Nasıl YapılırOyun Motorları
Trend

Unreal Engine 4’te Oyun Fragmanı Oluşturma

Studio krem.productions’tan Rustam Ryaboy , Unreal Engine 4 kullanarak Steamcraft için sinematik bir oyun fragmanı yaratma deneyimini bizimle paylaştı.

Neden Unreal Engine 4?

UE4’ü kullanmaya karar vermemizin iki nedeni vardı.

 • 1. si sinema oluşturmak için modern araçlar kullanmanın sakınca oluşturması;

Her zamanki render pipeline programları olan Blender, Cinema 4D ve 3ds Max ‘in dezavantajları, işlem sürelerinin çok uzun olması idi. Bizimde bu kadar uzun işlem sürelerini tolere edecek kadar zamanımızın olmayışı, söz konusu programların işimize yaramayacağını ortaya çıkardı. Alternatif bir çözüm aradık ve After Effects ile birlikte Element 3D eklentisini kullanmaya karar verdik. Ancak paketin kararsızlık sorunu önümüze engel olarak çıktı. Yine de sürekli yeni çözümler aradık. Tam da bu noktada videolarımızın hızlı bir şekilde hazırlanmasını ve bu kararsızlıklardan kaynaklanacak problemlerden projemizin etkilenmemesi için Unreal Engine 4 programını uzun araştırmalardan sonra seçmiş olduk.

 • 2. si, gerçek zamanlı görselleştirme ihtiyacımızın olması.

Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca insanlar sürekli olarak sinema kalitesine yakın olan gerçek zamanlı görüntü oluşturma özelliklerinden bahsediyorlar. Unreal ve Unity’de yapılan sinemayı dikkatlice izledik ve stüdyomuzun bu motorlardan biriyle projeyi denemeye karar verdik.

Seçimimiz Unreal Engine 4 oldu, çünkü sinema ve şık bir görüntü oluşturmak için uygun yerleşik araçlara sahipti.

İşte hazırlıklarımızı gösteren kısa bir taslak çalışma aşağıda. Aynı anda birkaç şey yaptığımız için taslağın son hali olmadığını lütfen unutmayın.

Animatics

Senaryo yazarlığı ve Storyboard gibi adımları atıp videonun hazırlanmasına odaklanacağım.

Unreal Engine 4'te Oyun Fragmanı Oluşturma

Storyboard – Film Şeridi

En basit haliyle, bir animasyon, esas olarak, geçici bir film müziği (sesler, müzik ve bazı ses efektleri) ile zaman aşımına uğrayan basit film şeridi panellerinden (sekanstaki her çekimin taslak olarak çizilen görüntüleri) oluşan bir filmin kaba bir taslağıdır. Bu, yapımcının zamanlamaları, görsel akışı test etmesini ve sekansın amaçlanan anlamının iletilip iletilmediğini kontrol etmesini sağlayan bir filmin kaba bir taslağı haline gelir.

Bizim durumumuzda, animasyon, UE4’te detaylı bir model ve ortam olmadan yapılan kaba bir eskizdi.

Videoyu oluşturmaya başladığımızda, Unreal’de her şeyin nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu, ancak bunu bulmak için sadece 24 saat yeterliydi. Bunun CG uzmanları için düşük giriş seviyesinin iyi bir kanıtı olduğunu düşünüyorum.

Her sahne yaklaşık iki dakika boyunca hazırlandığı için hızla yeni değişiklikler yapabilirdik. Sonuç olarak, fragmanın beşinci versiyonu onaylandı ve ön prodüksiyon tamamlandı.

Model Hazırlama

Üretime genellikle çerçevede olacak modelleri ve ortamı hazırlayarak başlıyoruz.

Araba modelleri 3D uzmanlarımız tarafından hazırlandı ve bazı yerlerden de ben sorumluydum. Öncelikle dört şeye sahip olmak istedik. Bunlar: çöl, gece ormanı, kış ormanı ve garaj.

Aslında, onları kendim yaratmayı düşünüyordum. Ancak, engine editörüyle görüştükten sonra, ustalaşmak için zamanım olmadığını fark ettim. Bu nedenle, iyi bir motion designer uzmanı olarak Unreal Marketplace’e daldım.

Unreal Engine 4'te Oyun Fragmanı Oluşturma

Sadece beş dakika sonra ihtiyacım olan her şeye sahip bir manzara paketi buldum. Sadece boş yerleri nesnelerle doldurmaya devam ettim. Ve burada ki nesnelere son halini verebilmek için doku ( texture ) ihyicımızı karşılayan Quixel scan kitaplığı oldu.

Aydınlatma Kurulumu

Unreal Engine 4’te varlıklarla çalışma becerisini kazanmayı başardıktan sonra aydınlatma ayarlarına geçtim. Çok rahatsız edici olduğu için nadiren AE’de ışıklar ile çalıştım. Unreal’de her şey çok daha kolay, bu yüzden hepsini detayları ile deneme şansım oldu.

Animasyonu İçe Aktarma

Animasyonun bir kısmının Maya ve 3ds Max’ta hazırlanıp ardından Unreal’e aktarılmasına karar verdik. Animasyonun iskelet olması durumunda herhangi bir problem olmayacağını biliyorduk, ancak bazı hatalarımız oldu. Örneğin, bir makinede aynı makinenin iki farklı animasyonu varsa, Unreal Engine bir hata veriyor ve tüm animasyonu bozuyor. Animasyonu yeni bir boş klasöre içe aktarma ile, bu sorunun ortadan kalktığını gördük.

Kamera Animasyonu

Unreal Engine’deki videolar üzerinde çalışmanın en önemli avantajlarından biri, standart WASD klavye düzenini kullanarak kamera konumunu kontrol etme yeteneğidir. Çok sayıda değişken ayarlamak yerine sadece birkaç tuşa basmanız yeterli.

Dahası, ayarların çok çeşitli işlevleri vardır. Hemen işlem sonrası bile yapabilirsiniz. 4.20 sürümünden bu yana, geliştiriciler harika bokeh veren yeni bir DoF (degree of freedom (serbestlik derecesi)) yöntemi (Circle DoF) tanıttı. Fakat yine de zaman zaman bazı sorunlar olabiliyor.

Araba Animasyonu

Projenin en zor aşamalarından biri otomobil animasyonuydu. Unreal içinde evrensel bir araç teçhizatı yapmak gerekliydi ve birkaç gün sonra, 3D animatörlerimiz sorunsuz ve tamamen çalışan bir sonuç elde etti.

Fakat animasyonu kaydetmeye başlar başlamaz bir şeyler ters gitti. Tekerlekler uçmaya, görünmeye ve kaybolmaya devam etti ve bazen tekerlekler yerine silahlar ortaya çıktı. Bir hafta boyunca bu bug’lar ile başa çıkmak için çaba harcadık ve bulduğumuz tek açıklama şuydu:

Son başvuru tarihi yaklaşıyordu ve hareketli arabalara sahip sahneler hazır değildi. Arabalar havada, yerde ve bazen tekerleksiz olarak hareket etti.

Sonuç olarak, değerli zamanımızı boşa harcamamak için, birkaç makinede çeşitli hileler yapmak zorunda kaldık, makinede iyi görünmelerini sağlamak için, bir uçan makineli tüfek meselesi olsa bile.

Bitiş çizgisi

Nihai sonuçtan sorumlu olduğum için renk düzeltme ve düzenlemeyi devralmak zorunda kaldım. Bu görevler için After Effects kullandım, ancak gerekli tüm araçlara sahip olan herkes, Unreal Engine’de de yapabilir.

Renk düzeltme ile ilgili herhangi bir sorun yoktu, ancak düzenleme aşamasında, dinamik eksikliğinin olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle, birkaç sahne daha eklemeye ve mevcut sahnede açı ve kamera hareketini değiştirmeye karar verdim.

Bu değişiklikler ile, fragmanın ilk sürümünü müşteriye göndermeden önce iki iş günümü aldı. Birkaç revizyondan sonra onaylandı.

Son söz

Beni tüm kalbimle Unreal’ü sevdiren çok önemli bir nokta var: Bunlar dan en önemlisi; Render görüntülerinin sonuçları hemen pencerede görmeniz, 1 dakikalık bir fragman videsunun oluşturulması 20-30 dakika sürmesi, yaratıcılık ve denemeler için zamanı keyifli şekilde kullanıyor olmanız.

Sahnelerimizden bazıları 5-10 kez yeniden çekildi, ayrıca ilave birkaç sahne daha çekildi. Bazı hatalar yaptığımızı, gerçek zamanlı olarak neredeyse kesin sonuçlar ile gördüğümüz için, zaman alıcı sahneleri kaybetmekten kaçınmış olduk.

Projenin başlamasından hemen önce Blender, 3ds Max, ve Maya’yı Unreal Engine’e dahil eden bilinen boru hattını (render pipeline) değiştirme fikri çılgınca görünüyordu, ama yaptık. Ve bizim için Unreal, video oluşturma araçlarından biri haline geldi.

Rustam Ryabov, Motion Designer

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

2 Yorum

 1. öncelikle merhabalar ben de animasyon film ile uğraşıyorum ama animasyonu içe aktarmada sorun yaşıyorum özellikle cinema 4d emitter ile particle animasyonlarında bunu çözmemin bir yolu var mı yada nasıl araştırmalıyım şimdiden teşekkürler

  1. Merhaba,
   Anladığım kadarı ile Cinema 4D ile oluşturduğunuz partikül sistemini, Unreal Engine içerisine aktarmakta problem yaşıyorsunuz. Doğru mu?
   Aşağı da vermiş olduğum kaynakları inceleyebilir misiniz?
   Kaynaklar faydalı olmaz ise, yaşadığınız problemi net tariflerseniz ona göre bir çözüme gitmeye çalışırız. İyi çalışmalar.
   https://www.youtube.com/watch?v=eJBLOXKahQk
   https://www.youtube.com/watch?v=SKe7jYAkdSs
   https://www.youtube.com/watch?v=A1IcRqDsvZg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu