Web Tasarımı
Trend

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları

Bu yayınımızda çevrenizde ki en iyi 404 sayfa bulunamadı tasarımlarını sizin için seçtik. Bu 404 sayfa tasarımları teknolojinin zekâ ile nasıl birleştirilebileceğini ve ortaya neler çıkabileceğini gösteriyor.

404 sayfası oluşturmak, bir web sitesi yaparken, düşüneceğiniz ilk şey olmayabilir, ancak çok önemlidir. 404 sayfası normal şartlarda ziyaretçilerin görmesini istemediğiniz bir şey olsa da, burada gördüğünüz gibi iyi bir 404 sayfa tasarımı, tasarımcının veya markanın avantajına dönüştürülebilir.

Zekice tasarlanmış tasarım kullanan 404 sayfalarını, giderek daha fazla web sitesinde görüyoruz. 404 sayfalarında şimdiye kadar bazı ufak CSS animasyonlarını ve paralaks kaydırma efektlerini görüyorduk, ancak bu örneklerinde kanıtladığı gibi 404 hata sayfanızı canlandırmanın pek çok yolu var.

Hadi gelin bu tasarımları hep birlikte inceleyelim.

01. Hayatta kalmak için hazır mısın?

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: Ready to go survival)

Çoğumuz 404 sayfalarında bulunacak iyi bir film referansını seviyoruz (ve birçoğu listemizde var). Bu hayatta kalma sitesi, 404 sayfasında The Matrix ‘i ele almış ve size iki seçenek sunuyor: kırmızı yada mavi hapı seçtirme. Doğal olarak, her ikisi de sizi sitede tutuyor.

2. Carwow

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: Carwow)

Bu araba satın alma ve karşılaştırma sitesi, araba bulmanıza yardımcı oluyor. Ancak istediğiniz sayfa kaldırıldıysa yada ulaşılamıyorsa, basit bir 404 sayfa bulunamadı hatası yerine, sizi sitede tutmak için akıllı bir tema tasarlamış. Yaptığı iş ile ilgili olarak ziyaretçilerine 8 bitlik bir oyun sunuyor. Yapmanız gereken tek şey, basit yatay kaydırma oyununun tadını çıkarmak için “Start” metnine basmak, burada tek yapmanız gereken engellerden ve diğer araçlardan uzak durmaktır. Buradan deneyebilirsiniz.

03. Yılın Rengi

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: Pantone)

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları serimizin 3. sırasında bulunan PANTONE ‘nun sitesi, tasarımında yılın rengiyle ilgili yapılabilecek her şeyi yapmaya kendisini adamıştır. 404 sayfası da dahil olmak üzere her şey güzel bir şekilde tasarlanmış. Site, ilgili renk sistemleri, önerilen paletler ve kullanılan renk tonu örnekleri ile ilgili bölümlerle birlikte etkileyici bir derinlik içeriyor. Bu arada, 404 sayfası akıllı ama basit bir yaklaşım izliyor. Kısa bir açıklayıcı mesaj ve kendilerini orada bulurken kullanıcının ruh haliyle uyuşması için son derece uygun bir gri-kahverengi renk olan PANTONE renk tonunu kullanmıştır.

04. Ueno

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: Ueno)

Ueno, seçkin bir reklam ajansıdır. Yukarıda gördükleriniz tasarımsal çalışmalar içerisinde ki tüm çabayı yakalamıyor olsa da: 404 sayfası sosisli bir karakterin canlandırmasıdır. Böylece gerçeküstü bir manzara içinde sonsuz bir döngü ile çalışarak, keşfedilecek çok eğlenceli ve açıklayıcı mesajları içerisinde barındırmaktadır. Bizce tamamen benzersiz bir tasarıma sahip. Hata sayfasına sizde bir göz atın.

05. Gymbox

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları serimizin 5. sırasında bulunan Gym Box, “Londra’daki en eşsiz ve çeşitli spor etkinliklerini” sunmayı amaçlayan bir spor salonu şirketidir. Bu iddianın sınırları, 404 sayfasında görünen muhteşem 80’lerin fitnes gösterisinin bir tür olabilir. Kısa şortlar, ekin üstleri ve pelvik baskı. Bir hata sayfasından daha fazla ne isteyebilirsiniz?

06. Slack

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: Slack)

Slack’in 2019 logo güncellemesinin yaygın bir korku ile karşılandığı sadece hafif bir abartma olabilir. Ancak Slack ’da ki 404 hatasında göreceğiniz; kelebeklerin, tavukların, minik domuzların serbest dolaştığı yemyeşil bitkilerin, dağların ve gökkuşağının büyülü manzarası olacaktır. Sahne, fare hareketinizle de yatay olarak kayacak şekilde tasarlanmıştır (buradan deneyebilirsiniz).

07. Purée Maison

Purée Maison, iletişim stratejisinde uzmanlaşmış yaratıcı bir ajanstır ve karakterli web sitesi keyifli animasyonlarla doludur (siteye bir göz atmanızı tavsiye ederiz). Bir şekilde bir dijital duvara çarpmanın acısını mükemmel şekilde yakalamayı başaran, gerçeküstü 404 sayfasının özel hayranlarıyız.

08. Pixar

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: Pixar)

Bazı insanlar yaşadığı problemler karşısında, diğer insanlardan çok daha fazla etkilenebiliyor. 2015’in son derece popüler animasyon filmi Inside Out ‘tan (Ters Yüz) Sadness ‘i içeren Pixar’ın 404 sayfası, basit, anlaşılır ve işe yarıyor. Her ne kadar 404 hata sayfasının verdiği tepkiyi temsil ediyorsa da, resmin altında verilen mesaj, belki de hayatınızı biraz daha gözden geçirmeniz gerektiğidir.

09. Matteo Vandelli

404 sayfanıza biraz çaba sarf etmek için büyük bir marka olmanız gerekir. Grafik tasarımcı Matteo Vandelli ‘nin bu etkileşimli örneğini çok beğendik. Tasarım portföyünde hatalar yapmaya, yaratıcılığını ve meraklı tasarımını göstermek için başka bir fırsat olarak kullanmaktadır. 404 metnin üzerindeki ziyaretçi, su gibi dalgalanıyor ve kayıyor. Etki garip bir şekilde büyüleyici.

10. 20th Century Fox

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları
(Resim kaynağı: foxmovies)

İstediğiniz filmi bulamıyor musunuz? Century Fox ‘sitesi, bir URL’yi yanlış aldığınızda size ilham vermenin harika bir yolunu sunuyor; 404 sayfası, kült bir filmden hareketsiz bir görüntü, özlü bir resim yazısı veya izlemek isteyebileceğiniz diğer birçok film kesitinden oluşuyor. Diğerlerinin yanı sıra Edward Scissorhands, İnekler İntikamı ve Napoleon Dynamite filmlerinden kesitler tespit ettik (bakalım siz neler tespit edeceksiniz hadi bir göz atın).

11. Cloud Sigma

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları Cloud Sigma
(Resim kaynağı: Cloud Sigma)

En iyi 404 Sayfa bulunamadı tasarımları serimizin 11. sırasında bulunan Cloud Sigma, ABD, Avrupa ve Asya-Pasifik bölgesinde faaliyet gösteren bir bulut sunucusu ve bulut barındırma firmasıdır. Esnek bulut sunucuları faydalı olsa da, tam anlamıyla yeterli değiller, bu nedenle şirketin 404 hata sayfasına bir mizah yerleştirmek için, biraz fazla çaba harcadığını düşünüyoruz.

12. BluePath

404 sayfa bulunamadı tasarımları

404 hata sayfasında mizah kullanan başka bir web sitesi, Atlanta merkezli veri stratejisi danışmanlık firması BluePath. Sayfada, Atlanta’nın bir haritası gösteriliyor ve sayfanın diğer tarafında da ziyaretçinin ‘haritadan çıkma yolu’ gösteriliyor. Harita ayrıca bölgedeki bildirilen suçları gösteren veriye dayalı bilgileri de içeriyor. Bu sayede bu tasarımı firma, müşteri çekmek için kullanıyor. Ah, bu kaçık veri analistleri.

13. Marvel

Marvel, 404 hata sayfasını evrenin izleyicisine dayandırarak her şeyi markada tutuyor. Muhtemelen Uatu çok çekici görünmediği için, Marvel ziyaretçilere daha sığ görünmeye karar verdi ve sadece Black Widow fonunda, gözünü eklemeye karar verdi.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu