Temel İpuçları

3D Malzeme ve Doku (Texture) Nedir? Ne işe yarar?

3D çalışmalara yeni başlayanlar, genellikle malzeme ( Materials ) ve doku ( Texture ) arasındaki farkı karıştırırlar. Malzeme ve Doku Nedir? Ne işe yarar? Arasında ki farklar nelerdir? Sizin için oluşturduğumuz bu temel kılavuzumuzu incelemek için yukarı kaydırın.

Her ikisi de 3D sanat için esastır. Onlar olmadan, 3D sahne bir grup gri nesneden başka bir şey olmaz.

En basit terimlerle: 3D modelin yüzeyini boyamak için dokular ve malzemeler kullanılır, ancak ayrıntılar daha karmaşıktır. Dokular ve malzemeler aynı şey değildir, ancak bazen modelin “derisine” atıfta bulunmak için birbirlerinin yerine kullanılırlar. Ancak 3D sanatta farklı şeyler ifade ederler.

Örneğin, bir 3D modelin birden fazla malzemesi olabilir, ancak yalnızca bir dokusu olabilir.

Karışıklıkların bir kısmı, sanatçıların tarzlarına bağlı olarak farklı şekillerde doku ve malzeme kullananları göreceksiniz. Hem dokular hem de malzemeler elle yapılabilir veya prosedürel olarak oluşturulabilir. Bazı sanatçılar belirli bir etki elde etmek için her iki tekniği de birleştirebilir. Ancak, tipik bir 3D iş akışında nasıl çalıştıklarını görmek için her bir öğe türüne göz atalım.

3D Malzeme Materials ve Dokular Texture nedir?
3D Dokular (Resim Kaynağı: Tomasz Stachowiak)

Dokular ( Textures )

Dokular basitçe 3D nesneleri kaplamak için kullanılan görüntülerdir.

Herhangi bir çalışmada JPEG veya PNG doku olarak kullanılabilir. Ancak çoğu sanatçı kendi dokularını oluşturabilir veya çevrimiçi bulunan yüksek kaliteli görüntüleri kullanabilir.

Örneğin, bir tuğla duvarı 3D modeline, gerçekçi bir kırmızı tuğla görünümü vermek için bir Tuğlalı duvarının fotoğrafı kullanılabilir.

Dokular, prosedürel olarak oluşturulabilir veya GIMP veya Photoshop gibi bir programda bir sanatçı tarafından yapılabilir. Bir sanatçı kayaların fotoğraflarını çekebilir ve bunları bir 3D nesnenin yüzeyini kaplamak için kullanabilir. Veya daha stilistik bir görünüm elde etmek için yüzey dokusunu elle boyayabilir.

Bazı nesneler de birden fazla doku kullanır. Örneğin, bir video oyunu dünyasında arazi, bir çim dokusu, bir yol dokusu ve bir kaya dokusunu birlikte kullanabilir.

Dokuları birleştirmek, daha ilginç efektler oluşturmak için harika bir yoldur, ancak doğru olmak için pratik yapmak gerekir.

Malzemeler ( Materials )

Bir malzeme, bir 3D nesnenin ekranda nasıl görüneceğini kontrol eder.

3D Malzeme Materials ve Dokular Texture nedir?
3D Malzemeler (Resim Kaynağı: Artstation/Majid Smiley)

Bu, çoğu malzemenin bir doku olarak parametre alacağı anlamına gelir. Malzemeler nesnenin rengini ve yüzeyin ne kadar yansıtıcı veya mat göründüğünü kontrol eder.

Birçok malzeme birden fazla doku alır. Örneğin, bir malzeme dağınık bir doku, normal bir harita ve aynasal bir harita kullanabilir. Bunların hepsi farklı doku tipleridir, ancak nesnenin genel görünümünü kontrol etmek için birlikte çalışırlar.

Her 3D modelleme yazılımı, nesnenin görünüşünü değiştirecek kendi malzeme ayarları barındırmaktadır. Çeşitli dokuları ve malzeme ayarlarını bir araya getirerek fotogerçekçi görüntüler oluşturmak mümkündür.

Malzemeler ve Dokular: Nasıl Kullanılırlar?

Hatırlanması gereken en önemli şey, malzemesiz bir nesneye doku uygulayamamanızdır.

3D Malzeme Materials ve Dokular Texture nedir?
3D Malzeme ve Dokular (Resim Kaynağı: Walt Disney)

Kendi başına, doku sadece bir görüntüdür ve hiçbir şey yapamaz. 3D bir öğeye gerçekten uygulamak için bir malzemeye ihtiyacı vardır.

Malzemeler, son efektleri elde etmek için farklı gölgelendiriciler kullanarak dokuları birleştirir. Örnek: dağınık gölgelendiriciler mat bir görünüm verirken ana gölgelendiriciler ayna benzeri yansımalar oluşturur.

Dokular olmadan çoğu malzeme istenen görüntü etkisini yaratamaz. Malzemeye doku uygulamak, yüzeyi değiştirecek ve daha ilginç bir nesne yaratacaktır.

Sanatçılar genellikle üzerine malzeme eklemek istedikleri nesnenin yüzeyine uyan bazı dokular bularak başlayacaklar. Birçok sanatçı kendi dokusunu oluştururken, diğerleri ücretsiz veya ücretli kaynaklar bulmak için çevrimiçi web sitelerini kullanır.

Bazı programlar sanatçıların da prosedürel olarak doku üretmelerine izin verir. Bu yöntemle gölgeler ve dokular bir bilgisayarla oluşturulur ve daha sonra bir dokuya dönüştürülür.

Gerekli görüntüler elde edildikten sonra sanatçılar bir malzeme ekleyecek ve dokuları modele uygulayacaklar. Yetenekli 3D sanatçıları, son görüntünün görünümünü değiştirmek için malzemenin ayarlarında ince ayar yapabilir. Ayarlar, renk tonu ve gölgelendirici bilgilerinin yanı sıra normal harita ve yükseklik haritası ayrıntılarını içerebilir.

Oluşturucu bu bilgileri ekranda görüntülenen son görüntüyü oluşturmak için kullanır. Yansımaları, gölgeleri, pürüzlülüğü, vb. Hesaplamak için 3D nesnelerdeki malzemelerle birleştirilmiş sahnede ışık kaynaklarını kullanacaktır.

Materyalleri oluşturmak için kullanılan programdan ayrı bir programda doku oluşturmak yaygındır.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu