VFX

Mocha Pro 2020, VFX Sanatçıları için Yeni Özellikleri

BorisFx tarafından oluşturulan Mocha Pro’nun en son sürümü Mocha Pro 2020, görsel efekt sanatçılarına yönelik yeni araçlarla dolu. Mocha Pro özellikleri çalışmalarınızda ön plana çıkmanıza yardımcı olacak gibi görünüyor.

Mocha, görsel efektler ve post prodüksiyon için dünyanın en güçlü düzlemsel takip aracıdır. GPU ile hızlandırılmış izleme ve nesne kaldırma, kenar yakalamayla gelişmiş maskeleme, sabitleme, lens kalibrasyonu, 3D kamera çözücü, stereo 360 / VR desteği ve daha fazlasını içerir.

  • Ayrıca görsel effektlerde aydınlatma ipuçları ve aydınlatma ile ilgili daha fazla bilgiye Görsel Efektlerde Aydınlatma Sanatı ile ilgili oluşturduğumuz bölümümüzden bakmayı unutmayın.

Ödüllü düzlemsel izleme yazılımı, Mega Plates (tabakalar), yeni bir alan fırçası ve gelişmiş renk yönetimi desteği dahil olmak üzere birçok yeni özellikle donatıldı. Hadi Mocha Pro 2020’ye daha yakından bakalım.

Mocha Pro Mega Plates (Mega Tabakalar)

Mocha Pro özellikleri içerisinde dikkatleri üzerine çeken ilk özellik, tamamen yeni Mega Plates modülüdür.

Görsel efektlerin harika dünyasında, temiz bir tabaka, sanatçıların birden fazla görüntüyü mükemmel bir şekilde birleştirmesine olanak tanır. Bu, esasen aktörler, arabalar, vb. ön plandaki nesneler olmadan arka plan görüntüsüne müdehale etmenizi sağlar. Bu özellik sayesinde ön planı arka plandan temiz bir tabaka ile ayırdığınızda, görsel efektler ( VFX ) büyüsü için her iki görüntüye de efektler uygulayabilirsiniz.

Ne yazık ki çoğu durumda, üretim sırasında temiz bir klişe yakalanmaz. Ancak, ön plandaki nesneyi kaldırıp ardından arka planda boyayarak her zaman manuel olarak temiz bir plaka oluşturabilirsiniz. Bu kesinlikle daha fazla emek gerektirir, ancak genellikle tek seçenektir. Bu tekniği statik bir çekimde uygulamak yeterince basit olsa da, peki gibi bir çekim hareket ederken ne olur? İşte tamda bu noktada Mocha Pro Mega Plate tam işinizi görecek olan araçtır.

Mocha Pro 2020 ve Adobe After Effects ile arka planları nasıl geliştirebileceğinize dair harika bir örnek.

Mega Plate modülü, Mocha Pro’nun en güçlü çekirdek teknolojilerine dayanan benzersiz bir yeni özelliktir. Düzlemsel izleme ve zamansal çerçeve analizi, kullanıcıların görsel efekt görevleri için dikişli bir genişletilmiş çerçeve oluşturmasına yardımcı olur. Mega Plates ile çalışmak, nesne kaldırma, temiz kaplama, gökyüzü değiştirmeleri, mat boyama ve set uzantıları gibi yaygın VFX görevleri için rasterden daha büyük bir “Mega” tuval üzerinde görselleştirmenin ve çalışmanın yeni bir yoludur.

Mocha Pro’nın Mega Plates’ini kullanın ve gelişmiş efektler için izleme verileriyle birlikte dışa aktarın. Dışa aktarılan verileri, Foundry NUKE, Adobe After Effects, Blackmagic Fusion veya diğer VFX uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Mocha Pro Area Brush (Alan Fırçası)

Mocha Pro’da şekiller oluşturmak yorucu ve zaman alıcı bir süreç olabilir. Yeni Area Brush (Alan Fırçası), bu görevi hızlandırmak için tasarlanmış yeni ve dinamik bir boyama aracıdır. Hızlı Maske modu ile Alan Fırçası, düzlemsel izleme ve maskeleme arama alanlarını tanımlamak için Mocha’ya akışkan boya işlevselliği getirir.

Örneğin, spline noktalarını tıklayıp sürüklemek yerine, boya konturları eklemek ve çıkarmak vektör spline’larına dönüştürülür. Bu yöntem, çok şekilli izleme ve maskeleme çalışmalarını hızlandırır ve basitleştirir. Area Brush ayrıca basınca duyarlı ölçeklendirme için Wacom tabletlerini destekler. Alan Fırçasını seçin ve ekranda boyayın. Fırça, basınç hassasiyetine göre ölçeklenecektir.

Alan Fırçası aracına daha yakından bakmak için aşağıda ki videoyu izleyebilirsiniz.

Mocha Pro OpenColorIO (OCIO) Desteği

Mocha Pro 2020 özellikleri arasına eklenen son özellik, renk yönetimi için yeni destektir.

OpenColorIO ile, renginizin bir daha sönük olup olmadığını asla merak etmenize gerek kalmayacak. Mocha Pro’nun OCIO’yu benimsemesi, endüstri iş akışlarında tutarlı ve öngörülebilir renkli ekrana sahip olacağınız anlamına gelir. Academy Color Encoding Specification (ACES) ile uyumludur ve Boris FX Silhouette, Foundry’s NUKE, Autodesk Flame, Avid Media Composer ve daha fazlası dahil olmak üzere üst düzey post prodüksiyon ve VFX uygulamalarıyla gelişmiş renk yönetimli iş akışları sağlar.

Mocha Pro 2020 hakkında daha fazla bilgi edinmek için Boris FX web sitesine gidin.

Mocha Pro Hangi Programlar ile birlikte kullanılabilir?

Mocha Pro’nun entegre eklenti seçeneği, ana bilgisayarın medya motorunu kullanarak hızlı ve verimli bir iş akışı sağlar. Mocha Pro’yu en sevdiğiniz düzenleme ve efekt sunucularından başlatabilirsiniz.

Mocha Pro nun eklenti desteği aşağıda ki programlar için geçerlidir.

  • Adobe After Effects & Premiere Pro
  • Avid Media Composer
  • Autodesk Flame
  • Foundry NUKE
  • Blackmagic Design Fusion
  • Vegas Pro
  • HitFilm
  • Silhouette

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu