Web Tasarımı

JavaScript ile kullanmanız gereken 8 temel araç

Denemeniz gereken en yeni Javascript Freamwork ve araçlar burada.

JavaScript, herhangi bir web geliştiricisi için hayati bir araçtır. Bu güçlü programlama dilinden en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olmak için, bazı özel araçların yardımını almak isteyeceksiniz. İyi haber şu ki, burada seçenekler tahmininizden çok fazla ve seçilebilecek çok sayıda JavaScript aracı var. Zor kısım, sizin ve iş akışınız için doğru olanları seçmek.

Bu yazıda, şu an için en iyi JavaScript araçları olduğunu düşündüğümüz şeyi topladık.

01. WebAssembly ve JavaScript

Tarayıcıyıda uygulamaları barındırma konusundaki şikayetlerden biri, oyun motorları veya video düzenleme gibi işlemciye giden yoğun görevler söz konusu olduğunda JavaScript’in çok yavaş çalışmasıdır.

Web Takımı veya ‘WASM’ diğer programlama dillerinde yazılmış, ağır kodlamalar için daha uygun kodlama yapılabilmesine olanak sağlayan bir araçtır. Bu, C ++, Rust veya Go gibi dillerde yazılmış programların web’de yapılmasına olanak sağlar. Bunları ikili formatta derleyerek, parçalara ayrılmalarını ve verimli bir şekilde çalışmalarını sağlar.

Bu ikili dosyalar daha sonra bellekte derlenir ve yeni WebAssembly nesnesi kullanılarak başlatılır. Bunları diğer JavaScript modülleri gibi içe aktarmak mümkündür.

WASM tarayıcıda çalışmak için yeni bir dil olsa da, JavaScript’e rakip olamaz. Her iki dilin de yararları var, JavaScript hala tarayıcıda günlük işlemlere daha iyi karşılık veriyor. Birlikte çalışabilir ve bir uygulamanın ayrı bölümleri üzerinde özerkliğe sahip olabilirler.

WASM, artık mobil de dahil olmak üzere tarayıcılar arası desteğe sahip. Bu, daha önce yerel uygulamalarla sınırlı olan birçok fırsatın kapısını açar. Gelecek yıl boyunca daha fazla oyun görebiliriz ve uygulama geliştiricileri bu teknolojiyi kullanabilirler.

02. TypeScript ve JavaScript

TypeScript ile kodlama güvenliğini JavaScript’e getirin. Bu araç, değişkenler için beklenen türleri tanımlamanıza olanak sağlar ve derleme araçları ve IDE’ler ile sizi her konuda uyarır. Sürüm 3, dinlenme ve yayma operatörleri gibi daha yeni kavramlar için daha iyi destek sunar.

03. Web Bileşenleri ve JavaScript

Bir bileşen kavramı, JavaScript frameworks’de yoğun olarak kullanılmaktadır. Bir projeyi, birbirlerinden bağımsız olarak hareket ettirilebilecek yeniden kullanılabilir parçalara ayırmak için kullanılırlar. Fakat frameworks değiştirme zamanı geldiğinde ne olur? Daha önce yazılmış bileşenler artık çalışmayacağı için, bileşenleri dönüştürmek için ilave iş yükü eklenecek yada proje mevcut frameworks’e bağlı kalacaktır.

Web bileşenleri bu konuda bir çözümdür. Yerel web teknolojileri kullanılarak yazılır, bağımsızdır ve değerleri ve davranışları, diğer HTML öğelerinin herhangi birindeki gibi niteliklerle gösterir.

Üç ayrı özellikten oluşurlar: HTML şablonları, gölge DOM ve özel öğeler.

HTML şablonları: Bunlar bir bileşenin görsel görünümünü tanımlar. İçerik yapısını içerir, sayfadaki her bileşen için kopyalanabilir ve yeniden kullanılabilir.

Gölge DOM: Bileşenin iç işaretini belgenin geri kalanından uzak tutma kavramı. Bu, stillerin ve diğer mantıkların diğer bileşenlerin parçalamasını ve etkilemesini önler.

Özel elemanlar: Bunlar her şeyi bir arada tutan yapıştırıcılardır. Bir bileşen sayfadan eklendiğinde veya çıkartıldığında ek mantık içerebilen bileşenin yaşam döngüsünden sorumludurlar.

Web bileşenleri, framework eşdeğerlerinin yanında kullanılabilir. Yerel unsurlar gibi davranmaları gerektiği gibi, çoğu framework sorunsuz bir şekilde onlarla çalışacaktır. Angular gibi bazı framework ‘lerin, doğru çalışması için vaktinden önce varoluşlarından söz edilmesi gerekebilir.

Birlikte kolayca oluşturulabildiklerinden, bileşenler birçok kaynaktan kopyalanarak kullanılanilir. Webcomponents.org gibi web siteleri, hazırda kullanılabilecek birkaç hazır öğe sunar.

Web bileşeni kavramı 2011’den bu yana ortaya çıkmış olsa da, teknik özellikler sürekli değişmiştir. 2018’de Firefox’un en son gölge DOM sürümlerini ve özel öğelerin spesifikasyonlarını, ekim ayında uygulamaya başlandı. Edge’in 2019’daki uygulamalarını göndermesi nedeniyle, tüm büyük tarayıcılar bunları yerel olarak destekleyecektir.

04. Vue ve JavaScript

2019’da Vue 3.0’ın piyasaya sürüleceğini görmüş olacağız

Geçtiğimiz yıl Vue sürekli olarak yükseliş kaydetti. Son güncellemeler ile geliştirici deneyimine ve kalite iyileştirmelerine daha fazla odaklandı. Vue 2.5, 2017 yılında tekrar piyasaya sürüldü ve hata işleme, sunucu oluşturma ve TypeScript için güncellemeler içeriyordu. Vue’nun en popüler özelliklerinden biri olan tek işlevsel bileşenler, geniş kapsamlı CSS’yi ve ayrıca gelişmiş şablon derlemeyi desteklemek için güncellendi.

O zamandan beri, çekirdek Vue deneyimindeki güncellemeler çoğunlukla hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri üzerine odaklandı. Şimdi ki odak ise geliştirme ürünlerine yöneliktir.

Vue’nun CLI aracının 3. sürümü daha yapılandırılabilir bir yaklaşımala ina edildi. Yönlendirme, astarlama ve veri yönetimi gibi özellikler proje başlatma esnasında seçilir hale geldi. Bu özellikler, oluşturma işlemini ayırmadan gerektiğinde eklenebilir ve kaldırılabilir.

CLI ile birlikte, uygulamanın farklı bölümlerini görselleştirmek için kullanılabilen bir web arayüzü vardır. Bu, yük sürelerini, ebatlarını ve problemli noktalarını, işi inşa ettikçe, analiz etmeye yardımcı olmak için bir gösterge paneli görevi görür.

2019 Vue 3.0 sürümünü dört gözle bekliyorum. Bu sürüm ES2015 sınıf tabanlı bileşenlerden faydalanmaya odaklanacaktır. Ayrıca React’teki özelliklere benzeyen parçaları ve portalları da destekleyecektir.

05. Electron

Electron ve JavaScript
Electron ve JavaScript özellikleri

Windows, MacOS ve Linux işletim sistemlerinde, yerel uygulamalar oluşturmak için HTML, CSS ve JavaScript kullanın. Electron, masaüstü uygulamarı olan Visual Studio Code, Slack ve Skype gibi birçok popüler uygulamaya güç veriyor.

06. React

React ve JavaScript
React ve JavaScript

16.6 React , dinamik içeriğin çalışılmasını kolaylaştıran ‘suspense’ özelliğini getirdi. React.lazy () ile birlikte kodu küçük parçalara bölmek için bir nokta oluşturur. Suspense, bileşen yüklenirken yükleme eğiricisi gibi bir geri dönüş bileşeni oluşturabilir. 2019’da, gerilim daha esnek bir araca dönüşecek. Akışın bir parçası olarak veri alımını tetikleyerek, kullanıcılar kesintisiz, yerel benzeri bir deneyim elde eder.

React ile çalışmaya başlamanın en kolay yollarından biri, bir projeyi derlemek için ‘React App Oluştur’ aracını kullanmaktır. Son güncellemeler ile mevcut özelliklerini geliştirdi ve yeni özelliklerini getirdi. Projeleri inşa etmek için Babel 7 ve Webpack 4’ü kullanır, bu da yapım sürecini daha hızlı hale getirir ve kısa parça sözdizimi gibi daha yeni özelliklere açılan kapıyı açar.

07. Cordova

 Cordova ve JavaScript
Cordova ve JavaScript

Web teknolojilerini Cordova ile bir kod temeli kullanarak, birden fazla farklı mobil ve masaüstü uygulaması oluşturun. PhoneGap, Adobe’nin Cordova dağıtımı, Windows’ta iOS geliştirme gibi ek araçlar sunar.

08. Storybook

Storybook ve JavaScript
Storybook ve JavaScript

Storybook , herhangi bir uygulamadan ayrı olarak özelleştirilebilir bir ortamda UI öğeleri galerisi oluşturmanıza olanak sağlar. HTML snippet’lerinin desteğiyle React ve Vue gibi popüler frameworks ler ile çalışır.

İlginizi çekebilecek Diğer Yayınlarımız:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu