Nasıl YapılırOyun Motorları
Trend

Oyun Tasarımı Nedir? Oyun tasarımcısı nasıl olabilirsiniz?

Oyun tasarımı, gelecek vaat eden iş olanakları ile heyecan verici, ödüllendirici ve çok yönlü bir alandır. Bununla birlikte, profesyonel bir Oyun Tasarımcısı olmak, inanılmaz derecede zorlu bir kariyer yolu gerektirebilir. Tutku, sabır ve sebat esastır!

Eğer bu zorluğa göğüs gerebileceğinizi düşünüyorsanız ki bence yapmamanız için hiç bir sebep yok. Bu sektörün neyle ilgili olduğunu görmek için okumaya devam edin. Ödüllü bir AAA Oyun Tasarımcısı Microsoft, EA ve Ubisoft gibi büyük stüdyolarda yönetici olan Troy Dunniway’den, yani ilk elden bilgi edinin.

Oyun Tasarımı Nedir?

Oyun tasarımı nedir? Ne bilmek Gerekir? Nası olunur?
Küresel oyun pazar geliri 5 yıllık büyüme tahmini (Kaynak: Newzoo )

Oyun tasarımı, daha geniş bir video oyunu geliştirme alanı altında durmakta ve eğlence ya da eğitim amaçlı bir oyun geliştirmek için yaratıcılık ve tasarımın kullanılmasını ifade etmektedir. Diğer karakterlerle, kullanıcılarla veya nesnelerle etkileşimi sağlayan etkileyici hikayeler, karakterler, hedefler, kurallar ve zorluklar oluşturmayı içerir.

Troy, “Her oyun, oyuncular için eğlenceli ve ilgi çekici bir deneyim yaratmak için birlikte çalışan bir dizi farklı oyun sisteminden, mekanikten ve özelliklerden oluşmaktadır” diyor.

Bir Oyun Tasarımcısı Ne Yapar?

Oyun tasarımı nedir? Ne bilmek Gerekir? Nası olunur?
(resim: Dota 2 Valve)

Oyun Tasarımcısı, bir oyunun hayata geçirilmesinden sorumlu olan yaratıcı kişidir. Genellikle bir yazar, sanatçı ve programcı arasında bir geçiştir.

Neredeyse her platforma ve türe 100’den fazla başlık gönderen Troy, “Her şeyden birazını anlamanızı gerektiren, çok disiplinli bir iş” olarak tanımlıyor.

Sadece oyun oynamak ve fikir edinmekle ilgili değil. Fikirlerinizi birçok farklı ve çoğu zaman çelişkili oyun tasarım alanlarına nasıl uygulayacağınızı anlamanız gerekir; Ne tasarlayacağınızı, nasıl tasarlayacağınızı, her bir özelliği ne zaman tasarlayacağınızı ve neden tasarladığınızı anlamalısınız.

Oyun Sistemi

Oyun sistemlerinin nasıl geliştirileceğini, neyin eğlenceli hale getirdiğinin teorisini ve tüm bu sistemlerin birlikte nasıl çalıştığını anlamak, bir Oyun Tasarımcısı olmak için en temel gereksinimdir.

Her tasarımcı, süper teknik bilgiye sahip olmayabilir, ancak çoğu takımı yönlendirmek için, teknik oyun tasarımının ve programlamanın bazı temel yönlerinde güçlü bir altyapı bilgisine ihtiyacınız vardır.

Teknik becerilerin yanı sıra, bir miktar sanatsal yeteneğe sahip mükemmel bir hikaye anlatıcısı olmalısınız.

Troy, “Oyunların ve oyuncu deneyimlerinin çoğunun merkezinde, oyuncuların etkileşime girdiği dünyalar, haritalar ve seviyeler var” diyor. “Bunlar, hayal gücümüzü yakalayan büyülü yerler, keşfetmeyi sevdiğimiz yerler, bazen savaşırlar, macera yaşadıkça zorlu görevler üstlenirler ve sonunda evreni korkunç bir kaderden kurtarma umudumuzdaki kötü adamı öldürürler.”

“İyi” den “harika” bir Tasarımcı seviyesine geçmek için, sanat ve oyun tasarımının nasıl kesiştiğini ve işinizi iyi yapmak için hangi sanat becerilerine ihtiyaç duyacağınızı öğrenin. Sanat ve görsel beceriler sadece fikir ve anlayış için önemli değil, aynı zamanda son üründe güzel görünmenin ötesinde birçok farklı kullanıma sahip. ”

Projeniz, stüdyo boyutuna bağlı olarak değişmekle birlikte, sorumluluklar şunları içerebilir:

 • Hikaye, karakter hikayeleri ve diyalogu geliştirmek
 • Oyun geliştirme, kurallar ve puanlama sistemi
 • Zorluk seviyesinin belirlenmesi
 • Ara yüzler ve ortamlar oluşturmak
 • Seviye ve dünya tasarımı
 • Programlama / kodlama
 • Dijital düzenleme
 • Görüntü oluşturma
 • ve Test

Ayrıca, oynatıcınızı meşgul eden ve harekete geçmeleri için motive eden bir hikayeyi veya mesajı açıkça aktarabilen harika bir iletişimci olmanız gerekir. Basit fikirleri nasıl ifade edeceğinizi, insanları fikirleriniz ile nasıl ikna edeceğinizi, geri bildirimde bulunup almalısınız.

Bu fikirleri uygulayabilmek ve iyi yapabilmek gerçekten daha önemli. Sadece bir fikre sahip olmamanı değil, fikirlerinizi nasıl doğrulayacağınızı ve zaman içinde karşılaşacağınız herhangi bir kısıtlama ile bunları oluşturmanıza yardımcı olacak ekip arkadaşlarınız için nasıl ifade edeceğinizi öğrenmeniz gerekir. Günün sonunda, ürünün para kazanması gerekiyor.

Özellikle bir oyunun nasıl satılacağına ve pazarlanacağına dair bir anlayışa ihtiyacınız var. İnsanları ürününüze nasıl çekeceğinizi, onların oynamaya nasıl devam edeceğini ve ürününüzü nasıl para kazanacağınızı düşünün.

Türler ve Alt Türler

Oyun tasarımı nedir? Ne bilmek Gerekir? Nası olunur?

Aksiyon, dövüş, MMO (çok oyunculu çevrimiçi), spor, macera, RPG (rol yapma oyunlar) listesi uzundur.

Tasarımcılar belli bir türe göre uzmanlaşma eğilimindedir. “En büyük zorluklardan biri, her platformun, türün ve oyun türünün farklı kurallara, gereksinimlere ve oyun diline sahip olmasıdır.”

İş fırsatları

Oyun tasarımı nedir? Ne bilmek Gerekir? Nası olunur?
Assassin’s Creed Odyssey, Ubisoft

Sektörde iyi bir iş bulmak, sıkı çalışma ve özveri gerektirir. Bazı teknik bilgi ve sanatsal becerilere sahip olmanın yanı sıra, oyuncuları nasıl eğlenceli, çekici, para kazanılabilir ve bağımlılık yaratan bir şeyin nasıl yapılacağına dair bir anlayışa sahip olmanız gerekir.

Çok çeşitli bir endüstri olarak, birçok şapka giymeniz gerekebilir. Büyük bir stüdyoda, iş odağınız bir avuç çalışanı olan daha küçük bir stüdyoya göre daha dar olabilir. Örneğin, 5-10 çalışandan oluşan bir ekip, Ubisoft veya EA gibi 1000’den fazla kişiden oluşan bir takıma göre daha düşük bütceliğ işler çıkartabilir.

Oyun tasarımı okuyorsanız, mutlaka bir “Oyun Tasarımcısı” olmayacağınızı da not etmek önemlidir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı iş var ve bu kadar hızlı gelişen teknoloji ile sürekli yeni işler yaratılıyor.

Rollerin bazıları şunlardır:

 • Oyun yazarı
 • Hikaye geliştiricisi
 • Oyun sanatçısı
 • İçerik tasarımcısı
 • Programcı / sistem tasarımcısı
 • Dünya veya Seviye tasarımcısı
 • Kullanıcı arayüzü tasarımcısı
 • Junior veya baş tasarımcı
 • Yaratıcı yönetmen

Yazılım: Oyun Motorları

Oyun tasarımı nedir? Ne bilmek Gerekir? Nası olunur?

Bazıları diğerlerinden daha fazla kodlama becerisi gerektiren, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi yazılım vardır.

Ancak, profesyonelce oyun yapmak istiyorsanız, Unreal Engine veya Unity 3D gibi büyük stüdyoların kullandığı endüstri standardı oyun motorlarını öğrenmeyi hedefleyin. Öğrenme eğrinizi azaltan ve işe alma şansınızı artırabilecek ücretsiz araçlardır.

Oyun Tasarımının Geleceği

Dünya çapında tahmini 2,5 milyar oyuncuyla, oyun endüstrisi güçlüdür ve her yıl büyümeye devam etmektedir. Pazar araştırması firması Newzoo‘ya göre, küresel pazar gelirinin 2019’da 152,1 milyar dolar olması bekleniyor.

Sürekli değişen, trend odaklı bir endüstride, ne olacağını tahmin etmek zor. Bununla birlikte, günümüzün teknolojisi, tüm dünyadaki insanların oyuna katılması için daha fazla erişilebilirliğin yanı sıra, bireylerin kendi oyunlarını yaratıp yayınlamaları için her zamankinden daha fazla fırsatlar sunuyor.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu