3Dinceleme
Trend

Houdini 17 Banshee İncelemesi

SideFX’in Houdini 17 Banshee ‘nin son sürümü başarısı ile göz dolduruyor. (Houdini hakkında daha fazla bilgi için Houdini Nedir isimli makalemize bakın)

Bizim Kararımız

Mükemmel simülasyon motoru Vellum da dahil olmak üzere harika bir dizi yeni araç ve özellik eklendi.

+ İYİ ÖZELLİKLERİ
Yeni Simülasyon Motoru Vellum
Birçok FX geliştirmesi
Yeni modelleme / UV, arazi ve animasyon araçları
– GELİŞTİRMEYE AÇIK ÖZELLİKLERİ
Biraz gecikmeli çalışmas

Bazı ciddi Houdini kullanıcıları, yazılımın karmaşıklığı ve çok yönlülüğü nedeniyle daha çok bir 3D işletim sistemi olduğunu söyleyebilirler. En yeni sürüm olan 17 veya Banshee, son yıllardaki en büyük güncellemeler içeren sürümdür. Her zamanki gibi, SideFX’teki dev ekip çoğunlukla efekt modüllerine odaklandı, ancak Houdini’nin neredeyse tüm diğer bölümlerine de güncellemeler getirdiler, bu nedenle tüm yeni özelliklerin ve geliştirmelerin devreye girebilmesi için zamana ihtiyaç duymaları ve kullanıcılarına en iyi deneyimi yaşatabilmek için güncelleme zamanı olarak biraz gecikme yaşadılar.

Daha önceki sürümlerde fark etmiş olabileceğiniz gibi, birçok yeni özellik düşük seviye kullanıclar için adapte edilerek, profesyonel kullancılar içinde zor kodlanmış özellikler geri geldi. Bu sürümle birlikte bir çok hazır araç da kullanıcıların 3D sanatsal çalışmalarını kolaylaştırmak adına Houdini 17 Banshee içerisinde yer verildi.

Houdini 17 Banshee: Yeni Araçlar

En iyilerinden biri, herhangi bir FLIP simülasyonundan yayılan tüm köpük, püskürtme ve kabarcık efektleri için kendinden çarpışmayı, uyumu vb. gerçekçi şekilde simüle eden yeni Whitewater aracıdır. Önceki versiyonlarda çok daha basit bir parçacık sistemi idi. Bu sürümle çok gelişmiş bir özellik olarak karşımıza çıktı.

Simülasyonu özel modifikasyonlar ve hatta özel çözücülerle geliştirme fırsatı her zaman olacaktır, ancak genellikle işlerin kısa sürede tamamlanması gerektiğinden, ‘iyi görünüyor, ama bir şeyin yanlış olduğunu hissediyorum’ sonucuyla karşılaşmanıza bu güncelleme ile bu tür kötü sonuçlar ile karşılaşmanıza izin verilmiyor. Buna ek olarak, müşteriler hızlı sonuçlar arıyor, bu nedenle tek tıklamayla Perfect Storm aracı gibi özellikler, en azından üst düzey bir başlangıç ​​noktası olarak gerçek bir avantaj olabilir.

Houdini 17 Banshee: Düğüm Tabanlı Mimari

Houdini’de, düğüm ağı oluşturma ve kodlama birbirleri ile dost bir şekilde işlerin ilerlemesi için uyumlu şekilde çalışır. Simülasyon ve prosedürel araçların çoğu, içinde üst seviye düğüm ağları bulunacak şekilde SideFX TD’ler tarafından bir araya getirilir. Bunlar, yukarıdan aşağıya operatörler ve sol-sağ VOP’larla birlikte daha derin seviye düğüm ağlarına dayanır. Kodlanan düğümlerin çoğu, açık kaynak kodlama platformalarında ( VEX, Houdini ve OpenCL programlama dili ) geliştirilmiştir.

Çözücüler bu şekilde çalışırlar; bu nedenle, bu sürümdeki en büyük yeni özellik olan Vellum ile birlikte gelen düğümler ve araçlar Pyro ve diğer çözücüler gibi tamamen şeffafdır ve diğer yazılımlarda olduğu gibi kara kutular değildir. Bu düğümlerin içine dalabilir, içerideki bu ağları açabilir, değiştirebilir veya yeniden yaratbilirsiniz.

Problem çözme için, Houdini’deki hemen hemen her şeyi yeniden düzenlenebiliyor olması, Houdini’nin diğer birçok 3D program ile karşılaştırıldığında en temel avantajı olarak karşımıza çıkıyor. Açık kaynaklı düğümleri kod yazarak ve programı temelden yeniden oluşturarak tekrar yaratmak, programı çok doğal hale getirerek çekiciliğini arttırıyor.

Bu düğüm tabanlı açık mimarinin dezavantajı, basit sahnelerde, kodlanmış bir yazılımdaki benzerinden daha yavaş çalışma hissi yaratmasıdır. Bununla birlikte, ağır sahnelerde, düğüm bazlı mimarinin kullandığı fazladan işlem süresi göreceli olarak göze batması muhtemeldir. Ayrıca, düşük seviyeli VOP ağları, sabit kodlanmış bir modül kadar hızlı çalışabilir.

Houdini 17 Banshee : Vellum

Bu heykelin üzerinede ki kumaş Vellum’dan eklendi, sonra Optix ile oluşturuldu

Vellum, geniş bir kullanım yelpazesi için, partikül bazlı bir dinamik sistem olan yeni XPBD modelini temel alan yepyeni, GPU hızlandırmalı çoklu bir fizik motorudur. Kumaş, şişirilmiş nesneler, saç, tahıllar ve daha önce doku ve diğer yumuşak cisimler gibi FEM kullandığımız simülasyonlar için daha hızlı bir alternatif için Vellum da hazır raf araçları vardır. Neyse ki, Vellum düğümleri de SOP bağlamında mevcuttur, bu yüzden bunları simülasyon tabanlı modelleme için kullanmak veya ayrı bir DOP ağına ihtiyaç duymadan sahne yapısını basitleştirmek için çok kullanışlıdır.

Houdini 17: Dezavantajları

Bir tasarım uzmanı olarak, Maya, 3ds Max ve Clarisse gibi yazılımları prodüksiyonda kullandım, ancak çoğu zaman kendimi, oldukça kısıtlayıcı olduğunu düşündüğüm bir durumda buldum. Bununla birlikte, Houdini’nin en zayıf alanı hala UI ve genel olarak kullanıcı yazılım etkileşimidir. SideFX, son on yıl boyunca onları çok geliştirdi, ancak yine de görüntü açılarıyla ilgili can sıkıcı kusurlar var. IPR ve diğer bazı fonksiyonlar oldukça karmaşık, özellikle Clarisse ile karşılaştırırken. Ayrıca yardım dökümanlarının çoğu kısmı güçsüz ve yararsızdı. Görünen o ki, VFX sanatçıları yazılımla ilgili hayal kırıklıklarından kurtulamıyor.

Bu yüzden periyodik olarak diğer yazılımlara geri döndüm ve tamamen Houdini’ye geçmedim. Bu diğer yazılımları bir kenara bırakmamı sağlayan son belirleyici faktör kararlılık sorunlarıydı. En can sıkıcı şey, sahneyi birkaç dakikada bir yeniden başlatmak ve yeniden yüklemek. Elbette SideFX’teki dev ekibin, zaman geçtikçe hata raporlarını göz önünde bulundurup hata düzeltmelerini güncelleme ile yayınlamasıda, Houdini müşterilerini mutlu edeceğinin bir göstergesidir. Ayrıca müşteri desteği harika, hızlı ve yararlı cevaplar alabiliyorsunuz. İnternet üzerindeki topluluk ve kaynaklar da cesur ve yardımseverdir.

İlgili Makaleler:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu