3D Tarama ve YazıcılarHaberler
Trend

Assassin Creed, Notre Dame ‘ın yeniden inşasına yardımcı olabilir mi?

Pazartesi günü çıkan bir yangın Paris’teki efsanevi Notre-Dame Katedrali’ni neredeyse imha etti. Yapı iki ana kulesinin güvende olmasıyla bozulmadan kaldı, ancak ana kulenin yıkılması nedeniyle kentin simgeyi onarması gerekir.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’dan bir açıklama yaparak Notre-Dame ‘ı yeniden inşa edeceklerini açıkladı.

Potansiyel bir yardım kaynağı oldukça şaşırtıcı ve Paris’te geçen Assassin Creed Unity.

Mesele şu ki, Ubisoft seviye tasarımcısı Caroline Miousse, yaşamının iki yılını katedralin ayrıntılı olarak, tuğladan tuğlaya doğru bir versiyonunu oluşturmak için geçirdi.

“Oyunda başka şeyler de yaptım, ancak zamanımın yüzde 80’i Notre Dame’de geçti” dedi.

Katedral, İçte ve dışta keşfetme kabiliyeti oldukça yüksek bir potansiyele sahip, ana yapıdır. Tasarımcı, mimariyi doğru yapmak için tonlarca fotoğraf kullandı ve her tuğlanın mükemmel olmasını sağlamak için doku sanatçılarıyla bir araya geldi.

Notre Dame yangın

Fransız temsilciler bu teklife cevap vermedi, ancak bu hareket oldukça mantıklı görünüyor, değil mi?

Elbette restorasyon için başka kaynaklar da var. Örneğin, binanın tam bir dijital kopyası, 2015 yılında bir mimari tarihçi olan Andrew Tallon tarafından ele geçirildi. Çoğaltma hakkında daha fazla bilgi için devam edin.

Notre Dame yangın

PS Sketchfab’in bu muhteşem katedral modelini inceleyin:

Notre Dame’in dijital taraması yangından sonra restorasyonu için umut veriyor

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Assassin Creed in dışında, 2015 yılında Notre Dame’nin dijital taraması hakkında ki detaylar da burada.

Paris’teki 850 yıllık katedraldeki yıkıcı yangın şimdi kontrol altında. İç ve dış yüzeylerinin dijital olarak 3B haritalanmış olması, ikonik yapının eski ihtişamıyla restore edilebileceği anlamına geliyor.

Notre Dame Taraması Hakkında

Binanın tam bir dijital kopyası, 2015 yılında ( şu anda ölmüş ) bir mimar tarihçi Andrew Tallon tarafından ele geçirildi. Tüm katedrali haritalandırmak için lazer kullandı. Bu lazer taramaları ile yani nokta bulutlarının modellenmesi ile çok net modeller elde edildi. Özenle derin kaliteli olarak yaptığı taramalar, gelecekteki yeniden inşa çalışmaları için çok önemli olacaktır.

Büyük bir proje

Fransa’nın başkanı Emmanuel Macron, Notre Dame’i restore etmek için büyük bir bağış toplama çabasına öncülük ediyor. Fransa’nın en zengin ailelerinin bir kısmı sayesinde, yüz milyonlarca avro zaten vaat edildi.

Notre Dame Restorasyonu için ihtiyaç nedir?

Katedralin 1860 yılında inşa edilen sivri kulesi, ateş sırasında düştü. Ayrıca, 1160 yılına kadar uzanan dünyanın ve türünün en eski çatılarından biri haline gelen çatıda büyük hasar vardı. Neyse ki, Notre Dame içindeki nesnelerin çoğu, yangını ele alan 400 kadar itfaiyeci tarafından kurtarıldı.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu