Web Tasarımı

Web Fontu ve Amaçlarını Öğrenin

Web fontu olarak bir sonraki web sitenizi bozmadan tipografik kişilik ekleyin. Bu harika ücretsiz 23 fontu, hangi amaçlar için, hangi fontları kullanmanız gerektiğini öğrenin.

web fontu

Harika ücretsiz web fontları mı arıyorsunuz? Çevrimiçi olarak yazı tipi okyanusunda araştırmanızı kesmenin zaman geldiğini biliyoruz, bu nedenle hemen başlamanız için en iyi ücretsiz web yazı tiplerini oluşturduk.

Tabi ki, en iyi örnekler genellikle ücretsiz değildir. Bunlar için, profesyonel tasarımcılar tarafından tasarlanan ve daha popüler hale gelen kaliteli yazı kitaplıklarını tercih edebilirsiniz. Öyle ki; Typekit ve Fontspring bunlardan birkaçıdır. Bu sistemler abonelik yöntemi ile çalışır, abonelik tabanlı sistemlere dahil olmak harika web fontlarından yararlanarak fontlarınızı lisanslamak için kullanabileceğiniz yöntemlerden bir kaçıdır. Küçük bir tiyo gfxtra.

web fontu

Bununla birlikte, sıkı bir bütçeniz yoksa veya yalnızca daha küçük bir projede deneme yapmak istiyorsanız, ücretsiz olarak kullanabileceğiniz pek çok iyi web fontu vardır. Ve bu en iyi ücretsiz web fontlarının listesini burada bulabilirsiniz.

Aşağıda, çok çeşitli web fontları bulacaksınız, bu yüzden burada her projeye uygun bir şeyler olmalı düşüncesi ile hadi başlayalım.

01. Fajalla One web fontu

web fontu
Fjalla One web fontu binlerce glif içeriyor

Orta kontrastlı ekran sans serif Fjalla One, ekranın kısıtlamalarına dikkatlice tasarlanmış ve ayarlanmıştır ve ekran özelliklerine rağmen, çok çeşitli boyutlarda başarıyla kullanılabilir. Güzel bir tasarım, neden Fjalla One’ın 410.000’den fazla web sitesinde yer aldığını anlamak zor değil.

02. M+ 1p web fontu

web fontu
Bu set, sofistike ve rahat bir tasarım olmaya odaklanmıştır

M + 1p, dört alt aileden oluşan süper bir aile. Ücretsiz web font seti geliştirmiş olan M + Anahat Yazı Tipleri Projesi’nden alınmıştır. M + 1p için, takım, ince ve siyah arasında değişen yedi ağırlığa sahip orantılı bir yazı tipi oluşturdu. Keskin şekli ve şık terminalleri ile bu mektup biçimleri aynı anda sofistike ve rahat olmayı hedefliyor.

03. Do Hyeon

web fontu
Hyeon kitschy’den elle kesilmiş vinil harflerinden ilham alıyor

İlhamını akrilik levhalar üzerine eski ve taklit elle kesilmiş vinil harflerden alan Do Hyeon, Latince ve Korece bir bölünmüş yazı tipidir. Bu sette ünsüzler ve ünlüler görsel olarak bağlanır ve yazı tipi, bitişik sesli harf için doğru ünsüz bile seçer. Çok zekice.

04. Palanquin web fontu

web fontu
Palanquin web fontu daha ağır bir görüntü ailesine sahiptir

Dijital çağ için tasarlanmış Unicode uyumlu bir Latin ve Devanagari yazı tipi ailesi olan Palanquin, tipografik sözleşmeler ile görsel yetenek arasındaki dengeyi sağlayan çok yönlü bir font ailesidir. Yedi metin ağırlığından oluşur ve daha ağır bir görüntü ailesi olan Palanquin Dark ile genişletilebilir.

Palanquin projesine katkıda bulunmak istiyorsanız, onu GitHub’da bulabilirsiniz.

05. Ostrich Sans

web fontu

Ostrich Sans, çeşitli stil ve ağırlıklarda mevcut muhteşem bir modern sans serif

Hareketli Tip Liginde mevcut olan ücretsiz web fontu Ostrich Sans, çok uzun boyunlu, muhteşem bir modern sans serif. Aile, kısa çizgi, yuvarlak, ultra hafif, normal ve siyah gibi çeşitli stil ve ağırlıklarla birlikte gelir.

06. PT Sans web fontu

web fontu
PT Sans, 20. yüzyılın ikinci bölümünün Rus sans serif türlerine dayanmaktadır.

PT Sans, Rusya Federasyonu Halk Türleri projesi için geliştirilmiştir. 20. yüzyılın ikinci yarısında Rus sans serif türlerine dayanarak, ücretsiz web yazı tipi PT Sans, çağdaş insancıl tasarımların ayırt edici özelliklerini de içermektedir.

PT Sans, Alexandra Korolkova, Olga Umpeleva ve Vladimir Yefimov tarafından tasarlandı ve ParaType tarafından 2009 yılında piyasaya sürüldü.

07. Fira Sans web fontu

web fontu
Fira Sans efsanevi tip tasarımcı, Erik Spiekermann tarafından yaratıldı

Ücretsiz web fontu Fira Sans, efsanevi tip tasarımcı Erik Spiekermann tarafından Carrois Type Design’ın ek katkılarıyla hazırlandı. Mozilla FirefoxOS karakteriyle bütünleşmek üzere tasarlanan Fira ailesi, ekran kalitesinde ve görüntülemede değişen çok çeşitli el cihazlarının okunabilirlik gereksinimlerini karşılamayı hedefliyor.

08. Montserrat

web fontu
Montserrat, Buenos Aires bölgesinin kentsel tipografisinden ilham alıyor

Julieta Ulanovsky bu yazı tipini yarattı, çünkü Buenos Aires, Montserrat’taki sokak tabelalarında gördüğü güzel tipografiyi korumak istiyordu. Alan geliştikçe eski posterler ve işaretler kayboluyor. Bu yazı tipi açık kaynak kodlu bir lisans altında dağıtılmıştır ve tarihi bölgenin kentsel tipografisini korumaya doğru şekilde gider.

09. Abril Fatface web fontu

web fontu
Başlıkları doldurmak için mükemmel

Abril Fatface, her türlü kullanım için tasarlanmış 18 stile sahip büyük tip bir ailenin bir parçasıdır. Fatface, çarpıcı manşetlere dönüştüren güçlü ve zarif bir varlığa sahiptir. Genellikle Lato, Open Sans ve Droid Sans ile eşleştirilir.

10. Playfair Display web fontu

web fontu
Dar noktalara eklemek için harika

Ekstra geniş x yüksekliği ve kısa inişleriyle Playfair Display, özellikle alan darsa, özellikle manşetler için uygundur. Georgia ile iyi çalışır ve Oswald, Lato ve Arvo ile de kullanıldığını görürsünüz.

11. GT Walsheim web fontu

web fontu
GT Walsheim, tasarım blogları için popüler bir seçimdir

Bugünlerde pek çok tasarım blogu tarafından kullanılan GT Walsheim, Noël Leu tarafından tasarlanan ve 2010 yılında İsviçreli dökümhane Grilli Type ile piyasaya sürülen geometrik bir sans serif yazı tipidir.

Tüm font ailesi için ödeme yapmanız gerekir, ancak Grillit Type lütfen GT Walsheim’ı ücretsiz deneme sürümü olarak sunar, böylece satın almadan önce deneyebilirsiniz.

12. Merriweather

web fontu
Ekranlarda uzun okumalar için iyi bir seçim

Ekranlarda okunabilirlik projenizde bir öncelik ise, özellikle bu amaç için tasarlanmış Merriweather için ulaşabilirsiniz. Merriweather her zaman evrim geçiriyor ve siz de Eben Sorkin’in blogunu inceleyerek özellik isteyebilir ve güncel kalabilirsiniz.

13. Josefin Sans web fontu

web fontu
Josefin Sans, İsveç tasarım tarzından bir şey yakaladı

Josefin Sans, klasik İsveç tasarımını göz önünde bulundurarak çizildi. Geometrik, zarif bir estetiğe sahip. Z harfi, André Baldinger’den New Universal Typeface Newut’tan ilham alan kendine özgü bir ‘tasarım kesimi’ içeriyor.

14. Gravitas One

Bu web fontu başlıklar ve sekmeler için mükemmel olacak

Riccardo De Franceschi tarafından tasarlanan Gravitas One, İngiltere’deki sanayi devrimi sırasında yaratılan ağır bir reklam türü olan “UK fat face” için modellenmiştir.

Bu, orta ila büyük ölçekte harika görünecek bir font; başlıklar, sekmeler ve çarpıcı başlıklar için mükemmel.

15. Jura web fontu

Jura dört farklı ağırlıkta geliyor, bu yüzden hemen hemen her yerde iyi çalışacak!

Daniel Johnson, Kayah Li glifleriyle aynı tür vuruş ve eğrileri kullanarak bir Roma alfabesi oluşturmak istedi. Jura, Kiril ve Yunanca alfabe için glifleri içerecek şekilde doğdu ve genişletildi. Hafif, kitap, orta ve demibold ağırlıkları mevcuttur.

16. League Gothic web fontu

Hareketli Türler Ligi için yıldız bir web fontu sunar

Aslen 1903 yılında Amerikan Tipi Kurucular Şirketi için Morris Fuller Benton tarafından tasarlanan League Gothic, The Moveable Type (Hareketli Tipler Birliği) sayesinde yeni bir hayat kiraladı.

WND.com’un sunduğu bir komisyon sayesinde, web fontu fazladan gliflere katkıda bulunan Micah Rich, Tyler Finck ve Dannci’nin katkılarıyla revize edildi ve güncellendi.

17. Fjord web fontu

Fjord web üzerindeki uzun içerikler için mükemmel

Fjord aslen basılı kitaplar düşünülerek tasarlanmış ve özellikle küçük baskı boyutlarında uzun metinler için tasarlanmış bir serif yazı tipidir. Bu, sağlam yapı, belirgin serifler, düşük kontrastlı modülasyon ve ‘x’ yüksekliğine göre uzun zarif yükselişler ve alçaltıcılar içerdiğinden web’deki daha uzun içeriğiniz için harika görünecek.

18. Amaranth web fontu

Amaranth ile oynayın ve siteniz için nasıl işe yaradığını görün

Amaranth ailesi, hafif bir kontrast ve kendine özgü eğrileri olan samimi, dik ve italik bir tasarımdır. Üç yeni stiliyle Amaranth neredeyse her metin türüyle gerçekten iyi çalışıyor. Bu yazı, oynamak için mükemmel bir yazı tipi.

19. Gentium Basic web fontu

Ücretsiz web font Gentium Basic, çok dilli bir yüz olarak tasarlandı

SIL Open Font Lisansı altında yayımlanan Victor Gaultney’in serifleri, Latin, Kiril ve Yunanca betikleri ve Gentium Plus sürümünde gelişmiş destek içeren çok dilli özel bir yüz olarak tasarlandı. Gentium Basic ve Gentium Book Basic, ücretsiz web fontları olarak mevcuttur, ancak Latin karakter kümeleriyle sınırlıdır.

20. Open Sans

Bu ücretsiz web fontu net ve temizdir ve web ve mobil cihazlar için optimize edilmiştir.

Ascender Corp’un tip direktörü Steve Matteson tarafından tasarlanan bu hümanist sans serif, küçük boyutlarda bile mükemmel okunaklılığa sahip ve hem web, hem de mobil arayüzler için optimize edilmiştir. Bu ücretsiz web fontu açık mektup formları ve çok yönlülük sağlayan nötr dostu bir görünüm ile dik bir duruş sergiler.

21. Signika web fontu


Ücretsiz web fontu Signika akılda tutulması için tasarlanmıştır

Meta ve Tahoma severlerin belirlediği gelenekte, Anna Giedry, Signika’yı açıklığın anahtar olduğu akılda, yön bulma için tasarladı. Bu ücretsiz web fontu, düşük kontrastlı ve yüksek x yüksekliğinde, ekrana iyi bir şekilde çevrilen özelliklere sahip bir sans serif. Geniş karakter kümesinde küçük büyük harfler, resimli simgeler ve oklar bulunur.

22. Josefin Slab

Bu ücretsiz web fontunun x yüksekliği, kapak yüksekliğinin yarısı kadardı

Bazı ek İskandinav lezzetleri ile 1930’ların tarzı geometrik yazı tipleri için trend çizen Santiago Orozco’nin ayırt edici slab serifleri, sans serif emsallerine kendine özgü bir ‘daktilo’ hissi veriyor ve bu ücretsiz web fontu kullanımı en uygun olanı. Olağandışı olarak, Josefin’in x yüksekliği, kapak yüksekliğinin yarısı kadardır.

23. Forum

Bu ücretsiz web fontu özellikle büyük başlıklar için etkilidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu, biraz daha büyük boyutlarda bir cümle harfli metin olarak şık bir şekilde çalışsa da, başlıklar için tümü büyük harf kullanan bir ekran fontu olarak özellikle belirgin olan büyük bir Antik Roma tarzı serif. Bu ücretsiz web fontunun zarif oranları, yarım daire kemerli, yatay kornişli ve dikey sütunlu klasik mimariyi andırıyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu