Nasıl YapılırOyun Haberleri

Core ile kolay Oyun Yapmak ister misiniz?

Core ile, kolay oyun yapmak hakkında konuştuk. Core, oyun geliştirme araçlarını çeşitli hedef kitleleri için üreten geniş bir hizmet platformudur.

Core takımının kolay oyun geliştirme hakkında verdiği değerli bilgileri öğrenmek için yukarı kaydırın.

Oyun nasıl yapılır ile ilgili hazırlamış olduğumuz Oyun Nasıl Yapılır: Tüm Oyun Geliştirme Süreci ile ilgili makalemize bakmayı unutmayın.

Core ile Kolay Oyun Yapmak

Core, oyun tasarımlarını erişilebilir kılan ücretsiz bir platform ve topluluktur. Oyun içerik oluşturucularının paylaştığı içeriklerinin ortak çalışmasına ve yeniden düzenlemesine olanak tanır ve saniyeler içinde yayınlayarak oynanmalarını mümkün kılar. Core deneyimi, çok oyunculu oyunların ve keşfedilecek dünyaların sonsuz bir evreniyle tanıştırmayı amaçlamaktadır.

Core Takımı Hakkında

Core İle Kolay Oyun Geliştirme

Core takımı, gerçek zamanlı çok oyunculu oyunlardan ve deneyimlerden yeni bir form oluşturmak için Manticore Games ile hayatına başladı. Yüksek kaliteli grafikler ile oynanan oyunları yapmaya kararlı olan Core takımı, aynı zamanda son derece çağdaş, modaya uygun, çok sosyal ve iş birlikçi oyunlar oluşturmayı amaçladı.

Kahramanca bir fantezi ortamında geçen gerçek zamanlı çok oyunculu PvP savaş oyunu ile başlayan ve bugün Core’un çerçevesi haline gelen SpellShock oyunu yaratıldı.

SpellShock

SpellShock’u geliştirirken oyuna çok hızlı ve verimli bir şekilde yeni içerik oluşturmayı, değiştirmeyi ve dağıtmayı mümkün kıldılar. Sadece karakterler, silahlar ve haritalar değil, aynı zamanda oyun modları, kural setleri, vb. deneyimleri için de değiştirebilir bir ortam yaratılar.

Spellshock’tan başlayarak, tüm araçları başlangıçta toplulukla paylaşmak, değiştirilebilen oyunları yapmak için çok önemliydi. Bu yüzden Core topluluğu için, erişilebilir hale getirdikleri dünya standartlarında çok oyunculu oyun kodu ve sunucu mimarisi oluşturdular.

Topluluğun sürece dahil olması, onların da işbirliği yapacakları ve yaratımlarını düzenleyebilecekleri bir yer yaratılması için çok önemliydi. Bir sonraki mantıklı adım, elbette, koleksiyonlarını paylaşmaları ve para kazanmaları için bir yer yaratmaktı. İşte o zaman Core takımı, bir oyun değil, bir hizmet platformu oluşturmuş oldu.

Core bu şekilde doğdu!

Core ile kolay oyun yapmak için, Core’nin misyonu yeni nesil içerik oluşturucularını güçlendirmek, keşfetmek ve onlara yeni eğlence biçimlerini öğrenme, deneme ve oluşturma fırsatı vermektedir. Core platformu, yaratıcılara yüksek kaliteli, çevrimiçi çok oyunculu oyunlar yapmanın ve yayınlamanın hızlı ve kolay bir yolunu sunmak için Unreal Engine ‘in gücünü de hizmetlerine kattılar.

Programlama becerisi gerekli değil, ancak Core’un karmaşıklığı, daha deneyimli kullanıcıların orijinal oyunlar üretmeleri için oyun mantığı komut dosyası oluşturmasına, varlıklar oluşturmasına ve daha fazlasına olanak tanıdı. İçerik oluşturucular, platformda başkaları tarafından paylaşılan tüm içeriği yeniden düzenleyebilir ve yeniden oluşturabilir ve topluluk içinde yeni bağlantılar oluşturabilir. Core ile içerik oluşturucular çalışmalarını anında yayınlayabilirler.

Core ile Oyun Yapımı

Core ile Kolay Oyun Geliştirme

Artık sadece oyun yapmakla kalmayıp yeni bir oyun yaratma formu yarattıklarını anladıktan sonra, beklentileri hızla gelişti. Yeni misyonları gerçekten oyundaki yaratıcılığın önündeki tüm engelleri kaldırmak ve oyun yaratma merkezli yeni bir UGC devrimini başlatmak oldu.

Bildiğiniz gibi, bugün oyun yapmak, oyun geliştirmenin önündeki tüm engeller nedeniyle çok zor ve küçük bir grup insanla sınırlıdır. Yüksek düzeyde teknik uzmanlık, sermayeye erişim, kaynak yayınlama, takım oluşturma, Oyunların % 90’ının ticari olarak başarısız olmasının veya başlamamasının nedenidir.

Core ile kolay oyun yapmak ise farklı. Tek bir platformda ve hizmette, harika görünümlü oyunlar ve dünyalar yapmak için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz. Kutuda bir oyun stüdyosu olması gibi. Bu, son derece küçük ekiplerin, bazen de tek yaratıcıların bile şaşırtıcı ve karmaşık oyunlar yapabileceği anlamına geliyor.

Core’da, UI / UX tasarımlarından en iyi görünümlü ve en iyi oyunlardan bazılarını yapabilen insanlardan anekdotları var. Geçmişte, bir oyunu tek kişi canlandıramazdı, ama şimdi harika fikirleri gerçekleştirmek için sahip olacağınız tek bir araç yeterli gibi görünüyor.

Core Neden Farklı?

Core ile Kolay Oyun Geliştirme

Core’u farklı kılan bir başka şey de, seviyelerinizi, oyunlarınızı ve dünyalarınızı istediğiniz gibi bağlamanızı sağlayan portallardır. Portalları kullanarak saniyeler içinde bir oyundan diğerine geçebilirsiniz. Oyunlar çok farklı olabilir veya farklı içerik oluşturucular tarafından oluşturulabilir. Bunlara benzer URL’ler düşünün. Hedef oyunu, seviyeyi veya dünyayı yüklemek için bir http çağrısı gibidir. Core takımına göre; İçerik oluşturucuların dünyaları birbirine bağlamasını ve ağ bağlantılı çoklu bir evren inşa etmelerinin çok kolay olacağı belirtiliyor.

Core, geleneksel oyun yapımından farklıdır. Tipik olarak, oyun yapmak için bir düzineden fazla araç ile birlikte Marmoset, Maya, vb. programları kullanmayı içerir. Daha sonra bunu bir motora entegre etmeniz gerekir. Ve çoğu zaman, deneyimli bir oyun yapımcısı için bile, koda dokunmanız nadirdir. 

  • Oyun motoru nedir ve hangi oyun motorları oyun yapmanızda yardımcı olabileceğini öğrenmek için En iyi 10 Video Oyun Motoru yazımıza bakmayı unutmayın.
Core İle Kolay Oyun Geliştirme

Değişiklik yapmak istediğinizde, bu değişikliklerin gerçekleştiğini görmek günler, bazen haftalar alır. Core ise tamamen farklıdır. Yeniden düzenlenebilir ve beğeninize göre özelleştirilebilen varlıkları kullanarak sadece birkaç dakika içinde gerçek zamanlı çok oyunculu bir oyun yapabilirsiniz. Yaratılış, işbirliği, yineleme eylemi son derece hızlı ve kolaydır.

Core ile kolay oyun yapmanın güzelliği, tek bir ücretsiz platformda ve hizmette eğlenceli, harika görünümlü bir oyun oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi içermesidir. Core, oyunların nasıl yapılacağı ve yayınlanacağı konusunda yepyeni bir platform ve paradigmadır.

Unreal Engine 4 ‘ün üzerine inşa edilmiştir, ancak oyununuzu tek bir tıklamayla yayınlamak ve birkaç dakika içinde herkes için oynanabilir hale getirmek için içerisinde kullanabileceğiniz çok daha fazla işlevsellik barındırır.

Core Editörü

Core ile Kolay Oyun Geliştirme

Core’un editörü, video oyunları yapmak için şimdiye kadar oluşturulmuş en kolay yol olacak şekilde baştan yazılmıştır. Tüm can sıkıcı görevleri kaldırılarak istenen şeyi yaratmak için tam esnekliği koruyacak şekilde oluşturulmuş. Bunun harika bir örneği malzemelerdir.

Bir yaratıcıyı herhangi bir nesnedeki herhangi bir malzemeyi sürükleyip bırakabilmesi ve bu malzemeyle diğer nesnelerle aynı alanda doğru bir şekilde döşemesini sağlayan son teknoloji ürünü “Akıllı Malzeme” sistemi var. Oyun yaratıcıları çokgenler isterlerse, Akıllı Malzemeleri kapatabilir ve UV ölçeklerini manuel olarak yaratabilirler.

Core’un arazi sistemi, hem teknik hem de kullanım kolaylığı açısından son teknoloji ürünüdür. Her türlü pürüzsüz voksel tabanlı arazilerin şekillendirilmesi ve boyanması çok kolaydır. Bu sayede karmaşık bir mağara dizisinde veya uzaydaki bir gezegende yer alan bir oyun yaratmayı çok kolaylaştırır.

Core Nasıl Düzenlenir?

Core İle Kolay Oyun Geliştirme

Core, bir kutuda ücretsiz bir oyun stüdyosu gibidir. Core’da oyun yapmanın birkaç yolu vardır. Boş bir proje oluşturarak sıfırdan yeni bir oyun oluşturabilirsiniz. Veya bir düğmeyi tıklatarak mevcut herhangi bir oyun stilini (üçüncü kişi, birinci kişi, yukarıdan aşağıya vb.) elde etmenizi sağlayan bir çekirdek oyun çerçevesi kullanabilirsiniz. Remix yapabileceğiniz ve isteğinize göre değiştirebileceğiniz whitebox grafiklere sahiptir.

Core’daki her şey kaydolma karmaşıklığına sahip olacak şekilde üretilmiştir, yani nasıl kod yazacağınızı bilmiyorsanız ya da resim yapmayı bilmiyorsanız, bir şeyleri sürükleyip bırakabilirsiniz ve mutlaka işe yarayacaktır. Nasıl kod yazacağınızı biliyorsanız, komut dosyası dili olarak Lua’yı destekliyor ve onunla ilgili her şeyi düzenleyebilirsiniz. 

Yaratıcılar, gerçekten yüksek kaliteli 3D modeller, malzemeler, ses, müzik, VFX dahil olmak üzere Manticore Oyunları olarak sağlanan tüm varlıklardan oluşan oyunlar yapmak için Temel içeriği kullanabilirler. İhtiyacınız olan her şeyi arayabilir ve doğrudan projenize bırakabilirsiniz. 

Manticore’un sağladığı içeriğe ek olarak, Core topluluğunun paylaşmaya karar verdiği tüm içerik olan topluluk içeriği de sunuyor. Bu, küçük bir modelden tam bir oyun çerçevesine kadar karmaşık bir yapıyı içerir.

Bu çerçevelerin oluşturduğu şey, oyununuzu yapmak için kullanabileceğiniz bir dizi şablondur. Bu içeriğin tamamı % 100 kullanıcı tarafından oluşturulmuştur. Çerçeveden içeriğe kadar oyunun her unsuru tamamen değiştirilebilir.

Core ile Oyun Yaparak Para Kazanma

Core aynı zamanda, içerik oluşturucuların çalışmaları için ekonomik olarak iyi bir şekilde ödüllendirilecekleri ve hatta geçimlerini sağlayabilecekleri güçlü bir ekonomik platform. Bu amaçla, bir kitle bulmalarına ve oyunlarının popülerliğinden ve kalitesinden para kazanmalarına yardımcı olacak bir dizi para kazanma seçeneği de beraberinde sunuyor.

Henüz para kazanma özelliği açılmadı. Ancak para kazanma yolu birkaç ay içinde açık beta ile başlayacak. Bu arada, içerik oluşturucuları, para kazanma başladığında harika bir içeriğe sahip olmaları için Core’da oluşturmaya erken bir başlangıç yapabilirler.

İçerik Oluşturucular ve Kitle Arasındaki Bağlantı

Core şimdilik, içerik oluşturuculara ulaşmaya ve onlara Core’u tanıtmaya odaklınıyor. Core’u Twitch’e alternatif olarak görmüyoruz ama bunun çok tamamlayıcı olduğunu düşünüyoruz. Twitch akışa bir UGC devrimi getiriken, Core’a göre Core, oyun yaratmaya UGC devrimini getirdi.

Core’daki yineleme hızı, içerik oluşturucular ve izleyicileri arasında, topluluğun gerçek zamanlı olarak dahil olduğu veya hatta oyunda doğrudan kendi değişikliklerini yapabildiği canlı oyun sıkışması veya süper hızlı prototipleme gibi tamamen yeni etkileşim biçimlerine de izin verecektir. 

Core ve İçerik Oluşturucular

Core İle Kolay Oyun Geliştirme

Birçok içerik oluşturucunun Core’da çalışırken canlı yayın izlediğini, görüntüleyenlerinden gelen soruları yanıtladığını ve derleme sırasında öneriler aldığını görüyoruz.

Core, bildiğiniz bir oyun değil, daha çok bir hizmet platformudur ve şu anda Core Alpha’da dünyanın her yerinde mevcuttur .

Core’un günümüzde oyun oynamada denenen en karmaşık projelerden biri olduğunu söyleyebiliriz, yaratıcılar ve oyuncular için iki taraflı bir ekosistem, bir oyun oluşturma motoru, bir yayıncılık hizmeti, bir çoklu evren gibi.

Daha Fazla Oku;

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu