Oyun Motorları

Yeni Başlayanlar İçin C# Programlama

Yeni başlayanlar için C# programlama hakkında ki bu yazımız, C# ile ilgili temel bilgileri size kazandırmayı amaçlamaktadır. C Sharp, daha yaygın olarak “C#” olarak anılır, genel amaçlı, nesne yönelimli bir programlama dilidir. C#, Anders Hejlsberg ve Microsoft’taki geliştirme ekibi tarafından geliştirilmiştir ve şu anda 7.0 sürümündedir.

Piyasada oyun yapmak için kullanılan oyun motorları arasında en popüler olan Unity de kullanılır. Ayrıca Unity ile ilgili hazırladığımız Unity ile Oyun Geliştirme kılavuzumuza bakmayı unutmayın.

C# kökleri C dilleri ailesine dayanır. Özelliklerinin çoğunu C, C ++ ve Java’dan alır. Bu nedenle, bu dillere aşina olan programcılar daha kısa bir süre içinde C# ile hız kazanabilirler.

C#, bileşen yönelimli ve işlevsel programlama için destek sağlayan nesne yönelimli bir dildir.

Sınıflar (Classes) ve Nesneler (Objects)

Sınıflar, çevremizdeki günlük nesneleri yazılımda modellememize izin verir. Hemen hemen her şeyi temsil edecek özel sınıflar oluşturabilirsiniz. Tıpkı bir ismin dilde bir kişi, yer veya şey olduğu gibi, sınıflar da nesneleri temsil eder.

C# kodu yazdığınızda, tipik olarak bunun nedeni , yararlı bir şeyler yapan bir programa ihtiyacınız olmasıdır.

Bir iş ihtiyacı olması durumunda, işletmenin ihtiyaç duyduğu gereksinimleri yerine getirirsiniz. Diyelim ki işletmeniz size geldiğinde elektronik bir kitap veri tabanı istiyor. Kitap başlıklarını, yazarları, belirli bir aydaki ödünç alma sayısı veya aylık ortalama gibi istatistikleri hesaplayabilmeleri gerekir.

Gereksinimler, geliştirilmesi gereken programı tanımlar.

Verilen gereksinimler için nasıl bir program yazarsınız?

Genel olarak, çalışmamız gereken farklı isimler için soyutlamalar yaratmak için sınıfları kullanırız. Kitap, yazar veya başlık gibi bir isim.

C# ‘da önemli bir kavram, sınıf tanımının nesnelerin örneklerini oluşturmak için kullanılmasıdır. Nesnelerin örneklerini oluşturmak için bir plan olarak düşünebilirsiniz. Sınıf tanımı, o nesneye bir referans depolayan nesnelerin oluşturulmasına izin verir. Örneğin, yeni bir kitap nesnesi oluşturmak istediğimizi varsayalım. Kod satırı şöyle görünür:

Book book = new Book();

Bu, verileri işlemek ve bir veritabanında saklamak için kullanabileceğimiz yeni bir kitap nesnesi oluşturur. Değişken olan kitap, aslında Kitap’ın bir referans türüdür (büyük B ile). Daha sonra sınıf tanımında bulunan yöntemleri bu değişkenle, kitap gibi AddTitle(), AddAuthor()vb. İle kullanabiliriz.

C# ‘ın özellikleri:

 1. Automatic Garbage Collection
 2. İstisna işleme
 3. Tip güvenliği
 4. Sürüm oluşturma
 5. Delegasyonlar
 6. Özellikler oluşturma
 7. LINQ (Dil ile Tümleşik Sorgu) ve Lambda İfadeleri
 8. Jenerikler
 9. Dizin oluşturucular
 10. Çoklu kullanım

C# 7.0’da Eklenen Yeni Özellikler:

 1. Yapısızlaştırıcılar
 2. Tuples ile çalışmak için yeni sözdizimi
 3. Is İfadeleriyle Örüntü Eşleştirme
 4. Yerel Fonksiyonlar
 5. Referans ile İade
 6. Out Değişkenleri
 7. Değişmez iyileştirmeler
 8. Genelleştirilmiş Asenkron Dönüş Türleri
 9. Daha Fazla İfade Gövdeli Üyeler
 10. Throw Expressions
 11. Kayıt tipi
 12. ÇIKIŞI Küçültme
 13. “BOŞ” olmayan referans türü

C# ile ilgili daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

ASP.NET ve .NET Uygulamaları

C# dili, özellikle makine ve tarayıcıdan bağımsız web uygulamaları oluşturmak için Microsoft Corp. tarafından geliştirilen ASP.NET çerçevesiyle birlikte kullanılır.

Microsoft tarafından da geliştirilen daha geniş .NET çerçevesi, masaüstü, mobil, sunucu ve ağ uygulamaları gibi diğer uygulama türlerini oluşturmak için kullanılır. .NET çerçevesi, .NET Temel Sınıf Kitaplıkları (BCL), ASP.NET, ADO.NET, Windows Forms, Windows Presentation Foundation (WPF) ve eXtensible Markup Language (XML) kitaplıklarını içerir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu