Oyun Motorları

Fortnite Oyunu 3 Milyar Dolar Kazandırdı!

Fortnite oyunu geliştiricisi, Epic Games için büyük bir nimet olduğu bir sır değil, ancak yazılım geliştiricisi 2018 için 3 milyar dolar kar bildirdiğinde oyunun finansal başarısının ölçeğinin açık bir göstergesi ortaya çıktı.

Emsali görülmemiş başarı seviyesi, Epic Games’in şimdiye kadarki en kârlı yılı için önemli bir bileşen olmuştur. Eşit derecede iyi şans ve zamanlamanın yanı sıra, Epic yıllar içinde keskin kararlar verdi. En son yapılan geliştirme ve sistemsel değişikliklerin bir kısmı geçtiğimiz aylarda yapıldı. Şirketin büyümesine katkıda bulunmaya devam etmesi muhtemel.


Fortnite Oyunu ile Epic Games’in Yükselişi

Epic tarafında 2018 yılında ortaya çıkan en dikkat çekici şey, şirketin 2012’deki krizin eşiğinde, durduğunu hissetmesiydi. Hikâyeli oyun ve yazılım geliştiricisi 1991’de kurulduğundan bu yana ayakda durmayı başardı. Yatırım devi Tencent, büyük bir sermaye enjeksiyonu karşılığında Epic’in hisselerinin yüzde 40’ını devraldı. Bu büyük değişiklik, Epic’te göreceli bir huzursuzluk dönemi ile aynı zamana denk geldi. O dönemde bazı Epic stüdyolarının kapatılması ve önemli Epic personelinin yüksek mevkilerden ayrılması söz konusu olduğunda, Microsoft’la ortaklık yapma kararıyla bu problem ortadan kalkmış oldu.

Gears of War’ın tasarımcısı Cliff Bleszinski ve yapımcı Rod Fergusson da istifa edecek kişilerden birkaçıydı. Tencent’in satın alınması ve oyunların başarısının artmasıyla, Epic tarafında işlerin düzeldiğinin bir göstergesiydi. Bununla birlikte, hayatta kalma ve kule savunma türlerinin bir melezi olan Fortnite, 2012 yılında Epic tarafından da ilan edildi ve oyun, 2017 yılında piyasaya sürüldüğünden beri tarihin en popüler oyunlarından biri haline geldi.

Epic Games’in Kazanç Kaynakları

TechCrunch raporuna göre, Epic Games’in bu yıl 3 milyar dolar kar elde ettiğini görüyoruz. Özel olarak işlem gören bir şirket olan TechCrunch’ın raporu, Epic’in 2018’deki tahmini gelir akışı hakkında az çok şey söyleyebilir, ancak büyük bir miktar olduğuda kesin. Sadece Fortnite’in muazzam, 20’lik kozmetik mikro dönüşümler kataloğunu göz önüne alırken ve her birini 100 milyondan fazla oyuncu ile çarparken , 3 milyar dolar değer kazanmaya başlaması gayet normal.

Üstelik, Epic, cep telefonuna Steam’in sunduğu dijital dağıtım pazarına girmeyi amaçlayan Epic Games Store’u başlattığında, bünyesine para kazandıran bir başka para kazancı eklemesi ile bu gibi farklı alternatif platformlardan çok daha fazla kazanç elde ettiğini gördü.

Şimdiye kadar neredeyse rakipsiz olan Epic, oyunlarında platformlar arası çok oyunculu oyun oynamak isteyen geliştiricilere yönelik ücretsiz bir yazılım paketi açıklamasının yanı sıra, Epic Games Store, uzun süredir yaygın olarak kullanılan Unreal Engine için para biriktirmekte olan Epic’in karlı yazılım kolunun bir başka bölümünü oluşturuyor.

Fortnite

Epic Games’in Kriz ile başa çıkma Stratejisi

Epic’in şu anda sıkıntı çektiğini inkar etmek zor, ancak sıkıntılar ile başetme sürdürülebilirliği sorgulanabilir. Bu Epic’in ilk defa uçurumun kenarında olmasına rağmen, daha önce refahını ve popülaritesini yükselttiğini ve Unreal Tournament’ın Gears of War franchise’larının sürümleri arasında düşüşünü görmüş olmasına rağmen, daha önce Fortnite’ın dışında hiçbir zaman finansal olarak bir başarı elde etmedi.

Kısa süre önce, oyunun kaçak popülaritesi, geliştirici için Alfonso Ribeiro ve diğerleri , fikri mülkiyeti olduklarını iddia ettikleri danslar konusunda yasal işlem başlattığında sorunlara neden oldu. Çoğu olmasa da, bu davaların çoğu, Epic için elverişli olmayan kararlara yol açacak gibi görünmüyor.

Son olarak, kriz zamanlarında, Epic kendini adapte etmekten ve yeniden yapılandırmaktan daha fazlasını başardığını kanıtladı. Epic’in doom ile olan önceki flörtü, firmanın kendisi hakkındaki her şeyi tamamen elden geçirmesi ve dümenine yabancı bir yatırım juggernautu koymasıyla sonuçlandı ve Fortnite sonrası gelecekteki felaketler için Epic’i daha az zarar görmesi ile sonuçlanacaktır.

İlgili Yayınlarımız

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu