3DNasıl Yapılır

3D Modeller için kolay Poz Teknikleri

Karakter animasyonu çalışmanızı analiz etmeyi bırakın ve mümkün olduğu kadar kısa sürede poz verin. 3D Modeller için kolay Poz tekniklerini bu yazımıdan öğrenin.

3D Modeller için kolay Poz teknikleri

Bu yüzden, bu adımları bir sürü Maya dersleri öğrenmenin yerine, izlemesi kolay bir listeye koymanın en iyisi olacağını düşündük . Buda, AnimDojo’nun canlandırma yaklaşımının temellerini oluşturdu.

Son birkaç yıldır animasyon yönetmeni olarak çalıştım ve birçok animatörle çalıştım, yeteneklerini daha hızlı ve daha verimli hale getirmelerine yardımcı oldum. Başlangıçta, animatörlerin temel kusurlu bir animasyonu düzeltmeye çalışırken grafik düzenleyicideki tuşlarıyla çok uzun süredir uğraştıklarını buldum. Yapılacak en iyi şey, takip etmeleri için yeni bir temelle yeniden başlamaktı.

Burada ele alabileceğim pek çok şey var, ama sizle pratik bir şeyi paylaşmak istiyorum, böylece yaklaşımımızın nasıl farklı olduğu hakkında bir fikir edinebilirsiniz. Bu, bir ısınma alıştırması gibi, animasyondan en az yarım saat önce yapılması önerilen bir alıştırmadır. Bunu yapmak, bilgisayarı veya Maya’yı engel olarak görmekten kurtulmanıza olanak tanıyarak, kas belleği oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ve zamanınızın bir parçası olarak kucaklayarak ve çaba harcamadan çalışacaksınız. Zamanla bu sizi “yavaş veya sıkışmış” hissetmeden pozlamaya ve canlandırmaya odaklanmanıza yardımcı olacak. 

Her poz için beş dakikanız olacak ve bu çalıştayla birlikte veridiğimiz kaynakları kullanabilir ve önceden kaydedilmiş canlı seanslarımızdan birinde devam edebilirsiniz. Ancak, bunu yapmadan önce, doğru şekilde yapmayı bilmek için birkaç basit adımı uygulamanız gerekir. Şimdi 3D modeller için kolay poz tekniklerini sırasıyla inceleyelim.

Bu eğitim için kaynakları indirin .

01. Maya’da Görüntü Portunu Yapılandırma

Tek bir ekran üzerinde üç görüşlü bağlantı noktası daha hızlı çalışmanıza yardımcı olur

Maya’daki hızımı ve verimliliğimi arttırmama yardımcı olan şeylerden biri, çift monitör kullanmak yerine üç kapılı görünümü kullandığım zamandı. Solda benim bakış açım (A), sağda kameramın görünümü (B) ve altında grafik editörü (C) olur. Bunun nedeni, kafamı iki ekran arasında çevirmeye devam etmem, her iki adımı da sürekli kontrol etmem. Zamanın yüzde 90’ını doğrudan kamera görüntüsünde çalıştırıyorum ve yalnızca vücut parçalarının kameraya yanlış yerleştirilmesi nedeniyle pozu işe alamıyorsam perspektif kullanıyorum.

02. Hadi fareyi ortalayalım!

farenin orta tuşu senin arkadaşın

Bu, animatörlerimle çok kullandığım bir terim. Gerçek manipülatörleri seçerek ve ekseninde hareket ettirerek teçhizatı kontrol ettiğini gördüm. Bu bir zaman kaybı! Karakterin kolunu tut, sonra ekranda herhangi bir yerde sadece orta fare tuşunu kullan ve istediğin yere sürükle. Bu çok daha hızlı ve zamanla bu yaklaşımın faydalarını göreceksiniz. Bunun sadece çeviri ile mümkün olduğunu, rotasyonun mümkün olmadığını unutmayın.

03. Daha Az Kesinlikle Daha Fazla

3D Modeller için kolay Poz teknikleri

Bir nesne ne kadar karmaşık olursa, o kadar iyi performans göstereceği düşüncesi yanlıştır. İşleri basit tutun. Kollarınızı IK moduna getirin ve alanlarını kalça veya göğse ayarlayın. Bu şekilde, kalçaları hareket ettirdiğinizde tüm üst vücut birlikte hareket eder. Karakteri mümkün olduğunca az denetleyiciyle hareket ettirmemiz gerekir.

04. İşlem sıranızı hızlı bir şekilde değerlendirin

3D Modeller için kolay Poz teknikleri

Bir karakteri poz ederken harcanan zaman miktarı, animatörlerin unutması gereken küçük bir şeyle sonuçlanır ve bu da eylem çizgisidir. Gerekirse kalçaları, göğsü ve başı tut ve birlikte hareket et. Bu, her bir vücut parçasını hareket ettirmek için uzun bir zaman harcamaksızın, sadece pozu yeterince itmediğini fark etmek için, hareket tarzının nasıl görüneceğine hızlı bir bakış verecektir.

05. Her şey kalçada

3D Modeller için kolay Poz teknikleri

Eylem çizginizi oluşturduktan sonra, karakterinizin biraz riskli göründüğünü fark edeceksiniz. Ama bu sorun değil, çünkü şimdi pozu eylem çizgimizle çalışacak şekilde düzeltmenin zamanı geldi. Göğüs veya kafa ile rahatsız etmeyin ve bu aşamada kolları tamamen göz ardı edin. Odak noktaların kalçalarda olmalı. Ekipmanınızı, ikinci adımda yaptığımız gibi kalçalardan çalışmak üzere ayarladıysanız, kalçaları hareket ettirmek tüm üst gövdeyi hareket ettirir. Bu aynı zamanda bacakları kalçalarla çalışacak şekilde pozlama yapmanıza olanak verir.

06. Omurgada yukarı doğru ilerleyin

3D Modeller için kolay Poz teknikleri

Artık kalçalarımız yerinde, göğsün ve kafanın hareket alanımıza tam oturması için ayarlama zamanı geldi. Omuzları kalça ile dengede olacak şekilde yatırmayı unutmayın. Ben her zaman ikizlenmeye dikkat ediyorum (vücudun her iki tarafı da aynalıyken) ve bu onu düzeltmenin basit bir yoludur. 3D modeller için kolay poz tekniklerini incelemeye devam edelim.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu