Web Tasarımı
Trend

En iyi kod editörleri 2020: En iyi seçeneklere yönelik rehberiniz

En iyi kod editörleri, daha verimli ve yaratıcı olmanıza yardımcı olabilir. Sizin için doğru kod editörünü bulabilmenize yardımcı olması açısından en iyi kod editörleri kılavuzumuzu oluşturduk.

En iyi kod düzenleyiciler, üretkenliğiniz ve iş akışınız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Başınızı kaldırarak çevrenize bakmanız ve etrafta neler olup bitmediğini gözlemlemeniz, her zaman için işinizi daha hızlı ve verimli bir şekilde yapmanıza yardımcı olacak araçlar bulmanızı sağlar.

En iyi kod editörleri bir çok şey sunar. Bunlara örnek verecek olursak; Kod yazmada sizi daha verimli hale getiren hızlı ve esnek bir ara yüz, kod hatalarını incelemenize ve düzenlemelerin nerede yapılması gerektiğini keşfetmenize yardımcı olacak işlevsellik, kolayca özelleştirilme potansiyeli ve uygun kullanıcı ara yüzüdür.

Bunların hepsi çok fazla sorgulanabilecek konu gibi gelebilir, ancak her gün kod düzenleyiciniz ile kaç saat harcadığınızı düşünün. O yüzden kod editörünün en iyi şekilde göründüğünden ve çalıştığından emin olmak istemez misiniz?

Elbette herkes farklı bir şekilde kodlar, bu nedenle belirli bir kod düzenleyiciyi genel olarak en iyi olarak ayırmak imkansızdır. Bununla birlikte, yapabileceğimiz şey, size bugün mevcut olan en iyi kod editörlerinden bir seçim sunmaktır. Her bir kod düzenleyicisinin ne olduğunu açıklamak ve en uygun olanı seçmenize yardımcı olması için bu kılavuzumuz size yol gösterecektir. Öyleyse okumaya devam edin ve günlük çalışma şeklinizde büyük ve olumlu bir fark yaratacak olan bir araç seçimi yapın.

Bu ilk sayfada, web geliştiricileri ve tasarımcıları için en iyi altı kod editörüne derinlemesine bir göz atıyoruz. 2.Sayfada denemek için daha fazla seçenek bulacaksınız, ardından 3.sayfada doğru olanı nasıl seçeceğiniz dahil olmak üzere genel olarak kod editörleri hakkında ki bilgileri bulacaksınız. Araç setinizi değerlendirirken, aynı zamanda En İyi Web Tasarım Araçları kılavuzumuza göz atın.

Ayrıca en iyi CSS animasyon örnekleri için 19 Havalı CSS animasyon örneği ile ilgili bölümümüze bakabilirsiniz.

Geliştiriciler ve tasarımcılar için en iyi 6 kod düzenleyici

01. Sublime Text 3

En iyi kod editörleri 2020
Sublime Text 3, En iyi kod editörleri sıralamamızda ilk sırada yer alır.

Her yönden en iyi kod düzenleyicidir. Ancak bunun için biraz ödeme yapmanız gerekecek.

Fiyatı: 80 $ | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Sublime HQ

Hızlı
Son derece uzatılabilir
Ücretsiz değil
Rahatsız edici pop-up

Sublime Text, en iyi kod editörlerinin çalışma şeklini gerçekten değiştiren bir editördür. Basittir, açıktır ve neredeyse düğmeyi tıklamayı başardığınız anda dosyanızı düzenlemeye hazırdır. Bu duyarlılık, onu sınıfının en iyi kod düzenleyicisi yapan şeylerden biridir. Bir dosyayı açıp hızlı bir düzenleme yapmak istiyorsanız, yükleme için birkaç saniye beklemek pek bir şey ifade etmeyebilir.

Sublime Text’in bir diğer büyük yararı, paket yöneticisi aracılığıyla yüklenebilecek devasa ve sürekli büyüyen bir eklenti listesi ile çılgınca genişletilebilir olmasıdır. Seçenekler arasında düzenleyicinin görünümünü özelleştirmek için temalar, kod linterleri (kodunuzdaki hataları daha hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olabilir), Git eklentileri, renk seçiciler ve daha fazlası bulunur.

Sublime Text ‘i indirmek ve kullanmaya başlamak ücretsizdir, ancak uzun süreli kullanım için 80 ABD doları ödemeniz gerekir. Ödemeye karar verirseniz, kullandığınız herhangi bir bilgisayar için aynı lisans anahtarı sizin tarafınızdan kullanılabilir, böylece ödeme hatırlatma açılır penceresini kapatmak için tüm makinelerinize aynı kodu girebilirsiniz. Bununla birlikte, ücretli lisans, Sublime Text’in belki de en büyük dezavantajıdır.

02. Visual Studio Code

En iyi kod editörleri 2020

En çok özellikli, çok yönlü bir kod düzenleyicisidir.

Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Microsoft

Büyük projeler için çok iyi
Yerleşik Git desteği
Yavaş

Visual Studio Code, Microsoft tarafından geliştirilen bir kod düzenleyicidir ve şaşırtıcı bir şekilde açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu listedeki kod editörleri arasında, muhtemelen bir IDE olmaya en yakın olanıdır. Çok stabil olmasına rağmen yavaş programlardan biridir. Bununla birlikte, hızlı Git taahhütleri veya birden çok klasör değerindeki içeriği açma ve sıralama gibi pek çok ilginç görevi yerine getirebilir.

Visual Studio Code, son dönemde metorik bir popülasyon artışı gördü. Microsoft, kullanıcı tabanını sürekli olarak genişletiyor ve geliştiricileri diğer editörlerden uzaklaştırıyor. VS Code, hayranları için büyük bir kazanım olan yerleşik bir terminalin yanı sıra yerleşik Git desteğine de sahip. IntelliSense özelliği, kodun otomatik olarak tamamlanmasının yanı sıra işlev parametreleri ve bilinen değişken adları hakkında da bilgi sunuyor.

03. Codespaces

En iyi kod editörleri 2020

Microsoft ve Github’dan yeni bir tarayıcı tabanlı kod düzenleyici. En iyi kod editörleri sıralamamızın 3. sırasında yer alır.

Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Tarayıcı | Geliştirici: Microsoft

Her yerden çalışın
İşbirliği için iyi
Çevrimdışı işlevler
Yeni ve denenmemiş

Github’un sahibi Microsoft, 2020’ler için vizyonunun tamamen bulutla ilgili olduğunu açıkça belirtti ve işte iyi bir örnek. Bu Mayıs ayında piyasaya sürülen Codespaces, tamamen tarayıcıya dayalı olan Visual Studio Code tabanlı bir kod düzenleyicisidir.

Codespaces, herhangi bir cihazdan uygulamalarınızı düzenleyebilmeniz, çalıştırabilmeniz ve hatalarını ayıklayabilmeniz için Git depolarını, uzantıları ve yerleşik bir komut satırı ara yüzünü destekleyen tarayıcı tabanlı bir düzenleyiciye sahiptir. Açıkçası bu, her yerden çalışmanıza olanak tanır ve diğer geliştiricilerle işbirliğini kolaylaştırır. GitHub’daki kod düzenleme işlevi her zaman ücretsiz olacak, ancak Microsoft, Kod Alanları bulut ortamları için kullandıkça öde fiyatlandırması sunmayı planlıyor.

Codespaces’ı doğrudan Github’dan başlatırsınız, bu da biraz sinerji sağlar. Tarayıcı kullanmamayı tercih ediyorsanız, bu da sorun değil, çünkü Visual Studio Code ve Visual Studio için destek yerleşiktir.

04. Atom

En iyi kod editörleri 2020

Kullanıcı dostu bir kullanıcı arayüzüne sahip en iyi ücretsiz kod editörleri arasında 4. sırada yer alır.

Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Github

Git ve GitHub ile entegre
Hızlı ve güvenilir
Başlaması yavaş
Geçmiş performans sorunları

Atom açık kaynak kodludur ve GitHub tarafından geliştirilmiştir. İlk gelişiminde, Sublime Text tarafından popüler hale getirilen yeni editör stilinden büyük ölçüde etkilendi. Ancak, temel farklılıklar vardır: Atom ücretsiz ve açık kaynaktır ve Git ve GitHub ile kullanıma hazır kolay entegrasyon sunar. Atom tarihsel olarak performans ve kararlılık sorunları yaşamıştır, ancak bunlar olgunlaştıkça önemli ölçüde azalmıştır. Hala bazı kod editörlerinden daha yavaş başladığı doğru, ancak ondan sonraki diğerleri kadar güvenilir ve kullanımı hızlıdır.

05. Brackets

En iyi kod editörleri 2020

Yeni kullanıcılar için en iyi kod düzenleyici.

Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Adobe

Basit özelleştirme seçenekleri
Hoş görünümlü kullanıcı arayüzü
Özellikle macOS için uygundur
Bazı performans sorunları

Brackets, Adobe’nin açık kaynak editörüdür ve çok yönlü bir yazılım gibi görünmektedir. Bazıları kadar sözdizimi vurgulaması için yerel olarak pek çok dili desteklemez (ancak yine de epeyce vardır). Ön uç teknolojilere odaklandığı için, Less ve Sass gibi CSS ön işlemcilerini de destekler. 

Brackets, olağan hız ve güvenilirlik ölçütlerinin çoğunda ilk sıralarda çıkmaz, ancak araştırmaya değer birkaç benzersiz özelliğe sahiptir. Çoğunlukla menüleriyle yapılandırılabilir, oysa bu listedeki diğer düzenleyicilerin çoğu yapılandırma dosyalarını düzenlemenizi gerektirir (isterseniz yapılandırma dosyasını Brackets içinde de düzenleyebilirsiniz). 

Hızlı CSS düzenleme için ilginç bir özellik de var. Bir HTML sayfasındaki küçük bir bölümü açmak için bir kısa yol tuşu kullanabilir, ardından seçtiğiniz öğeyi etkileyen herhangi bir CSS kuralını düzenleyebilir. Bu, bir şekillendirme problemini hızlı bir şekilde bulabileceğiniz ve etrafta arama yapmakla zaman kaybetmeden düzeltebileceğiniz anlamına gelir.

İlginç bir tasarım kararı, Brackets’in açık dosyaları göstermek için hiç sekme kullanmamasıdır. Bunun yerine, sol üstte, dosya ağacının üstünde bir açık dosya menüsü vardır. Bölünmüş pencere görünümünü kullanıyorsanız, bu açık sekmeler listesi, aradığınız dosyanın daha kolay konumu için ‘Sol’ ve ‘Sağ’ı da böler. VS Code, örneğin benzer bir açık dosya menüsü kullanır, ancak aynı zamanda sekmeleri de kullanır. Brackets de bu, maksimum ekran alanını etkinleştirir, ancak sekmede gezinmeye alışkınsanız sarsıcı bir deneyim olabilir.

06. Vim

En iyi kod editörleri 2020

Bu komut satırı yazılımı, eski tarz programcıların favorisidir.

Fiyatı: Ücretsiz | Platform: Windows, Mac OS, Linux | Geliştirici: Vim.org

Kaya gibi sağlam ve çok hızlı
Klavyeciler için iyi
Linux OS ve macOS ile birlikte gelmesi
Kullanıcı Arayüzü yok. Klavye ile gezinilir

Vim belki de bu listedeki en tartışmalı kod editörüdür. Vim, Linux işletim sistemleri ve macOS ile yerel olarak bulunan ve Windows için indirilebilen bir komut satırı yazılımıdır. Vim, birçok eski tip programcının ve klavye meraklılarının favorisidir.

Program tamamen klavye aracılığıyla gezdirilir, bu da onu çok daha hızlı ve daha verimli hale getirir. Ancak bunu nasıl çalıştıracağınızı öğrenmek için çaba sarf etmeniz gerekiyor. Ayrıca son derece özelleştirilebilirdir (bir komut satırı programı özelleştirilebildiği ölçüde). Kod düzenleme sürecini hızlandırmak için bir dizi klavye kısa yolu kullanabilir ve daha da iyisi, kendi iş akışınıza uyacak özelleştirilmiş komutlar oluşturabilirsiniz.

Vim, kullanıcı ara yüzü eksikliğinden dolayı en dik öğrenme eğrisi ve belki de genel olarak en kötü kullanıcı deneyimlerinden biri için ödülü kazanır. Vim’de nasıl gezinileceğini öğrenmek o kadar da zor değil, ancak kısa yolların kas hafızasını oluşturmak ve düzenleyiciyi en iyi nasıl özelleştireceğinizi (bu programdan en iyi şekilde yararlanmak için yapmanız gereken) bulmak çok daha uzun sürer.

Vim inanılmaz derecede kararlı, hızlı ve hem deneyimli komut satırı meraklıları hem de yeni, ilgilenen kullanıcılar için gerçek bir keyif. Öğrenmek için zamanınız varsa, Vim kodlama üretkenliğinizi gerçekten artırabilir ve dikkate alınması gereken çok az kullanıcı ara yüzü ile neredeyse sorunsuz bir çapraz platform deneyimidir.

Denenecek daha falza kod düzenleyici için 2. sayfaya bakınız.

1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu