KariyerTemel İpuçları
Trend

10 Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın

Oyun Geliştirme yıllar içinde, birkaç kişinin hobisinden 152,1 milyar dolar değerinde küresel bir pazara dönüştü. Daha gelişmiş hale geldikçe, oyun tasarımı, heyecan verici hikayeler, çekici görseller ve büyüleyici sesler aracılığıyla yaratıcı ifade için, eşi görülmemiş bir kapsam sunan heyecan verici bir kariyer yoluna dönüştü.

Pipeline hattının tek alanında uzmanlaşsanız bile, başarılı bir Oyun Tasarımcısı olmak geniş bir bilgi birikimi ve oyun geliştirme sürecinin bir bütün olarak anlaşılmasını gerektirir. Bilgi seviyenizi artırmak, becerilerinizi bulmacanın parçasına daha iyi uygulamanızı ve daha kaliteli işler yaratmanızı sağlayacaktır (Elbette, tek kişilik bir grupsanız, zihninizi her halükarda gelişimin tüm yönlerine çevirmeniz gerekecektir.).

Oyun geliştirme süreci ile ilgili tüm yönlerini detaylı ele aldığımız Oyun Nasıl Yapılır: Tüm Oyun Geliştirme Süreci bölümümüze bakmayı unutmayın.

İşte kariyerinize güç katacak 10 oyun tasarımı ipucu:

1. Bir Plan Yapın

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Her şey bir planla başlamalıdır. Plansız hareket etmek ileride büyük problemlere nedern olur.

Yaratıcı bir eğilimi olanlar için, boş bir sayfa veya projeyle başlamak ve Evrenin sizi nereye götürdüğünü görmek çok eğlenceli olabilir. Bu, yaratıcı meyve sularının akışını sağlamak için harikadır ve yeni fikirler bulmak için mükemmel bir yol olabilir. Ancak uzun vadeli bir plan olarak nadiren etkili bir yaklaşımdır.

Oyun tasarımı ve oyun geliştirme ipuçlarımızdan ilki bir plana sahip olmaktır.

İster bütün bir projeden, isterse bir kısmından sorumlu olun, önce başarmayı umduğunuz şeyi (kelimenin tam anlamıyla veya mecazi olarak) çizmek için biraz zaman ayırın. Bir plana sahip olmak, sıradaki yaratıcı engelleri önemli ölçüde azaltabilir. Programlama gibi, geliştirmenin daha mekanik yönleriyle de ilgileniyorsanız, bu özellikle doğrudur.

Oyun yapmaya başlamadan önce Oyun hikayesi nasıl yazılır? bölümüze ve Almanya’da Oyun Endüstrisi için Çalışmak ile ilgili makalemize bakmayı unutmayın. İş ilanları için bu linki kullanabilirsiniz.

2. Kullanıcıları İhmal Etmeyin

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Kullanıcılar veli nimettir.

Geliştiricilerin oyunlarını oynayacak olan insanlardan dolayı hüsrana uğradığı uzun bir geçmiş var. Bu, yaratıcı vizyonunuz üzerinde değişikliklere neden olan anlaşılır bir tepki olsa da, oyun tasarım kariyerinizde başarılı olmak istiyorsanız, oyuncuların nihayetinde maaşınızı ödeyenler olduğunu hatırlamanız gerekir.

Video oyunlarını eğlence amaçlı yapmak (çoğu kişinin yaptığı gibi) ya da tek başına gitmek ve kullanıcı deneyimi testlerine aldırış etmemek kabul edilebilir. Ama çoğu zaman seyirciye oynamak zorunda kalacaksınız.

3. Oyun Geliştirmek için Eğlenceyi Hatırlayın

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Oyun geliştirme sürecinde eğlence en önemli noktalardan biridir.

Bir video oyununun amacını, yani eğlenceyi hatırlamak çok önemlidir. Oyuncular eğlence ve kaçış arıyor. İnsanların çoğunluğu sadece kapanıp deneyimlerinden zevk almak istiyor.

ABD’deki oyuncuların ortalama yaşı 35; orta yaşa yaklaşan çalışan yetişkinler, genellikle boş zamanları değerli bir meta olan oyunlarla geçiriyor. Ürününüzden hoşlanmazlarsa, hemen başka bir oyun arayabilirler. Yaptığınız işle mesajınızı iletme arzusu takdire şayan, ancak bunu yapmanın izleyicilerinizin hoşuna gidecek bir yolunu bulmanız gerekiyor.

Test aşamasında, diğer insanların sizin oyununuzu sizin kadar eğlenceli bulup bulmadıklarını oldukça hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

4. Ses Tasarımına Saygı Gösterin

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Oyuncular oyununuzu oynadığında, seslerden ve müziklerden keyif almalıdırlar.

Mükemmel ses tasarımı, bazen küçük stüdyolar ve bağımsız geliştiriciler tarafından oyun tasarımında gözden kaçar. Biraz nankör bir görev gibi hissedebilir, çünkü bazen sadece eğitimli bir kulak işinizi gerçekten takdir edilecek konuma taşıyabilir. Bununla birlikte, kötü ses tasarımı, ağrılı bir başparmak gibi öne çıkacak ve oyuncunun deneyimini olumsuz etkileyecektir.

Ses üretiminde deneyimsizseniz ve öğrenmeye ilgi duymuyorsanız, bununla ilgilenebilecek birini işe almayı veya onlarla ortaklık yapmayı düşünün. Kendi sesinizi işliyorsanız, tutarlı seviyeleri koruduğunuzdan ve tabiri caizse tüm farklı ses bileşenlerinin miks içinde “oturduğundan” emin olun.

5. Kontrollerinizi Sezgisel Hale Getirin

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Sezgisel kontrol oyuncu deneyiminde benzersiz bir zevke dönüşebilir.

Sese çok benzer şekilde, sezgisel kontroller doğru yapıldığında çoğu kez takdir edilmiyor. Kötü yapıldığında, oyununuzda anlaşmayı bozan bir kusur olabilir. Oyun geliştirmede kontroller olabildiğince sezgisel olmalıdır. 

Açıktır ki, herkese uyan tek bir kontrol şeması yoktur. Bir MMORPG (Massively Multiplayer Online Role-Playing Game – Çok katılımcılı Çevrimiçi Rol Yapma Oyunu) oluşturuyorsanız, çekirdek mekaniği oluşturmaya başlamadan önce yapabileceğiniz kontrollerin çok fazla basitleştirilmiş olması gerekir. Öte yandan, sıradan bir mobil oyun için, kontrol planınız, bunu başarmak için bazı oyun mekaniklerinden ödün vermek anlamına gelse bile, olabildiğince basit olmalıdır.

6. Bir Sanatsal Tarz seçin

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Sanatsal yönünüzü ortaya çıkarın.

Bir video oyununun başarısı için farklı bir sanatsal tarzın ne kadar hayati olduğu abartılamaz. Daha fazla geliştiricinin ve dolayısıyla daha fazla ürünün pazara her gün girmesiyle, projenizi diğerlerinden ayıran bir şeye sahip olmak, popülerlik ve belirsizlik arasındaki fark olabilir.

Farklı görünmekten korkmayın. Sanatsal seçimleriniz oyunu olumsuz etkilemediği sürece, farklı bir tarz, izleyicilerinizin zihninde öne çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak sadece öne çıkmanın ötesinde tutarlı olun. Birkaç farklı oyun için tasarlanmış gibi görünen rastgele bir varlık yelpazesi, oyununuza ucuz bir his verir ve bu da birçok oyuncuyu sıkabilir.

İlham almanız için yayınladığımız sanatçıların hayatlarını nasıl sürdürdüklerini ve nasıl başarılı olduklarını öğrenin.

7. Yetki Vermekten Korkmayın

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Oyun Geliştirme sürecinde ekip önemlidir. O yüzden partner bulun.

Bu, tek kişilik gösteriler için yutması özellikle zor bir hap olabilir, ancak bazen yardım iyidir. Çok az insan tasarım ve geliştirmenin her yönünü yüksek bir standarda taşıyabilir. Çoğumuzun yaşamak zorunda olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Ancak bunun işinizin kalitesini düşürmesine izin vermemelisiniz.

Yalnız çalışıyorsanız ve güçlü tarafınız olmayan alanlarla ilgilenmeleri için başkalarını işe almaya gücünüz yetmiyorsa, başkalarıyla ekip kurmayı düşünün. Bu bereketli endüstride, size katılmaya hazırlanan birçok yetenekli insan var. Bunun yaratıcı kontrolünüzün bir kısmından feragat etmeniz anlamına gelebileceğini de unutmayın. Önemli olan nokta yeni partner yada partnerlinizin, projeyi kendi projeleriymiş gibi hissetmeleri gerekir.

8. Hedef Kitlenizi Tanıyın

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Oyun geliştirme sürecinde, hedef kitlenizi bulun.

Bir oyunu eğlenceli ve sezgisel hale getirmenin ötesinde, hedef kitlenizi anlamak çok önemlidir. Sıradan oyuncu pazarında mı oynuyorsunuz? Yoksa rekabetçi bir eSpor sahnesinde mi? Açık dünya hayatta kalma kalabalığını da unutmamak gerekir.

Hedef kitleniz ne olursa olsun; O alandaki bir oyundan belirli unsurlar beklenecektir. Bu beklentileri yerine getirmemek, hayal kırıklığına uğratmanın kesin yoludur. Doğru yapılırsa sınırları zorlamak ve beklentilere meydan okumak şüphesiz işe yarayabilir.

Ancak çoğunlukla oyuncular alıştıkları şeyi isterler. Deneyimli bir tasarımcıysanız, beklentilerin tersine gitmeyi seçebilirsiniz, ancak daha az deneyimli tasarımcılar için belki de başlangıçta programa bağlı kalmak en iyi olacaktır.

9. Ürününüzü Pazarlama Yolları Bulun

Oyun Geliştirme İpucu ile Kariyerinizi Hızlandırın
Oyun geliştirmek için pazarlama yollarını keşfedin.

İster bağımsız bir geliştirici olun, ister küçük bir ekibin parçası olun, ister büyük bir AAA stüdyosunda çalışın, pazarlama önemlidir. İşinizle gurur duymalı ve insanların ürününüzü görmesi için hevesli olmalısınız. Sosyal medyada paylaşın, arkadaşlarınıza ve ailenize anlatın. 

Reklam için bir bütçeniz varsa, reklam vermek için en iyi yerler hakkında biraz araştırma yapın. Oyununuzun var olduğunu kimse bilmiyorsa, kimsenin onu oynamaması da muhtemeldir.

Örneğin: Popüler YouTube topluluğu ile iletişime geçmeyi deneyebilirsiniz. Bu topluluğun içerisinde oyun inceleme videoları yapan kişiliklerle iletişim kurarak reklamınızı yaptırabilirsiniz. İşinize güveniyorsanız, onu mümkün olduğunca çok öne çıkarmak, oyun satışını da arttıracak ve size sadık bir kitle verecektir.

10. İhtiyacınız Olduğunda Yardım İsteyin

Bir video oyunu yapmak kolay bir iş değil! Uzun geceler, stres ve hayal kırıklıkları kesinlikle işinizin kalitesini etkileyecektir. İster bu bir tutku projesi, isterse kariyer hedefiniz olsun, tükenmişliğe dikkat edin. Yalnız çalışıyorsanız, projeniz için gerçekçi hedefler belirleyin.

Bir ekibin parçasıysanız veya son teslim tarihine kadar çalışıyorsanız, zamanınızı verimli bir şekilde yönetin, molalar verin ve gerektiğinde yardım isteyin. Kendinizi çok ileri itmek, sonunda yanmanıza neden olur, bu yüzden kendinize iyi bakın.

Sonuç

Oyun tasarımı denge bulmakla ilgilidir. Bunu yapmak için kendinizi toprağa gömmeden yapabileceğiniz mümkün olan en iyi ürünü ortaya koymanız gerekir. Oyun tasarımıyla ilgili bilinen tüm ipuçlarını size sunabiliriz; ancak yine de bazı zamanlar kendi karalarınızı vermeniz gerekecektir. 

Bu oyun geliştirme ipuçlarının ana fikri, biraz yaratıcı kontrolden vazgeçip hayallerinizi hayata geçirmeye yardımcı olacak biriyle ortak olmaya istekli olup olmadığınıza veya tek başınıza çalışmayı mı tercih edeceğinize karar vermenizi sağlamaktır.

Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi, durumunuz da diğerlerinden farklı olacaktır. Dengenizin nerede yattığına ve nerede taviz verilebileceğinize yalnızca siz karar verebilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu