Sosyal Medya

Tiktok neden yaratıcı profesyoneller için önemlidir?

TikTok uygulaması tam olarak nedir? Neden umursasın ki?

TikTok uygulaması nedir bilmiyor musunuz? Yaratıcı endüstrilerde çalışıyorsanız, hızlı bir şekilde sosyal medyanın değişiminin farkına varmalısınız. Neden? 25 yaşın altında ki gençlerin, popülerliğini yitiren Facebook hakkında konuşmadığını ve bu yeni şeyin etrafında dolaştığını biliyor musunuz? Sosyal video dünyasında şu anda olan şey tam bir değişim. olarak bu. (Instagram fenomeni olmak istiyorsanız, Instagram Fenomeni Olmak için 5 ipucu ile ilgili yazımıza bakın.)

TikTok, 2016’daki lansmanından bu yana 500 milyonluk bir kullanıcı tabanına sahip oldu ve bir milyardan fazla indirildi. Kısacası, sosyal medyayı vuran son kültürel devrimdir diyebiliriz. Ve önceki tüm devrimlerde olduğu gibi, popülaritesi gençlere yönelik iken, birçok yaşlı insan bunu duymadı bile.

Peki TikTok tam olarak nedir ve yaratıcı profesyoneller neden ilgilenmelidir? Bilmeniz gereken her şeyi aşağıda açıkladığımız için okumaya devam edin.

Uygulamanın piyasaya sürülmesinden bu yana tartışmalı olduğunu ve sürekli olarak kullanmakla ilgili çeşitli endişeler ortaya çıkaran yeni hikayeler olduğunu unutmayın. Seni içerik ile ilgili uyarmadığımızı söyleme.

TikTok’un anlamı nedir?

Temel olarak, TikTok, Android telefonunuzu veya iPhone’unuzu kullanarak kısa videolar yapmak, paylaşmak ve izlemek için sosyal bir platformdur. Bunlar en çok 15 saniye kadar sürseler de, üç ila 60 saniye uzunluğunda olabilirler. (Bu arada Youtube kanalınız büyütmek ve popülerliğini arttırmak için Youtube Kanalınızı büyütmek için 5 harika araç kılavuzumuza bakın.)

Tiktok biraz artık kullanılmayan Twitter uygulaması olan Vine’a benzer. Ancak bir takım önemli farklılıkları var. İlk olarak, TikTok mevcut bir platforma değil, bağımsız bir uygulamadır. İkincisi, sosyal medya alanında benzersiz bir şekilde Amerikan Silikon Vadisi kültürünün bir ürünü değil, Çin’den geliyor (karmaşık yasal nedenlerle Douyin adı verilen ayrı ama aynı bir uygulama olarak mevcut).

Üçüncü olarak, TikTok uygulaması bir dizi benzersiz özelliğe sahiptir. Bunlar, videolarınızda çok çeşitli müzik türlerinden önceden yüklenmiş parçaları kullanma, yavaş ve hızlı hareket, çıkartmalar ve filtreler gibi özel efektler ve belirli bir videoya tepkilerinizi filme almanızı sağlayan ‘React’ özelliğini içerir.

TikTok’u nasıl kullanıyorsunuz?

İşlevsellik açısından, TikTok diğer uygulamalarda bulamayacağınız pek bir şey sunmuyor. Gerçekten bu kadar önemli kılan şey, dünya çapında yüz milyonlarca insan tarafından nasıl kullanıldığıdır.

TikTok’taki videolar hakkında ilk fark ettiğiniz şey canlı, aptalca, eğlenceli, ve genellikle sadece garip olmaları. O zaman, Instagram’da hızla klişe haline gelen ‘perfect lives’ için mükemmel bir panzehir.

Buna karşılık, TikTok uygulama videoları çoğunlukla neşeli amatör ve düşünülemez derecede dürüst. Çocuklara diğer platformlarda alamayacağı gerçek bir ‘kendileri olma’ duygusu verebiliyor.

(Not: ironik bir şekilde, 3DMADMAX henüz TikTok videolarını gömmek için ayarlanmadığından, bu yayında doğal olarak daha yüksek kaliteli kliplere odaklanan YouTube derlemelerine yer verdik, ancak yine de geniş bir fikir edineceksiniz … )

Peki insanlar TikTok videolarında ne yapıyor? Videolarda pop şarkıları için çok fazla playback, dudak senkronizasyonu ve dans var.

Çocukların yaş itibari ile beklenen şekilde ki gibi, bunların çoğu bugünün YouTube yıldızlarının yoğun olarak düzenlenmiş ve cilalı üretim değerlerine kıyasla gülünç bir şekilde sembolik olan halidir.

TikTok’a video yükleyen insanların çoğu ünlü olmak istemiyor, sadece eğlenmek istiyorlar ve bu eğlence inanılmaz derecede bulaşıcı olabilir. Ayrıca, önceden yüklenmiş parçaların kullanılması, videonun kendisi biraz saçma olsa bile şarkının keyfini tam anlamıyla çıkarabileceğiniz anlamına gelir. (Yüksek kaliteli videolar oluşturmak istiyorsanız en iyi video düzenleme programı ile ilgili yazımıza bakın.)

Daft işleri yapan evcil hayvanlar, TikTok’ta bir başka popüler tema, cosplay, stunts, dudak komedi rutinleriyle senkronize ediliyor ve ünlü TV ve film sahneleri canlandırılabiliyor. Konu ne olursa olsun, buradaki videolar yer yer profesyonel, bazen sevimli, bazen sinir bozucu ve rahatsız edici olabiliyor. Tüm (genç) insan hayatı temel olarak burada.

Şu anda, TikTok sanat, tasarım, 3D modelleme ve hatta animasyon gibi görsel çalışmaları paylaşmak için gerçekten uygun bir yer değil. Burası, bu kültür için bu biraz fazla “rahat”, bu yüzden onu sanatçılar ve tasarımcılar için en iyi sosyal medya platformları listemize eklemedik. Bununla birlikte, sosyal medya kültürleri hızlı bir şekilde değişiyor, bu yüzden yakın gelecekte kesinlikle dışlayamayız gibi duruyor.

TikTok’ta insanları takip edebilir misin?

Instagram, Twitter ve Facebook tamamen beğeni, takip ve arkadaş edinmeyle ilgili olsa da, TikTok’un uygulaması hala büyük ölçüde gerçek içerikle ilgilidir.

İnsanları takip edebilirsiniz hatta en popüler hesaplardan bazılarında göz kamaştırıcı sayıda takipçi olduğunuda görebilirsiniz. (Takipçi bakımından, TikTok’un kendisi dışında, liderlik de şu anda takipçisi 34.8 milyon olan Loren Gray yer alıyor).

Çoğu içerik oluşturucu, arkadaşlarıyla ve daha geniş dünyayla paylaşmak için komik klipler oluşturmak için TikTok’ta olmak istiyor. Ve diğerleri sadece izlemek için orada (YouTube’da olduğu gibi, insanların kliplerinin keyfini çıkarmak için hiçbir şey yüklemenize gerek yok).

En iyisi, yorum bölümüne gelince, TikTok şu an için-diğer birçok sosyal medya biçimini kirleten türden kaçınıyor gibi görünüyor.

Bu, TikTok’un problemsiz olduğu anlamına gelmez. Gençlerle popüler olan diğer tüm hizmetler gibi, siber zorbaları ve cinsel yırtıcıları çekmek, müstehcenliği teşvik etmek ve özel verileri yanlış işlemekle suçlanıyor, Huawei tartışması ve Çin hakkındaki genel paranoya sonrasında çıkan bir sorun.

Daha genel olarak, TikTok kullanıcıları bugün ‘gençliğin sesi’ olarak genelleştirilmemelidir. Bunun ne kadarının sadece genel sınıf önyargısı olduğu da tartışma konusudur.

Ancak tüm bunların yanı sıra, TikTok, popülerliğin (henüz) kişisel bağlantılar, arkadaş çevreleri, akıllı SEO hileleri, Rus botları, pazarlama paraları veya ana akım ünlüler tarafından desteklenmediği bir yerdir.

TikTok popüler kültürü değiştiriyor mu?

TikTok uygulamasını indirmediyseniz, neden önemsemelisiniz? Çünkü daha geniş kültür, farkında bile olamayacağınız yollardan büyük ölçüde etkileniyor.

Kısacası, sosyal medyada tanıtım söz konusu olduğunda, markaların para, hediye ve ücretsiz tatil talepleri karşılığında reklamlarını yapabileceği cazip yeni bir alternatifi var.

Kimse kolay olduğunu söylemiyor, ancak bir yaratıcı stüdyo için çalışıyorsanız, müşterilerinizin bu tür platformlara yaratıcı içerik talep etmesi çok uzak görünmüyor.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu