Web Tasarımı
Trend

Web Tasarımı için Bilmeniz Gereken 7 trend

Web Tasarımı için bilmeniz gereken 7 trend hakkında bilgi veren bu çalışmamız, gelecek trendlerin neler olduğunu anlatıyor.

Web Tasarımı için bilmeniz gereken 7 trend belirledik. Web tasarım dünyası durmadan yenileniyor. Kullanıcılara en iyi deneyimi sunmak ve en son teknolojik gelişmelerden yararlanmak için web tasarımcıları sürekli olarak bir web site oluşturmanın yeni yollarını deniyorlar.

Kodlama bilgisine sahip olmasanız bile en iyi web tasarımı yapabilmeniz için Kodlama da Acemi Olanlar İçin En İyi Web Tasarım Araçları bölümüze bakabilirsiniz.

Tecrübeli web tasarımcıları zaten yıllar boyunca birçok tasarım trendinin yükseldiğini ve sonra düştüğünü biliyor, ancak başarılı olan trendler o kadar kalıplaşmış hale geldi ki, bir zamanlar yeni çıkan bir trend olduklarını hatırlamak zor.

Denemeniz gereken en yeni Javascript Freamwork ve araçları arıyorsanız JavaScript ile kullanmanız gereken 8 temel araç bölümüne bakmayı unutmayın.

Web tasarımı söz konusu olduğu zaman ufukta neler olduğu hakkında bir fikir vermek istersek trendlere bakmak oldukça faydalı olacaktır. Bu yazımızda ünlü web profesyonellerinin trend olarak kabul ettiği işinize yarayacak görüşlerini sizlere sunduk.

En iyi ve en başarılı web siteleri tasarlamak için gerekenlerin neler olduğunu öğrenmek için yukarı kaydırın.

01. Özel görseller

PS Website Design‘ın tasarım başkanı Emma Bukee için en heyecan verici web tasarımı, bir kez daha görsel olarak oldukça ilginç hale geliyor.

Web tasarım hareketinin yanında ortaya çıkan minimalist tasarım döneminden çıktığımıza göre, 2020’nin yeni akımlarla şekillenen disiplinleri görebileceğini öngörüyor.

“2020 web tasarım trendlerinde, duyarlı tasarımın faydalarını daha karmaşık illüstrasyon, animasyon ve benzersiz tasarım özellikleriyle birleştiğini görmeye başlıyoruz” diye açıklıyor.

Ayrıca Emma, “Hiçbir şey, tüm cihazlardaki web sitelerine değer katmak için kullanılan özel görselleri görmekten daha mutlu edemez diye.” ekliyor.

Bize göre de web tasarımına değer katan en önemli öğe görsellerin kalitesi ve hıza olumsuz etki etmemesidir.

02. Kişisel siteler

Web Tasarımı için Bilmeniz Gereken 7 trend
Dwayne’nin Bahçe Sanatını sergilediği web sitesi tasarımı milyonlarca web tasarımlardan biriydi 

Web tasarımı daha erişilebilir hale geldiğinde, Redweb‘in lider geliştiricisi Matt Northam kişisel sitelerin yeniden canlandırılmasını heyecan verici buluyor.

“İnsanların tasarımlarında daha fazla yaratıcılık görmek, yeni tekniklerle denemeler yapmak ve düşüncelerini paylaşmak için benzersiz yerler yarattığını görmek oldukça ilham verici” olduğunu belirtiyor.

03. AI ile geliştirilmiş deneyimler

Müşteri kullanım alışkanlıklarından elde edilen verilere dayalı deneyimler sunmak için AI kullanan web siteleri, Onebite‘nin kıdemli geliştiricisi olan Marcela Bohorquez’in dört gözle beklediği şeydir.

Bu eğitim, kullanıcılara yapmak istediklerini daha doğru bir şekilde modelleyebilmeyi ve ardından deneyimlerini kişiselleştirmek için daha iyi önerilerde bulundurur.

“Heyecan verici olan şey, bu etkileşimleri doğal bir şekilde nasıl oluşturabileceğinizdir,” diyor Marcela, bunun 3D’yi, animasyonları ve çizimleri destekleyen tarayıcılarla birlikte çalışacağını da söylüyor.

Daha hafif bir şekilde çalışıyorlar ve kullanıcı deneyiminden ödün vermiyorlar. Bir ürün veya hizmeti tanımak için yeni yollar sunuyorlar: 3D modeller arasında gezinebilir, ayrıntılarını inceleyebilir veya animasyonlu yolculukları takip edebilirsiniz.

04. İnsan merkezli tasarım

Web tasarımının en heyecan verici kısmı, LiveArea‘nın yaratıcı direktörü Benoit Soucaret için teknolojinin kompleksi nasıl basitleştirdiğidir. Tasarımı her işin merkezine koyarak markaların bağlantılı ürün ve hizmetleri hayata geçirebileceğini ve kullanıcının bu dünyayla ilişkisini yeniden tasarlayabileceğini savunuyor.

Benoit, “İnsan odaklılık her şeyin merkezinde yer alıyor” diyor. “Tasarım halihazırda müşterilere dijital dönüşümü gerçekleştirirken, gerekli rekabet avantajını sağlayan geleceğe yönelik stratejiler geliştirmede büyük rol oynamaya devam edecek.”

05. İşlevsel basitlik

Web Tasarımı için Bilmeniz Gereken 7 trend
Evoulve’nin Web Tasarımında Bilmeniz Gereken 7 trend içinde, tek renkli bir tema ve ayrıştırılmış öğelerle sadeliğe bir örnektir.

Web tasarımında bilmeniz gereken 7 trend için MongoDb‘nin yaratıcı yönetmeni Tess Herrmann, “Basitlik, tek renkli web siteleri ve cesur tipografileri ile beni heyecanlandırıyor” diye belirtiyor. Basit olanın karmaşık olmaktan daha zor olabileceğini ve sektördeki en büyük zorluklardan biri olduğunu da ekliyor.

Herrmann, “Büyük tipografi, ziyaretçilerin yazılanları hatırlayacağı ve platformunuza geri dönme olasılığının yüksek olduğu anlamına gelir.” “Tek renk uyumlu, görsel olarak uyumlu bir görünüm yaratır ve çeşitli öğeler bir araya geldiği için görünmesi kolaydır.”

“Bu sadece görsel bir efekt değil, aynı zamanda işlevsel. Tasarımınızın özelliklerinin nasıl ilişkili olduğunu veya birbirleriyle nasıl etkileştiklerini göstermek, kullanıcıların tasarımınızın mesajını ve amacını anında anlamalarına yardımcı olabilir.” diye ekliyor.

06. Mikro animasyonlar

Redweb’in dijital hareket tasarımcısı Emily Brennan, mikro animasyonların ve etkileşimlerin web tasarımına giderek daha fazla ilgi göstermesi için çalışıyor.

“Kullanıcıyı yönlendirmeye ve deneyimlerini geliştirmeye yardımcı olarak daha akıcı bir süreç yaratıyorlar.” “Düzgün, doğal ve daha gelişmiş animasyonların artan kullanımı, yükleme sürelerini arttırma riski olmadan bir oynatma unsuru ekleyerek bir siteyi görsel olarak güzelleştirir.

“Fareyle üzerine gelin, kaydırın, hafifçe vurun ve hızlıca kaydırın animasyonları, bir web sitesine dahil etmenin, belirli işlemleri teşvik etmenin ve sitelerin daha sezgisel hissettirmesini sağlamanın en iyi yoludur. Mikro animasyonlar ve etkileşimler kullanıcılara anında geri bildirim, rehberlik ve onaylama sunar.” diye açıklıyor.

07. Etik tasarım

FoolProof‘un baş tasarımcısı Alex Lee, “Şu anda etik ve sorumlu tasarım, işimizin en heyecan verici alanlarından biri.” diyor.

Teknik olarak hayal edebilecekleri hemen hemen her şeyi inşa etseler de, Alex ve ekibi genellikle kendilerine “Bunu tasarlamalı mıyız?” sorusunu soruyorlar.

“Bu soruyu sormamız gerekiyor çünkü: Ürün tasarım kararlarınız, kendini algılama, kabul etme, kapsayıcılık, kişiler arası ilişkiler ve daha fazlasını nasıl etkilediğini bilmemiz gerekiyor. ” açıklamasında bulunuyor.

Umarız bu yazımız en iyi ve en başarılı web sitesi tasarımı oluşturmanıza yardımcı olur.

Daha Fazla Oku;

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu