanabilirsiniz. Ne zaman karmaşık bir malzemeye sahipsem, her zaman yanında bir test materyali var. Test materyali örneğini, final materyali için daha gerçekçi baz değerlerine yaklaştırmak için kullanıyorum.

08. Malzeme Yorumları ve Organizasyon

unreal engine 4
Kullandığınız Nod’lara temel metinler ilave ederek kolay şekilde projedeki organizasyonunuzu yönetebilirsiniz.

Çok karmaşık malzemeler için Unreal engine 4 size yardımcı olacak çok hoş organizasyonel araçlar sunar. Bir düğüm grubu seçerek C düğmesine basmak, bu düğümleri bir yorum eklemenizi sağlar, bu daha sonra grup ve renk kodlu olarak taşınabilir. Yorumlar (ve ayrı ayrı düğümler) okunabilirliği artırmak için eklenmiş temel metin açıklamalarını daha iyi hale getirir.

09. Unreal Engine 4 Malzeme Fonksiyonları

unreal engine 4
Malzeme fonksiyonları tekrar işlemlerini yapmanızı kolaylaştırır.

Malzeme fonksiyonları, aynı şekilde gerçek fonksiyonların, belirli bir talimat setini gerçekleştirmek için defalarca çağrılabilen kodlarda tekrarlanabilir işlemlerde çalıştığı düşünebilir. İçerik Tarayıcısında bir malzemenin dışında yapılırlar, ancak materyalleri basitleştirmek için kendi başlarına çağrılabilirler. Kendi girdi kümelerini içerebilirler ve tekrarlanabilir işlemlerin çağrılması gerektiğinde zaman kazanmanın harika bir yolu olabilirler.

10. Unreal Engine 4 Yeşillik malzemeleri

unreal engine 4
Yeşillik Gölgelendirme Modelleri yeşillik oluşturmayı kolaylaştırır

Yeşillik (Ağaçlar, ağaç yaprakları otlar v.b.), herhangi bir oyun motorunda doğru görünmesini sağlamak için en zor şeylerden biri olabilir. UE4 sürüm 4.7’den itibaren, bu işi kolaylaştırmak için bir yeşillik gölgelendirme modeli bulunmaktadır. Yaprakların çoğunun faydalandığı yüzey altı iletimini desteklediği için tavsiye edilir. Ayrıca gölgede olabilecek bir yeşillik ağının daha koyu olan alanlarının dengelenmesine yardımcı olmak için sahnenize gökyüzü ışığı eklemenizi de öneririm.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu