Sosyal MedyaWeb Tasarımı

Web Tasarımcıları sosyal medyadan neler öğrenebilir?

Web tasarımcıları nereye bakacağını biliyorsa, sosyal medya dünyasında gizlenen pek çok ders vardır.

Web tasarımının basit günlerinin çoktan geride kaldığını söylemek artık mümkün. İnternet için tasarım yapmak demek, kullanıcıyla bağlantı kurmak için birlikte çalışan metin ve resim demektir. Ancak, mobil ve sosyal medyanın yanı sıra daha genç bir tüketici neslinin büyümesiyle, siteler artık yeni davranış ve beklentilere uymak zorundalar.

Bu değişimin en büyük itici güçleri şüphesiz Facebook, Twitter ve Instagram olmuştur, çünkü son on yılda, web trafiğinin dönüşümünü esasen değiştirdiler, tamamen yeni bir kullanıcı yolculuğu inşa ettiler. Bu sonuçta hala devam ettiğimiz bir yol, şu an hala evrimleşmeye devam ediyor. Ancak web tasarımcıları olarak öğrenebileceğimiz ve inşa etmeyi hesaba katabileceğimiz bazı net dersler var.

01. İçeriğinizi kitlenize uyacak şekilde uyarlayın

Instagram’a bakarsanız, platform genellikle daha genç bir izleyici kitlesinin dikkatini çekmişti, ancak bugün yer alan daha eski bir demografi var. Sonuç olarak, bunu nasıl ve ne sıklıkla kullandığımızın etkisi oldu ve bu sebepten dolayı görüntü paylaşma özelliği genç ve yaşlı kitlelere göre uyarlandı.

Örneğin, Gatwick Havaalanı’nın Instagram’daki Gatwick serisi İnsanları, hepsini okuyacak daha olgun bir izleyici kitlesine yönelik çok uzun bir altyazıya sahipken, Adidas, genç kitlelere ulaşmak için yeni Solar Boost serisini piyasaya sürerken , altayazıya görselden daha az odaklanmıştı.

Buradaki web tasarımı dersi, görüntünün metin oranını, tasarımınızın her bir izleyici kitlesine uyarlamasıdır. Bu izleyici kitlesini anlama seviyesini uyarlamak ve tanıtmak, bir kullanıcının sosyal medyadan web sitesine geldiği zamana sorunsuz bir şekilde geçmesine yardımcı olur ve böylece sitenin içerik hiyerarşisini de bir bütün olarak belirlemeye yardımcı olur.

02. Web sitenizin markasını ve sosyal tutarlılığını koruyun

Twitter’da tasarım ekibim görüntülerde genellikle büyük bir yazı tipi kullanıyor, bu nedenle kullanıcıların mesajı tüketebilmek için genişletmek için tıklamaları gerekmiyor. Bu yazı tipi, web için tasarım yaparken, web sitesinin ilk satırına bağlanacağımız bir konudur, böylece bir kullanıcı ikisini birbirine bağlayabilir ve sosyal etkileşimden site ile ilk etkileşime girdiği zaman kaybolmaz.

Süreklilik çok önemlidir. Yazı tipi tutarlılığı marka bilinirliği yaratır ve müşteri veya şirket için bir simge haline gelmesine yardımcı olur. Çevrimiçi olarak kullanılacak en iyi yazı tiplerinin bir listesi için, ücretsiz web yazı fontu yayınımıza bakın.

03. Web tasarımcıları olarak çevrimiçi varlığınızı bir renk şeması ile oluşturun

Son zamanlarda sosyal medyada tek bir renk eğilimi vardır. Tek renk kullanımı ile ince renk seçenekleri, hedef kitleye bağlanabilir ve genel temayı o içerik oluşturucu ile eşanlamlı hale getirir. Bu bir marka rehberidir ancak, genel olarak bildiğimiz gibi değildir ve web tasarımcıları için ince bilgiler içerir.

Bu ince renk değişimini veya tutarlı arka plan rengini bir web sitesinin ön tarafına almak, sosyal medyadan gelen belirli kitlelere bağlanmanıza yardımcı olur. Bu sistem, örneğin, renk teması, bir kampanyanın tek başına öne çıkmasını sağlarken, temel markalaşmadan çok uzak kalmayacağı için, bir kampanya için mükemmeldir.

04. Tanınmak için kalıpları kullanın

#ThomasBurberryMonogram Ağustos 2018 Burberry

@Burberry tarafından 2 Ağu 2018 tarihinde 03: 00’da (PDT) gönderilen bir fotoğraf

Burberry kısa bir süre önce büyük bir marka tasarım revizyonuna sahipti ve aynı monogram desenini tüm sosyal medya kanallarında ve web sitesinde kullandı. Tasarımcılar olarak, arka plandaki bu tür desenleri gizlemek ve opaklığı düşürmek yaygındır, bu sayede neredeyse yokturlar, ancak Burberry bunun tam tersini yapar, görüntülerinde yer alan desenleri içerir ve böylece kullanıcının dikkatini çeker.

Giysilerde ve aksesuarlarda kalıp kullanmanın moda odaklı bir yolu. Bu taktik, insanların anında kalıbı tanıma ve daha azının her zaman daha fazla olmadığını kanıtlama şeklini değiştirdi. Sosyal medyada, çevrimiçi olarak ve fiziksel alanlarda marka bilinirliğini arttırmanın kolay bir yolu.

05. Web tasarımcıları olarak sosyal-özel açılış sayfaları oluşturun

Çoğu sosyal medya platformunun yeni mobil düşünme tarzı vardır; bu, mobil düşünce tarzı bir web sitesinin, mobil düşünme tarzına göre tasarlanması gerektiği anlamına gelir. Ama her zaman durum böyle değil. Bazı müşterilerin üç farklı sosyal kanalda birden fazla kampanyası var; bu, bir zamanlar tek bedene uyan bir elbise tasarlamak anlamına gelirdi. Ancak flexibilite düşünce tarzı benimsenerek web sitesinin tasarımı ilk aşamada üç boyutta tasarlanarak, sonradan tekrar bire dönüştürülebileceği düşünülebilir.

Bu durumlarda, web tasarımcıları, bir kullanıcının yönlendirildiği her bir sosyal kanaldaki izleyici veya içerikle daha iyi bağlantı sağlayan farklı açılış sayfaları veya alt sayfalar tasarlama yoluna bakmalıdır.

Bu yanıt verme ve tekrarlama tutarlılığın yanı sıra, sosyal medyadan temel tasarım dersleridir. Ancak, üründen ve site içeriğinden ne kadar çok uzaklaşırsanız, sosyal medyadan uzak sadık ziyaretçileri kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız, bu nedenle tavsiyem, sosyal medyaya fazla bağlı kalmamak olacaktır. Buradaki dersleri kullanın, ancak tasarımınızı tanımlamalarına izin vermeyin.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu