Nasıl YapılırTemel İpuçları

Animasyon için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi

Modern animasyonun bir ikilemi olarak kabul edilen dört ayaklı yaratık ve hayvan anatomisi, birçok animatörü şaşkına çevirerek, bir animatör sınavı olarak kabul edildi. Şimdi animasyon çalışmasına başlamadan önce titiz bir şekilde bu animasyonun bilinmesi gereken temel anatomisini inceleyelim.

Karakter tasarlama ve canlandırma söz konusu olduğunda, dört ayaklılar hakkında neredeyse diğer tüm konulardan daha fazla soru soruluyor.

Hareket tasarımı dünyasında ne kadar çeşitlilik ve öngörülemezlik olduğunu hepimiz biliyoruz. İyi bir hareket tasarımcısı, kendilerine atanan görevi her şekilde idare edebilmelidir. Hareket tasarımcıları için karakter animasyonu çalışmasının önemli olduğuna inanmamın nedenlerinden biri bu. Bir karakteri canlandırma ihtiyacının ne zaman ortaya çıkacağını asla bilemezsiniz.

  • Ayrıca 2D Animasyon nasıl yapılır? ve 2D Animasyon ile ilgili iş fırsatları nelerdir? Öğrenmek için 2D Animasyon bölümümüze bakmayı unutmayın.

Ama bunun nasıl bir karakter olabileceğini de asla bilemezsiniz. Elbette, çoğu zaman bir insan olacak, ama bir köpek, eşek ya da dinozor olma ihtimali de olabilir. Ayrıca kuşlar, balıklar ve böcekler gibi dört ayaklılar dünyasının dışındaki hayvanları bile henüz dahil etmedik.

Angry Birds Filmi – Columbia Pictures

Çoğu karakter animasyonu müfredatı, iyi bir nedenden ötürü, insansı tür ve buna benzer yakın bir iki ayaklı tür ile başlar. Karşılaşabileceğiniz en yaygın karakter olmanın yanı sıra en aşina olduğumuz karakterdir. Ama elbette dünyada canlandırmanız için animasyon çalışması yapabileceğiniz birçok başka hayvan var.

Ancak insansı iki ayaklı karakterin yanı sıra muhtemelen karşılaşabileceğiniz en yaygın ikinci karakter türü olan dört ayaklı yaratık veya hayvan anatomisi hakkında paylaştığım bu bilgilerin harika olacağını düşündüm.

Hadi öğrenmek için yukarı kaydırın.

İki Ayaklı ve Dört Ayaklı Hareket

Aynı bilgi düzeyinde olmamız için, şartlarımızı tanımlayarak başlayalım,. “Dört ayaklılar” veya “iki ayaklılar” hakkında konuştuğumuzda, cins veya tür gibi belirli bir zoolojik sınıflandırmadan bahsetmiyoruz; hayvanların hareket etme araçlarından bahsediyoruz.

Öyleyse bunları tanımlama ve kategorize etmek ile başlayalım:

  • Biped (İki Ayaklı): Karasal hareketi 2 arka bacakla gerçekleştirilen bir organizma. Örnekler açıkça insanları, ama aynı zamanda kanguruları, bazı özel dinozorları ve kuşları içerir. Bunlar aslında tüylü, iki ayaklı dinozorlardır!
Devekuşu yürüyüşü – Eadweard Muybridge
  • Quadruped (Dört Ayaklı): Karasal hareketi 4 uzuv veya bacak ile gerçekleştiren bir organizma. Dört ayaklıların çoğu (hepsi değil!) Köpekler, kediler, sığırlar, sürüngenler, tek boynuzlu atlar ve ejderhalar dahil omurgalı hayvanlardır.
At koşusu – Eadweard Muybridge

Dört ayaklılar ve Tetrapodlar arasında bir ayrım yapmak da önemlidir.

  • Tetrapod: Dört uzuvlu bir hayvan, özellikle balıklardan daha yüksek tüm omurgalıları içeren bir grubun üyesi. Amfibileri, sürüngenleri, memelileri ve kuşları içerir

Ama işler burada tuhaflaşmaya başlıyor: Dört ayaklıların hepsi dört ayaklı değildir ve tüm dört ayaklılar karada dört ayakları ile hareket etmeye bilir! Örneğin, bir kuş dört ayaklıdır çünkü 4 uzvu vardır; 2 ayak ve 2 kanat, ancak karada 2 arka ayağıyla hareket ederek onu iki ayaklı yapar. Ve bir peygamberdevesi dört ayaklıdır, çünkü 4 arka ayağı üzerinde yürür, ancak toplamda 6 uzvu vardır, bu yüzden bir dört ayaklı değildir!

Dört Ayaklı Anatomiyi Anlamak

Şimdi neden bahsettiğimiz konusunda net olduğumuza göre, dört ayaklı anatomiyi anlamaya nasıl başlayacağımıza odaklanalım, böylece bu canavarları tasarlayabilir, düzenleyebilir ve canlandırabiliriz.

Karşılaştırmalı anatomi, dört ayaklıların anatomisini anlamlandırmak için uzun bir yol kat ediyor. Tüm omurgalılar temelde aynı iskelet yapısını paylaşır, ancak kemikler kullanımlarına ve hayvanın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı şekillerde ve orantıdadır. Bu yapı benzerliğine homoloji denir. Öyleyse iyi haber şu ki, bir iskeleti anladığınızda, temelde hepsini anlıyorsunuz.

Rigging kursu aldıysanız, muhtemelen bir insan ve bir kedinin bacakları arasındaki karşılaştırmalı anatomiyi gösteren şu çizimleri görmüşsünüzdür:

Animatörler için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Animasyon için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Animatörler için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Animasyon için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi

Ancak karşılaştırmalı anatomi, çok daha çeşitli hayvanlara daldığımızda bile işe yarıyor. Çok farklı birkaç canlının uzuvları arasındaki bu karşılaştırmaya dikkat edin.

Animatörler için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Omurgalıların homolojisi – (Kaynak: Encyclopedia Britannica)

Karşılaştırmalı anatominin dikkatli bir şekilde incelenmesi, yalnızca oldukça “gerçekçi” hayvanların anatomisini anlamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda bir hayvanı insana benzetmeniz gerektiğinde paha biçilmez bilgileri bize kazandırır!

Animatörler için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Family Guy’dan köpek Brian – (Kaynak:Fox Broadcasting Company)
Animatörler için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Giant Ant’ın Veggemo spotundan insana benzeyen inek
Animatörler için Dört Ayaklı Yaratık ve Hayvan Anatomisi
Fil Skeci – (Kaynak:Heinrich Kley)

Ayaklara odaklanın

Karşılaştırmalı anatomiye baktığınızda, omurgalıların gövdesinin iskelet yapısında pek bir fark olmadığını fark edeceksiniz. Kafatası, boyun ve muhtemelen kuyruğu içeren omurga, göğüs kafesi ve pelvis var. Ve temelde hepsi benzer şekilde düzenlenir ve kullanılır.

İşlerin daha özelleştiği yer uzuvlarda, özellikle de ayaklarda veya pençelerde. Kemikler temelde karşılaştırmalı anatomiden öğrendiğimizle aynıdır, ancak bu kemiklerin kullanımı biraz farklı 3 kategoriye ayrılmıştır.

Bunlar Plantigrades, Digitigrades ve Unguligrades veya Ungulates dir.

Plantigrades

Bunlar, iki ayaklı veya dört ayaklı hayvanlardır; ayak kemikleri, el veya pençeleri (karpal, metakarpal, tarsal ve metatarsal kemikler) düz zeminde yürüyenlerdir. Örnekler arasında primatlar (insanlar), ayılar, fareler, tavşanlar, kangurular vb. yer alır.

Aşağıdaki ayı gifinde ellerin / pençelerin “avuç içi” ve ayak parmaklarından topuğa kadar ayak diplerinin düz bir şekilde yere konduğunu görebilirsiniz. Her adımda zemin ile tam temasta.

Dane Romley tarafından Ayı Yürüyüş Döngüsü

Digitigrades

Bunlar, ayak veya ayak parmaklarının (falanks) kemikleri üzerinde, bilekleri ve ayak bilekleri yerden yüksekte duran hayvanlardır. Örnekler arasında köpekler, kediler, çoğu memeli ve dinozor gibi toynaklı olmayan omurgalılar yer alır. Bu köpek gifinde yerle buluşan sadece parmaklar / ayak parmakları / falankslar olduğuna dikkat edin. Ön ayaklarda ayak parmaklarının hemen üzerindeki ilk eklemler bileklerdir ve arka ayaklarda ayak parmaklarından uzanan uzun kemikler aslında ayaktır (çoğu parmak ve toynaklıların çok uzun ayakları vardır) ve ayak parmaklarının üzerindeki ilk eklem ayak bileğidir.

Jess Morris tarafından Köpek Yürüyüş Döngüsü

Unguligrades veya Ungulates

Bunlar, toynakları kullanarak ayak uçlarında yürüyen hayvanlardır. Örnekler arasında tüm sığırlar, domuzlar, zürafalar, geyikler ve filler (“alt toynaklılar” olarak bilinir) yer alır. Ungulates, bu at gifinde de görebileceğiniz gibi, bilek ve ayak bileklerinin yine yerden kalkması bakımından digitigrades’e çok benzer. Unungulates ve digitigrades arasındaki fark, toynaklıların, son derece adapte olmuş, uzmanlaşmış ve güçlendirilmiş “toynaklar” üzerinde (ayak parmakları / parmaklar / falankslar yere düz bir şekilde basmak yerine) yani ayak parmaklarının uçları üzerinde yürüdükleri için “Ayak tırnakları” veya “tırnaklar” çok incedir. Arka ayaklardaki çok uzun ayak kemiklerini dikkatli inceleyin.

Richard Williams tarafından At yürüyüşü Döngüsü

Anatomi Tasarıma Karşı

Şimdi, canlandırmaya çalıştığımız yaratıkları anlamanın önemli bir parçası olan tüm bu yarı bilimsel konuşmalarla birlikte, özellikle gerçekçi hayvanları canlandırmadığımızı da hatırlamamız gerekiyor.

Çeşitli yaratıkları stilize ederken, abartırken veya insana benzetirken, rigging ve animasyon kararlarımızı oluşturduğumuz tasarıma göre ayarlamak önemlidir. Gerçek bir köpek elbette dört ayaklı bir sayısallaştırıcıdır, ancak Family Guy‘dan Brian gibi bir karikatür köpek iki ayaklı bir türdür ve buna göre düzenlenmeli ve canlandırılmalıdır.

Family Guy’dan Stewie ve Brian – Fox Broadcasting Company

Bu yüzden, belirli karakterimizin tasarımının anatomisini analiz etmeliyiz ve o belirli hayvanın “gerçekliği” tarafından kısıtlanmamalıyız.

Rigging ve Animasyon Sorunları

Hileli bir kukla kullanarak dört ayaklı bir karakteri canlandırıyorsanız, anatomisinin, özellikle iskelet anatomisinin net bir şekilde anlaşılması çok önemlidir.

After Effects‘te çalışıyorsanız, rigging ve animasyon için harika Duik Bassel eklentisi, plantigradlar (hem iki ayaklı hem de dört ayaklı) için önceden üretilmiş kol ve bacak “yapılarına”, sayısallaştırmalara ve toynaklara sahiptir ve bunların tümü size tam olarak doğru bir şekilde yapı sunarak, ihtiyacınız olan hareketi oluşturmanıza yani canlandırmanıza olanak verir.

Plantigrades

Digitigrade

Ungulate

Duik Bassel’in geliştiricisi Rainbox, gelecekte muhtemelen tam dört ayaklı iskeletler içerecek daha “prefabrike” yapıları vaat ediyor.

Cinema 4D’de çalışıyorsanız, Karakter Oluşturucu (Character Builder) oldukça etkili bir dijital sınıf oluşturmanıza veya dört ayaklı animasyonu otomatik olarak oluşturmanıza yardımcı olabilir, ancak dört ayaklı plantigrade’ler için daha fazla manuel donanım yapmanız gerekebilir. Cinema 4D eklentileri için 13 Temel cinema 4D eklentisi kılavuzumuza bakabilirsiniz.

Doğru şekilde teçhiz edilmiş bir kukla, animatörün dört ayaklı için anatomik olarak “doğru” pozlar ve hareketler oluşturmasına yardımcı olmak için uzun bir yolu kısa zamanda kat ettirecektir. Ancak ister bir eklenti ile animasyon yapıyor olun, ister elinizle animasyonunuzu çiziyor olun veya başka bir yöntem kullanıyor olun, söz konusu hayvanın anatomisinin net bir şekilde anlaşılması şarttır. Tıpkı anatomiyi araştırırken, o yaratığın hareketleri hakkında kapsamlı araştırma yaptığınızdan da emin olmalısınız.

Disney stüdyosu, sanatçıların anatomilerini ve hareketlerini incelemeleri için canlı hayvanları stüdyoya getirme uygulamasına öncülük etti ve stüdyonuza bir fil getiremeyebilirsiniz, ancak bulabileceğiniz bir kaynağa (internete gibi) sahipsiniz. Aklınıza gelebilecek hemen hemen her canavarın çok sayıda video referansı vardır. Aşağıda ki video gibi:

Dört ayaklıları tasarlama ve canlandırma zorluğunun üstesinden gelmenin en iyi yolu, onları içeriden ve dışarıdan anlamaktır. Bence bu aslında karakter animasyonunun en eğlenceli ve ödüllendirici yönlerinden biri.

İşinizin bir parçası olarak öğleden sonrayı yaban domuzu, kertenkele veya zebralar üzerinde çalışarak geçirebildiğiniz için ne kadar şanslısınız?

Umarım bu makale, bir dahaki sefere bu yaratıklardan birini hayata döndürmek için çağrıldığınızda dört ayaklılarla çalışırken daha rahat hissetmenize yardımcı olmuştur.

Kapak resmi sanatçısı: Gael Kerchenbaum

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu