Haberler
Trend

VR ile Anne Kaybettiği Kızı ile bir araya geliyor

VR ile Anne Kaybettiği Kızı ile bir araya geliyor. Güney Koreli bir anne, VR teknolojisi sayesinde uzun çalışmalar sonucunda kaybettiği kızı ile tekrar bir araya geliyor.

Her gün size yakın birinin hayatını kaybetme ihtimali vardır. Çoğu için, bir arkadaşını, partnerini veya aile üyesini kaybetme düşüncesi hayal bile edilemez. Ama ya sanal gerçeklikte (VR) vefat eden bir yakınınızın anılarıyla birlikte o anı deneyimleyebilir ve hatta paylaşabilirsek? 

VR ile Anne ve Kaybettiği kızı bir araya geliyor
VR ile Anne kızıyla bir araya geliyor

2016 yılında kızını Nayeon’u tedavi edilemez bir hastalığı yüzünden kaybeden Güney Koreli bir kadın olan Jang Ji-sung’u düşünün. Üç yıl sonra Jang, gerçek bir belgesel için oluşturulan Nayeon’la sanal gerçeklikte yeniden bir araya geliyor.

İşte o Anne ve en duygusal anları:

Güney Kore VR Belgeseli Anne ve Kaybettiği Kızı

Bu sahnede, Jang yeşil bir perdenin önünde durur, VR simülasyonu ile kızıyla konuşur, parmakları kızının saçlarını ince bir şekilde fırçalarcasına dokunur.

Gerçek anılara dayalı VR

Gerçekten de, AJU Business Daily‘nin raporu, yapım ekibinin projede sekiz ay süren duygusal bir çalışmaya nasıl katlandığını da açıklıyor. Sanal park, Jang’ın ve kızının sıkça karşılaştığı gerçek bir dünya hafızasını yansıtacak şekilde tasarlandı ve ekip, bir çocuk aktörün karmaşık hareketlerini yakalamak ve sonunda üzerinde çalıştıkları dijital modeli taklit etmek için hareket yakalama teknolojisini kullandı.

Bazıları gelecekte sanal gerçekliğe taşınıp taşınmamamızı sorgulayabilir. Bilim kurgu filmlerinin ve edebiyatının sayısız eseri, soruyu birçok farklı şekilde sordu: gerek Philip K. Dick, “Blade Runner” olarak bildiğimiz siberpunk şaheseri gerekse Matrix filmdeki Neo karakterine kırmızı ve mavi hapları gibi.

VR’nin çekici fantezilerinde, kendinizi kaybetmekten endişe etmek gayet doğaldır. Ancak bizi en sevdiğimiz anılarımızı kullanarak gözyaşlarına sürükleyen bir şeye olgunlaştıkça, gerçekten zaman zaman hayal gücünün ötesinde olacağını düşünebiliriz.

Daha fazla oku:

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu