Yaşam Tarzı
Trend

7 tükenmişlik belirtisi

Tükenmişliğin ilk belirtileri nelerdir ve kriz noktasına ulaşmamak için ne yapılır? Tükenmişlik belirtisi nedir ve başa çıkabilmek için neler yapmamız gerektiği bu yayınımızda. Biraz dugu için Karin Borg dan bir parça eşliğinde devam edelem mi?

Çok çalışmaktan suçluysanız, ellerinizi kaldırın. Hepimiz biliyoruz ki, iş-yaşam denge eksikliği sizi yorgunlaştırabilir. Peki ya yorgunluğunuz daha farklı bir boyuta ulaşırsa? O zaman ne olacak?

Tükenmişlik, normal yorgunluk seviyelerinin daha ciddi bir seviyeye ulaşması ile ortaya çıkar. Örnek verilecek olursa; adrenalin ile koşuyorsunuz, koşarken etrafınızdaki her şeyin çökmesi durumunda ki hali düşünüyosunuz ve endişeleniyorsunuz. Enerji eksikliğiniz den dolayı sabahları gözlerinizi açamıyor ve soğuk duş ile kendinizi uyandırıyorsunuz. Stres oluşumunu hissediyorsunuz ama bastırıyorsunuz.

Ruh Sağlığı Farkındalığı haftası olduğu için, Dr. Amy Imms’in tavsiyelerini alıyor ve tükenme belirtileri göstermeden önce tespit etmeyi öğrenerek öz-bakımdaki spot ışığımızı parlatıyoruz. Dr Imms, aşırı tükenme seviyelerinin ne kadar ciddi bir tıbbi durum olduğu, tükenmişliğin ne zaman ortaya çıktığını anlamanıza yardımcı olmak için yedi tükenmişlik belirtisini açıklayan bir Infographic yarattı. Bunlara birlikte bir göz atalım.

Tükenmişlik nedir?

Tükenmişlik, kronik stresin son aşamasıdır. Aşırı stres bağışıklık sisteminizi baskıladığından panik atak, depresyon ve hatta intihar düşünceleri gibi ciddi semptomlara yol açabileceğinden, sizi hastalıklara karşı daha duyarlı hale getirir. Tükenmişlik, beyniniz uzun bir süre boyunca günden güne stres sinyalleri alıyorsa ve bu duyguları hafifletmek için hiçbir şey yapılmadığında olur.

Kaputun altındaki sorunlardan haberdarız ancak her şeyin sorunsuz bir şekilde çalıştığından emin olmak için ne yapabiliyoruz? Sağlıklı ve mutlu kalmak için ve kendimize en iyi şansı vermek için iş/yaşam düzenimizin etkilerini düzenli olarak kontrol etmemiz hayati önem taşır.

Burada, Dr Imms tarafından tanımlanan yedi tükenmişlik belirtisini inceleyeceğiz ve kriz noktasına ulaşmadan çok önce çökmesini durdurmak için bazı stratejileri araştıracağız.

Tükenmişliğin 7 belirtisi

Tükenmişlik belirtisi

01. Tükenmişlik Belirtisi Korku

7 Tükenmişlik belirtisinden birinci tükenmişlik belirtisi olan Korkuyu inceleyelim.

Karnınızdaki bu kelebekler, beklentilerin çırpınması ve iş yapmayı her düşündüğünüzde yoğunlaşan çalkantılı bir hastalık gibi hissettiriyor. O zaman biliyorsunuz, Pazar gecesi sendromundan (dozundan) daha fazlası oluyor.

Genellikle işe gitme düşüncesi gerçeklikten daha kötüdür ve haftanın sallanmasına başladığınızda, yaratıcı meyve sularınız akmaya başlar ve aslında yaptığınız işin tadını çıkardığınızı fark edersiniz. Ancak, korku hissinin çalışma gününüz boyunca devam ettiğini fark ederseniz, sinir sisteminizin size anlatmaya çalıştığı şeyleri, ayarlama zamanı gelmiştir.

2. Tükenmişlik Belirtisi Öfke

Tükenmişlik belirtisi
Öfkeli hissetmek etkileşimlerinizi etkileyebilir

Öfke, etrafınızdaki insanlarla etkileşimlerinizi tamamen devralabilecek zararlı bir duygudur. İletişim alma şeklinizi ve cevap verme şeklinizi etkileyecektir, bu da normal mesleki kimliğinizin bozulmasına neden olur.

Susan’ın hafta sonunu anlattığı için öfkeli hissettiğinizi ya da Bob’un bu konuya neden ulaşamadığını düşünerek kafanıza takıyorsanız, o zaman bir adım geriye gidin ve bunu bir işaret olarak kabul edin.

03. Yorgunluk

Fiziksel yorgunluk ve bulanık başlılık, ağır uzuvlar ve toplam uzamsal farkındalık eksikliği gösterir: Hoş Değil. Kafanızı klavyenize koyup saniyeler içinde uykuya dalmış gibi hissediyorsunuz ve her yerdeki şeylere çarpıyorsunuz.

Zihinsel yorgunluk, kariyeriniz veya iş gününüz için aldığınız her ışıltı ve coşkudan kurtuluyor. Orada bir yerde yaratıcılığa sahip olduğunuzdan eminsiniz, ya da neden bu sektörde olmalısınız? Ancak şu anda herhangi bir yeni fikri toplayamazsınız ve daha önce alıştığınız projelerde arka koltukta oturuyorsunuz.

04. Dikkat dağınıklığı

Tükenmişlik belirtisi
Aklını bir görevde tutamazsın

Üzgünüm, ne dedin?

Kendinizi kendi düşüncelerinize sürüklerken buluyorsanız ve göreve veya insanlara odaklanamıyorsanız, önünüzdeki nedenleri göz önünde bulundurmanız gerekebilir. Belki de erteleme işlemlerini yeni bir seviyeye taşıyorsunuz ve bir saat düzenli olarak, yapılacaklar listenizdeki çalışmalara katlanmanın tadını çıkarırken farketmeksizin dalıp gidiyorsunuz.

Erteleme işlemi, bazı reklam öğeleri için sürecin tamamen normal bir parçasıdır, ancak kendinize karşı dürüst olun ve daha ciddi bir şey olduğunu düşünüyorsanız, not almaya çalışın.

05. İzole Olmak

Tükenmişlik belirtisi
Kendini tecrit ettiğini mi düşünüyorsun?

Sosyalleşme konusunda en son heyecanlandığınız zamanı tekrar düşünün. Belki WhatsApp akışınız kibar mazeretler veya düpedüz kaçınmaya çalıştığınız mesajlar ile doludur. Belki de kendinizi görev duygusundan çıkarıp sosyal fırsatlara doğru sürüklüyorsunuz ve ilk fırsatta selamlıyorsunuz. Bu sizin için alışılmadık bir şekilde içe dönük davranış ise ve bu listedeki diğer işaretlerle çakışıyorsa, bunun neden olduğunu düşünmeniz gerekebilir.

06. İlgizislik

Senin için hiçbir şey iyi gitmiyor. Ve bunun yakın zamanda değişmesini beklemiyorsunuz. Uyuşukluk hissediyorsunuz, her şey kasvetli ve bir şeyleri iyileştirmek için yada değişiklikler yapmak için duygusal araçlara sahip değilsiniz.

Depresyon ile eşanlamlı olan bu düşünce süreçleri ruhunuzda yanlış bir yanılmaya işaret ediyor. Yaşamınızı kontrol altına alma motivasyonunu ve işlerin daha iyi olacağı umudunu geri getirmek için bazı değişiklikler yapmanız gerekir.

7. Tarafsızlık

Tükenmişlik belirtisi
Etrafınızdaki dünyadan kopuk hissediyorsunuz

Tarafsızlık, şu anda olmadığınızı hissettiğinize kayan duygudur. Çevrenizdeki insanlarla veya odaklanmaya çalıştığınız işlerle tam olarak bağlantı kuramazsınız. Dekolman, uyku yoksunluğunun sık görülen bir yan etkisidir ve aşırı stres belirtisi de olabilir.

Tükenmişliği durdurmak için ne yapabiliriz?

01. Gerçek rahatlamanızı zamanlayın

Tükenmişlik belirtisi
Kendinizi rahat hissetmenizi sağlayan şeyi bulun ve programladığınızdan emin olun

Bu işaretlerin bazılarının kaymaya başladığını fark ettiyseniz, sadece öz bakım zamanınızı önceliklendirmeniz yeterli olabilir. Düzenli bir ben zaman diliminin sizin iyiliğiniz için yapabileceği şey şaşırtıcı.

Bir yürüyüş grubu veya masaj gibi haftalık rahatlama aktivitesinde program yapabilir ve kendinize bağlı kalmanızı sağlayabilirsiniz. Ya da belki bir sanat dersi gibi yeni bir meydan okuma gerçekleştirebilirsiniz. Dikkatini dağıtmadan günlük 20 dakikalık bir banyo bile harika şeyler yapabilir.

02. Çevrimdışı ol

Bu dijital ve küresel çağda başkalarının taleplerinden kaçış yoktur. Telefonlarımız kapalıyken yatarız ve onları kontrol etmek kadar basit şeyleri kendimize iş ediniriz, bu da tam anlamıyla çevrimdışı olmadığınız anlamına gelir.

Günün belirli bir saatinden sonra tüm iletişimi kapatmayı planlayın ve telefonunuza bağlılığınızı bozmak için okula yada işe eski teknolojiyle gidin (eski bir alarm saati alın!). TV’yi kapatın ve bir kitap alın veya eskiz tahtasını açın. Mavi ışığın olmaması stresinizi yatıştırır ve dünyadan uzaklaşmak zamanınızı şarj etmenize yardımcı olur.

03. Eziyetten kaçış

Tükenmişlik belirtisi
Manzara değişikliği bakışınızı değiştirebilir

Bir tatil rezervasyonu yapın. Bu fark ettiğimiz serbest çalışanlar için kolay değil, fakat yine de akıl sağlığı için gerekli. Tam bir tatil yapamamanız ve uzaktan çalışabilseniz bile, ziyaret etmek ve zamanınızı çalışan bir turist olarak geçirmek istediğiniz bir yere gidin. Manzara değişikliği canlandırıcı olabilir.

İşler çözülemez hale geliyorsa ve tatiliniz kalmadıysa, uzaktan çalışmayla ilgili herhangi bir esneklik olup olmadığını görmek için patronunuzla konuşun. Dürüst olursanız, insanları nasıl anlayacağınız şaşırtıcı. Diğer her şey başarısız olursa, pratisyen hekiminize gidin ve bir süre hastalıksız kalınız. Sağlığınız her şeyden önemlidir ve bir kaza beklemekten ziyade mevcut zamanı keyifli geçirmek için daha etkilidir.

04. Başkalarına aç

Genelde birçoğumuz işlerimizi kendimiz halletmeye çalışıyoruz ve yardım için başkalarına güvenmekten nefret ediyoruz. Ancak çevremizdekiler, çoğu zaman ellerinden geldiğince yardımcı olmaktan memnuniyet duyar. Diğerlerine hem pratik hem de duygusal olarak izin vermek gerçekten daha iyi hissettirir ve bir destek ağı oluşturmak zihinsel sağlığın anahtarıdır.

Sosyalleşmeye daha fazla zaman harcamak, çok yardımcı olabilir. Fikrinizi işten çıkarmak ve başkalarının pozitif enerjisinden beslemek, görünümünüzü ciddi şekilde değiştirebilir. Hayatınızdaki olumlu insanlarla zaman geçirmeye çalışın ve mümkünse olumsuzluktan kaçının.

05. Hayır de

Tükenmişlik belirtisi
Hayır demeye hakkınız var

Basit görünüyor, ancak davetiyeler, iş fırsatları veya masalarımıza atılan ekstra görevler olup olmadığını söylemek zor. Ancak aşırı yükleme, elinizden gelenin en iyisini yapmayacağınız anlamına gelir. Hayır’ın gücünü benimseme ve bunu söyleme hakkına sahipsin.

06. Bir değişiklik yapın

Belki de birçok ruh arayışından sonra, tükenmişliğinizin duruma özel olduğunu ve yeni bir başlangıç ​​zamanı geldiğini fark ettiniz. Seçeneklerinizi takip edin, üzerinizden geçecek bir baskı olmadan beyin fırtınası yapın ve içinizde küçük bir ateş yakıp yakmadığına bakın. Sonra fikirlerinizi harekete geçirmek için adımlar atın. Hepsini bir seferde yapma baskısı ile boğulmuş hissetmeyin, çalışmak için çok zamanınız var ve bazen sadece bu seçeneğe sahip olmak her şeyin daha parlak görünmesini sağlamak için yeterlidir.

Umarım Tükenmişlik belirtisi yazımızı beğenmişsinizdir. Konu ile ilgili yorum yapmayı unutmayın.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu