VFX

After Effects Nedir? After Effects ile ne yapabilirsiniz?

After Effects Nedir? After Effects ile ne yapabilirsiniz? Aslında çok fazla! Bu heyecan verici programa derinlemesine bakarak, Adobe After Effects hakkında her şeyi öğrenelim.

Dünyada Adobe After Effects gibi çarpıcı görsel sanat eserleri üretebilen birkaç program var. Ancak, Adobe After Effects‘te yeniyseniz , AE’nin neler yapabileceği konusunda biraz kafanız karışmış olabilir. Bazı karışıklıkları gidermek için, Adobe After Effects‘in yaratıcı ve teknik olanaklarını açıklayan bu değerli bilgileri sizin için bir araya getirdik. After Effects‘te neler yapabileceğiniz hakkında sorularınız varsa, bunları aşağıdaki yorumlarda cevaplamaktan mutluluk duyarım.

After effects öğrenmek için After Effects Öğrenmenin 5 harika yolu bölümümüze bakabilirsiniz.

Son 25 yılda bir ekrana baktıysanız, Adobe After Effects ile oluşturulmuş bir iş görme şansınız çok yüksektir. Araç, tarihteki en güçlü yaratıcı araçlardan biridir ve bu derinlemesine incelemede Adobe After Effects‘i kullanmaya başlamak için bilmeniz gereken her şeyi açıklayacağım.

Bu yazıda, After Effects’i öğrenmeyi neden düşünmeniz gerektiğine dair size çok net bir açıklama yapma umuduyla bu araç hakkında bir ton yararlı bilgi ele alacağız. Belki de ne elde ettiğinizi anlamak isteyen bir öğrencisiniz. Ya da belki de After Effects’te yenisiniz ve bu aracın ne yapabileceğini bilmek istiyorsunuz. Kendinizi hangi kategoride görürseniz görün, bu yazı sizin için yazılmıştır.

Bu makalede şunları inceleyeceğiz:

 • After Effects nedir?
 • Adobe After Effects ile Ne Yapabilirsiniz?
 • After Effects ile Animasyon
 • After Effects ile Görsel Efektler
 • Efekt Kütüphanesi
 • Simülasyon Efektleri
 • 3D Modelleme
 • Başlık Tasarımı
 • Birleştirme
 • Klasik Animasyon
 • Hareketli (Motion) Animasyon
 • Adobe After Effects’in Tarihçesi
 • After Effects Nasıl Öğrenilir

Öyleyse, bir fincan kahve alın ve tavşan deliğinden aşağı atlayalım!

Adobe After Effects nedir?

After Effects nedir? Adobe After Effects, animasyon, görsel efektler ve hareketli görüntü birleştirme için kullanılan bir 2D ve 3D animasyon yazılımıdır. After Effects, film, TV ve internet de dolaşan bir çok videoyu oluşturmada kullanılır. Bu yazılım genellikle post prodüksiyon aşamasında kullanılır ve görüntüleri değiştirmek ve montajlamak için kullanılabilecek yüzlerce etkiye sahiptir. Bu, video ve görüntü katmanlarını aynı sahnede birleştirmenizi sağlar.

Adobe After Effects ile Ne Yapabilirsiniz?

Adobe After Effects ile 3D alanda 2D çekim katmanları oluşturabilir, birleştirebilir ve stilize edebilirsiniz. Adobe After Effects, kullanıcıların ihtiyaçlarına bağlı olarak farklı bir rol oynar. Örneğin, bağımsız bir VFX sanatçısı, 3D ile oluşturulan görüntüleri birleştirmek için yalnızca After Effects’i kullanabilir.

Bir video düzenleyici içerik tasarımı için After Effects‘i daha fazla kullanabilir ve bir animatör 2D çizgi film karakterleri oluşturmak için kullanabilir. Pek çok insanın After Effects’in ne yaptığını tanımlamakta zorlanmasının nedeni, çok fazla şey yapması ve onları iyi yapmasıdır.

Son derece işlevsel olmasına rağmen After Effects , yapılandırılma biçiminde aslında çok basittir. Tıpkı dünyadaki her video düzenleme uygulaması gibi After Effects bir katman sistemi kullanır.

Bunu düşünmenin en iyi yolu bir kağıt destesini resmetmektir. Altındaki kağıt, üstündeki kağıt nedeniyle görünmez. Tabii ki, 2D bir kompozisyonda çalışıyorsanız.

Katmanlarınızı 3D olarak ayarlarsanız, 3D alanda kameranıza daha yakınlaşırsa diğer 3D katmanların önüne getirebilirsiniz. Kulağa kafa karıştırıcı geliyorsa, aşağıdaki örneği inceleyin. Katman arka plan katmanından kameraya doğru hareket ettikçe görünür hale gelir. Arka planın arkasına geçtiğinde, gizlenir.

After Effects çok yönlülüğü ile bilinir ve bu program kullanılarak oluşturulan projeler her yerdedir. Aşağıdaki örneklerden bazılarını tanıyabilirsiniz, ancak After Effects kullanılarak oluşturulduğunu ve hatta nasıl oluşturulduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. Benim favorim Action Movie Kid.

After Effects ile Animasyon

Katmanları taşıyarak ve dönüştürerek, sanat eserlerini hayata geçirebilirsiniz. After Effects, çeşitli özellikleri değiştirmenize ve düzenlemenize yardımcı olan dijital araçlar sunar.

After Effects’in içinde animasyonlar oluşturmanın birçok yolu var! En iyi After Effects Eklentileri ve entegrasyonları günlük iş akışlarının sınırlarını zorlayan sanatçılara, After Effects’te animasyon oluşturmak için verdiği yetenekler şaşırtıcıdır.

After Effects’te oluşturabileceğiniz farklı animasyon türlerinin basit bir listesi:

 • 2D Vektör Animasyonu
 • Temel 3D Animasyonu
 • Karakter Animasyonu
 • Kinetik Tipografi
 • UI / UX mockup animasyonları
 • Görsel efektler

After Effects ile Görsel efektler

Animasyon dışında Adobe After Effects’in başka kullanım örnekleri de vardır.

Görsel efekt iş akışları bu programın içinde rahat bir şekilde yaratılabilir. Yıllarca insanlar birçok post prodüksiyon efekti eklemek için video ve filme görsel efektler eklediler.

Görsel efekt kısaca; duman, yangın, patlamalar, görüntü izleme ve yeşil ekran teknolojisini kullanan arka plan değiştirme işlemleri olarak adlandırılabilir.

Örneğin, aydınlatma efektleri ekleyebilir veya nesnelerin bir şehirde uçuyormuş gibi görünen gerçekten harika duman izleri oluşturabilirsiniz. After Effects’i diğer programlarla da kullanmanın birçok yolu vardır. After Effects, 3D sahne verilerini içe aktarabilir ve birleştirme yoluyla size ekstra bir incelik düzeyi kazandırabilir.

After effects Efekt Kütüphanesi

After Effects’i diğer tüm video uygulamalarından ayıran şey, geniş efekt kütüphanesidir. Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce yerleşik efekt, sınırsız sayıda yaratıcı olasılık yaratmak için birleştirilebilir. Bu gerçek olamayacak kadar iyi gelebilir, ancak After Effects’te – hayal edebiliyorsanız, bunu yapabilirsiniz. Adobe After Effects’te bulunan efekt kategorilerinden birkaçına bakalım.

Simülasyon Efektleri

Adobe After Effects’te yerleşik 18 simülasyon efekti vardır. Bu simülasyon efektleri yağan yağmurdan tutunda, insan saçına kadar her şey yaratmak için kullanılabilir. Tüm bu efektler tamamen özelleştirilebilir. Bunları diğer efektlerle eşleştirdiğinizde, işlevlerini daha da ileriye götürebilirsiniz. After Effects’te yerleşik olarak bulunan CC Snowfall efekti örneği aşağıdadır. Efekti oluşturmak için, kelimenin tam anlamıyla sürükleyip bıraktım.

Yukarıda belirtilen efekt kategorilerine ek olarak, hepsi farklı bir şey yapan düzinelerce başka kategori vardır. Örneğin, farklı bulanıklaştırma türlerine adanmış tam bir etki kategorisi vardır. Çekimlerinizi vermek istediğiniz herhangi bir görünümü üretebilecek efektlere sahip bir Renk Düzeltme kategorisi var.

Video çekimlerinizi izlemenizi kolaylaştıran bir 3D Kamera İzleyici efekti içeren bir Perspektif kategorisi de vardır.

After Effects ile 3D Modelleme

After Effects nedir
After effect, 3D model kullanımı için size uygun bir altyapı sunar. (Resim Kaynağı: Shutterstock) After Effects Nedir?

Element 3D ‘yi kullanarak, 3D nesneleri After Effects’e içe aktarabilirsiniz. Ancak bunları canlandırma konusunda sınırlı olursunuz, böylece geleneksel bir 3D modelleme yada animasyon üzerinde değişiklik yapamazsınız. Ayrıca, oluşturabileceğiniz model türleri ile inanılmaz derecede sınırlı olacaksınız. 3D tasarım konusunda ciddiyseniz, en iyi 3D modelleme programı listemize bir göz atabilirsiniz.

Adobe After Effects ile Başlık Tasarımı

After Effects nedir
Adobe After Effects ile Başlık Tasarımı. After Effects Nedir?

Photoshop kadar çeşitli başlık tasarımı özelliklerine sahip After Effects , video projeleriniz için mükemmel başlıklar oluşturmak için harika bir programdır. After Effects’te yerleşik olan başlık aracı, çoğu kelime işlemcide bulunanlara çok benzer şekilde çalışır. Buna, satır aralığı ve karakter aralığı gibi şeyler için paragraf seçenekleri ve özel denetimler dahildir.

Bununla birlikte, After Effects’in başlık tasarım özelliklerini gerçekten en üst düzeye taşıyan şey, kullanıcıların projenizin ihtiyaçlarına bağlı olarak karakterleri, kelimeleri veya satırları otomatik olarak canlandırabilmelerini sağlayan başlık animatörleridir.

Yukarıda belirtilen tüm efektler metne de uygulanabilir, bu nedenle  After Effects’te oluşturabileceğiniz başlık türlerinde gerçekten bir sınır yoktur. Ancak, After Effects’te 3D başlıklar oluşturmak için gerçekten harika bir yerel yol olmadığı unutulmamalıdır. Bazı insanlar katman istifleme olarak bilinen bir tekniği kullanarak 3D’yi sahte yapabilir, ancak çoğu insan ekstrüde 3D metin oluşturmak için Element 3D eklentisini kullanır.

3D başlıklar oluşturmak için ‘Ray-traced’ 3D olarak bilinen bir işlemi kullanabileceğinizi belirten bazı yazıları bulabilirsiniz, ancak bu teknik iyi çalışmaz, bu yüzden hemen hemen her durumda kaçınılmalıdır.

After Effects ile Birleştirme (Compositing)

After Effects nedir
After effects ile birleştirme (Resim kaynağı: Video Copilot)

Birleştirme yazılımı, bitmiş bir sahne oluşturmak için birden fazla varlığı bir araya getirmek için kullanılabilen bir yazılımdır. Örneğin, tek bir yeşil ekran çekimi, arka planın, bazı patlama elemanlarının, tozun ve dumanın tek bir sahnede birleştirilmesini gerektirebilir. Bu, bir video düzenleme uygulamasının içinde inanılmaz derecede zor olurdu, bu yüzden After Effects gibi özel bir uygulama kullanmak doğru bir yoldur.

Ancak çoğu video düzenleyici, daha az gösterişli projeler için After Effects’in birleştirme yeteneklerini kullanır. Pratik düzeyde, çekimlerinize öğe eklemek için karıştırma modlarını kullanabilirsiniz.

Photoshop’ta olduğu gibi After Effects katmanları, katmanınızın arkasındaki görüntülerle yorumlanma şeklini etkileyen belirli karıştırma modlarını içerir. Bu, 3D modeller ve tasarımlar için harikadır, çünkü genellikle nihai bir 3D görüntü oluşturmak için farklı öğelerin bir araya getirileceği çok geçişli render işlemleri gerçekleştirirsiniz. Bu durumda, yalnızca görüntünün karanlık kısımlarını görmek istediğiniz bir gölge katmanınız ve içinde yalnızca açık kısımları görmek istediğiniz bir vurgu katmanı olabilir.

Klasik Animasyon ve Motion (Hareketli) Animasyon

Animasyon söz konusu olduğunda, bir hareket tasarımcısı ve geleneksel bir animatör arasındaki fark hakkında bazı karışıklıklar olabilir. Bu iki sektör birkaç alanda karışıp örtüşse de, iş akışlarında farklıdırlar.

Kalsik Animasyon

Adobe Animate gibi programların içinde kare kare çizmek, fiziksel bir ortam kullanmak veya Adobe Animation gibi programların içinde cel animasyonu oluşturmak, geleneksel animasyon sanatı olarak kabul edilir.

Bir dizi önemli pozu planlamak ve bunların her birinin arasına çizmek, yaratıcılıkta farklı avantajlar ve projeler oluşturmak için gereken zaman içinde bazı dezavantajlar sunan uzun bir süreçtir.

Geleneksel animasyonu düşündüğünüzde, Aladdin ve Aslan Kral gibi orijinal Disney filmlerini izliyor olabilirsiniz. Bunlar aslında geleneksel animasyon pratiğinin harika örnekleridir.

Motion (Hareketli) Animasyon

Adobe After Effects, hareket oluşturmak için farklı bir yaklaşım getirir. Hareketli grafik animasyonu, bir hikaye oluşturmak ve anlatmak için vektör ve rasterleştirilmiş sanatı manipüle ederek çalışır. Fiziksel tabanlı medyayı fotoğraf ve vide da entegre edebilirsiniz.

After Effects, bir projede kullanılan videoyu değiştirmek için çeşitli araçlar, kodlama ve kullanıcı girdilerini bünyesinde barındırır. Resimlerinizi ve videolarınızı dönüştürmek için hareket ekleyebilir, bükebilir, ölçeklendirebilir, döndürebilir, efektler ekleyebilir ve çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Bu, başta biraz zor görünebilir, bu yüzden animasyonlu videolar oluşturmak için After Effects’i nasıl kullanabileceğinize dair örneklerden ilerleyelim. Aşağıda gördüğünüz video, Motion grafik konusu için bir örnek teşkil eder.

After effects ile oluşturulan Çarpıcı bir Animasyon

Fotoğraflara ve vektör çizimlerine ek olarak, After Effects’teki metin özelliklerini, içe aktarılabilecek videoları ve çok daha fazlasını kullanarak kelimeleri işleyebilirsiniz.

Adobe After Effects’in Tarihçesi

After Effects nedir
Orijinal CoSA ve After Effects CC Açılış Ekranı

After Effects 1993’te geliştirildi ve o zamandan beri bir kaç kez el değiştirdi. Orijinal geliştiricisi, Bilim ve Sanat Şirketi ( Company of Science and Art (CoSA)), katmanları birleştirmenize ve bir katmanın çeşitli özelliklerini dönüştürmenize izin veren birkaç işleve sahip iki sürüm oluşturdu. İlk sürüm yalnızca Apple tarafından oluşturulan Macintosh bilgisayarlarda çalışıyordu.

1994 yılında Aldus tarafından, sadece bir yıl sonra edinilen program, çoklu makine oluşturma ve hareket bulanıklığı gibi şaşırtıcı yeni özellikler kazandı. Ancak, 1994 yılı sona ermeden önce Adobe geldi ve teknolojiyi satın aldı ve bugün hala After Effects’in sahibi.

After Effects kavramından bu yana Adobe, sektör lideri yazılımının 50 farklı sürümünü yayınladı ve her seferinde yeni işlevler kazandı. Bazı sürümler diğerlerinden daha büyüktür, ancak hepsi Adobe’nin olağanüstü bir yazılım parçası yarattığını gösterir.

Aslında, 2019 yılında, program bilimsel ve teknik başarı için Akademi Ödülü kazandı. Buda, After Effects’in ne kadar iyi entegre ve güçlü bir program olduğunun kanıtıdır.

After Effects Nasıl Öğrenilir?

Adobe After Effects’i öğrenmek zaman alır. After Effects’i öğrenmenin birçok farklı yolu olsa da, yapılacak en iyi şey basit bir temel kurstan başlamaktır. Temel bilgileri öğrendikten sonra, ilginç bulduğunuz konular ile öğrenmeye devam edebilirsiniz.

Hareketli grafik tasarımları mı yapmak istiyorsunuz? Bunu yapabilirsiniz! Oturma odanızda Star Wars efektleri oluşturmak ister misiniz? Evet bunu da yapabilirsiniz! Hala kafanızda soru işaretleri varsa ve ilk adımı nereye atacağınızı bilmiyorsanız, After Effects’i öğrenmek için favori kaynakları bulacağınız After Effects öğrenmenin temel 5 harika yolu önerimize bakabilirsiniz.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu