3Dİlham AlınNasıl Yapılır
Trend

DAZ Studio ile karakter tasarımı

DAZ Studio ile karakter tasarımı anlamında uzmanlaşmış olan Douglas Shuler bize bu konuda ki tecrübelerini aktarıyor.

Douglas Shuler , 25 yıldan beri serbest çalışan bir sanatçı ve orijinal olarak kalem ve yağlı boya gibi klasik sanat ortamlarında eğitim gördü. İlk defa 90’lı yılların ortalarında bilgisayar sanatı ile tanıştı; ara sıra Dabbling ve nadir Photoshop düzeltmeleri ile başladı, şimdi 3D sanat, render, kompozisyon, fotoğraf rötuşlama ve dijital boya ile tam zamanlı uğraşı haline geldi. Douglas, TSR, Sahil Sihirbazları, Lucasfilm, Paramount Pictures ve Bilim Kurgu Kanalı gibi sayısız oyun ve medya şirketi için çalıştı. Bilgisayar sanatını benimseyen Doug, geleneksel yöntemleri tamamen geride bıraktı. Şimdi ise yarattığı 3D modellerin çoğu için Daz 3D figürlerinden geniş bir şekilde faydalanıyor.

DAZ Studio ile karakter tasarımı nasıl yapılır

Daugles ‘ın DAZ Studio için anlattığı ipuçlarını hep bilikte bir göz gezdirelim.

DAZ 3D Ürünlerini Daougles Nasıl Kullanıyor?

Ne zaman yeni bir projeye başlasam, kabataslak eskizlerden oluşan bir yığınla başlıyorum. Genellikle zihnimdeki görüntünün kompozisyonunu çıkarabildiğim şekilde kağıtlara dökmek istiyorum, böylece hangi adımları izleyeceğimi ve modeli en iyi şekilde nasıl değerlendirebilirimi çıkartıyorum. Bu basamağı, sanatçıların genelde yaptıkları kabataslak çizimlerden çok daha derinlemesine düşünüyorum, çünkü sadece çizgi ve uzayla çalışmıyorum. Benim için önemli olan noktaları özetlemem gerekirse; hangi modeller üzerinde çalışacağımı, nereye ışıkları yerleştireceğimi, hangi dokuları oluşturmam gerektiğini, hangi saç stillerini kullanmam gerektiğini ve diğer teknik ayrıntıları düşünüyorum.

DAZ Studio ile karakter tasarımı nasıl yapılır

DAZ 3D Web Sitesi Kullanımı

Bu genellikle Daz 3D web sitesine girip mevcut modelleri gözden geçirdiğimde oluyor. Mevcut şablonlar onlara yeniden doku oluşturmayı çok kolaylaştırıyor. Sanırım şu ana kadar 400’den fazla karakter yarattım. Çekirdek karakteri ve giysiyi ayarladıktan sonra, saç, eldiven, bot, kemer, ceket veya zırh aracılığıyla başka nelere ihtiyaç duyulduğuna bakarım. Zihinsel olarak karakteri oluşturmaya ve sahneyi bitirmek için hangi modellere ihtiyacım olacağı konusunda notlar almaya başladım.

Bir kez temel karakter oluşturduktan sonra fikrimin geçerliliğini değerlendirmek için test pozları oluşturmaya başladım. Kağıt üzerinde güzel görünen şey her zaman iyi bir 3D model haline gelmez. Bilgisayar aldatmana izin vermiyor. Bacakları hareket ettiririm, kolları yeniden konumlandırırım ve pürüzlerde olduğu gibi aynı ‘hissi’ yakalamak için kafayı gerektiği gibi açarım. Bu kısım zor ve sinir bozucu olabilir, çünkü pozun doğal olmayan ifade edici olması için çok seçici davranıyorum. Arzum, karakterin beden dili aracılığıyla ifade edilmesini sağlamak. Işıkları sık sık değiştiririm ve belirli render ayarları ile oynarım. Çok titiz birisi olduğumdan bu denemeler için çok fazla zaman harcarım. Zaman ayırmazasanız çıkartacağınız projeninde bir o kadar basit kalabileceğini unutmamalısınız. Belki bunu karşınızda ki anlamaya bilir ancak benim içime sinmesi ve gerçekten işi kaliteli çıkartmak önemlidir.

DAZ Studio ile karakter tasarımı nasıl yapılır

DAZ Studio Özellikleri

Daz 3D modellerinin gücü, renderin gerçekten ışıl şılık parlamasını sağlamak için çok az çalışmaya ihtiyaç duyulmasından gelmektedir. Giysilerdeki yüksek çözünürlüklü dokular ve önceden modellenen kırışıklıklar, sanatçının en az işle inanılmaz işler yaratma kabiliyetine büyük katkıda bulunur. Kariyerim boyunca, çeşitli çevrimiçi brokerlerden modeller satın aldım ve kalite, uygun olmayan modellerden, eksik dokulara, tanıtım çekimlerini yanlış yönlendirmeye ve eksik geometriye göre büyük ölçüde değişti. Ancak, Daz 3D kataloğunda bulduğum ürünler söz konusu olduğunda, hiçbir zaman Daz 3D ürünüyle ilgili bir kalite sorunum olmadı.

Son aşama, Photoshop çalışmasıdır. İhtiyaç duyulan Photoshop düznelmeleri miktarına bağlı olarak, 3D modeliniz genellikle bir resmin görünümünü alır. Zeminler ayrı işleyicilerden birleştirilir; giyim, daha fazla kırışıklık veya ayrıntı ile zenginleştirilir, bitkiler bir araya gelir ve “Poison Ivy” durumunda, fotoğraf referansı yüzünü yeniden oluşturmak için kullanılır. Toplamda, bir parça 10 ila 30 saat arası çaba alabilir.

Daha fazla oku:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu