Web Tasarımı

Flash Oyun Motoru – En iyi 3

Flash oyun motoru, tarayıcı tabanlı 2D oyunlar oluşturmak için hala mükemmel bir seçimdir. Günümüzde popüleritesini kanıtlamış, üç açık kaynaklı oyun mototunu birlikte inceleyelim.

Etkileyici ve etkileşimli bir web sitesi oluşturmanız mı gerekiyor? HTML5 / JavaScript / CSS3 kullanın.

Web’de video görüntülemeniz mi gerekiyor? HTML5 <video> düzenleyicisini kullanın.

Tarayıcı tabanlı bir oyun kurmanız mı gerekiyor? Flash’ı kullanın. Bir dakika ne?

Flash hakkında söyleyecekleriniz ne olursa olsun, tarayıcıda 2D oyunlar geliştirmek için hala en iyi teknolojidir ve uzun bir süre böyle kalması için geliştirilmiştir. Flash dışında diğer 2D web oyun motor ları belki zaman içinde Flash ın yeteneklerine erişebilir ancak şu anda en iyi seçeneğimiz Flash’tır. Mikrofon ve web kamerası desteği gibi tamamen bulunmayan özelliklerle birleştiğinde, ses desteği ve görüntü oluşturma hızı gibi oyun geliştirmenin anahtarı olan bölgelerdeki tarayıcı tutarsızlıkları Flash’ı diğer oyun motorlarından çok ileride olduğunu gösteriyor bize.

Flash’ta oyun geliştirmek şu an için daha kolay olamazdı! Hem kod hem de görseller için çok çeşitli mükemmel araçlar içerisinde barındırıyor. Ayrıca geri bildirim ve genel tartışma için yararlanabileceğiniz çok sayıda Flash oyun geliştiricisi topluluğu var. Aynı topluluk, özellikle oyun yapmayı hedefleyen pek çok iyi inşa etmiş durumda. Bu topluluklar sayesinde olgun ve açık kaynaklı kitaplıklara erişmeniz ve kendi oyunlarında kullanmanız da bu işin artılarından.

Hızlı fikir gelişimi ve büyük oyunlar için mükemmel olan bu motorlar, bir oyunda ihtiyaç duyulan en yaygın unsurları kullanır ve sizi benzersiz ve eğlenceli kılan şeylere yoğunlaşmanıza izin verir. Hangisini seçeceğiniz kişisel gereksinimlerinize ve tercihlerinize bağlıdır, bu yüzden etrafdaki en popüler üç motora göz atalım.

01. Flixel – Flash Oyun Motoru

Çoğu oyun geliştiricisine hangi Flash oyun motorunu seçersiniz sorusuna karşılık olarak, verecekleri cevap tabi ki ” Flixel” i olacaktır. Proje, 2009’dan beri Adam Saltsman‘ın inşa ettiği ve dünyaya ilk halka açık versiyonunu piyasaya sürdüğü “Canabalt” hızla viral yollardan yayılarak popülerlik kazanmıştır. Büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olan Flixel, Adam’ın motorda inşa ettiği kendi oyunu ile birlikte inanılmaz bir üne kavuşmuştur.

Flixel ‘kabartmalı’ ( “blitted” ) bir grafik sistemi üzerine kuruludur. Bu, oyun içi nesnelerinizin grafiğinden pikselleri kopyalayarak ve her bir güncelleme için hepsini bir araya getirip Flash tarafından derlenerek çalışır. Çoğu durumda bu, Flash’ın çizimin üstesinden gelmesine izin vermekten daha fazlasını yapar. Bu derleme ile çok hızlı ve bi o kadar da grafiksel olarak yoğun oyunlar için mükemmel bir seçimdir. Bu, tüm grafiklerinizin PNG / JPG biçiminde olması gerektiği anlamına gelir, bu nedenle Flash uygulamasında yerel olan vektör biçimiyle çalışmak istiyorsanız, birkaç geçici çözümden birini kullanmanız gerekir.

Flixel’in özelliklerinin geri kalanını etkileyici bir liste olarak sunabiliriz; Tilemaps, çarpışmalar, parçacıklar ve mükemmel bir hata ayıklayıcı standart olarak gelir ve listede bazı benzersiz özellikler de vardır. Burada ele alınan diğer motorlarda birden fazla kamera, yol bulma veya kayıt / oynatma sistemi bulamazsınız. Bu özellikler ile ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak ve takıldığınız yerlerde destek alabilmeniz için çok sayıda çevrimiçi tutorial lar ve ve forum’lar ile kolayca yolunuza devam edebilirsiniz. Flixel, oyun geliştirmeye yeni başlayanlar ve fikirden mümkün olan en kısa sürede oynanabilir bir oyuna dönüştürmenize yardımcı olacak, harika bir çözümdür.

Flash Oyun Motorları

02. FlashPunk – Flash Oyun Motoru

PC ve Mac., Flash ve HTML5, Çay ve kahve. Bu rakipler görünüşte sonsuz savaşa girmiş gibi görünüyor. Bu yüzden Flixel ve ikinci motorumuz: FlashPunk , ilk kez 2009 yılında Chevy Ray Johnston tarafından piyasaya sürüldü. Neredeyse Flixel ile aynı özelliklere sahip bir özellik listesine sahip. Eşleştirme performansı olan blurt grafikler, aralarında seçim yapmayı zorlaştırıyor ancak, küçük ayrıntılara ve kendi tercih ettiğiniz kodlama stiline göre, birini tercih edebileceğiniz anlamına geliyor.

FlashPunk’un tek önemli özelliği, programatik hareketi oyun içi nesnelere kolayca uygulamanıza olanak sağlayan bir animasyon kütüphanesi ile birlikte kullanabilmeniz. Çarpışma tespitini ve nesnelerin örtüşmesini kontrol etmenin daha ileri düzeyde olduğunuda göreceksiniz. Bununla birlikte, kullanımızı daha esnek hale getirecek mevcut bir data kütüphanesine bağlanmanızı sağlıyor. Bunun bir artı olup olmadığına karar vermeniz gerçekten ihtiyaçlarınızı bağlı olacak. Daha öncede belirttiğimiz gibi, yerleşik fiziki data kütüphanesi daha hızlı şekilde oyun geliştirebileceğiniz anlamına geliyor, ancak dış kütüphanelerin kullanımı daha fazla özgürlük ve kontrol anlamına gelir.

Kontrol fikri, FlashPunk projesinde belirgindir ve temel kodların birçoğu için kendi kodunuzu veya diğer kütüphaneleri değiştirmenize izin verecek şekilde tasarlanmıştır. Bu, Flixel’in daha kuralcı tutumuyla tezat oluşturuyor ve motorun sınırlarını zorlamak ve kod bakımından biraz daha fazla özgürlüğün tadını çıkarmak isteyen geliştiriciler için kesin bir avantaj olabilir.

Flash Oyun Motoru

03. PushButton

Üçüncü motorumuz özgürlük ve kontrol kavramlarını uç noktalarına taşıyor. PushButton motoru, GarageGames’ten oyun geliştiricileri topluluğu olan PushButton Labs’in ürünüdür. Takım, Tork motorunu bıraktığı için ünlüdür; bağımsız geliştiricilerin lisans alabilmeleri için yeterince ucuza sunulan ilk profesyonel sınıf oyun motorlarından biri olduğu için devrim niteliğindedir. Proje artık aktif gelişimde olmamasına rağmen, özelliklerin eksiksiz ve tamamen kullanılabilir olduğu düşünülebilir.

Geleneksel oyun geliştirmeyle ilgili uygulamaların PushButton motoruna aktarıldığı açık. Kalbinde bir varlık sistemidir; Oyununuzdaki her şey bir varlık listesindeki ile aynı “varlık” tır. Her varlık arasındaki fark, bileşenlerin kombinasyonlarına uygulanan davranışlardan gelir. PushButton’daki basit görevler bile birkaç uzun kod satırı gerektirebilir, oysa diğer motorlar bunun aksine daha kolay şekilde kodlanabilme özelliğine sahiptir. Zaten bileşen olarak dahil edilmiş bir çok özellik bulacaksınız, ancak kesinlikle kendinize ait bir kaçını yazmanız gerekecek.

Flash Oyun Motoru

Sonuç

Fikrinizi eskizden oynanabilir oyuna hızla dönüştürmeniz mi gerekiyor? Flixel’i kullanın.

Dış kütüphaneleri kullanmanız veya motoru kendi isteğinize göre özelleştirmeniz mi gerekiyor? FlashPunk kullanın.

Büyük bir ekipte çalışmanız veya yerel olarak vektör grafikleri kullanmanız mı gerekiyor? PushButton kullanın.

İlgili Makaleler:

Etiketler
Online Eğitime Özel Masaüstü Bilgisayar Kampanyası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu