Yaratıcı Tasarımlardan İlham Alın

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Neredeyse her gün gördüğümüz popüler logoların çoğu mistik bir kökene sahiptir. Markalar daha fazla dikkat çekmek için ünlü Logo tasarımları arkasına saklanan sırlarda, tasarımcılar tarafından özel olarak yapılan şifrelenmiş mesajları ve sembolleri görebilirsiniz.

Logo tasarımı yapmak için ilham alacağınız bu bölümümüzde, dünyaca ünlü şirketlerin logoları arkasına saklanan sırların ne olduğunu görmek için yukarı kaydırın.

Önerilen Video

1. Bu adam aslında Frank Brown

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Ünlü haşlanmış pirinç ve diğer yiyecekler markası 1943’te Amerikan pazarında ortaya çıktı. 1946’dan beri şirketin logosu, hikayelerinden birine göre prototipi olan papyonlu yaşlı bir siyah adamın fotoğrafını içeriyordu. Aslında o fotoğraf Ben amcanın (Uncle Bens’s) değil Chicago maître d’hôtel’in yemek restoranın duvarında asılı bir adamın yani Frank Brown’un resmiydi.

Bir Chicago otelinde akşam yemeği sırasında şirketin sahipleri tarafından fark edildi ve yüzünü ticari marka olarak kullanma hakları için otele biraz para ödendi.

2. Bir elektrikli otomobil şirketi olan Tesla logosu ve Yumurtalıklar

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Tesla Motors, Temmuz 2004’te mühendisler Martin Eberhard ve Marc Tarpenning tarafından kuruldu. Şirketin adı, Sırp mucidi Nikola Tesla’ya övgü için Tesla isminde kuruldu.

Sosyal medyada, şirket logosunun kökeni hakkında birkaç farklı fikir bulabilirsiniz. Bazı kullanıcılar, tasarımcılara ilham veren kadın üreme sistemi olduğuna inanıyor. Ve diğer insanlar logonun bir kedi burnu olduğunu, Elon Musk’ın bile Twitter’da (şaka yaparak) doğruladığını düşünüyor.

Ama aslında, logo 1883’te Nikola Tesla tarafından icat edilen bir elektrik motorunun bir bölümünü gösteriyor.

3. Logoda şeker

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Popüler Amerikan çikolataları Hershey’s Kisses logo tasarımı, bir damla gibi görünen o şekeri gizler.

4. Quiksilver, Ünlü bir sanat eseri ile logosunu tasarladı

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

1973 yılında, Quiksilver şirketinin kurucuları olan Alan Green ve John Law, logolarını oluştururken Japon ressam Hokusai’nin Kanagawa’daki Büyük Dalga resminden ilham aldı.

5. Sizi hipnotize etmesi için yaratılan logo

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

İtalyan moda evi Versace’nin logosu 1987 yılında Gianni Versace tarafından geliştirildi. Ünlü moda tasarımcısı, medusa’nın aşağılık bir yaratıktan güzel bir kadına dönüşümünü tasvir eden Medusa Rondanini’nin heykelinden ilham aldı.

Gianni Versace, Medusa’yı logo olarak seçti çünkü insanları ona anında aşık eden bir gücü vardı. Aynı şeyi markanın yaptığı kıyafetleri ve ayakkabıları giyenlere de yapmasını umduğu için bu logoyu tasarladı.

6. Düşen bir yıldız değil bir peri

via Gfycat

Walt Disney Pictures logosu, stüdyo tarafından yayınlanan hemen hemen tüm filmlerin başında görünür. Neredeyse her seferinde, Almanya’nın Bavyera Ludwig II’sine ait olan Alman Füssen kasabası yakınlarındaki Neuschwanstein kalesinden esinlenen Sleeping Beauty ve Cinderella hakkındaki hikayelerde kullanılan masal kalesini görebilirsiniz.

Ve çok az insan kalenin üzerinde uçan bir yıldız değil de, Peter Pan’dan Tinker Bell olduğunu fark ediyor.

7. Droste-etkisi

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Fransız işlenmiş peynir logosu, Laughing Cow, küpe ile mutlu bir inek resmini barındırıyor. Bu, logoyu çok gizemli ve akılda kalıcı yapan Droste etkisidir.

8. Nasa’nın Uzay köftesi

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Şaka olarak adlandırılan bu logo, 1959’da James Modarelli adlı bir NASA çalışanı tarafından tasarlandı. Logo, havacılık ve uzay araştırmalarının farklı yönlerine referans veriyor.

Yuvarlak mavi şekil gezegenimizi , yıldızlar yeri ve kırmızı kanat uçmanın sembolüdür. Etrafında dönen bir uzay gemisinin uzay yolculuğudur. Tam anlamıyla leziz bir hamburger tarifi değil mi?

9. Şirket adında şifrelenmiş şehirler

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sır

Adının kısaltması LUK (Langepas petrol üreten şehirlerin baş harfleri, Uray, Kogalym) ve “yağ” kelimesinin birleşimidir.

Ünlü Logo Tasarımları Arkasına Saklanan 9 Sırrın ne olduğuna göz attık. Tesla Motors logosunu gördüğünüzde hangi ilişkilendirmeler yapıyorsunuz?

Daha fazlası:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu