Nasıl YapılırTemel İpuçları
Trend

Baking Nedir? Baking Kullanım Alanları

Baking Nedir? Baking, 3D topluluğunda yaygın olarak kullanılan bir terimdir. Aynı zamanda birçok farklı sürece uygulanabilen bir terimdir.

“Baking” yani pişirme, oyun geliştirme ve gerçek zamanlı olmayan bilgisayar grafiklerinde (CG) sıklıkla kullanılan bir terimdir. Ancak “Baking” beraberinde kafa karıştırıcı olabilecek gerçek dünya çağrışımlarını da beraberinde getirir. Bu makaleyle, amacımız bu terimi uzlaştırmak ve baking ‘in gerçekten ne anlama geldiğini açıklığa kavuşturmak.

Genel olarak anlamı, bir bilgisayar işleminin sonucunun dondurulması ve kaydedilmesidir. Animasyonlardan simülasyonlara, 3D modellerin dokulandırılmasına ve daha fazlasına kadar her şeyde kullanılır.

Işık ve gölgeleri hesaplama işlemi bilgisayar için son derece yoğundur. Neyse ki bir ortam statik olma eğilimindedir, böylece ışıkları ve gölgeleri hesaplayabilir ve bunları geometriye dönüştürebiliriz.

Baking Nedir? 3D Baking Kullanım Alanları
Burada geleneksel bir görüntünün sonucunu görüyoruz.
Bu görüntünün milyonlarca ışık örneği vardır ve bilgisayar donanımına bağlı olarak üretilmesi çok uzun zaman alabilir. 

Doku Baking Nedir?

En yaygın tip Doku Baking (veya Harita (MAP) Baking) dir. Doku baking in gücü, 3D geometrinin özelliklerini bir 2D görüntü dokusuna aktarabilme yeteneğinde yatmaktadır. İzole edilmiş özelliklerden Birden fazla, malzeme, doku ve ışıklandırma dahil olmak üzere birleştirilmiş özelliklerin hepsine tek bir dokuda baking yapılabilecek birçok özellik vardır. Aşağıdaki ilk resim, ikincisinin bir örneğidir:

Malzemelerin karmaşıklığı ve basit bir görüntü dokusunda güzelce bir araya getirilen aydınlatma, harika bir numaradır. Muhtemelen bu tekniğin oyunlar ve diğer gerçek zamanlı uygulamalar için ne kadar yararlı olduğunu hayal edebilirsiniz. Ancak, dokunun sınırlı olduğunu anlamak önemlidir, çünkü dinamik değil, statiktir. Başka bir deyişle, maymun kafasını hareket ettirmek, Döngülerin bakış açısının kalıcı görüntüsü olarak gerçekçi bir şekilde güncellenmek yerine gölgesini yerde bırakacaktır. Bu nedenle, teknik uygun şekilde kullanıldığında son derece değerli olsa da sınırlıdır.

Doku ve malzemeler hakkında daha fazla bilgiye 3D Malzeme ve Doku Nedir? Ne işe yarar? ile ilgili bölümümüze bakabilirsiniz.

Aydınlatma ve malzemeler gibi render özelliklerinin sonucunu Baking yamanın yanı sıra, düşük çözünürlüklü bir modelde normal geometrilerin baking yapılması ile yüksek çözünürlüklü geometrik detaylara da ulaşabiliriz. Bu, düşük ve yüksek çözünürlük arasındaki algılanabilir küçük farklar ile birlikte muazzam kaynak tasarrufu sağlar. Yine, oyunun teknikten ne kadar faydalandığını hayal edebilirsiniz. İşte bir örnek:

Baking Nedir? 3D Baking Kullanım Alanları
Baking Nedir

Belirli geometrik nitelikleri baking edilmiş doku, doku boyama işleminde yardımcı olabilir. Benzer şekilde, bir modelin aşınma ve yıpranmayı temsil etmek için kenarlarını vurgulamak isterseniz, kirli tepe renklerini baking yapmak bu işlemi kolaylaştırır.

Farklı Tipde ki Dokular için Baking

VRED’den bağımsız bir doku baking yöntemi kullanıyoruz. Kullandığımız yazılım Octane Render ile Modo. Onları kullanmayı tercih ediyoruz çünkü bize ışıklar ve ortamımızın genel kalitesi ile daha fazla özgürlük veriyor.

VRED, ileri teknoloji otomobilleri görselleştirmek için geliştirildi ve araçları bu amaçla üretildi. Otomotiv dünyasında gördüğüm en büyük sorun, insanların çevrelerini oluşturmak için geleneksel otomobil modelleme ve görselleştirme yöntemlerini kullanmaya çalışmasıdır. İstenilen sonucu elde etmek için başka yöntemler kullanmanız gerekir.

VRED BAKING

Baking Nedir? 3D Baking Kullanım Alanları
Vred Baking

VRED’in yaptığı şey, ışık sıçramalarını hesaplamak ve daha sonra tepe noktasına bir gölgeleme özelliği uygulamak için ağı alt bölümlere ayırmaktır. Bunun anlamı, istenen sonucu elde etmek için daha fazla geometri katmasıdır. UV haritası olmayan 3D veriler kullanıyorsanız bu yöntem iyidir. Bu yöntemin ardındaki mantığın bu olduğunu tahmin edebiliriz. Bir araba veya tarama alırsanız, UV’leriniz olup olmadığına bakılmaksızın size bir sonuç verebilir.

Modo ve Octane Render UV baking

Baking Nedir? 3D Baking Kullanım Alanları
UV Doku Baking

Yaptığımız UV modelini MODO’da açıyoruz. Daha sonra işlenmiş dokularımızı baking için Octane Render kullanıyoruz. Bu, bize daha fazla üçgen eklemeden ışıkları ve gölgeleri gerçek 3D verileri “boyama” yeteneği verir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu