Yaşam Tarzı
Trend

İşyerinde akıl sağlığını korumak için 10 adım

İşyerinde akıl sağlığını korumak için stresi en aza indirmek ve hastalıkları önlemek için tavsiyeler.

Dikkatli olmazsanız, çalışmak ve stres, depresyona, endişeye ve hastalığa neden olabilir. Bazen, mükemmel web sitesi düzenini veya harika bir kullanıcı deneyimini oluşturmaya çalışırken yakalanmaya başlayabiliriz, geri adım atmayı unuturuz ve bu çalışma saatlerinin sağlığımız üzerindeki etkisini düşünemeyiz.

Bu konuda oldukça çaba sarfeden Michael Gearon, bizimle akıl sağlımızı korumak adına ne yapmamız gerektğini paylaşıyor.

Strese katkıda bulunan faktörlerden dolayı üç yıl önce, ülseratif kolit teşhisi kondu. Kariyerimi oluşturmaya çalışırken hastaneye girip çıktıktan sonra, stresin nasıl yönetileceği konusunda bazı acı verici dersler öğrendim. İşte işteki sağlığınızı ve iyiliğinizi korumak için tavsiyem.

01. Açılmak

akıl sağlığını korumak
Arkadaşlarınıza açılın

Her şeyden önce akıl sağlığını korumak için yapılacak en iyi şey konuşmaya başlamaktır. Bunu yapmakta rahatsanız, ailenize, arkadaşlarınıza ve iş arkadaşlarınıza açılın. Bunlar, zamanınızın çoğunu harcadığınız insanlar olabilir, bu yüzden neler yaşadığınızı anlamalarına yardımcı olacaktır. Eşim ve ben hastalığım hakkında düzenli olarak konuştuk ve birlikte yaşamamıza ve baş etmemize yardımcı oldu. Hakkında konuşmak zor gelebilir (yakınınızdaki insanlarla bile), ancak yalnız olmadığınızı unutmayın, çoğu durumda aynı şeyden acı çeken birçok kişi olacaktır.

02. Uykuya öncelik verilmesi

akıl sağlığını korumak
uyku herşeyden önce gelir

Tükenme, yaratıcı endüstrilerdeki profesyonelleri etkileyen ana konulardan biridir. Ara sıra gece yarısı kodlama telaşı sizi öldürmeyecek olsa da, bunu bir alışkanlık haline getirmeyin. Daima düşün: Birkaç saat uyumam varken en kötüsü ne olacak? Sağlığınız ekstra bir kod satırından daha önemlidir.

03. Mola sürelerinizi yeniden düşünün

Gevşemek için biraz zaman ayırdığınızdan emin olun. Ve bununla, sadece telefonunuzda veya televizyonun önünde demek istemiyorum (hepimiz bu işleri yapmak için çok fazla zaman harcamaktan suçluyuz). İyi bir gece uykusu almak sadece sağlıklı ve dinlenmiş olmanıza yardımcı olmakla kalmaz, stresle başa çıkmanıza da yardımcı olabilir. Faturaların üstesinden gelmek, çimleri biçmek veya sızan musluğu sabitlemek gibi basit görevler de sıhhatinizi artırabilir.

04. Her seferinde bir şeye odaklanın

akıl sağlığını korumak
Odaklanmak işinizi en iyi yapmanın yoludur.

Tek seferde her şeyi halletmek zorunda hissetmeyin; Yaşamınıza ve kariyerinize fark yaratacak öğelere öncelik verin. Görevlerinizin yarısını yapmak ve her şeyi yarım tamamlamaktan daha iyisi, tek işi tamamiyle bitirmek daha iyidir. Şahsen hastalığımı kontrol altında tutabilmek için ilaç bulmaya odaklandım. Şimdi işe yarayan bir şey üzerindeyim, dikkatimi kariyerime çevirebilirim.

05. Yenilmez olmadığını unutma

Hastalığınızı, işteki refahınızla ilgilenen kişi veya ekiple tartışın. Zihinsel veya fiziksel sağlığınız için zamana ihtiyacınız varsa, o zaman alın. Hastalıkta utanç yoktur. Bir hastalıktan sonra işe geri dönmek, şirketinizdeki olumlu politika değişikliklerini teşvik ettiğiniz anlamına gelebilir. Ayrıca sizi yeni destek ağları kurmaya ve sağlıkla ilgili tartışmalar için güvenli bir yer yaratmaya yardımcı olacak bir pozisyona yerleştirir.

06. Mola verin

Genellikle endüstrimizde, her zaman ekstra çaba göstermek önemli olarak görülmektedir. Değil. Çoğu zaman, saatlerce daha fazla iş ortaya koymak, çözdüğünden daha fazla soruna neden olur. Dışarıda çalışmak yerine, yeni bir beceri öğrenin, öğle tatilinizde yerel parkınıza bir gezintiye çıkın veya bir başkasına yardım edin. Bu, yaratıcılığınızı, üretkenliğinizi geliştirecek ve görevlerinizi daha verimli yapmanıza yardımcı olacaktır.

07. Gidişini sakinleştir

İster zorlu trafik isterse gecikmeli toplu taşıma nedeniyle, işe başlamak sıklıkla stresli olabilir. Ama öyle olmak zorunda değil. Bu nedenle en sevdiğiniz şarkıların bir listesini, size ilham veren bir podcast’i veya sevdiğiniz bir kitabı okuyarak zamanınızı kendinize ayırın. Önümüzdeki güne kendinizi hazırlamak için zamanı kullanın veya eve seyahat ederken gevşeyin.

08. Stres seviyenizi izleyin

Strese neden olan durumları ve bunlara nasıl tepki gösterdiğinizi not alın. Bazı insanlar stres günlüğü tutmanızı tavsiye eder, ancak herkesin bunu yapacak zamanı veya tahamülü yoktur. Asıl mesele, sizi neyin strese soktuğunu ve olumsuzu nasıl daha kolay yönetilebilir hale getireceğinin farkında olmaktır. Öz farkındalık anahtardır.

09. Hastalıkların sizi tanımlamasına izin vermeyin

Benim için en zor şeylerden biri hastalığımın yaşam için olduğunu anlamaktı. Bunu ilk söylediğimde, sonuçların ne olduğunu ve bunun ne kadar bir etkisi olacağını anlamadım. Şimdi kolitim hakkında yeni bir görüşe girdim: bu beni değiştirmeyecek. Kolitimin hedeflerime ulaşmamı engellemeyeceğine ve hedeflerimi sınırlamayacağına karar verdim. Hastalığımın bana verdiği tek kısıtlama kendime yüklediğim şeyler.

10. Refahınızı ihmal etmeyin

Rahatlamak için kendinizi dinleyin ve zaman ayırın

Önce sağlığınıza odaklanırsanız, kariyeriniz bunu takip eder. Kendinizi iyi hissetmiyorsanız, işiniz de en iyi biçimde olmayacak. Eğlenceli saatler koymak veya her hafta sonu çalışmak başarı için kritik değildir. Önemli olan, hastalanmamanıza öncelik vermek ve sizi ve kariyerinizi olumlu yönde etkileyecek şeylere odaklanmaktır.

Akıl sağlığını korumak öncelikli planınız olmalıdır.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu