Nasıl YapılırVFX
Trend

Görsel Efekt Stüdyolarında Kullanılan Pipeline Nedir?

Bu yayınımızda Görsel Efekt stüdyolarında kullanılan Pipeline teriminin ne olduğunu 10 adımda anlatıyoruz. Pipeline nedir? Pipeline ‘nın önemi nedir? Bir VFX filmi nasıl oluşturulur? Hadi hep birlikte inceleyelim.

Pipeline Nedir?

VFX (Visual Effects) pipeline, filme görsel efektler eklemek için gereken çeşitli üretim aşamalarını yani süreci ifade eder. Pipeline her departmanı organize etmeye yardım eder, böylece her sanatçı rolünü bilir ve bir zaman çizelgesi içinde ilerleyebilir.

VFX ‘de çalışmak istiyorsanız, görsel efektler Pipeline ‘nın her aşamasını anlamanız gerekir. Rolünüz, pipeline içerisinde nerede olursa olsun, en iyi ve en verimli çalışmayı oluşturmak için her departmanın amacına aşina olmalısınız. Pipeline ‘nın her bir adımı göz önünde bulundurulmadığında, işinizde sorunlara ve ciddi maddi zararlara neden olabilir.

Başlamadan önce, bir film projesinin genellikle 3 aşamaya ayrıldığını bilmek faydalı olacaktır:

  • Ön prodüksiyon ( Pre-production ): Bir film için fikir geliştirilir, senaryolar yazılır, bütçeler ve zaman çizelgeleri belirlenir, finansman sağlanır, aktörler, yerler gibi kaynaklar belirlenir.
  • Yapım ( Production ): Çekimler sette yada belirlenen yerlerde gerçekleştirilir (veya yeşil ekranlı bir stüdyoda olabilir).
  • Yapım Sonrası ( Post-production ): Görsel efektler, ses, düzenleme ve renk sınıflandırması gerçekleşir ve film dağıtıma hazır hale gelir.

VFX pipeline, film yapım sürecinin her aşamasına dokunurken, VFX çalışmasının büyük kısmı post-prodüksiyonda gerçekleşmektedir.

Hadi gelin VFX Pipeline ‘nın 10 adımını açıklayalım.

1. Hikaye

Pipeline Nedir
(resim: Double impact studio)

Hikaye her büyük filmin temelidir. Hikaye aşaması, yapım (Production) öncesi olur ve karakterleri ve içinde bulundukları dünyayı planlamayı içerir. Senaryo yazarları ve yapımcılar, beyin fırtınası oturumlarından fikirlerini alarak tam bir senaryoya dönüştürürler. Bu aşamada senaryoyu ekrana iyi bir şekilde uyarlamak için bir senaryo yazarı işe alınabilir. Buna bazı örnekler: Yüzüklerin Efendisi ve Harry Potter. Senaryo yazma tecrübesi edinmek istiyorsan Celtx ile başlamanı tavsiye ediyoruz, çünkü ücretsiz ve otomatik formatlama fonksiyonlarını içerisinde barındırır.

2. Storyboard ve Animasyon

Pipeline Nedir

Storyboarding & Animatics aşamasında, bir sanatçı veya sanatçı ekibi senaryodaki eylemlerin görsel temsillerini yaratır. Hikaye içindeki karakter hareketini ve ayarları analiz ederler ve çekimden çekime çerçevelemeyi tanımlamak için temel çizimleri kullanırlar. Bu görseller prodüksiyon ekibi için iyi bir ön hazırlığa ve projeye başlama şansı verir.

3. Vis-öncesi (Pre-Vis)

Daha popüler hale gelmekle birlikte, hikaye öncesi film şeridi adım adım daha ileri gidiyor. 3D sanatçılar düşük poli modeller ve sahnelerin temsillerini yaratıyor. Prodüksiyon ekibi ile birlikte kamera açıları kurar ve karmaşık sahnelerde çıkacak problemleri önceden engeller. Bu planlama, sette zaman ve para tasarrufu sağlar. Sanatçılar konsept sanatını eşleştirme konusunda endişelenmek zorunda da kalmıyorlar.

4. Konsept Sanat ve Tasarım

Pipeline Nedir

Konsept sanat ve tasarımı belki de prodüksiyonun en önemli aşamalarından biridir. Burada, bir sanatçı veya sanatçı ekibi, ayarları, karakterleri, dekorları, kostümleri, aydınlatmayı, rengi ve daha fazlasını tanımlayan tamamen parçalanmış görüntüler çizerek bir filmin görünüşünü ve hissini oluşturur. Bir filmin ruh hali ve anlamı genellikle konsept sanat aşamasında yaratılanlarla tanımlanır.

5. Çevre ve Üretim Tasarımı (Layout and Production Design)

Pipeline Nedir

Üretim tasarımı olarak da adlandırılan düzen, farklı ekipler için farklı anlamlara sahip. Nihai hedef, final setlerinin neye benzeyeceğini görsel olarak göstermektir. Bu, fiziksel set yapımcılarının fiziksel olarak neyin mümkün olduğunu ve dijital set yapımına neye ihtiyaç duyabileceklerini bulmaları ve yönetmenlerle iletişim kurmasına yardımcı olur. VFX ekibi için, dijital set yapımlarının nasıl bir araya getirilmesi gerektiğini tanımlamaktadır. Loyout ekibi ve yapım tasarımcıları çalışmalarında çizimler, fotoğraflar ve 3D oluşturma işlemlerini kullanabilir.

6. Araştırma ve Geliştirme (AR-GE)

Film yapımı daha karmaşık hale geldikçe, Ar-Ge giderek daha önemli hale geliyor. Bu aşamada, VFX geliştirme ekibi, belirli çekimlerin nasıl gerçekleştirilebileceğini bulmak için yönetmenlerle birlikte çalışır. Bu arada, VFX sanatçıları, teknik direktörleri, modelleyicileri, animatörleri ve bestecileri kendi araştırmalarını yapar. Örneğin, bir film, bir füze gibi çok özel bir kaynaktan gelen patlamalara ihtiyaç duyuyorsa, VFX sanatçıları ve teknik direktörleri, ateş ve dumanın nasıl davrandığını görmek için videolar ve fotoğraflar üzerinde çalışır. Daha sonra, bir program içinde zamanı geldiğinde son çekimlerde verimli bir şekilde çalışmak için araçlar yaratırlar.

7. 3D Modelleme ve Tekstüre Etme

Pipeline Nedir

3D modelleme ve doku oluşturma ekipleri, uygulamada pratik olmayan veya maliyet açısından uygun olmayan şeyler oluşturmamak için çok önemlidir. Post prodüksiyon sürecine katılan ilk gruplardan biri olarak, direktörün vizyonunu yerine getirmek için sahne, bina, araç ve silah gibi varlıkları modellemesi gerekebilir. Sette çekilen bir şeyi tamamlamak için 3D modeller de kullanılabilir. 3D Modelleyiciler genellikle sektörün en iyi 3d modelleme yazılımları ile çalışır. En iyi 3D modelleme yazılımları hakkında daha fazla bilgi için En iyi 3D modelleme yazılımı yayınımıza bakabilirsiniz.

8. Rigging ve Animasyon

Pipeline Nedir

Bir nesnenin veya karakterin canlandırılmasından önce, rigging ekibinin, Animatör’ün kullanması için bir kontrol sistemi veya dijital bir iskelet oluşturması gerekir. Bu genellikle kemik eklemeyi, deri ağırlıklarını hesaplamayı ve uygulamayı ve doğal hareketler oluşturmak için kasları eklemeyi içerir. Animatör, karakteri, pervaneyi veya aracı hayata geçirmek için donanımın özel kontrollerini kullanır. Günümüzde, bir Animatör ayrıca hareket yakalama verileriyle çalışıyor olabilir. Hareket yakalama verilerinin nihai bir görünüm elde etmek için sıklıkla ayarlanması gerekir ve bu görev için deneyimli bir animatör esastır. Uzun metrajlı bir film için 3D animasyon genellikle Autodesk Maya’da yapılır.

8. FX ve Simülasyon

Pipeline Nedir

Bir FX sanatçısının işi, bir filme efekt öğeleri eklemektir. Herhangi bir zamanda, bir FX sanatçısı yangın, sıvılar, duman ve parçacık simülasyonları gibi şeyler üzerinde çalışıyor olabilir. Çarpışan FX elementlerinin doğal hareketini sağlamak için çoğu zaman animatörlerle birlikte çalışırlar. Efekt sanatçıları genellikle gişe rekorları kıran filmlerde akıllara durgunluk veren görseller oluşturmak için SideFX Houdini ‘yi kullanır.

9. Aydınlatma ve Render

Pipeline Nedir

Animasyon ve efekt ekipleri sihirleriyle çalıştıktan sonra, 3D öğelerin kendi sahnelerinde var olmaları için uygun ışığa sahip olmaları gerekir. Bir aydınlatma sanatçısı veya birden fazla aydınlatma sanatçısı, ışık renginin, yoğunluğunun ve gölgelerin orijinal çekim parçasıyla eşleşmesini sağlamak için 3D sahne boyunca stratejik olarak ışıklar yerleştirir. Her kare dizisi daha sonra gerekli kamera açılarından oluşturulur ve birleştiriciye (compositor’a) verilir.

10. Birleştirme ( Compositing )

VFX Pipeline Nedir

Bu, görsel efekt Pipeline ‘nın son adımıdır. Bir birleştirici, filmin tüm öğelerini alır ve birbirlerinin üzerine katlar. Tüm öğelerin doğal olarak birbirine ait olduğu yanılsamasını yaratmak için renk düzeltme, maskeleme ve diğer numaralar gibi öğeleri kullanırlar. Canlı bir aksiyon sahnesine animasyonlu bir karakter koymak, bir binanın yıkımını gerçekleştirmek yada bir şehir caddesi üzerinde simule edilmiş Tsunamiyi eklemek olabilir. Bir birleştiricinin üzerinde çalışabileceği olanaklar sınırsızdır ve genellikle işlerini tamamlamak için Nuke ‘nin karmaşık araçlarını kullanırlar.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu