Yaşam Tarzı
Trend

Yaratıcılık için Beyninizi çalıştırın

3DMadMax ’in ‘ Yaratıcılık için Beyninizi çalıştırın ’ adlı bu yayınında, doğaçlama yaparken beyninizde neler olduğunu ve düşündüğünüzden daha iyi nasıl olabileceğinizi analiz ediyoruz.

Yaratıcı konuşma da dahil, beynimizi daha iyi çalışır hale getirmek için neler yapabileceğimizi hadi hep birlikte keşfedelim.

yaratici-dusunme-icin-beyin-kontrolu-yasam-tarzi-3dmadmax
Yaratıcı düşünme ve yaratıcı konuşmak için beyin gücünüzü ortaya çıkarın

Doğaçlamanın, yaratıcılık için bir çeşit kutsal kâse olarak görülmesi şaşırtıcı değildir. Komedyenlerin veya müzisyenlerin, bir şeyin yanında yeni ve daha ilginç bir şey yaratma eylemi gerçekten de dikkat çekicidir. Peki, doğaçlama yaparken beynimizin içinde tam olarak neler oluyor?

En önemlisi, siz her gün, nasıl bu yaratıcılıktan yararlanabilirsiniz?

Beynimizi doğaçlama için nasıl kullanırız?

yaratici dusunme icin beyninizi kullanin

Charles Limb, kulak burun boğaz, nöroloji ve beyin cerrahisi birim şefidir ve aynı zamanda bir caz saksafonistidir. Limb in bu konu hakkında ki düşüncelerini okuyalım;

Cazın temel ilkelerinden biri doğaçlama olduğu için Limb, beynin doğaçlama yaparken nasıl çalıştığı hakkında araştırma yapmaya karar verir. Amacı; Caz müzisyenlerinin beyinleri, sanatlarını anında yaratırken nasıl göründüğünü ortaya çıkarak, doğaçlamanın beynimize ve hayatımıza olumlu etkilerini gözlemlemektir. Ve bir fMRI ( Manyetik rezonans görüntüleme ) makinesi kullanarak, müzik icrası sırasında, medial prefrontal korteksteki aktivitenin arttığını, lateral prefrontal korteksteki aktivitenin azaldığını gözlemlemiştir.

Kısacası, beynin kendini izlemekten sorumlu olan alanı kapanmış ve kendini ifade etme kaynağı aydınlanmıştır.

Bu olayın temelinde yatan neden ise; doğaçlama yaptığınızda daha az beyin engellemesi ile karşılaşmanızdan ötürüdür.

Bu yüzden çok karmaşık ve ezberlenmiş bir iş yaptığınızda tüm odaklanmanız buna doğru olacaktır. Bu sebepten ötürüde daha da kötüye giden prefrontal korteksin aracılık ettiği, tamamen farklı bir beyin mekanizmaları kümesi ortaya çıkaracaktır.

Ezberlenmiş bir iş ile çabalarınızın doğruluğunu veya uygunluğunu istemeden de olsa, bilinçli bir şekilde planlama ve bilinçli bir şekilde değerlendirmeye maruz bırakırız. Ve sürekli olarak, beyniniz kendini kontrol ediyor, doğru mu?

Bunu doğru yapıyor muyum? Bunu doğru şekilde ve doğru sıra ile mi yapıyorum? gibi sorular aklınıza istemsiz olarak gelmekte ve beyin bu ideal şablona uymaya zorlanmaktadır. Bunun la birlikte gerçekte neler olup bittiğini de karşılaştırmak zorunda kalırsınız. Aslında yaptığınız beyin aktivite süreçlerinin kendine özgü bir nöral imzasıdır.

Ancak doğaçlama yapmaya başladığınızda (en azından yapılan bazı bilim deneylerine dayanarak), yukarıda bahsedilen kendi kendini doğrulama metodundan uzaklaşarak daha özgürce ve karşılaştırma işlemlerini bir kenara bırakarak beyninizin yaratıcı özelliğini geliştirmiş oluyorsunuz.

Her gün doğaçlama

yaratici dusunme icin beyninizi kullanin

Engellemeleriniz bittiğinde, beyninizde bir problemle başa çıkmak için yeni yaratıcı düşünceler geliştirmek adına bir kanal açar. Ancak bu, Limb’ın açıkladığı gibi, doğaçlamadan yararlanmak için bir müzik aleti yada araç çalmanız gerektiği anlamına gelmez.

Planlanmamış veya yazılmamış bir şeyle uğraşırken, bu küçük anların farkında olmak aslında bir doğaçlamadır. İşe gitme, konuşma yapma, dolaşma, doğal olarak yaptığınız ne varsa. Ancak onları bir kez doğaçlama bağlamında çerçeveledikten sonra, bunlardan yararlanmak daha kolay olacaktır.

Çünkü küçük bir şey bile büyük bir yaratıcılığı tetikleyebilir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu