3Dinceleme

Marvelous Designer ile Kumaş Simülasyonu oluşturma

Bir çok ünlü oyun ve film yapım stüdyosunun kullandığı Marvelous Designer (MD) ile karakter giydirme hakkında önemli deneyimleri, ünlü oyun tasarımcıları bizimle paylaşıyor. Hadi birlikte vaka çalışmalarını inceleyelim.

BLUR STÜDYOSU ‘FAR CRY 5’

Callaway – Blur Studio Karakter Efektleri Sanatçısı

Gerçekçi 3D kıyafetler istiyorsanız, Marvelous Designer sizin için en uygun araçtır. Marvelous Designer ile desen tabanlı bir iş akışı ve heykeltraşlık tahmininde bulunmadan doğal görünümlü kırışıklıklar elde etmenin kesin bir yoludur.

Marvelous Designer

S1. Kendiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Benim adım Katy Callaway. Blur Studio’da Karakter Efektleri sanatçısıyım. Blur Studio’daki modelleme departmanı her zaman Marvelous Designer ‘ı iş akışlarının bir parçası olarak kullandı. Far Cry 5 fragmanı üzerinde çalışırken, kumaş simülasyon sanatçıları için de Marvelous Designer ‘ı kullanmaya başladık.

S2. Marvelous Designer ‘da, Far Cry 5 için kullandığınızda diğer giyim simülasyon araçlarına göre en güçlü avantajın hangisi olduğunu düşünüyorsunuz?

MD ile giysilerinizi inşa edebilir, hızlı kolay değişiklikler yapabilir ve kolayca şaşırtıcı, gerçekçi kırışıklıklar elde edebilirsiniz! Kırışıklıklar fiziksel olarak doğru bir şekilde oluşturulduğundan, simülasyonunuzla savaşmazlar. Ayrıca, kıyafetlerinizi değiştirmek için gerçek hayattaki terzilik tekniklerini kullanabilirsiniz. Poli-modelleme veya heykel kıyafetleri çoğunlukla tahmin ediliyor. Marvelous Designer ile kıyafetlerin modellenmesi metodiktir ve gerçek hayattaki ölçümlere ve işlemlere dayanır.

S3. Gelecekteki sürümde Marvelous Designer ‘da hangi özellikleri görmek istersiniz?

Marvelous Designer’ın animasyon özelliği için daha iyi bir çarpışma algılama ve kontrol görmeyi çok isterim. Çok sayıda karmaşık katman birbiriyle ve avatarla savaşma eğilimindedir.

S4. Marvelous Designer ‘ı CG sanatçısına tavsiye eder misiniz ve bu neden?

Diğer tasarımcılara da Marvelous Designer ‘ı kesinlikle tavsiye ederim! Marvelous Designer, gerçekçi kıyafetler oluşturmak için çok tutarlı ve etkilidir. Marvelous Designer destek ekibi de çok hızlı ve yardımsever; bu da yeni bir yazılım paketi öğrenmeye başladığında harika.

CRYTEK ‘HUNT: SHOWDOWN’

Florian Reschenhofer – Crytek’te Baş Karakter Sanatçısı

Bence Marvelous Designer şu anda oyunlarda gerçekçi giysiler üretmek için en iyi çözüm. Geri dönüş süreleri, geleneksel heykeltraşlıktan daha hızlıdır ve sonuçların elde edilenden daha doğal göründüğü görülmektedir. Ayrıca, araç, sanatsal bir perspektif ile birlikte harika olan giysi tasarımına ve uyumuna odaklanıyor.

Marvelous Designer

S1: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Merhaba, benim adım Florian Reschenhofer, Ben Hunt: Showdown’daki Baş Karakter Sanatçısıyım. 2011 yılında Crytek’e katıldım ve 2008’den beri oyuna dahilim.

S2: Projenizde, Marvelous Designer’ın kullanıldığı unsurlar nelerdi?

Hunt: Showdown’da Marvelous Designer’ı oyuncu karakterlerinde ve AI’da yoğun bir şekilde kullandık. Oyundaki kıyafetlerin hemen hepsi Marvelous Designer ile yaratıldı. Torbalar ve sırt çantaları gibi bazı malzemeler için de kullandık. Ek olarak, çevre / sahne ekibi ayrıca bazı varlıklarda da Marvelous Designer kullandı.

S3: Neden bu yaratıklar için Marvelous Designer’ı kullandınız?

Hunt: Showdown küçük başladı, ama o zaman bile göreceli olarak kısa bir zaman diliminde önemli miktarda varlık üretmemiz gerekiyordu ve Marvelous Designer bu konuda son derece yardımcı oldu. Bireysel kıyafetleri hızlıca oluşturmanın ötesinde, bir varlık kütüphanesi oluşturduğunuzda, yeni içerik ekleme işlemi daha hızlı ve daha efektif hale geldi. Zombiler için giysileri parçalamaya ve mevcut bir giysiyi yeni bir şey için başlangıç ​​noktası olarak kullanmaya kadar, Marvelous Designer, bazı harika iş akışları için uygun bir araçtır. Elle perdelik yapmak zor olabilir ve tüm sanatçılar bu konuda aynı derecede yetenekli ve deneyimli değillerdir. Marvelous Designer, farklı deneyim seviyelerine sahip sanatçılar tarafından ortaya konulan çok yüksek kalite seviyelerine izin verir.

S4: MD’yi diğer CG sanatçılarına tavsiye eder misiniz? Neden?

Bence Marvelous Designer şu anda oyunlarda gerçekçi giysiler üretmek için en iyi çözüm. Geri dönüş süreleri, geleneksel heykeltraşlıktan daha hızlıdır ve sonuçların elde edilenden daha doğal görülmektedir. Ayrıca, araç, sanatsal bir perspektiften harika olan giysi tasarımına ve uyumuna kadar en iyi şekilde odaklanıyor.

ZOMAX ’52HZ’

Cornelius Dämmrich – Zomax Studio’da 3D CG Sanatçısı

Bu, 3D kıyafetler oluşturmak için kolay bir şey yapmak istediğiniz, ancak “mükemmel çözüm” e yakın bir şey düşünemeyen nadir durumlardan biri gibi. Marvelous Designer’dan önce, şu anda yapabileceğim şeye yakın bir yerde olmayan gerçekten ilkel ve yavaş kumaş simülasyonları kullandım. Eskiden basit bir battaniyeyle boğuşuyordum, şimdi birkaç saatten daha kısa sürede bütün bir uzay giysisi yapabilirim.

Marvelous Designer

S1: Kendiniz hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz?

Benim adım Cornelius Dämmrich, ZOMAX’ta bir 3D Sanatçı. 13 yıldır çalışıyorum ve çoğunlukla hiper gerçekçi ve yoğun detaylı 3D sahneler ile tanınıyorum.

S2: MD’de 52Hz için kullanırken diğer giyim simülasyon araçlarına göre en güçlü avantajın hangi özellikleri olduğunu düşünüyorsunuz?

Projeyi planladığımda, Telefon kulübesinin önünde yüzen Astronot için bir uzay giysisi inşa etmenin en az 3 hafta alacağını düşündüm. Bu projeden önce Marvelous Designer’da asla karmaşık bir şey yaratmadım ve hepsini birkaç tıklama ile oluşturmayı başardığım için mutlu oldum. YouTube’daki harika tasarımcı kılavuzunda, tutorial’lar uzay giysisi üzerinde çalışmamda çok yardımcı oldu. Bir günden daha az bir sürede Marvelous Designer ile ilgili her şeyi anladım ve benim için en güçlü avantajın, programın çok hızlı olduğunu düşünüyorum. Ben bir karakter sanatçısı değilim ve kumaşın gerçek zamanlı olarak simüle edilip manipüle edildiğini görmek harika. Bir sonuç görmeden önce simülasyonları biçimlendirmeye veya önbelleğe almaya gerek yok.

S3: Gelecekteki sürümde MD’da hangi özellikleri görmek istersiniz?

Kıyafet simülasyonları ile birlikte katı cisim simülasyonları görmeyi çok isterim. Bu, ağır parçaların (örneğin kask veya bir uzay giysisi üzerindeki bağlantılar) bir giysi parçasına uygulanması ve her ikisinin de gerçek zamanlı olarak simüle edilmesini görmesi çok kullanışlı olacaktır. Şu anda, desenin bazı kısımlarını tamamen statik hale getirmek için donduruyorum.

S4: MD’yi CG sanatçısına tavsiye eder misiniz ve neden?

Buna gerek yok, çünkü herkes yine de 3D modelleme için Marvelous Designer kullanıyor, ancak kesinlikle bunu tavsiye ederim çünkü piyasadaki en kolay ve en hızlı kumaş aracı.

DIGIC PICTURES “OYUN SİNEMATİĞİ”

Diana Sindel – Digic Pictures’ta genç karakter sanatçısı

Marvelous Designer çok kullanıcı dostudur ve kullanıcı arayüzüne kolayca alışabilir. Giyim yapımındaki deneyimim nedeniyle, Marvelous Designer kullanmak, gerçekçi simülasyonlar oluşturmak için en hızlı ve en kolay desen tabanlı modelleme yöntemidir. Poli modellemenin aksine, kumaşa kontrollü bir şekilde daha fazla malzeme ekleyebildiğim için gerçekçi bir bez simülasyonu oluşturmayı kolaylaştıran çok kullanışlı bir araç.

S1: Kendinizi kısaca tanıtır mısınız?

Benim adım Diana Sindel. Digic Pictures’da üç yıl önce junior karakter modelcisi olarak çalışmaya başladım ve şu anda Digic Pictures’da Marvelous Designer kullanan tek kişi benim. Daha önce giyim sektöründe 2D grafik sanatçısı olarak çalıştım. Daha sonra, hobi olarak 3D grafikleri kendi başıma öğrenmeye başladım. Marvelous Designer’ın yardımıyla hem bilgisayar grafikleri hem de hazır giyim üretim becerilerimi aynı anda kullanabiliyorum.

S2: Bir CG sanatçısına MD tavsiye eder misiniz ve neden?

Marvelous Designer çok kullanıcı dostudur ve kullanıcı arayüzüne kolayca alışabilir. Giyim yapımındaki deneyimim nedeniyle, Marvelous Designer kullanmak, gerçekçi simülasyonlar oluşturmak için en hızlı ve en kolay desen tabanlı modelleme yöntemidir. Poli modellemenin aksine, kumaşa kontrollü bir şekilde daha fazla malzeme ekleyebildiğim için gerçekçi bir bez simülasyonu oluşturmayı kolaylaştıran çok kullanışlı. Geleneksel poli modellemenin en büyük dezavantajlarından biri, simülasyon sırasında, giysilerin gerilmeye ve “yırtılmaya” başlamasıdır, çünkü sanatçılar gerçekçi görünmesi için gereken ekstra malzeme miktarını fazladan kullanabilirler (gömlek kılıfları veya örneğin bir ceketin arkası).

S3: Projenizde, Marvelous Designer ‘ın kullanıldığı unsurlar nelerdi?

Assassin’s Creed, The Witcher 3, MeTube 2 ve diğer birçok projede çalışırken Marvelous Designer kullandım. Başta kıyafetler ve çeşitli giysiler (eşarp, şapka, eldiven, gömlek, tişört, pantolon, etek) yapmak için kullandım. Daha sonra Marvelous Designer’da da aksesuarlar tasarlamaya başladım (çadırlar, folyolar, vücut çantaları, perdeler, yastık kılıfları, perdeler ve köpekler ve atlar için özel MoCap giysileri).

S4: Marvelous Designer’ın sizin için yararlı olduğu zorlukları tanımlayabilir ve Marvelous Designer’ın bunları aşmada nasıl yardımcı olduğu konusunda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

Benim için en zor olan şey MoCap takımını bir at için dikmek oldu. Deseni MD’da yarattım ve elbiseyi dikmek için kullandım. Atı ölçtükten sonra, kıyafeti yapmak için kullandığım bir avatar yarattık ve hareketli atın verilerini (Maya önbelleği) alarak, elbisenin nasıl uyduğunu görmek için simülasyonunu yaptım. Elbisenin malzeme kalitesini belirleyebilmemize çok yardımcı oldu ve testler sırasında ekstra kumaşa nerede ihtiyaç duyduğumuzu ve onu daha da nasıl uygun hale getirmemiz gerektiğini görebildik. Gerçek dikiş gerçekleşmeden önce bu şekilde yüzeye çıkan birkaç hata vardı ve bu hataları görmemiz, at için daha az çalışma fırsatı sunuyordu.

S5: Gelecekteki sürümlerinde MD’den hangi özellikleri görmek istersiniz?

Bazı temel hareketler: Kolların ve bacakların bükülmesi / esnetilmesi ve bu sayede çamaşırların üzerinde kırışıklıkların oluşması ve 3D görünümde tek bir desende donma olasılığı (pimler kullanılarak değil) kırılmasıdır.

PEARL ABYSS ‘BLACK DESERT’

YoontekOh – Pearl Abyss şirketinde kıdemli karakter sanatçısı

Marvelous Designer ile karakter kıyafetlerini hızlıca yaratmayı başardık ve tamamen gerçekçi görünüyorlardı. Moda hakkında bir bilgim olmasa da, kullanımı kolay olduğu için benim için hiç zor değildi. Marvelous Designer, daha hızlı çalışmamıza ve bize daha iyi 3D kıyafet kalitesi sunmamıza izin verdi, aynı zamanda daha fazla ayrıntı ve karaktere büyük esneklikle ekledi.

Marvelous Designer

S1: Bize Pearl Abyss hakkında genel bilgi verebilir misiniz? Üzerinde çalıştığınız projelerden bazıları nelerdir?

Ben Yoontek-Oh, Pearl Abyss’in kıdemli karakter sanatçısı. Şu anda Eylül 2010’da kurulan ve yakın zamanda “Black Desert” adlı MMORPG oyununu geliştiren ve yayımlayan ‘Pearl Abyss’ adlı projede yer alıyorum. Black Desert, Koreli video oyunu geliştiricisi Pearl Abyss tarafından geliştirilen ve sanal bir çok oyunculu online rol yapma oyunudur. Kara Çölü yüksek bir fantezi ortamında geçiyor ve iki rakip ülke olan Calpheon Cumhuriyeti ve Valencia Krallığı arasındaki çatışmanın etrafında dönüyor.

S2: Ne kadar zamandır sektörde çalışıyorsunuz?

Şimdiye kadar 11 yıldır CG’de bulundum. Aslında Kukmin Üniversitesi’ndeki endüstriyel tasarım dalında okudum ve mezun olduktan sonra birçok farklı proje ve stüdyoları deneyimleme şansım oldu. Karakter modelleme zevk aldığım en iyi uğraşlarımdan birisidir. Karakter modellemesi ile mutlu oluyorum.

S3: Projenizde, Marvelous Designer kullanıldığı unsurlar nelerdi?

PC ve NPC’de Monster ve Background için nesne yaratmada Marvelous Designer kullanıldı. ‘Kara Çöl’ projemize ilk başladığımızda, bu proje için pelerinler, etekler ve kapüşonlar tasarlamak için Marvelous Designer kullanmaya başladım. Hızlı bir şekilde sıfırdan 3D kıyafetler üretmemize izin verdiği için Marvelous Designer’ın büyük hayranı oldum. Son birkaç yıldır, özellikle Simetrik Düzenleme gibi daha yeni özelliklerinden dolayı, Marvelous Designer’ı konsept çalışmaları için çok daha fazla kullandım.

Marvelous Designer

S4: Marvelous Designer’ı neden kullandınız?

Marvelous Designer ile karakter kıyafetlerini hızlıca yaratmayı başardık ve tamamen gerçekçi görünüyorlardı. Moda hakkında bir bilgim olmasa da, kullanımı kolay olduğu için benim için hiç zor değildi. Marvelous Designer, daha hızlı çalışmamıza ve bize daha iyi 3D kıyafetler kalitesi sunmamıza izin verdi, aynı zamanda daha fazla ayrıntı ve karaktere büyük esneklikle ekledi.

S5: Marvelous Designer’ın sizin için yararlı olduğu zorlukları tanımlayabilir ve Marvelous Designer’ın bunları aşmada nasıl yardımcı olduğu konusunda ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?

3D kıyafetleri ilk başta avatarlara sığdırmak kolay değildi, ancak Marvelous Designer’da oynamaya alışmak çok uzun sürmedi. Marvelous Designer ile şekillerle oynamak ve farklı tasarımlar denemek gerçekten çok kolay. Marvelous Designer’da 3D kıyafetler üretmenin en iyi yanı, çok büyük değişiklikler için 3D elbiseleri gerçek zamanlı olarak sıfırdan başlayarak modellemeye başlayabiliyorsunuz. Marvelous Designer’ın kalıp temelli yaklaşımı ile 3D kıyafetler oluşturmak için önemli miktarda zaman kazandık.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu