Oyun Motorları

Unity ve Unreal Engine: Hangi oyun motoru?

Bu iki önde gelen oyun motoru arasında seçim yaparken bilinmesi gereken 4 önemli husus bu yazımızda. Unreal ve Unity Engine.

unity ve unreal engine

Unreal Engine ve Unity; bu iki oyun motoru arasında ki seçim, yıllardır dijital sanatçılar ve oyun geliştiricileri arasında bir tartışma konusu olmuştur. Muhtemelen bugün mevcut olan en popüler oyun motorlarından ikisi olan Unity ve Unreal Engine, hem büyük stüdyolar hem de bağımsız geliştiriciler tarafından kullanılıyor. Peki onları ayıran nedir? Ve ikisinden hangisi sizin ihtiyaçlarınıza en uygun olanı?

Unreal Engine 4 ‘ten sonra Yeni Uneal Engine 5 yayınlandı Unreal Engine 5 ile ilgili daha fazla detaya Unreal Engine 5 ilk izlenim yazımıza bakabilirsiniz.

Bu yayınımızda, Immersive Studios’un teknik direktörü James Burrows, bu iki lider oyun motoru arasında seçim yaparken göz önünde bulundurmanız gereken dört önemli noktayı ortaya koyuyor.

01. Hangi seviyedeki görseller sizin için daha önemli?

Unreal ve Unity Engine’i değerlendirirken en önemli farklılıklardan biri görsellerin kalitesidir. Unreal, kutudan çıkar çıkmaz yüksek kaliteli görseller sunarken, Unity ‘de yüksek kaliteli görseller üretebilmek için yani varlıklarınızın Unreal ile aynı seviyeye yakın görünmesini sağlamak için çok daha fazla çalışma yapmanız gerekiyor. Ve o zaman bile, aynı kaliteyi üretmeyebiliyor.

Bu yüzden Unreal ‘ı büyük oyunlarda ve büyük stüdyolardaki yapımlarda daha fazla kullandığını göreceksiniz. Yani, fotogerçekçi varlıklara mümkün olduğunca yakın olmak istiyorsanız, bunu Unreal ile elde etmek daha hızlı ve kolaydır.

02. Projeniz hangi cihazı hedefliyor?

Cep telefonları gibi daha düşük güçlü cihazlarda çalıştırılacak bir proje oluşturmak istiyorsanız, Unreal’ın talep ettiği yüksek işlem gücü nedeni ile sizin için uygun olmayabilir. İşte burası farklılığın en güçlü olduğu yerdir. Başlangıçta konsol ve telefon gibi cihazlarda çalışmak üzere tasarlanan Unity, Unreal gibi güçlü bir PC kurulumuna gerek duymadan, düşük kaliteli cihazlar için karmaşık projeler oluşturmanıza olanak sağlar. Öte yandan, ileri teknoloji cihazlar için bile bir deneyim yaratıyorsanız, Unity sizin yerinize doğru ayarlamaları yapacaktır.

03. Takım büyüklüğünüz nedir?

Unreal’den en iyi şekilde yararlanmak için, ortaya çıkabilecek büyük projelerde, sürecin farklı kısımlarına adanmış büyük ve uzman bir ekibe ihtiyacınız olabilir. Örneğin projenizde, yalnızca parçacıklara veya yalnızca birine atanmış gölgelendiricilere ihtiyaç duyabilirsiniz.

Öte yandan, ekip ile büyük projelerde çalışmak, geliştiricilerin proje ile doğrudan ilgilenmesi için çok daha kolay olacaktır. Tek kişilik gruplar ve daha küçük ekipler için etkili bir deneyim oluşturmak için iyi bir seçimdir. Varlık deposu da önemli ölçüde daha büyüktür ve büyük bir ekibiniz yoksa oyununuzu doldurmayı kolaylaştırır.

04. Geliştirici veya görsel sanatçı mısınız?

unity ve unreal engine

Hiç şüphe yok ki, bu tercihi etkiliyor gibi görünüyor. Geliştiricilerimiz Unity’yi tercih ediyor, ancak görsel sanatçılarımız Unreal’i tercih ediyor. Ve bu tamamen görsellerdeki farklılıktan kaynaklanıyor. Her iki oyun motoru da sadece farklı şekillerde paketlenmiş aynı işlevsellik ve yetenek sunmaktadır.

Bir süredir, ikisini farklılaştıran çizgiler Unreal olarak bulanıklaşmaya başladı. Bir AAA oyun motoru olarak başladı ve daha küçük takımlar ve deneyimler için kendini daha erişilebilir hale getirmeyi hedeflerken, Unity aslen basit oyunlar ve deneyimler için indie stüdyoları tarafından tercih edildi.

Unity ve Unreal Engine Özet

En büyük fark, görsel kalite ve hedef platformunuzdur, ancak her iki motorun her iki açıdan da aynı seviyeye gelmesinin uzun sürmeyeceğini düşünüyoruz. Bu durumda, yakında bu tercih, kişisel bir tercih haline gelecek.

Unreal ve Unity Engine arasında seçim yapmak için; projenizin planlama aşamasında bu iki önemli oyun motoru arasında ki farklılıklar ve sunduğu kolaylıklar açısından değerlendirme yapmanız önemli bir rol oynamaktadır. Her geçen gün teknolojininde yeni olanaklar sunması ile olağan üstü projeler ortaya çıkabiliyor. Tercihiniz ne olursa olsun oyun motorlarının sunduğu yetenekleri kullanmak için bilgi ve deneyimin ön plana çıktığını görüyorum. Buda sizin ne kadar iyi bir bilgiye ve altyapıya sahip olmanız ile alakalı olduğunu düşünüyorum.

İlginizi çekebilecek diğer yayınlarımız:

Etiketler

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Ben Unreal Engine kullanıyorum..Unreal ve Unity videonuzu çok beğendim. Gerçekten çok açıklayıcı.. teşekkürler.. Başarılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu